στις αγορες του κοσμου.πληροφοριες για σοπιγκ...

prowler13

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Στο Μιλάνο το κόλπο είναι έξω απο τη πόλη σε μεγάλα πολυκαταστήματα όπου παίζουν μισή τιμή.Στη κεντρική αγορά του Μιλάνου ίδιες τιμές με Ελλαδιστάν στεγνά ίσως και λίγο πιο ακριβά.Απλά ίσως βρείς μοντέλα που δεν έρχουν έρθει ακόμα εδώ
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Προφανώς μιλάς για το FOX TOWN, το οποίο όμως είναι Ελβετία στο mendrisio δίπλα στα σύνορα.Παρεπιμπτόντως, καλές τιμές γενικώς (όχι σε όλα).
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Επειδή θα βρίσκομαι dubai τον φλέβαρη για 2 μέρες, μήπως ξέρετε εκτός από χρυσό τι άλλο αξίζει να αγοράσω από κει?
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ελπιζω να πεσεις σε εκπτωσεις... θα σου προτεινα νυχτικα ...αλλα και στα μεγαλα εμπορικα μπορει να βρεις πολλα ωραια πραγματα σε χαμηλοτερες απο ελλαδα τιμες.επισης φτηνα ασημενια στα εμπορικα θα βρεις αλλα προσεξε δυσκολα βρισκεις μοντερνα σχεδια.οπως και μαρκες εχει φτηνοτερες..τι να σου πω εμενα μου αρεζε να χαζευω τα πραγματα εκει ..βρηκα τα παπουτσια τους αρκετα κιτς κ τις τσαντες τους μικρες
αλλα πηρα αρκετα φω και ασημενια..να θυμασαι οτι εχει πολλη μεγαλη κυκλοφορια και για αυτο να υπολογιζεις απο τα μακρινα εμπορικα οτι θα θες καμμια 1.30 ωρα με ταξι για να πας κεντρο..καλα να περασεις και περιμενουμε νεα σου οταν γυρισεις
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον παιδια να πω μερικα πραγματα για τις αγορες τις Αυστραλιας ,Νεας ζηλανδιας..λοιπον μαλλον εγω ψωνιζω πραγματα που δυσκολα ψωνιζουν αλλοι αλλα ας ξεκινησω..λοιπον παρα πολλα βιβλια εχουν και τα 2 κρατη..αυτοι οι ανθρωποι διαβαζουν πολυ...επισης βρισκεις βιβλια με ειδη χομπυ κατασκευων περιεργα και αγνωστα ισως για ελλαδα..βογκηξε η τσαντα απο τα βιβλια,..παρα πολλα βιβλια για πλεξιμο..εμ τοσο μαλλι..πολλα μαλλινα αλλα αρκετα ακριβα σε πολυ απλες γραμμες. αρκετα πραγματα απο πολιτισμο Αβοριγγιδων ,φυλη ιθαγγενων στην αυστραλια,.Τα ρουχα τους πολυ λουλουδατα για την κουλτουρα μας αλλα καλα για εφηβους μεχρι 23 ετων περιπου...στο υπογειο του εμπορικου market city στην κινεζικη περιοχη στο Σιδνευ βρηκα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα πχ περουκες ,καλα πολυ γελιο να σου τις δοκιμαζουν..., και μου εμαθαν την τεχνικη quilling κινεζικη κατασκευη για να φτιαχνεις απο καρτες μεχρι πινακες..οπως φυσικα και scrapbooking...πολυ αναπτυγμενο εκει.φυσικα εχουν να αγορασεις και ολα τα υλικα ..Γενικα εχουν τρελλα με τις καρτες που βρισκεις μεχρι και σε φαρμακεια...Θα μιλησω για τις λαικες τους που ηταν πολυ ενδιαφερουσες αλλα προσεχως μολις βρω τις σημειωσεις μου..Επισης πετυχα εκπτωσεις στα καλλυντικα jurlique που ειναι απο τα ελαχιστα στο κοσμο χωρις κανενα παραγωγο πετρελαιου..Κυκλοφορει και στην ελλαδα αν και δυσκολα το βρισκεις.Αυτο υπαρχει και αλλα 2 κρητικα απο ελια που συνηθως μονο κρητη τα βρισκεις.. στη Νεα ζηλανδια βρισκεις επισης πραγματα απο τον πολιτισμο των Μαορι ,πολυνησιακη φυλη. Απεναντι απο τη γκαλερη Βικτωρια στη μελβουρνη εχει ενα καταστημα με γυαλινα που βρισκεις πανεμορφα ιριδιζοντα κοσμηματα σε λογικες τιμες και η γκαλερη πολυ καλη να την επισκεφτειτε και δωρεαν...επισης στο Οκλαντ στο δρομο κουιν υπαρχει ενα μαγαζι γιαπωνεζικο που οτι παρεις ειναι 3.40δολ δηλ γυρω στο 1.50 ε που εχει πολυ περιεργα και πρακτικα πραγματα που εμεις εδω δεν τα εχουμε ξαναδει...πχ περιερχες πλαστικες κυλινδρικες κρεμαστες για γραβατες και πολλα αλλα..εκει ειναι ναχεις χρονο και να μαντευεις τι ειναι το καθε ενα..εχει παντα πολυ κοσμο ανοιχτο μεχρι 10 το βραδυ....αυτα.επανερχομαι δρυμητερη..χαχα
 

vilma

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα-Μπορα
Τιποτα!!!

Εγω πηγα στο Ντουμπαι περσι το σεπτεμβριο και καταλαβα οτι και οι αραβες ξυπνησανε.Οι τιμες σαν της ελληνικες εκτος αν πετυχεις τις εκπτωσεις.Μονο οτι εκει θα βρεις μεγαλυτερη ποικοιλια σε επωνυμα ρουχα,τσαντες,παπουτσια.Προσεχε απο που θα αγορασεις χρυσο,εμεις καναμε ψωνια τελευταιας στιγμης στο αεροδρομιο,φθινα μεν αλλα καθολου καλη ποιοτητα.Αροματα επισης πηρα απο το αεροδρομιο γιατι στο μολ τιμες ηταν σαν εδω.Στο Βενιζελο μας ζητησανε να ανοιξουμε της αποσκευες,αν θα αγορασεις καμια ηλεκτρικη συσκευη βγαλε την απο την συσκευασια γιατι μπορουνε να σε φορολογησουνε.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Μόλις επέστρεψα από ένα μεγάλης διάρκειας ταξίδι στις Η.Π.Α.

Οι τιμές εκεί είναι απλά ασύγκριτες με Ευρώπη. Νομίζω ούτε καν η αγορά της Μπαγκονγκ μπορεί να τις φτάσει. Φυσικά μιλάω για αυθεντικά προϊόντα, μιας και όταν ήμουν στη Κίνα έβρισκες τα πάντα αλλά ήταν μαϊμού.

Τα πολυκαταστήματα τύπου Mall αλλά και τα Factory Outlet είναι απλά σε τιμές κόστους. Ενδεικτικά αναφέρω ότι αγόρασα δύο ζευγάρια από τη καινούργια σειρά της ΝΙΚΕ AIR για 40? έκαστο, τη στιγμή που τα είδα εδώ για 150? σε τιμή προσφοράς.

Όποιος λοιπόν έχει ταξίδι για Η.Π.Α. σύντομα, να πάει με άδειες βαλίτσες.
που στις ΗΠΑ δλδ ησουν?ισχυει και για la οτι βρισκεις καλες τιμες?και πως μαθαινεις που ειναι τα outlet?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.386
Από τις αγορές της Μπανγκόκ μπορεί κανείς να μου πεί ποια αξίζει περισσότερο?
Η PatPong και η Chatuchak λένε τίποτα ή είναι υπερεκτιμημένες και τουριστικές παγίδες τελικά?

Ευχαριστώ!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Με μια λέξη: Chatuchak.
Με περισσότερες λέξεις: Η Chatuchak είναι υπεραγορά! Είναι τεράστια και έχει τα πάντα. Από τουριστικές αηδίες, μέχρι πλαστικά ποτήρια που θα ψωνίσουν οι ντόπιοι. Μην και βρεθείς στην Bangkok σαββατοκύριακο και δεν πας!! Η PatPong είναι τουριστική αγορά (και οτι είναι τουριστικό είναι και πιο ακριβό) με διάφορα souvenirs (από ξύλινες κατασκευές μέχρι αναπτήρες σε σχήμα... αντρικού μορίου), πειρατικά cd και dvd και απομιμήσεις από γνωστές μάρκες ρούχων. Το ίδιο και η αγορά στη Khao San rd αλλά κάπως καλύτερη. Για souvenirs 2η καλύτερη επίλογη μετά τη Chatuchak είναι το MBK που είναι στην περιοχή Siam και ενώ όλα τα γύρω εμπορικά είναι πανάκριβα, αυτό είναι σαν μια μεγάλη αγορά σε κτήριο εμπορικού κέντρου και με σχετικά καλές τιμές. Αν θες τις καλύτερες ευκερίες, πρέπει να πας στα μικρότερα και λιγότερο τουριστικά παζάρια. Εκεί ότι βρείς θα είναι ακόμη και σε μισή τιμή από τις τουριστικές αγορές. Και μην ξεχνάς, πάντα παζάρι. Η πρώτη τιμή είναι πάντα για τους αφελής. Κάποιοι σηκώνουν περισσότερο παζάρι από άλλους. Στο MBK για παράδειγμα δεν κόβουν και πολύ.

Μερικές φορές έχω την εντύπωση πως γράφω ξανά και ξανά τα ίδα!! :p
Κοίτα και εδώ: Ταξίδι στην Μπανγκόκ & Κο Σαμούι, Πληροφορίες για Gulf Air και για Μπανγκόκ, Επιλογή για Ταϋλάνδη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.626
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom