τελικα τα ταξιδια δεν ειναι πολυτελεια για λιγους..

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πέρα όμως από τους "δίνω 600ε για τσάντα λουί βιτόν και μετά απορώ που βρίσκει ο άλλος τα λεφτά για το ταξίδι", υπάρχουν και αυτοί που ΟΝΤΩΣ δεν μπορούν εύκολα να προγραμματίσουν ένα άνετο και φτηνό ταξίδι στο εξωτερικό.
Και εξηγούμαι... σημαντικός παράγοντας στο θέμα της τιμής του ταξιδιού είναι η προετοιμασία του από νωρίς. Το θέμα είναι όμως ότι υπάρχει ένα σωρό κόσμος ο οποίος δεν έχει την πολυτέλεια (ναι, πολυτέλεια) να γνωρίζει από νωρίς αν και πότε θα πάρει άδεια. Οι περισσότεροι το μαθαίνουν το νωρίτερο έναν μήνα πριν (μερικοί το μαθαίνουν μία βδομάδα πριν :().

Αυτό που θα ήθελα εγώ να ακούσω από τα πιο έμπειρα μέλη, είναι tips για safe προετοιμασία ταξιδιού. Δηλαδή εάν το πράγμα "στραβώσει" να μην χάσω μία μικρή περιουσία σε not refundable κρατήσεις. Υπάρχει καμία τέτοια πληροφορία;
Σε καταλαβαίνω, το έχω περάσει κι αυτό. Κοίτα, εξαρτάται για ποιον προορισμό μιλάς. Αν μιλάμε για Ευρώπη μπορείς να κλείσεις και λίγες μέρες πριν -σε χαμηλή περίοδο- και πάλι να βρεις πολύ καλή τιμή. Μπορείς να επιλέξεις κάποιες εταιρείες low cost ή να ταξιδέψεις άκυρες μέρες (π.χ. αναχώρηση Τρίτη επιστροφή την άλλη Τετάρτη) που έχουν λιγότερη κίνηση. Τώρα όσον αφορά τα ξενοδοχεία καλύτερα να κλείνεις απευθείας από το δικό τους σάιτ, γιατί κάποια σάιτ όπως το booking συνήθως δίνουν καλύτερη προσφορά για non refundable (έτσι έχω χάσει κι εγώ λεφτά...:roll: Το είχα ρισκάρει όμως...). Επίσης στους όρους κράτησης να ελέγχεις, τα περισσότερα ξενοδοχεία σου επιστρέφουν το πλήρες ποσό της προκαταβολής αν ενημερώσεις ως και δύο μέρες πριν, είναι άλλα όμως που από τη στιγμή που κλείνεις σου κρατάνε ως και το 80%. Να τα αποφεύγεις.

Τώρα για μακρινότερους προορισμούς ίσως θα ήταν καλό να γραφτείς σε newsletter ταξιδιωτικών πρακτορείων ή αεροπορικών εταιρειών που σε ενημερώνουν για τις τελευταίες τους προσφορές και να αποφασίσεις τι ταξίδι θα κάνεις βάσει της προσφοράς και όχι της επιθυμίας σου.
Εμείς έτσι σταθήκαμε τυχεροί μια φορά και εκεί που προγραμματίζαμε ταξιδάκι για Ιταλία μάθαμε μια σούπερ προσφορά και φύγαμε για Σιγκαπούρη-Ταϋλάνδη. (όχι με γκρουπ, αλλά πακέτο αεροπορικά-ξενοδοχεία). Ήταν βέβαια και επί SARS, ίσως γι' αυτό ήταν έτσι φτηνά...
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
αν κλεισης χωρις να εισαι σιγουρος για της ημερομηνιες ειναι λαχειο.σιγουρα θα παρεις καλυτερες τιμες αλλα σε περιπτωση που δεν τα καταφερεις να πας χανεις σιγουρα το αεροπορικο (μονο τον ναυλο οχι τους φορους).αλλα με τις τιμες που εχει με τις αεροπορικες χαμηλου κοστους δεν θα χασεις και πολλα.για το ξενοδοχειο πρεπει να κοιτας τους ορους ακυρωσης πχ η bookings & otel εχουν πολυ καλους ορους ακυρωσης ,δεν χανεις τπτ αν ενημερωσεις 4 μερες πριν οπως ειπε και η nera.προσοχη να βλεπουμε παντα μηπως η τιμη που παιρνουμε εχει ειδικους ορους για ακυρωσεις.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Τώρα για μακρινότερους προορισμούς ίσως θα ήταν καλό να γραφτείς σε newsletter ταξιδιωτικών πρακτορείων ή αεροπορικών εταιρειών που σε ενημερώνουν για τις τελευταίες τους προσφορές και να αποφασίσεις τι ταξίδι θα κάνεις βάσει της προσφοράς και όχι της επιθυμίας σου.
Για πες κανά πρακτορείο με καλό newsletter :)
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Όταν ακούω την ατάκα "Όλο ταξιδάκια είσαι...Τι ανάγκη έχεις εσύ..." σε συνδυασμό με επικριτικό βλέμμα και υποβόσκουσα απορία "μα που τα βρίσκει αυτή τα φράγκα για ταξίδια" μου κάνει το νεύρο κοκορέτσι... ειδικά δε όταν προέρχεται από καμία τύπισσα φορτωμένη burburry, luis vuitton, gucci κ.λ.π. εξοργίζομαι 10 φορές περισσότερο!
χαχαχα ποσο δικιο εχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Επιτρέπεται να πω στο σάιτ; Δεν είμαι σίγουρη. Θα σου στείλω πμ.
γιατι να μην επιτρεπεται;;τι νοημα εχει τοτε το σαιτ;;εφοσον ομως αμφιβαλεις στειλε και σε μενα αν μπορεις πμ.....

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ nera_gr !!!!!!!!!!!!Δυστυχως δεν μπορω να σου στειλω πμ ακομη....γραφτηκα σε ολα κι ευχομαι να μας κατσει κανενα ταξιδακι...φιλακια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom