Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χάχα οκ συνδυασμός Καρπάθου μήλου άκυρο αι γκοτ δε ποιντ.

Από τις επιλογές
Α. Κάρπαθος- Κασος
Β. Μηλος - Κιμωλος
Γ. Φολεγανδρος/Σικινος/Ανάφη

Ποια έχει πιο ζεστά νερά και κυρίως, ποια λέτε να προτιμήσω για άνθρωπο που θα έρθει πρώτη φορά Ελλάδα και δεν έχει ξαναβγεί από τη χώρα της; Στο σενάριο Ανάφης είναι + και το έστω ένα βράδυ Σαντορίνη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποια έχει πιο ζεστά νερά και κυρίως, ποια λέτε να προτιμήσω για άνθρωπο που θα έρθει πρώτη φορά Ελλάδα και δεν έχει ξαναβγεί από τη χώρα της; Στο σενάριο Ανάφης είναι + και το έστω ένα βράδυ Σαντορίνη.
Πολύ δύσκολη επιλογή πραγματικά. Ο κάθε συνδυασμός έχει διαφορετικά πράγματα να δώσει.
Στις Κυκλάδες πάντως τις λίγες φορές που βρέθηκα Ιούνιο δεν είχα πρόβλημα με τη θερμοκρασία του νερού, αν και αυτό είναι σχετικο. Μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις θυμάμαι να είχα να κάνω με κρύα νερά, ακόμα και Αύγουστο μήνα, οπως πχ Δονούσα, Βόρεια Δωδεκάνησα κτλ.
Προσωπικά πάντως για κάποιον που έρχεται πρώτη φορά Ελλάδα θα επέλεγα μεταξύ Β & Γ, μ' ενα ελαφρύ προβάδισμα στο Γ (αδυναμίες ειν' αυτές δε κρύβονται), καθώς οι εικόνες που θα δει θα ναι από τις αυθεντικότερες των Κυκλάδων και θα του μείνουν μια ζωή. Χώρια οι κουζίνες, από τοπικά φαγητά και γλυκά στη Φολέγανδρο, μαγειρευτά στη Σίκινο μέχι την ασύλληπτη ψαροφαγία στην Ανάφη.;)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
1. Ωραίες παραλίες
2. Άσπρα σπιτάκια
3. Όσο το δυνατόν πιο ζεστά νερά τέλη Ιουνίου
4. Πολιτιστικό ενδιαφέρον
5. Να δίνει τη δυνατότητα επισκεψης και κάποιου άλλου, κοντινού μικρότερου νησιού, θα έχουμε περίπου 8-9 μέρες στη διάθεσή μας. Θα έχουμε αμάξι
6. Φαγηταρες

Να μην έχουμε πάει: Απορρίπτονται Κρήτη, Αμοργός, Κουφονησια, Ηρακλεια, Σαντορίνη, Σαρωνικός. Ιδανικά να έχει πρόσβαση με αεροπλάνο (έχουμε κουπόνια και μίλια) η κάτω από 6 ώρες καράβι.
Αν κάνεις κάποιες "εκπτώσεις" σε παραλίες και σπιτάκια το δίδυμο Τήνος-Σύρος είναι πολύ δυνατό στο 4 και 6.Και νομίζω ότι η Τήνος θα είναι πολύ ακριβή σε λίγα χρόνια.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χάχα οκ συνδυασμός Καρπάθου μήλου άκυρο αι γκοτ δε ποιντ.

Από τις επιλογές
Α. Κάρπαθος- Κασος
Β. Μηλος - Κιμωλος
Γ. Φολεγανδρος/Σικινος/Ανάφη

Ποια έχει πιο ζεστά νερά και κυρίως, ποια λέτε να προτιμήσω για άνθρωπο που θα έρθει πρώτη φορά Ελλάδα και δεν έχει ξαναβγεί από τη χώρα της; Στο σενάριο Ανάφης είναι + και το έστω ένα βράδυ Σαντορίνη.
Δεν εχω παει ακομα Καρπαθο Κασο για να εχω αποψη. Οσον αφορα το Μηλος Κιμωλος και μαζι Πολυαιγος μιλαμε για τις καλυτερες παραλιες με διαφορα στην Ελλαδα , ειδικα Μηλο και Πολυαιγο και σε θεμα ποικιλιας, δεν βλεπεις δλδ το ιδιο μοτιβο ! Η Μηλος μπορει και να θελει ενα μηνα να δεις ολες τις παραλιες! Ενας ντοπιος μου ειχε αναφερει οτι εχει 80! :airplane:. Κιμωλος πιο χαλαρο νησι! Και παιρνετε καραβι για πολυαιγο τουρ. Ωραιο φαγητο και τα 2 νησια χωρις να ειναι το ατου τους!
Οσον αφορα την Φολεγανδρο μιλαμε για φανταστικη χωρα, λιγες επιλογες σε παραλιες καθως οι περισσοτερες θελουν καραβακι η περπατημα παρολα αυτα αγριες με πολυ ωραια νερα και επισης, πολυ ωραιο φαγητο λιγο ακριβη γενικα!
Σικινος! Τι να πεις! Ησυχαστηριο. Χωρις να εχει κατι το τοπ σε παραλιες ειτε σε φαγητο ειτε σε κατι αυτη η απλοτητα και η ελλειψη τουρισμου το εχουνε βαλει στα αγαπημενα μου νησια! Αναφη δεν εχω παει ακομα αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα και σε φαγητο και σε παραλιες! Βασικα τα επομενα ταξιδια απο του χρονου ειναι Αναφη και Καρπαθος καλα να ειμαστε!
Οσον αφορα την θερμοκρασια ειναι λιγο σχετικο και με τον καιρο της χρονιας. Θεωρητικα προς ανατολη ειναι πιο κρυα νερα οσο παμε. Χωρις να εχω παει Καρπαθο Κασο ψηφιζω το Γ. Γιατι θα δει πιο παραδοσιακα πραγματα. Στην Μηλο και την Κιμωλο πας πιστευω πιο πολυ για τις παραλιες ξεκαθαρα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, Φολέγανδρος και Σίκινο από παραλίες τι λενε;

Ωπ τώρα το διάβασα. Οκ νομίζω μας κάνουν.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για τέλη Ιουνίου σκέψου το δίπολο Συρος- Τήνος! Έχει πραγματικά όλα όσα ψάχνεις (και πολλά πολιτιστικά ενδιαφέροντα αμφότερα(
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
το Μηλος Κιμωλος και μαζι Πολυαιγος μιλαμε για τις καλυτερες παραλιες με διαφορα στην Ελλαδα
Μη τα λες αυτά φωναχτά γιατί θα μας τη πέσουν οι φαν του Ιονίου και θα 'χουμε θέματα. :haha:
Συμφωνώ πάντως σ' αυτό, μαζί με Κάρπαθο όμως και το ταπεινό Κουφονήσι είναι οτι καλύτερο έχω δει.
Ωραία, Φολέγανδρος και Σίκινο από παραλίες τι λενε;
Φολέγανδρος, Σίκινος, Ανάφη χωρίς να έχουν τα μοναδικά τοπία της Μήλου και της Καρπάθου, διαθέτουν σίγουρα αρκετές ωραίες παραλίες που δεν αφήνουν κανέναν παραπονεμένο. ;)
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα, εγώ θα σου πρότεινα και Ρόδο. Εύκολη πρόσβαση αεροπορικώς, κάστρα και αρχαιολογικοί χώροι, πολλές και διαφορετικές παραλίες και άσπρα σπιτάκια στη Λίνδο. Συνδυάζεται ωραία με Σύμη αλλά και το αγαπημένο Καστελόριζο (και πολλά άλλα νησάκια βέβαια).
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κύθνος - Σέριφος
Αναζητείται νησί που να έχει τα εξής:
1. Ωραίες παραλίες
2. Άσπρα σπιτάκια
3. Όσο το δυνατόν πιο ζεστά νερά τέλη Ιουνίου
4. Πολιτιστικό ενδιαφέρον
5. Να δίνει τη δυνατότητα επισκεψης και κάποιου άλλου, κοντινού μικρότερου νησιού, θα έχουμε περίπου 8-9 μέρες στη διάθεσή μας. Θα έχουμε αμάξι
6. Φαγηταρες

Να μην έχουμε πάει: Απορρίπτονται Κρήτη, Αμοργός, Κουφονησια, Ηρακλεια, Σαντορίνη, Σαρωνικός. Ιδανικά να έχει πρόσβαση με αεροπλάνο (έχουμε κουπόνια και μίλια) η κάτω από 6 ώρες καράβι.
Κύθνος - Σέριφος. Παραλιάρες, γραφικά (Στην Κύθνο Δρυοπίδα στην Σέριφο Χώρα), μικρές αποστάσεις από Πειραιά, συμπαθές φαγητό σχετικά οικονομικά νησιά.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μη τα λες αυτά φωναχτά γιατί θα μας τη πέσουν οι φαν του Ιονίου και θα 'χουμε θέματα. :haha:
Συμφωνώ πάντως σ' αυτό, μαζί με Κάρπαθο όμως και το ταπεινό Κουφονήσι είναι οτι καλύτερο έχω δει.
Χαχαχα! Συμφωνω και εγω με το Κουφονησι! Ειμαι απο τους ανθρωπους που μεσα στις τοπ 20 παραλιες που εχω παει οι μισες ειναι σιγουρα του Ιουνιου. Απλα η ποικιλια και ο πλουραλισμος στις παραλιες που συναντησα στην Μηλο δυσκολα κοντραρεται πιστευω! Μου ανοιξες κ αλλο την ορεξη για Καρπαθο! :cool:
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Χάχα οκ συνδυασμός Καρπάθου μήλου άκυρο αι γκοτ δε ποιντ.

Από τις επιλογές
Α. Κάρπαθος- Κασος
Β. Μηλος - Κιμωλος
Γ. Φολεγανδρος/Σικινος/Ανάφη

Ποια έχει πιο ζεστά νερά και κυρίως, ποια λέτε να προτιμήσω για άνθρωπο που θα έρθει πρώτη φορά Ελλάδα και δεν έχει ξαναβγεί από τη χώρα της; Στο σενάριο Ανάφης είναι + και το έστω ένα βράδυ Σαντορίνη.
Ψηφιζω με διαφορα το plan C.
Λοιπον εχουμε κ λεμε. Η Φολεγανδρος ειναι παρα πολυ ομορφη. Στο συνολο περιπου 5 παραλιες εκ των οποιων στις 3 κ πιο ωραιες πας με καραβακι. Πολυ ομορφη το βραδυ, εχει 3-4 πλατειες πολυ κοντα η μια στην αλλη οπου η φαση ειναι ποτακι πανω στα πεζουλια και ωραιες μουσικες. Ζευγαρονησι θα την ελεγα αλλα κ εγω που πηγα με φιλη μου σουπερ περασα.
Παμε στην Αναφη. Ειναι Παραδεισος επι γης. Απιθανα νερα σε 3 παραλιες, υπεροχο φαγητο, φοβεροι ανθρωποι, θεα το απεραντο γαλαζιο του Αιγαιου οπου κ αν κατσεις. Πινεις το ποτακι σου σε μπαρακι απιθανο που ειναι απο μονο του μια κατηγορια και λυπασαι αυτους που ειναι Σαντορινη! Σικινο δεν εχω παει. Αυτα!
Κατα τα λοιπα εγω την Μηλο την θεωρω υπερεκτιμημενη και Κιμωλο εχω παει μονο ημερησια οποτε δεν εχω εικονα.
Υ.Γ. που ειναι η ιστορια για βραζιλια???😁
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ωραία, Φολέγανδρος και Σίκινο από παραλίες τι λενε;

Ωπ τώρα το διάβασα. Οκ νομίζω μας κάνουν.
Η Σικινος έχει 2 ευκολα προσβασιμες παραλιες (η μια του λιμανιου). Η Φολεγανδρος περα απο το Κατεργο που πας με καραβακι έχει καποιες καλές αλλά κυριως φημίζεται για τα νερά κ όχι για τις παραλιες.
Για λίγες μέρες σε καλυπτουν...δεν ειναι τόσο μοναδικές όσο της Μήλου, αλλά σε αποζημιωνουν οι υπέροχες γραφικες Χωρες, κάτι το οποιο υστερει η Μηλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom