Ιταλία Arrivederci Roma......!!!!!!!!!!!!

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
....Tρέχοντας!!!! μια κουβέντα είναι!!!!! Ολοι είχαμε κουραστεί και πεινάγαμε.Ο δε πεθερός μου,μέσα στην βασιλική μας λέει κάποια στιγμή "κουράστηκα" και έκατσε σε ένα στασίδι μπρόστά απο μια γύαλινη σαρκοφάγο με ένα.... ομοίωμα? ενος πάπα.(φαντάσου κούραση για να μην τον πτοήσει η θέα του...."πτωματος").
Πάντως ό άνθρωπος δεν είπε κουβέντα,και υπομονετικά προσπαθούσαν να με ακολουθήσουν γιατί ήθελα να δω τόσο πολύ την καπέλα σιστίνα με τη διάσημη οροφή του Μιχαήλ Αγγελου που τα πόδια μου δεν καταλαβαίνανε μία!!!! και είχε και ανηφόρα.
Αφού περπάτήσαμε τοίχο-τοίχο(μη σε πετύχω)το Βατικανό....φτάνουμε έξω απο τα musei vaticani....βλέπουμε την πινακίδα capela sistina.....πέρνουμε φόρα να μπούμε.....οπα...στοπ...μου λένε δυο καραμπινιέρι...τι στοπ ρε παιδιά?.....κλείσαμε,δε δεχόμαστε.Τι λετε καλέ τελευταία είσοδος είναι στις 4.Προλάβαμε.Αφού η ώρα είναι....4 παρά....................και 10:(:(:(:(:(.
Με κατεβασμένο το κεφάλι,γυρίζω πίσω μου και βλέπω τα πεθερικά μου και τον άντρα μου με τις γλώσσες έξω απο το τρέξιμο,να με κοιτάνε με βλέμματα συμπόνιας.
"Δεν πειράζει κορίτσι μου,θα ξανά ΄ρθεται να το δείτε μαζί με τα υπόλοιπα που χάσαμε" λέει η πεθερά μου.
Τι λες τώρα,γι'αυτό ήρθα στη Ρώμη,λατρεύω Μιχαήλ Αγγελο.
"Ελα ρε Γωγώ.Τόσα είδαμε,άλλοι ούτε να έρθουν δε μπορούνε"
"Ελα μη στεναχωριέσε.Θα ξαναέρθουμε και το πρώτο που θα δούμε θα είναι αυτό"
Με λίγη στεναχώρια και πολύ κούραση,μετά απο ένα ακομα οικογενειακο συμβούλιο,αποφασίζουμε να φάμε,κόντα στο ξενοδοχείο μας σ ένα απο τα πολλά εστιατόρια της via veneto.Είχα και ένα στο νου μου(πάλι πρόταση συμφορουμίτη).......
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
joela;152749να ψάχνουμε τα φαρμακεία.Όλοι ξέρανε το γάλα αλλά δεν το είχανε.Βλέπεις του δίναμε υποαλλεργικό για να το βοηθήσουμε μην ερεθίζεται το εντεράκι του.δεν είχαν καν σε άλλη μάρκα υποαλλεργικό γάλα(Καλά τα Ρωμαιάκια δεν αρρωσταινουνε?)Να ψάξαμε....και...6 φαρμακεία?(όποιος θέλει πληροφορίες και διευθύνσεις...ξέρουμε και απο αυτά πια:haha::haha::haha::haha:)ΚΑΝΕΙΣ. [/quote said:
στο φαρμακείο στην Ιταλία πηγαίνουν για φάρμακα συνήθως. αυτά τα προιόντα υπάρχουν στα σουπερμάρκετ. πήγατε? συνήθως εκεί τα έχουν όλα, όχι όπως εδώ. σίγουρα έχουν τα milupa (του γνωστού σκανδάλου αν θυμάσαι) αλλά και άλλες μάρκες. κρίμα για την ταλαιπωρία σας..έλα συνέχισε και σε διαβάζουμε...:)
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
στο φαρμακείο στην Ιταλία πηγαίνουν για φάρμακα συνήθως. αυτά τα προιόντα υπάρχουν στα σουπερμάρκετ. πήγατε? συνήθως εκεί τα έχουν όλα, όχι όπως εδώ. σίγουρα έχουν τα milupa (του γνωστού σκανδάλου αν θυμάσαι) αλλά και άλλες μάρκες. κρίμα για την ταλαιπωρία σας..έλα συνέχισε και σε διαβάζουμε...:)

Αυτό είναι καθαρά φαρμακευτικό μιας και είναι υποαλλεργικό.Τους ρωτήσαμε κι εμείς.:(:(
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ξέχασα να γράψω για το κοιμητήριο των καπουτσίνων.Το συμπλήρωσα όμως.είναι στην αρχή της τρίτης μέρας.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αχ, βρε joela!ατυχια με την capela sistina..:(

αλλα μπραβο σου που δεν πτοεισαι!!!:clap:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
.....Εδώ να σημειώσω οτι η περιοχή του Βατικανού μου άρεσε.Είχε άλλον αέρα και μετάνιωσα (άδικα?)που δεν έκλεισα έκει ξενοδοχείο που τα έβρισκα και πιο γουστόζικα και πιο φτηνα.Αλλωστε με τα πόδια πάς παντού.
Τεσπά.....πέρνουμε το μετρό και σε λίγα λεπτά φτάνουμε στη στάση μας.ανεβαίνουμε τη σκάλα και βγάζω τις σημειώσεις να δω τη διεύθυνση του gιoia mia μια τραττορία στην οδό avignonesi 34.Mε λύπη πληροφορούμαι οτι κλείνει στις 3 και ξανανοίγει στις επτά.Η ώρα ήταν 5:30 και δεν αντέχαμε να περιμένουμε.Θέλαμε να φάμε ΤΩΡΑ.Ετσι μπήκαμε στο πρώτο εστιατόριο που βρήκαμε μπροστά μας,ακριβως μπροστα απο την έξοδο του μετρο οπου βρισκόμασταν.
Παραγγέλνουμε,(3 κατσικάκια με πατάτες,μια μακάρονάδα,δυο σαλάτες καίσαρα και ένα φιλετο μοσχάρι με ρόκα,μια κόλα,ένα νερο και δυο ποτήρια κρασί 150Ε).
Μας τα φέρνει όλα μαζί και τσουγκρίζουμε τα ποτήρια.Ο πεθερός μου λοιπόν λέει:
Παιδιά,περάσαμε πολύ ώραία μαζί σας,ελπίζω να μην σας κουράσαμε και να θέλετε να ξαναπάμε μαζι γιατί εμείς το θέλουμε.Αυτό το ταξίδι μας το έκανε η Γωγώ που ήταν άξια ξεναγός και οργανωμένη ταξιδιώτησα.Με ευχαριστήσαν όλοι,τους ευχαρίστησα κι εγώ,ξανατσουγκρίζουμε και πάνω που πάω να βάλω την πρώτη μπουκιά στο στομα μου......ακούω τον πεθερο μου:Θέλω να πω κάτι ακόμα,Γωγώ μου,επειδή όταν μου έκανες τον εγγονό μου(μανιάτης ο πεθερός) δεν σου έκανα κάποιο δώρο και επειδη ξέρω οτι λατρεύεις τα ταξίδια,σας κάνω εγω τα έξοδα του ταξιδιού.......τα λεφτά που θα χαλαγατε γιάυτό το ταξίδι,να τα χαλάσετε στο επόμενο......
Εγώ.......παγωτό.......με το πηρούνι να αιωρείτε και το στόμα ανοιχτό(σπαθι ο πεθερός έτσι?Με έιχαν ρωτήσει τι θέλω για δώρο και τους είπα τπτ.Ξέρουν και οτι απεχθάνομαι τα κοσμήματα κ όταν άκουσαν για το ταξίδι.....βρήκαν το δώρο που θα μου έκαναν).Μετά το σόκ(Πράγα σου ΄ρχομαι!!!!)ξάνα τσούγκρισμα,ευχαριστίες και πέφτουμε στο φαϊ.
Οταν γυρίσαμε στο ξενοδοχείο,είχε νυχτώσει για τα καλά και αποφασίζουμε με τον άντρα μου,να ετοιμάσουμε τις βαλίτσες και να κάνουμε μια βολτίτσα στη φοντανα ντι τρέβι που θέλαμε να τη δούμε και βράδυ.
Αφού ετοιμάσαμε και κοιμήσαμε το μικρό,έρχεται η πεθερά μου για το baby sitting και στις 9 βγαίνουμε για τη νυχτερινη βόλτα μας........
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ποιός στη χάρη σου με τέτοια πεθερικά!!άντε και δώρο ταξίδι!
Οσο για την τρατορία από τη δική μου ιστορία θα πήρες την πληροφορία:haha:,αλλά είχα γράψει και τις ώρες joela μου,περίεργο ωράριο γι αυτό και είχα γράψει τις ωρες...κρίμααααα,πολλά δώσατε νομίζω,αλλά δεν πειράζει,πάντως για όποιον μας διαβάζει αξίζει η τρατορία και γώ έτυχε να περιμένω για ν ανοίξει...αλλά το φαγητό ανταμοίβει!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ποιός στη χάρη σου με τέτοια πεθερικά!!άντε και δώρο ταξίδι!
Οσο για την τρατορία από τη δική μου ιστορία θα πήρες την πληροφορία:haha:,αλλά είχα γράψει και τις ώρες joela μου,περίεργο ωράριο γι αυτό και είχα γράψει τις ωρες...κρίμααααα,πολλά δώσατε νομίζω,αλλά δεν πειράζει,πάντως για όποιον μας διαβάζει αξίζει η τρατορία και γώ έτυχε να περιμένω για ν ανοίξει...αλλά το φαγητό ανταμοίβει!

Ναι μπορεί κι όλας απο ΄σενα.Ευχαριστω.
Μωρέ όντως ακριβά αλλά μια φορά την ημέρα τρώγαμε(εκτος απο το πρωινό).Τρέχαμε να δούμε όσο γίνεται περισσότερα κ η στάση για φαί όπως καταλαβένεις,ήταν επιπλέον καθυστέρηση.Με κάτι παγωτά κ πατατάκια τη βγάλαμε:(:(:(.
Ασε όντως ο πεθερός πρώτος.Βέβαια έχει δώσει δείγματα.Στο κρεβατι του γάμου μου έκανε δώρο....ένα φορντ φιεστα του κουτιου:clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αμάν βρε joela πως τα πετάς έτσι;;:haha::haha:
Νομίζω ότι η δική σου ιστορία πρέπει νάναι η μοναδική με πρωταγωνιστές μωρό και πεθερικά!!και μάλιστα με τόσο καλή εξέλιξη!!!
για ρεκόρ Γκίνες σας βλέπω:haha:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ασε όντως ο πεθερός πρώτος.Βέβαια έχει δώσει δείγματα.Στο κρεβατι του γάμου μου έκανε δώρο....ένα φορντ φιεστα του κουτιου:clap::clap::clap:
πλακα κανεις??μηπως εχει αδερφο ο καλος σου??:haha::haha:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Αμάν βρε joela πως τα πετάς έτσι;;:haha::haha:
Νομίζω ότι η δική σου ιστορία πρέπει νάναι η μοναδική με πρωταγωνιστές μωρό και πεθερικά!!και μάλιστα με τόσο καλή εξέλιξη!!!
για ρεκόρ Γκίνες σας βλέπω:haha:
:haha:
:haha::haha:Και να φανταστείς δε με θέλανε για νύφη στην αρχή είχα θέμα.
δε βαριέσαι περασμένα ξεχασμένα τώρα που τους έκανα και το διάδοχο? ποιός με πίανει!!!:clap::clap::clap::clap:
ενας λόγος που την έγραψα είναι για να καθυσηχάσω μερικούς που αγχώνονται με τα μωράκια.....
Λατινα.....έχει αδερφό και μορφωμένο και καλό παιδί.Ετων 32 με δική του δουλεία.Και καλοοοος.μόνο όχι πολύ ψηλος.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Joela δεν είσαι η μόνη που έχασες την capela sistina.
Και εγώ όταν πήγα την έχασα γιατί την είχα αφήσει για την Κυριακή χωρίς να ξέρω βέβαια ότι τις Κυριακές είνα κλειστά εκτός της τελευταίας κάθε μήνα (δεν ήξερα και το travelstories).
Δεν πειράζει την επόμενη φορά όπως είπαμε και εμείς,άσχετα αν κάθε φορά που πάμε Ιταλία επιλέγουμε διαφορετικές πόλεις,κάποια στιγμή θα βρούμε ένα ΣΚ για να ξαναπάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom