Ιταλία Arrivederci Roma......!!!!!!!!!!!!

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
μολις στην κανει στριφογυριστη η πεθερα και δεν κραταει τον μπεμπη γιατι έχει να παει Αυστραλια ...βαλτην σε μια ωραια κορνιζα στο σαλονι ....και απειλησε την
:haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
....Κυριακή.ημέρα δεύτερη.Αναγκαστικό εγερτήριο στις 8.(ώρα που ξυπνάει ο μπέμπης).Μέχρι να έρθει το πρωινό στις 9,ετοιμαστήκαμε παίξαμε λιγο με το μπέμπη ο οποίος ήταν αφράτος αφράτος και μιλήσαμε λίγο για τη σημερινή διαδρομή.είμασταν μια ημέρα πίσω μιας και αυτά που είδαμε την προηγούμενη είχαν προγραμματιστει για την Παρασκευή.Οπότε έπρεπε σήμερα να δούμε Κολοσσαίο,αρχαία αγορά,λουτρά καρακάλλα και σαν Τζοβάνι ντι λατεράνο που ήταν προγραμματισμένα για Σάββατο συν Πίατσα ντι σπάνια Πιατσα ντι ποπολο και βίλλα μποργκέζε.
Έφτασε η ώρα του πρωινού και τα πεθερικά μου ακόμα κοιμόντουσαν.Απο χθές.Μιλάμε πτώματα.
Τους ξυπνήσαμε,φάγαμε το πρωινό γρηγορα γρήγορα και βουρ έξω.Είχαμε πολυ δρόμο σήμερα και η ώρα περνούσε.
Πέρνουμε το μετρό και σε 5 λεπτά είμασταν Κολοσσαίο.Η ουρά τεράστια αλλά...είπαμε Roma pass.(σημείωση πάνω απο 65 εισοδος δωρεάν σε όλα τα μουσεία με την επίδειξη ταυτότητας).
Μπαίνουμε στο Κολοσσαίο.Καλά....πραγματικά Κολοσσαίο...είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι:bleh::bleh::bleh:.
Το γυρίσαμε όλο και πάνω και κάτω,βγάλαμε άπειρες φώτο και φυσικά κάποια στιγμή ο μικρός ξύπνησε,ε@@σε και το κολοσσαίο(αυτό είναι που λένε: να χ@@σω το Κολοσσαίο σας και σας μαζί:haha::haha::haha:).Βγάλαμε μαζί του φωτο και φυσικά οι απαραίτητες πληροφορίες για Κολοσσαίο,την αψίδα του Κωνσταντίνου,την αρχαία αγορά(στην οποία δεν μπήκαμε γιατι την είδαμε πανοραμικά απο το κολοσσαίο κι ας επέμενα να μπούμε γιατι απο κοντά είναι άλλο πράμα)και το Domus aurea.Για να κερδίσουμε χρόνο λοιπόν ακυρώσαμε την επίσκεψη στην Αρχαία αγορα,μας είχε φάει και χρόνο το κολοσσαίο και μετά το τρίτο οικογενειακό συμβούλιο αποφασίσαμε να παρουμε το τρένο για τα λουτρά καρακάλλα.
Ητανε μια στάση. κόντα με τα πόδια αλλά ο χρόνος κυλούσε εναντίον μας και εκστασιάζεσαι τόσο με το μέγεθος των μνημείων που ξεχνιέσαι και η ώρα περναει χωρίς να το καταλάβεις.Αχ! αυτή η ακύρωση πολύ μας στοίχησε.
Τεσπά...φτάνουμε στα λουτρά καρακάλλα τα οποία απο ότι κατάλαβα δεν είναι διαδεδομένο αξιοθέατο(δεν το ανέφερε κανένας συμφορουμίτης)θεωρώ όμως οτι αξίζει τον κόπο να τα επισκεφθεί κανείς.Είναι απο τα πρώτα και πιο καλοδιατηρημένα αυτοκρατορικά λουτρά και οι Ρωμαίοι απολάμβαναν τρελή χλίδα μιλάμε.Είχα και για εκεί αρκετές πληροφορίες και δεν βλέπαμε απλά ερείπια,αλλά μεταφερθήκαμε εκεί και γίναμε για λίγο Ρωμαίοι που αθλούνται ή απλά απολαμβάνουν τα λουτρά τους.Εχει και εκεί πινακίδες με πολλές πληροφορίες και αναπαράσταση των κτισμάτων και μπορώ να πω οτι ήταν το αξιοθέατο με την πιο ολοκληρωμένη εικόνα και το καταχάρηκα.Να μην το παραλήψετε πραγματικά αξίζει.....
Η ώρα είχε πάει 4 και αποφασίζουμε οτι δεν θα πάμε στο San Giovanni di Laterano γιατι ήταν μακριά και δεν είχε κοντα σταση μετρό για να κερδίσουμε χρόνο.Επίσης το λεωφορείο που βόλευε τις Κυριακές πέρναγε κάθε μισή ώρα.Δεν πειράζει,άλλος ένας λόγος να επισκευθούμε ξανά τη Ρώμη:lol::lol::lol::lol:.....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλα ταξιδια με το πιτσιρικι σας να εχετε παντα σου ευχομαι!!!:clap:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αποκορύφωμα η πεθερά μου που έβγαλε με πόζα τον Ρωμαίο να τη σφάζει και να έχει γύρει με μια γκριμάτσα του στυλ "με ΄φαγες".Απο τις αγαπημένες μου φωτο.
παντως την ''μπηχτη '' σου την έριξες .....δεν άντεξες !!!:haha::haha:

παντως με την ιστορία της joela βγήκαν στη επιφανεια και οι πεθερόπληκτες !!:bleh::bleh:.κοριτσια υπομονη θα΄ρθει και για σας η μερα που θα πατε με τις πεθερες σας ταξιδάκι :haha::haha::haha:

joela keepwalking ...... εστω και με '' κουφη '' πεθερά
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
....πέρνουμε πάλι το μετρό και αυτή τη φορά κατεβαίνουμε στη στάση Spagna.
Ανεβήκαμε πάνω και βρεθήκαμε μπροστά απο την trinita dei monti και εκστασιαστήκαμε απο την ωραία θέα.Μπροστα και στα πόδια μας βρισκόταν η περίφιμη σκαλινάτα η οποία ένωνε τις δύο πλατείες.Trinita dei monti στην κορυφή της με έναν οβελίσκο και piazza di Spagna στη βάση της με το περίφημο συντριβάνι "το σαπιοκάραβο".Τα πεθερικά μου μπήκαν στην εκλλήσια,όσο εγω έκανα το καθήκον μου σαν μάνα και μετά καναμε σκάτζα βάρδια για να την δούμε με τον άντρα μου.
Φοβερή εκκλήσία και γενικά όπου βλέπαμε εκκλησία μπαίναμε μέσα και το αυτό συνηστώ σε όσους επισκεφθούν τη Ρώμη.Με μια λέξη Φ Ο Β Ε Ρ Ε Σ.
Αφου χαζέψαμε λίγο,βγήκαμε έξω καθίσαμε σε μια πεζούλα και αγναντέυοντας εβγαλα τις σημειώσεις μου και έκανα και το χρέος μου ώς ξεναγός για άλλη μια φορά.Ποτε,πως,που και γιατί!!!
Μετά καταιβήκαμε τη σκαλινάτα την οποία δεν την χαρήκαμε καθόλου γιατι ήτανε στην κυριολεξία γεμάτη κόσμο και όχι να κάτσεις,όχι να περάσεις άλλα ούτε να το σκεφτείς.στη μέση της σκάλας,μας πλησιάσανε μια παρέα κοριτσίων και αρχίσανε να κανακεύουνε το γιο μου,ο οποίος είχε τη κλασσική θέση στο μάρσιππο,μέχρι να βαρεθεί και να τον ξαναβάλουμε στο καρότσι για νάνι.Ευτύχως λέγανε καλά λόγια γιατί δεν είχαν καταλάβει οτι είμαστε Ελληνες:haha::haha::haha:.
Και συνεχίσαμε την κατάβαση.Οταν φτάσαμε στη βάση νιώσαμε μεγάλη απογοήτευση γιατί απο τον κόσμο η σκάλα χανότανε.Τι να κάνουμε,άλλος ένας λόγος για δεύτερη επίσκεψη(η οποία είναι δεδομένη αν όντως πιάνει το κόλπο με το νόμισμα στη φοντανα ντι τρέβι στην οποία για καλό και για κακό έριξα τον οβολό μου:bleh::bleh:).
Βγάλαμε και τις φωτο στο "σαπιοκάραβο" και ανηφορίσαμε τη via del babuino προς την piazza del popolo.
Δεύτερη απογοήτευση κι εκεί.είχανε στήσει μια εξέδρα για εκδηλώσεις μιας και ήταν η τελευταία Κυριακή της αποκριάς και γινοταν πανικός.δεν ξεχώριζες την κατα τα άλλα υπέροχη πλατεία(φτιαγμένη απο τα χρήματα του λαου όπως λέγεται εξ ου και το όνομα της) με τον οβελίσκο φλαμίνιο στο κέντρο τα πολλά γλυπτά και τις δίδυμες εκκλησίες σαντα μαρια ντει μιράκολι και σαντα μαρια ιν μοντεσάντο(στα αριστερα όπως βλέπεις την πλατεία).
Οικογενειακό συμβούλιο νομίζω...4:Δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε βόλτα στη βίλλα Μποργκέζε πρώτον γιατί νυχτώνει και δέυτερον γιατι πάλι....ξεχάσαμε να φάμε και μας το θυμήσανε τα στομάχια μας όταν φτάσανε στο αμήν.
Μας είχε συνεπάρει η Ρώμη και όχι άδικα νομίζω.
Οπότε αφήνουμε και την Βίλλα μποργκέζε για αύριο αν προλάβουμε....αλλίως την επόμενη!!!!:(:(:(.
Στη via di ripetta η οποία ξεκινάει απο την πιατσα ντελ ποπολο,στην αρχή της υπάρχει η πιτσαρια pizza Re(την συνέστησε ένας συμφορουμίτης και όχι άδικά).Καθήσαμε εκεί να φάμε.Δυο πίτσες,δυο σαλατες,μια μακαρονάδα δυο κόλες, δυο ποτήρια κράσι,δυο παγωτά και ένα τιραμισου 80Ε.
αφου φάγαμε και ξαποστάσαμε,πήραμε το δρόμο του γυρισμού διασχίζοντας τη via del corso (η οποία ξεκινάει απο την πιατσα ντελ ποπολο και καταλήγει στην πιάτσα βενετσια)στρίψαμε στη via dei condotti(την βουκουρεστίου της Ρώμης)τη διασχίσαμε μέχρι την σκαλινάτα μπάς και έχει φύγει ο κόσμος(ναι καλά).Ήτανε λίγο καλύτερα αλλά και πάλι...γεμάτη.Κατηφορίσαμε τη via del babuino προς τα κάτω αυτή τη φορά,βγήκαμε στην via del tritone και σε 100 μέτρα βρέθήκαμε στην piazza barberini και στο ξενοδοχείο μας.Η ώρα 8.
Το ίδιο σκηνικό στο ξενοδοχείο.Μπάνιο το μικρό μαμ,αλλάγμα και νάνι.Αυτή τη φορά όλοι μαζί.
Τα δε πεθερικά μου ψόφια αλλά το χαρήκανε πολύ.Λίγο εγω με την ξενάγηση λίγο ο μικρός που είναι το πρώτο εγγόνι και το χαιρόντουσαν όλη μέρα και πολυυυυυύ η Ρώμη.Μας είπαν βέβαια άν θέλαμε να κρατήσουν το μικρό και να βγούμε μιας και ήταν και του Αγ.Βαλεντίνου αλλά που,βλέπαμε το κρεβάτι,και μας εβλεπε και αυτό και φλερτάραμε ασταμάτητα:bleh::bleh::bleh:
Τέλος δεύτερης μέρας....
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
παντως την ''μπηχτη '' σου την έριξες .....δεν άντεξες !!!:haha::haha:

:haha::haha::haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:

παντως με την ιστορία της joela βγήκαν στη επιφανεια και οι πεθερόπληκτες !!:bleh::bleh:.κοριτσια υπομονη θα΄ρθει και για σας η μερα που θα πατε με τις πεθερες σας ταξιδάκι :haha::haha::haha:

joela keepwalking ...... εστω και με '' κουφη '' πεθερά
Για πολύ walking όμως!!!!!!:haha::haha::haha::haha::haha:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Πήρα φόρα παιδιά...Αντε υπομονή...τελειώνω την ιστορία...!!!!!Ελπίζω να σας αρέσει και να μην σας κουραζω πολύ.Αργησα να μπω στο ζουμί αλλά τωρα που μπήκα.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ελπίζω να σας αρέσει και να μην σας κουραζω πολύ...
πάρα πολύ αρεσει η ιστορία σου και δεν κουράζει καθόλου! το αντίθετο..:clap:
μη το πάρεις σαν διόρθωση..απλά επειδή το είδα. από το μπαλκόνι του Palazzo Venezia ο Μουσολίνι έκανε τη αναγγελία κήρυξης πολέμου εναντίον της Μ. Βρετανίας-Γαλλίας στις 10/6/40. δες και το ενδιαφέρον βίντεο...
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
πάρα πολύ αρεσει η ιστορία σου και δεν κουράζει καθόλου! το αντίθετο..:clap:
μη το πάρεις σαν διόρθωση..απλά επειδή το είδα. από το μπαλκόνι του Palazzo Venezia ο Μουσολίνι έκανε τη αναγγελία κήρυξης πολέμου εναντίον της Μ. Βρετανίας-Γαλλίας στις 10/6/40. δες και το ενδιαφέρον βίντεο...


Ο μα τι λές προς θεού.καμία παρεξήγηση.Ευχαριστω!! όντως ενδιαφέρον βίντεο.αλλά κι εγω το είδα γραμμένο σε μια ιστοσελίδα και το έγραψα.Ολους τους λόγους του λέει εκεί τους εβγαζε.Κι εκει είπε και για την επίθεση στην Ελλάδα.Ξέρω ΄γω?:roll:
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
...
Τεσπά...φτάνουμε στα λουτρά καρακάλλα τα οποία απο ότι κατάλαβα δεν είναι διαδεδομένο αξιοθέατο(δεν το ανέφερε κανένας συμφορουμίτης)θεωρώ όμως οτι αξίζει τον κόπο να τα επισκεφθεί κανείς.Είναι απο τα πρώτα και πιο καλοδιατηρημένα αυτοκρατορικά λουτρά και οι Ρωμαίοι απολάμβαναν τρελή χλίδα μιλάμε.Είχα και για εκεί αρκετές πληροφορίες και δεν βλέπαμε απλά ερείπια,αλλά μεταφερθήκαμε εκεί και γίναμε για λίγο Ρωμαίοι που αθλούνται ή απλά απολαμβάνουν τα λουτρά τους.Εχει και εκεί πινακίδες με πολλές πληροφορίες και αναπαράσταση των κτισμάτων και μπορώ να πω οτι ήταν το αξιοθέατο με την πιο ολοκληρωμένη εικόνα και το καταχάρηκα.Να μην το παραλήψετε πραγματικά αξίζει.....

joela σίγουρα τα λουτρά καρακάλλα είναι σημαντικό αξιοθέατο,καλά κάνεις και το λές....που να τα προλάβουμε να τα δούμε όλα;;εγώ τουλάχιστον δεν τόχω αναφέρει στην ιστορία μου γιατί πραγματικά δεν πρόλαβα:haha::haha: ακόμα να τα δώ παρά το ότι πήγα και ξαναπήγα Ρώμη...,σε πόλεις με τέτοιο αρχαιολογικό πλούτο και τόσα πράγματα να δείς ΚΑΘΕ φορά απλά συμπληρώνεις...δεν ξέρω αν ποτέ ολοκληρώνεις:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο μα τι λές προς θεού.καμία παρεξήγηση.Ευχαριστω!! όντως ενδιαφέρον βίντεο.αλλά κι εγω το είδα γραμμένο σε μια ιστοσελίδα και το έγραψα.Ολους τους λόγους του λέει εκεί τους εβγαζε.Κι εκει είπε και για την επίθεση στην Ελλάδα.Ξέρω ΄γω?:roll:
ναι εκει ειπε και για την Ελλάδα, όχι όμως τον Οκτώβριο αλλά σε άλλο λόγο του στις 18/11/40 πολύ μετά την έναρξη των εχθροπραξιών προφανώς για να εμψυχώσει λιγο το κοινό μια και τα πραγματα δεν πηγαιναν πολύ καλά στο μέτωπο..
Italia - 18 novembre 1940, Annuncio della dichiarazione di guerra alla Grecia - Wikisource
μπραβο που πηγατε στις terme di Caracalla. εκει ειχε γινει και η ιστορικη συναυλια των 3 τενορων. στο San Giovanni γινεται η μεγαλυτερη ανοικτη συναυλια της Ευρωπης καθε πρωτομαγια. φετος το travelstories θα εκπροσωπειται με πολυπληθη συμμετοχη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.250
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom