Ιταλία Arrivederci Roma......!!!!!!!!!!!!

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Samion προσκυνώ!!!!Θα το διορθώσω αμέσως.
romantic την επόμενη να μην το παραλείψεις αξίζει τον κόπο.Και όντως όσες φορες και να πας,πάντα κάτι θα μένει για την επόμενη.είμαι σίγουρη!!!!
αντε παιδιά μπας και μαζευτούμε να πάμε μάζι(με το μπέμπη φυσικα)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
joela,εχω κι εγω ενα πιτσιρικι με αρκετες σφραγιδες ηδη στο διαβατηριο του κιολας(ειναι 3):bleh:
Αλλες φορες την παιρνω,αλλες οχι...εχει κανει και πολλα μακρινα,οπως Κουβα,Μαλαισια κι εχει γινει πολυ υπομονετικη και ακουραστη ταξιδιωτισσα. Συνεχισε να τον παιρνεις μαζι σου,θα δεις τι καλος που θα γινει και το "καλος" θα το δεις πιο μετα και θα ανταμοιφθεις,πιστεψε με! Τωρα ειναι ακομα νωρις και δεν θελει και πολλα. Μαμα-κακα-νανι. Το τριπτυχο της ευτυχιας τους!:haha:
Παντως οποτε μπορειτε αστον και λιγο στην πεθερα. Κι ενα ταξιδακι μονοι σας αξιζει!:cool:
Συνεχισε....:clap:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
joela,εχω κι εγω ενα πιτσιρικι με αρκετες σφραγιδες ηδη στο διαβατηριο του κιολας(ειναι 3):bleh:
Αλλες φορες την παιρνω,αλλες οχι...εχει κανει και πολλα μακρινα,οπως Κουβα,Μαλαισια κι εχει γινει πολυ υπομονετικη και ακουραστη ταξιδιωτισσα. Συνεχισε να τον παιρνεις μαζι σου,θα δεις τι καλος που θα γινει και το "καλος" θα το δεις πιο μετα και θα ανταμοιφθεις,πιστεψε με! Τωρα ειναι ακομα νωρις και δεν θελει και πολλα. Μαμα-κακα-νανι. Το τριπτυχο της ευτυχιας τους!:haha:
Παντως οποτε μπορειτε αστον και λιγο στην πεθερα. Κι ενα ταξιδακι μονοι σας αξιζει!:cool:
Συνεχισε....:clap:
Ευχαριστώ!!!! Σίγουρα κάποια στιγμή θα τον αφήσω.Οταν είναι και λίγο πιο μεγάλος.
Τέλεια με την κορούλα.Απο μικρή στα βαθιά.Μπράβο!!!!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Η ιστορία σου είναι πολύ ωραία!Τα κεφάλαια μικρά και περιεκτικά, δεν κουράζουν, ίσα ίσα μας ψυχαγωγούν κιόλας!Παρά το παιδί και τα πεθερικά, το πρόγραμμα είναι φουλ!Τον πεθερό πολύ τον φοβάμαι...μήπως τον κούρασες πολύ και ακούει ξανά εκδρομή και κάνει τον κουφό!:bleh:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
joela είσαι μία όαση στην καθημερινότητα πολύ την ευχαριστήθηκα την ιστορία σου...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
joela είσαι μία όαση στην καθημερινότητα πολύ την ευχαριστήθηκα την ιστορία σου...

λευτερη ασε τα παραμυθια ...... περί όασης της ιστορίας της joela

για σενα όαση θα ηταν να εισαι την πεμπτη το βραδυ στην βρωμικη Ρώμη με τις βρώμικες τουαλέτες
με τον βάζελο για την πρόκριση :haha::haha::haha:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
λευτερη ασε τα παραμυθια ...... περί όασης της ιστορίας της joela

για σενα όαση θα ηταν να εισαι την πεμπτη το βραδυ στην βρωμικη Ρώμη με τις βρώμικες τουαλέτες
με τον βάζελο για την πρόκριση :haha::haha::haha:
πολύ θα το ήθελα αλλά δεν είχε βγει τότε η υπερπροσφορά της az 150? από σαλονίκη.....:haha: κι ενα σύντομο ανέκδοτο... γιατί η az δε χρεώνει εξτρα τη βαλίτσά???
γιατί δε τη δίνει που δε τη δίνει κανείς αμά τη χρεώσει κιόλας τη βλέπω την καμπίνα επιβατών γύφτικο τσαντήρι:haha:
 

Doras

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
... όπου με βγάλει
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο διάστημα
Πολύ-πολύ όμορφη η ιστορία σου και γραμμένη με χιούμορ! Έχω ανοίξει μπλοκάκι και σημειώνω πληροφορίες! Σε βρίσκω super-οργανωτική! Αν δεν ανέφερες πως είσαι Υδροχόος θα σε νόμιζα Παρθένο. :D

Αρχικά μπήκα για να τσεκάρω (από κάποιο μέλος) αν ισχύει και στην πράξη η προσφορά της Roma Pass με τα δύο πρώτα μουσεία δωρεάν, έκπτωση στα επόμενα της λίστας και αποφυγή ουρών στα εκδοτήρια. Το Σάββατο, με το καλό, πετάμε για Ρώμη (εννοείται ΟΧΙ με EasyJet - την δοκίμασα στο Παρίσι και δύσκολα θα αποφασίσω να την ξαναλουστώ. Φθηνά τα εισιτήρια αλλά χάνει πολύ σε ποιότητα και προτιμώ να πληρώσω το κατιτίς παραπάνω και να πετάξω σαν άνθρωπος...) και όσο ψάχνω προκύπτουν τόσα πράγματα που θέλω να δω, που δεν ξέρω αν θα μου φτάσουν 5 μέρες... Καλά να είμαστε, να ταξιδεύουμε.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Πολύ-πολύ όμορφη η ιστορία σου και γραμμένη με χιούμορ! Έχω ανοίξει μπλοκάκι και σημειώνω πληροφορίες! Σε βρίσκω super-οργανωτική! Αν δεν ανέφερες πως είσαι Υδροχόος θα σε νόμιζα Παρθένο. :D

Αρχικά μπήκα για να τσεκάρω (από κάποιο μέλος) αν ισχύει και στην πράξη η προσφορά της Roma Pass με τα δύο πρώτα μουσεία δωρεάν, έκπτωση στα επόμενα της λίστας και αποφυγή ουρών στα εκδοτήρια. Το Σάββατο, με το καλό, πετάμε για Ρώμη (εννοείται ΟΧΙ με EasyJet - την δοκίμασα στο Παρίσι και δύσκολα θα αποφασίσω να την ξαναλουστώ. Φθηνά τα εισιτήρια αλλά χάνει πολύ σε ποιότητα και προτιμώ να πληρώσω το κατιτίς παραπάνω και να πετάξω σαν άνθρωπος...) και όσο ψάχνω προκύπτουν τόσα πράγματα που θέλω να δω, που δεν ξέρω αν θα μου φτάσουν 5 μέρες... Καλά να είμαστε, να ταξιδεύουμε.
Καλημέρα.Μην αγχώνεσε με καλή όργάνωση θα τα δείς.Βέβαια μια φορά στη Ρώμη δε φτάνει θατο δείς.Κάτσε να διαβάσεις και την τελευταία μέρα δεν τελείωσε ακόμα!!!!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
....Δευτέρα.Ημέρα τρίτη και τελευταία:(:(:(:(:(:(:(:(
Σήμερα το πρόγραμμα είχε.To κοιμητήριο των καπουτσίνων,το Πάνθεον,piazza navona,castel sant'angelo Βατικανό.
Ξεκινάμε λοιπόν φρέσκοι φρέσκοι και βγαίνοντας απο το ξενοδοχείο κάνουμε δεξιά στη via veneto και στο Νο27 αντικρύζουμε την santa Maria della concezione.Κάτω απο αυτή είναι τα μακάβρια παρεκκλήσια φτιαγμένα απο τα κόκκαλα των μοναχών που απεβίωναν.Θέαμα προτώτυπο(αφου τα πάντα,ακομα και τα καντιλέρια είναι απο κόκκαλα)και ανατριχιαστίκό συνάμμα,υπάρχούν ακόμα και ολόκληροι σκελετοί ντυμένοι με τα ράσα σε στάσεις προσευχής ή ξαπλωμένοι.το σκηνικό συμπληρώνει,το ανατριχιαστικό μήνυμα που βρίσκεται σε ένα απο τα παρεκκλήσια που λέει "Αυτό που είστε τώρα είμασταν,αυτό που είμαστε θα γίνεται".Βγένουμε απο τα παρεκλήσσια με ανάμεικτα συναισθήματα και αφού επισκεφθήκαμε και την εκκλησία, κατηφορίζουμε τη via del Tritone.Καναμε μια στάση σε ένα μαγαζί να αγοράσει ένα φόρεμα η πεθερά μου στην κόρη της και με την ευκαιρία τσίμπησα κι εγω ένα(γενικά στα ταξίδια μου δεν ψωνίζω,οχι ότι μου είναι τελείως αδιάφορο αλλά δεν τρελαίνομαι κι όλας)αφού όλοι επειμέναν να το δοκιμάσω και τους άρεσε.
στο τέλοσ της κάναμε δεξιά και βρέθήκα με σε μια πλάτεια οπού έμαθα απο ένα περαστικό Ρωμαίο οτι εκεί βρίσκονταν το κοινοβούλιο τους.(ίσως να συναντούσαμε και τον καβαλιέρε)στη μέση της υπήρχε ένας οβελίσκος.
Άνοιξα το χάρτη μου,για το Πάνθεον΄.Χαθήκαμε σε κάτι στενάκια οπου πολύ μου άρεσε,γιατι βρεθήκαμε μπροστά απο ενα κτίριο,σαν τον Παρθενώνα(περίπου)και μάθαμε οτι αυτό ήταν la borsa antica.Δεν ήταν στη λίστα με τα αξιοθέατα,αλλά μου άρεσε πολύ που πέσαμε επάνω του.Σε ένα μαγαζάκι απέναντι έχει και τη μακέτα του,πως ήταν στα ντουζένια του.
Συνεχίσαμε πίσω απο το κτίριο στη δεξιά του πλευρά και μετά απο λίγο περπάτημα σε ένα στενό δρομάκι,ορθώθηκε μπροστά μας η piazza della rotonda με το Πάνθεον.ΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!
Η τέλειότητα αυτό του ναού- ο οποίος ήταν αρχικά αφιερωμένος στους θεούς της Ρώμης και μετέπειτα στην Παναγία των μαρτύρων-έγκειτε στις διαστάσεις του το ύψος του(43.30μ)είναι ίδιο με την διάμετρό του.Η μοναδική πήγή φωτός,μια τρύπα στον τρούλο του.ΟΥΑΟΥ!!!!!!!
Καθήσαμε σε μια μεριά και το χαζεύψαμε.Αφού τους είπα και άλλες πληροφορίες για το ναο,μπήκαμε και μέσα.
Εκεί βρίσκεται ο τάφος του Ραφαήλ και οι τάφοι των βασιλλιάδων Μαργαρίτας(απο την οποία πήρε το όνομα της η ομώνυμη πίτσα)και του συζύγου της Ουμπέρτο του Ι.
Φοβερό.Μου άρεσε πολύ και για μία ακομη φορά θαύμασα το μέγεθος!!!!
ανάχώρηση μετά απο τις απαραίτητες φωτο,και ευθεία μπροστά βρεθήκαμε στην piazza navona.Μια μεγάλη πλατεία σε σχήμα σταδίου(είναι και φτιαγμένη άλλωστε επάνω απο το αρχαίο στάδιο του Δομιτιανού,ερείπια του οποίου σώζωνται μόνο στα βόρεια της.)με ένα ΦΟΒΕΡΟ συντριβάνι στη μέση όπου 4 κύριες φιγούρες του συμβολίζουν τους μακρύτερους ποταμούς του ώς τότε κόσμου(Νείλος ,Δούναβης,Γάγγης και Πλάτα).Αν παρατηρήσετε,η μόρφη του Νείλου είναι καλυμένη με πέπλο,γιατί η πήγή της ήταν άγνωστη.Στις άκρες της πλατείας υπάρχουν δύο ακόμα υπέροχα συντριβάνια......
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
.....Στην πλατεία ναβόνα καθήσαμε σε ένα παγκάκι και χαζεψαμε τον κόσμο,τα καφέ και τους υπαίθριους καλλιτέχνες,τρώγοντας το ομώνυμο πάγωτο απο το ταρτούφο(σλουρπ!!!!).είναι ένα παγωτό undercover,αφού φαίνεται εξωτερικά σαν....πάστα να το πώ?με σαντυγι απο πάνω. δεν μπορώ να το περιγράψω.Άλλωστε όπως κι εσεις θα διαπιστώσετε,"δεν θέλω να το μάθω,θέλω να το φάω ".
Στο μεταξύ,ξύπνησε και το "αβάπτιστο",το άλλαξα,βάζω το νεράκι στο μπιμπερό και.....το γάλα!!!!...που είναι το γάλα?οέο?.Οχι ρε γ@@@@ το.
"Ρε Κούλη...μια φορά σου είπα να τσεκάρεις την τσάντα και τα ΄κανες σ@@τα."(τα οποία παίζουν πολύ σε αυτή την ταξιδιωτική ιστορία) "Μα τι λες ρε κορίτσι μου,έσυ είπες οκ γιατι σου τα έλεγα και έιπες κάτσε να βάλω και το γάλα?"
Δίκιο είχε,αλλά,τ'άκουσε ο καημένος.
Τώρα? τι κάνουμε?να γυρίσουμε πίσω είναι μακριά.Αρχίζουμε λοιπόν μαζί με τον άντρα μου να ψάχνουμε τα φαρμακεία.Όλοι ξέρανε το γάλα αλλά δεν το είχανε.Βλέπεις του δίναμε υποαλλεργικό για να το βοηθήσουμε μην ερεθίζεται το εντεράκι του.δεν είχαν καν σε άλλη μάρκα υποαλλεργικό γάλα(Καλά τα Ρωμαιάκια δεν αρρωσταινουνε?)Να ψάξαμε....και...6 φαρμακεία?(όποιος θέλει πληροφορίες και διευθύνσεις...ξέρουμε και απο αυτά πια:haha::haha::haha::haha:)ΚΑΝΕΙΣ.
Τελικά εγω γύρισα στην πλατεία και ο άντρας μου πήρε ταξί να φέρει το γάλα.Αυτή η καθυστέρηση μας στόιχισε στο να μη δούμε και άλλα πράγματα.(Μιλάμε για πάνω απο ώρα)Ευτύχως το αστεράκι,περίμενε υπομονετικά το γαλατάκι του,κάνοντας βόλτα μια στην αγκαλια του παππού μιας στης γιαγιάς(γιατι η μαμά απο το τρέξιμο και τα νεύρα,είχαν κοπεί τα πόδια της).Αυτός που την πλήρωσε τελικά,ο χριστιανός,ήταν ο μόνος που δεν έφταιγε.....ο άντρας μου!!!!...
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
......Αφού γύρισε και ο σύζυγος,ταϊσαμε το παιδί και ξαλαφρωμένοι κινήσαμε για το Βατικανό.Είχα σχεδιάσει μια διαδρόμη σε στενάκια τύπου πλάκα που καταλήγανε στις όχθες του Τίβερι,(την άνοιξη θα είναι φοβερά με τα δέντρα ανθισμένα),περπατήσαμε κατά μήκος,διασχίσαμε τη φοβερή ponte sant' angelo(απαραίτητα φώτο στην πεζούλα με φόντο τη γέφυρα και το κάστρο),θαυμάσαμε την ponte vittorio emmanuelle II,απεναντί της(επίσης φοβερή)και χαζέψαμε για λίγο το κάστρο.Τους είπα κάποια πράγματα και γι ΄αυτό και στεναχωρήθήκαμε λίγο γιατί μου είχαν πει ότι έχει ένα ώραίο σνάκ μπαρ με ωραία θέα,αλλά με αυτή την καθυστέρηση δεν προλαβαίναμε.Η ώρα ήταν ήδη 2.
Η στεναχώρια έδωσε τη θέση της στο δέος και το θαυμασμό,όταν στρίψαμε τα κεφάλια μας αριστερά και αντικρύσαμε στο βάθος τη βασιλική του Αγ.Πέτρου.Βγάλαμε μια-δυο φωτο με φόντο το Βατικανο και κινήσαμε για εκεί.
Φτάνοντας στην πλατεία,άρχισε ένα ψιλόβροχο και μέχρι να φτάσουμε σε έναν απο τους δυο ημικύκλιου βραχίονες που πλαισιώνουν την πλατεία,άρχισε να βρέχει για τα καλά(τυχεροι είμασταν ως τώρα)βέβαια η μπόρα δεν κράτησε πολύ και μέχρι να πώ δυο πραγματα για τη βασιλική την πλατεία του Αγ.Πέτρου και να φτάσουμε στο σημείο-τελωνείο,σταμάτησε.Η ουρά πολύ μικρή(τύυυυυχηηηηη,μας είχαν πει για κάτι ουρές χλμ.)σε 5 λεπτά βρισκόμασταν μέσα στη βασιλική.
Το πρώτο που αντυκρίσαμε....η πιετά στα δεξιά μας.Βασικά την περίμενα μεγαλύτερη.Παρ'όλα αυτά παρέμενε εντυπωσιακή.
Τι να πω για αυτή την εκλλησία(απο τις μεγαλύτερες στον κόσμο).
Μέχρι και ο γιος μου(αφήσαμε το καροτσάκι σε φυλασσόμενο χώρο,στα δεξιά της βασιλικής)μέσα στο μάρσσιπο,κοίταγε δεξιά και αριστερά χαρούμενος και χτυπαγε τα χεράκια του βγάζοντας φωνούλες του τύπου ουάου!!!!(μου έκανε πολύ εντύπωση,γιατι,σε όλο το ταξίδι δεν έκανε κατι τέτοιο τόσο έντονα).
Μπήκαμε και στα 11 παρεκλήσσια της,θαυμάσαμε τον τάφο του αγ.Πέτρου και....κοιτάμε το ρολόι....3:15 γμτ.πρέπει να φύγουμε.Θα ανέβουμε δυο λεπτά στον τρούλο να θαυμάσουμε τη θέα και τρέχοντας προς την καπέλα σιστίνα.Ναι καλά!!!εσύ είσαι που το είπες? η ουρά για τον τρούλο ατελείωτη.Εγκαταλείπουμε την ιδέα και ξεκινάμε τρέχοντας για καπέλα σιστίνα......
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom