Ιταλία Arrivederci Roma......!!!!!!!!!!!!

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Joela δεν είσαι η μόνη που έχασες την capela sistina.
Και εγώ όταν πήγα την έχασα γιατί την είχα αφήσει για την Κυριακή χωρίς να ξέρω βέβαια ότι τις Κυριακές είνα κλειστά εκτός του τελευταίου κάθε μήνα (δεν ήξερα και το travelstories).
Δεν πειράζει την επόμενη φορά όπως είπαμε και εμείς,άσχετα αν κάθε φορά που πάμε Ιταλία επιλέγουμε διαφορετικές πόλεις,κάποια στιγμή θα βρούμε ένα ΣΚ για να ξαναπάμε.

Κριμααααα!!! ακόμα το λέω.....μα για δεκα λεπτά? τεσπα δεν πειράζει.την επόμενη φορά θα δω μήπως συνδιάσω με κάτι άλλο(ίσως Σικελία)στάση κάνα δυο μερούλες στη Ρώμη να τη δω.Και βίλλα μποργκεζε.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
...Παρά την κουρασή μας,βγήκαμε ξανά στο δρόμο.Δε θέλαμε να χάσουμε και την fontana di trevi by night.Πήραμε απο ένα παγωτό και χεράκι-χεράκι μπήκαμε σε κάτι στενάκια,(πάλι τύπου πλάκας)και απολαμβάνοντας την πραγματικά πολύ γλυκια βραδιά(σαν άνοιξη ήτανε)λέγαμε ο ένας στον άλλο τι ωραία που περάσαμε και πόσο θέλουμε να ξανάρθουμε.
Εντωμεταξύ,στο δρόμο,συναντήσαμε τόσους Ελληνες όσους δε συναντήσαμε τις προηγούμενες μέρες.Λες και είμασταν συννενοημένοι ένα πράγμα.
Φτάσαμε και στην fontana di trevi και πολύ μου άρεσε,όμως νομίζω οτι αδικούνταν.Αν ήταν πιο σκοτεινα τριγύρω,το συντριβάνι με τον υπέροχο φωτισμό θα αναδεικνυόταν περισσότερο.Οπως και νά ΄χει όμως παρέμενε πανέμορφο.
Βγάλαμε πολλές φωτο,απο όλες τις μεριές του συντριβανιου,χερακι-χεράκι,αγκαλιασμένοι,να φιλιόμαστε,να κοιτιόμαστε.....
Και ύστερα,καθίσαμε και απλώς το χαζεύαμε αγκαλιασμένοι.
Αχχχχ!!!! ωραία ήτανε.Μετά απο λίγο,είπαμε να πάμε και στη piazza di spagna,αλλά μόλις βγήκαμε στο δρόμο,αλλάξαμε γνώμη.Η ώρα ήταν 22:30 και είχαμε ταξίδι αύριο και έπρεπε να σηκωθούμε νωρίς.Και όχι τπτ άλλο ξαγρυπνουσαμε και τα πεθερικά μου που είχαν κουραστει πολύ.Κι έτσι γυρίσαμε,αφου κάναμε μια στάση σε ένα μαγαζάκι και αγόρασα λιμοντσελο και κιαντι για τη μαμα και την αδερφη μου......
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
....Τρίτη.΄Εφτασε και η μέρα της επιστροφής:(:(:(:(
Ξυπνήσαμε στις επτά,ετοιμαστήκαμε,φάγαμε και το πρωινό μας και στις οχτώ,ανεβήκαμε στο βανάκι που μας περίμενε και φύγαμε για το αεροδρόμιο.Μας έκανε και μια μικρή γύρα στο ιστορικό κέντρο μια και έπρεπε να πάρει κι άλλους και κοιτάγαμε συνέχεια έξω.Δε χορταίναμε:(:(.
Μετά απο κάνα μισάωρο,φτάσαμε και στο αεροδρόμιο.Ο άντρας μου πήγε στο τσέκ ιν κι εγω φρόντισα το παιδάκι μου.Δυστυχώς η ίζι αυτή τη φορά ηταν συνεπείς(Τώρα παρακαλάγαμε για ακύρωση.).Γινότανε χαμος και αργήσαμε στο τσέκ ιν κι έτσι δεν προλάβαμε να κάνουμε βόλτα στα μαγαζιά του αεροδρομίου.10 και 45 πετάγαμε και ήταν ήδη 10 και 20.
Ανεβήκαμε στο λεωφορειάκικαι στη διαδρομή προς το αεροπλάνο,άρχισε να βρέχει.Ηταν σα να μου έλεγε:"μην στεναχωριέσε.Να! χάλασε ο καιρός.Πάνω στην ώρα έφυγες".Ναι μώρε.Σκέφτηκα.Με τέτοι καιρό και να καθόμασταν δε θα το ευχαριστιόμασταν τόσο.Και ευχαριστώ να λέμε.(παρηγοριά στον άρρωστο).Φτάσαμε στο αεροπλάνο και ακριβώς στην ώρα μας απογειωθήκαμε.
Κατα τη απογείωση ο μικρός είχε λίγο γκρίνια γιατί ήθελε να κοιμηθει και τον κρατούσαμε ξύπνιο,μόλις όμως λυθηκαμε και τον ακούμπησα στο κάθισμα κοιμήθηκε μέχρι να φτάσουμε.στην προσγείωση,μόλις είχε ξυπνήσει και ήταν κύριος.
τέλος λοιπόν για μας αυτό το ταξίδι.Στο ταξίδι της επιστροφής ήδη φανταζόμουν την επόμενη επίσκεψη μου στη Ρώμη.Με μάγεψε,άφησα ένα κομμάτι μου εκεί και θα επιδιώξω να γυρίσω!!!!!
Arrivederci Roma.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Joela δεν είσαι η μόνη που έχασες την capela sistina.
Και εγώ όταν πήγα την έχασα γιατί την είχα αφήσει για την Κυριακή χωρίς να ξέρω βέβαια ότι τις Κυριακές είνα κλειστά εκτός της τελευταίας κάθε μήνα (δεν ήξερα και το travelstories).
Κι εγώ την πρώτη φορά που πήγα στο Παρίσι είχα αφήσει τη Notre Dame για την τελευταία μέρα το απόγευμα (Παρασκευή). Δεν είχα υπολογίσει όμως ότι ήταν Μεγάλη Παρασκευή γι αυτούς, και φυσικά ήταν ανοικτά μόνο για τη λειτουργία...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ joela. παρά το λίγο χρόνο και με μωρό είδατε αρκετά πράματα.

τέλος λοιπόν καλό. εύχομαι και στο επόμενο τώρα που έχεις την εμπειρία...του μωρού
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Σήμερα δε σε προλαβαίνω βρε Γωγώ!Φαίνεται πως ο μικρός κύριος κοιμάται πολύ και έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο και μας γράφεις συνέχεια!
Χαίρομαι που περάσατε τόσο τέλεια, παρά τις αρχικές καθυστερήσεις, το μπέμπη και το ξεποδάριασμα!Άντε με το καλό και στην Πράγα!
Όσο για τον αδερφό του καλού σου, βάλε και μένα στην οντισιόν, να κονταροχτυπηθούμε με τη Λατίνα!Τα στοιχεία που δίνεις...μια χαρά μου φαίνονται και μου ταιριάζουν...!Έχω ένα θέμα όμως...είναι ταξιδιάρης;
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
:haha::haha::haha:Οντως ο μικρός σήμερα ήταν πολύ ήσυχος και βρήκα ευκαιρία.Τόσα κεφάλαια με τα τριγύρο,είπα να πάρω φόρα να τελειώνω γιτί με εβλεπα να γυρίζω απο Πράγα και ακόμα να γράφω για Ρώμη:haha::haha::haha:.
Ο γαμπρός είναι και ταξιδιάρης.Πρόσφατα γυρισε κ απο αμερική οπου έκατσε 20 μέρες.Τώρα ψάχνεται για Ισπανία(3η φορά).Κορίτσια όποία προλάβει,είναι κάλο το πραμα:haha::haha::haha::haha::haha:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Στείλτον το καλοκαίρι να κάνει κανά μπανάκι προς τα μέρη μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom