Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οι πισίνες είναι ζεστές εγώ μίλησα για εξωτερική θερμοκρασία ...Μπορεί κ να χιονίζει κ εσύ να εισαι μέσα στα ζεστά στην εξωτερική πισίνα
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Οι πισίνες είναι ζεστές εγώ μίλησα για εξωτερική θερμοκρασία ...Μπορεί κ να χιονίζει κ εσύ να εισαι μέσα στα ζεστά στην εξωτερική πισίνα
το καταλαβα αυτο,αλλα φανταζομαι η εξωτερικη διαφορα με την ζεστη πισινα θα ναι καπως..........αν δεν το ζησω δε θα μαθω ποτε......δλδ με το μαγιο προχωρας στο -10 και μπαινεις φανταζομαι με τη μια στην πισινα να ζεσταθεις.αντιστροφως αναλογο με τη θαλασσα σε μερικα νησια το καλοκαιρι......εξω εχει 40 βαθμους κι η θαλασσα εχει 15.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ναι έτσι είναι τυλιγεσαι στην πετσέτα κ περπατάς γρήγορα να μπεις στην πισίνα..
θα χει μεγαλη πλακα.....δεκεμβρη μηνα παιζει να τυλιχτω με κουβερτα και να μπω στην πισινα......χαχαχα να σαι καλα,και παλι ευχαριστω!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
θα χει μεγαλη πλακα.....δεκεμβρη μηνα παιζει να τυλιχτω με κουβερτα και να μπω στην πισινα......χαχαχα να σαι καλα,και παλι ευχαριστω!
Θυμαμαι εγω που πηγα τον περασμενο Δεκεμβρη η αισθηση να εισαι σε μια θερμενομενη εξωτερικη πισινα και εξω η θερμοκρασια να ειναι κοντα στο 0 ειναι απεριγραπτη.Βεβαια μετα θυμαμαι οταν ηθελα να βγω για να παω απο την μια στην αλλη μετακινουσα την πετσετα μου με την οποια δεν μπορουσα να τυλιχτω γιατι ηταν βρεγμενη και παγωμενη και ετρεχα γιολο απ την μια πισινα στην αλλη για να γλιτωσω απ το ψυχος και το καρδιακο αλλα θα το ξανα εκανα με τα χιλια:haha:...καλα να περασεις :)
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Καλησπερα σε ολα τα μελη της ομαδας!!!
Μετα απο άπειρες ιστοριες που εχω διαβασει, ηρθε η στιγμη να γινω κ εγω μελος κ να μοιραστω τις εμπειριες μου αλλα και να ζητησω τη πολυτιμη βοηθεια σας!!!
Τελος Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου πεταω για Βουδαπεστη με τον συντροφο μου,συνολο 7 μερες-6 διανυκτερεύσεις. Ηθελα λοιπον να μου πειτε αν εχετε υποψιν μαγαζια για φαγητο (σε νορμαλ τιμες τυπου 30-50€ τα 2 ατομα), μαγαζια για πρωινό, μπαράκια κλπ.
Σας ευχαριστω πολυ!Συντομα θα ανεβασω και εμπειριες απο τα μερη που εχω παει κ πιστευω θα ειναι πολυ χρησιμες!!!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπερα σε ολα τα μελη της ομαδας!!!
Μετα απο άπειρες ιστοριες που εχω διαβασει, ηρθε η στιγμη να γινω κ εγω μελος κ να μοιραστω τις εμπειριες μου αλλα και να ζητησω τη πολυτιμη βοηθεια σας!!!
Τελος Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου πεταω για Βουδαπεστη με τον συντροφο μου,συνολο 7 μερες-6 διανυκτερεύσεις. Ηθελα λοιπον να μου πειτε αν εχετε υποψιν μαγαζια για φαγητο (σε νορμαλ τιμες τυπου 30-50€ τα 2 ατομα), μαγαζια για πρωινό, μπαράκια κλπ.
Σας ευχαριστω πολυ!Συντομα θα ανεβασω και εμπειριες απο τα μερη που εχω παει κ πιστευω θα ειναι πολυ χρησιμες!!!
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
Καλησπέρα εδώ θα βρεις τα πάντα που αφορούν την Βουδαπέστη τιπς για μνημεία,φαγητό,μέσα μαζικής μεταφοράς κτλπ.Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη,καλά να περάσετε :)
 

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
Καλησπέρα εδώ θα βρεις τα πάντα που αφορούν την Βουδαπέστη τιπς για μνημεία,φαγητό,μέσα μαζικής μεταφοράς κτλπ.Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη,καλά να περάσετε :)
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση. Σκεφτομουν επισης να καναμε καμια μονοημερη ή διημερη εκδρομη σε Βιεννη ή Πραγα. Γνωριζετε αν υπαρχει τρενο γιατι τι εχω ψαξει λιγο κ βλεπω μονο λεωφορεια;; Συμφερει να νοικιαζαμε αυτοκινητο;;η αληθεια ειναι οτι δεν εχουμε οδηγησει ποτε αλλοτε σε αλλη χωρα και φοβομαστε λιγακι
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση. Σκεφτομουν επισης να καναμε καμια μονοημερη ή διημερη εκδρομη σε Βιεννη ή Πραγα. Γνωριζετε αν υπαρχει τρενο γιατι τι εχω ψαξει λιγο κ βλεπω μονο λεωφορεια;; Συμφερει να νοικιαζαμε αυτοκινητο;;η αληθεια ειναι οτι δεν εχουμε οδηγησει ποτε αλλοτε σε αλλη χωρα και φοβομαστε λιγακι
Υπάρχουν και τρένα και λεωφορεία.Η πιο οικονομική επιλογή σίγουρα θα είναι το λεωφορείο flixbus το οποίο θέλει όμως να το κλείσετε από πριν,δεν γνωρίζω τιμές αλλά δειτε στην ιστοσελίδα rome2rio.com όλες τις επιλογές που έχετε εκεί θα βρείτε και την σελίδα του τρένου,για αμάξι σίγουρα δεν ξέρω τι παίζει.Θα πρότεινα να πάτε Βιενη αν θέλετε να πάτε σε δεύτερο προορισμό καθώς είναι 2-3 ώρες μακρυά σε αντίθεση με Πράγα που είναι κάνα 7 ωρο δεν νομίζω όμως να προλάβετε να δείτε πολλά.Βουδαπέστη σε 4-5 μέρες τα έχεις δει όλα αλλά μπορείς να αξιοποιήσεις τις μέρες σου μιας και είναι παραπάνω για την χορτάσεις :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα σε ολα τα μελη της ομαδας!!!
Μετα απο άπειρες ιστοριες που εχω διαβασει, ηρθε η στιγμη να γινω κ εγω μελος κ να μοιραστω τις εμπειριες μου αλλα και να ζητησω τη πολυτιμη βοηθεια σας!!!
Τελος Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου πεταω για Βουδαπεστη με τον συντροφο μου,συνολο 7 μερες-6 διανυκτερεύσεις. Ηθελα λοιπον να μου πειτε αν εχετε υποψιν μαγαζια για φαγητο (σε νορμαλ τιμες τυπου 30-50€ τα 2 ατομα), μαγαζια για πρωινό, μπαράκια κλπ.
Σας ευχαριστω πολυ!Συντομα θα ανεβασω και εμπειριες απο τα μερη που εχω παει κ πιστευω θα ειναι πολυ χρησιμες!!!
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Από αυτά τα θέματα μπορείς να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες για το ταξίδι σου https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=38
αλλά και από τις ιστορίες των μελών https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=38
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Καλησπέρα και απο μένα. με την γυναικα μου περισυ την περισοδο των χριστουγεννων πηγαμε στην βουδαπεστη και βιεννη για γαμηλιο ταξιδι.το μονο λαθος ηταν πως δεν υπολογισαμε καλα οσον αφορα τα καταστηματα εαν θα ειναι κλειστα η ανοιχτα..γενικα αρκετα καταστηματα ηταν κλειστα....για παραδειγμα μερικα εστιατορια που θελαμε να παμε για christmas eve ηταν κλειστα.και μας αλλαξε τα πλανα..πηγαμε 24/12 και τα μονα μαγαζια που ηταν ανοιχτα ηταν τα υπεθρια (εκει που ειχαν χριστουγεννιατικα προιοντα κλπ κλπ) και τα τουριστικα. λειτουργουν σαν και τα δικα μας.δλδ κλειστα 25-26/12. εμεις δεν το γνωριζαμε και την μερα που θα φευγαμε για βιεννη 27/12 τα μαγαζια ανοιξαν.....προλαβαμε μονο να παμε όταν επιστρεψαμε πισω στην βουδαπεστη στο εμπορικο κεντρο που εχει https://www.arenamall.hu/ ενα απο τα μεγαλυτερα.....το καλο ηταν πως ειχε και εκπτωσεις και καναμε διαφορες αγορες.για οτι θελετε ειμαι στην διαθεση σας....τα θυμαμε καλα γιατι περασαμε ομορφα...
 

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
TEXAS
Καλησπερα κ απο μενα , εχω κλεισει εισητηρια για 13 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ για 4 μερες...με τον αντρα μου.θα
μεινουμε στο ARCADIA HOTEL
σΕχετε να προτεινετε καποιο καλο cafe - εστιατοριο εκει κοντα ? ή και αλλου που αξιζει να επισκεφτουμε?
αλλες πληροφοριες παρακαλω?
Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom