Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπερα κ απο μενα , εχω κλεισει εισητηρια για 13 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ για 4 μερες...με τον αντρα μου.θα
μεινουμε στο ARCADIA HOTEL
σΕχετε να προτεινετε καποιο καλο cafe - εστιατοριο εκει κοντα ? ή και αλλου που αξιζει να επισκεφτουμε?
αλλες πληροφοριες παρακαλω?
Ευχαριστω
Τα εστιατόρια που πηγαίνει αρκετά συχνά κόσμος απ το φορμουμ είναι το Fatal,Hungarikum Bisztro,και Trofea (δεν μου έρχεται άλλο αυτή τη στιγμή) τα οποία είναι μακρυά απ οτι βλέπω από την περιοχή σου αλλά βρίσκονται στο κέντρο.Μπορείς να διαβάσεις την ιστορία του @vagar78 και θα βρεις οτι χρειάζεσαι για την Βουδαπέστη.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@axilleas apo τα τελευταία 6-7 χρόνια κάνω Πρωτοχρονιά στο εξωτερικό όχι γιατι ειμαι κανένας που φυσάει το χρήμα αλλά γιατι δυστυχώς η κοπέλα μου δουλεύει όλο τον χρόνο και τις δίνουν άδεια μόνο αυτές τις μέρες κ λίγες μέρα Πάσχα κ καλοκαίρι..Οπότε επειδή δεν μπορει να παρει καθημερινή άδεια και τα σκ δεν φτανουν να δεις ένα προορισμό πληρώνουμε 30-40% πάνω σε διαμονή κ εισιτήρια κ πάμε τέτοιες μερες .Είναι όντως πάρα πολύ δύσκολο και να βρεις ανοιχτα αλλα και που είναι καλά να φας κ να μην σου πιάσουν τον κωλο οικονομικά.. Επρεπε να ειχες κλεισει απο Ελλαδα ετσι θα ηξερες που ειναι ανοιχτά κ θα γλιτωνες ταλαιπωρία.Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καλύτερα αν μπορεί κάποιος να πάει αρχές Δεκεμβρίου κάπου που και στολισμενα θα είναι και δεν θα πληρώσει και εορταστικες τιμές...Βιέννη που έκανα Πρωτοχρονιά πάντως έκανα πολύ ωραία αλλαγή χρόνου σε υπόγειο μαγαζί με βιολιά και απίστευτη ατμόσφαιρα...
@giorgtsi προσκυνώ είσαι τρομερός :)
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
@vagar78 μερικες συμβουλες απο εσενα ειχα παρει (ολο το ταξιδι θα ελεγα!!!!) τοτε (απο τον οδηγο που εχεις ανεβασει) και απο αλλα παιδια που εχουν παει βουδαπεστη....εαν θυμαμαι καλα για Christmas eve βρηκα empty table μονο στο Sir Lancelot Knights' Restaurant με καλες τιμες μπορω να πω.........Για το οικονομικό μέρος θα συμφωνησω....ειχα κλεισει αρχες οκτωβριου τα αεροπορικά εισιτηρια και πληρωσα εαν θυμαμαι καλα 560 euro.!!!!!το δωματιο αλλα 300 νομιζω....και εγω εκανα πρωτη φορα χριστουγεννα στο εξωτερικο....Ειπα φετος να μεινω Ελλαδα και του χρονου πρωτα ο Θεός προγραμματιζω ταξιδι για τα χριστουγεννα η την πρωτοχρονια.....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αφού είχες κάνει κρατήσεις από Ελλάδα πως και δεν βρηκες; Πωωω πολύ ακριβά τα αεροπορικα ρε συ...Το δωμάτιο μια χαρά τιμή πάντως ..ωραία κ έξω ρε συ αλλά δύσκολες μέρες για να φας σαν τον άνθρωπο και να μη δώσεις μια περιουσία...
Ούτε εμας βλέπω να πηγαίνουμε κάπου φέτος :( γιορτές
 
Last edited:

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
αχχααχχ..Στα περισσοτερα μου ελεγε στο internet οτι θα ηταν κλειστα 25/26-12.....Σημασια έχει πως ηταν ωραια και βουδαπεστη και βιεννη....θελαμε να δουμε πως είναι τα χριστουγεννα σε αλλη χωρα γιαυτο καναμε και το γαμηλιο ταξιδι χριστουγεννα. ξεραμε πως θα μας πιασουν τα κ.....μερια αλλα δεν πειραζει....Ας το παρουμε σαν μαθημα αυτο.....για τα επομενα ταξιδια.....Φετος τα χριστουγεννα μενουμε Ελλαδα.....απο Ιανουαριο και βλεπουμε.....
 

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλημέρααα! Χθες βράδυ επιστρέψαμε μετά από 6 μέρες στη Βουδαπέστη... Σας ευχαριστώ για τις ιστορίες και τις πολύτιμες συμβουλές σας εδώ και ειδικά τον @giannismits για τις πολύτιμες πληροφορίες στη δική του ιστορία και τον @vagar78 για τις δικές του προτάσεις. Θα επανέλθω τις επόμενες ημέρες με ιστορία και φωτογραφίες...
Εν συντομία, κατά τη δική μου γνώμη, δεν αξίζει η Εβραϊκή Συναγωγή ή οποία έχει 12 ευρώ είσοδο (!!!), αξίζει με τα χίλια να βγάλετε εβδομαδιαία ή τριήμερη κάρτα για τα μέσα μαζικής μεταφοράς (ανάλογα το πόσο θα μείνετε), είναι απίστευτα το πόσο συχνά περνάνε και το πόσο πυκνό είναι το δίκτυο που έχουν! Μη βγάλετε λεφτά από atm γιατί δίνει άθλια ισοτιμία και μην αγχώνεστε με το συνάλλαγμα. Μόνο σε ένα bar δεν δεχόταν πληρωμή με κάρτα, οπουδήποτε αλλού πλήρωσα με την κάρτα ανάληψης που έχω στην Alpha Bank χωρίς καμία επιπλέον χρέωση ή προμήθεια. Αν πάλι θέλετε συνάλλαγμα στη Vaci Utca έχει κάποια που μένουν ανοιχτά και μέχρι αργά το βράδυ. Επίσης, έχουμε κανονικά ίντερνετ και τηλεφωνία χωρίς επιπλέον χρεώσεις, με τις αλλαγές που έγιναν από πέρυσι στο roaming (εξαιρούνται τα φοιτητικά πακέτα...) Αυτά προς το παρόν...θα επανέλθω...
 

helena86

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Να σας ρωτήσω... Η κρουαζιέρα στο Δούναβη ισχύει και για τους χειμερινούς μήνες...Για Πρωτοχρονιά δε θα ήταν μια καλή επιλογή;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ισχύει για όλο τον χρόνο, απλά τον χειμώνα έχει πάρα πολύ κρύο και δεν θα μπορείς να κάτσεις έξω.Γενικότερα είναι ακριβό σπορ και δεν ξέρω τι τιμές θα έχουν (αν βέβαια κάνουν κρουαζιέρα Πρωτοχρονιά) γιατί όλα εκείνη την μέρα έχουν ειδικές τιμές και μενού.
 

helena86

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Οι κρουαζιερες για παραμονη Πρωτοχρονιάς ειναι full.... Σε ολες τις άλλες διαδρομές είδα οτι μπορώ να κανονικά κράτηση στη legenda.. το θέμα ειναι.. αξίζει;;;;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ δεν έκανα στη Βουδαπέστη γιατί πήρα το πλοιαράκι δωρεάν αλλά έχω κάνει σε άλλες πόλεις παρόμοια φάση.. @mairaki αν μπορείς να δώσεις τα φώτα σου αν και από όσο θυμάμαι ήσουν ευχαριστημένη από την legenda που πήγες..
 

Kakos2121

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σας ... Θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για το d11 και d12..αξίζουν αντί της κρουαζιέρας με legenda? Βλέπω ότι έχει μόνο ένα δρομολόγιο το 11 ισχύει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Άλλο πράγμα η κρουαζιέρα που πληρώνεις πολύ περισσότερα χρήματα και διαρκεί και περισσότερη ώρα και άλλο τα πλοιαρακια...Απλά το πλοιαρακι με ελάχιστα χρηματα (δωρεάν αν εχεις παρει καρτα απεριοριστων) θα σου δώσει μια μικρή αίσθηση. Δεν ισχύει ότι έχει μόνο ένα δρομολόγιο μπορείς να δεις κ στο site τους το χρονοδιάγραμμα αν και από ότι είδα μεχρι 16:30 έχει. https://bkk.hu/en/timetables/#D2
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom