Capital Controls και ταξίδια

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
θα ανοιξουν και θα εξυπηρετουν ποιες υπηρεσιες? συναλαγμα θα μπορουμε να κανουμε ας πουμε?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον τμήμα καρτών της ΑΛΦΑ σήμερα και μου είπαν πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική βιζα κανονικά στο εξωτερικό. Μάλιστα δήλωσα την χώρα και την περίοδο του ταξιδιού και ο υπάλληλος ενημέρωσε τα συστήματά τους.
Επίσης ζήτησα να μου συνδέσουν την πιστωτική με τον λογαριασμό που διαθέτω στην ίδια τράπεζα και με ενημέρωσαν πως θα μπορώ να την χρησιμοποιώ και για αναλήψεις μετρητών από τον λογαριασμό μου. Δηλαδή θα μπορώ να σηκώνω ένα 50άρι με την χρεωστική κι άλλο ένα με την πιστωτική από τον ίδιο λογαριασμό. Μα πόσο λαρτζ αυτή η ALPHA BANK πια; :p
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Προσωπικά, όλη αυτή την περίοδο δεν είχα κανένα πρόβλημα με αγορά εισιτηρίων από την ιστοσελίδα της Ryanair. Έκλεισα πάνω από πέντε φορές εισιτήρια με χρεωστική κάρτα της τράπεζας Πειραιώς και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στη συναλλαγή. Μόνο μια μέρα δε γινόταν δεκτή, λίγες ώρες πριν ανακοινωθούν οι έλεγχοι κεφαλαίων. Με διαβεβαίωναν από το τηλεφωνικό κέντρο ότι κάνουν "συντήρηση" στο σύστημα :bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.469
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον τμήμα καρτών της ΑΛΦΑ σήμερα και μου είπαν πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική βιζα κανονικά στο εξωτερικό. Μάλιστα δήλωσα την χώρα και την περίοδο του ταξιδιού και ο υπάλληλος ενημέρωσε τα συστήματά τους.
Επίσης ζήτησα να μου συνδέσουν την πιστωτική με τον λογαριασμό που διαθέτω στην ίδια τράπεζα και με ενημέρωσαν πως θα μπορώ να την χρησιμοποιώ και για αναλήψεις μετρητών από τον λογαριασμό μου. Δηλαδή θα μπορώ να σηκώνω ένα 50άρι με την χρεωστική κι άλλο ένα με την πιστωτική από τον ίδιο λογαριασμό. Μα πόσο λαρτζ αυτή η ALPHA BANK πια; :p
εξαιρετικα καλη ειδηση!
 

erato.kar

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Υπεύθυνος δεν είμαι αλλά δεν διαβάσα πουθενά(αν και συζητήθηκε κάποια στιγμή με δημοσιεύσεις τουλάχιστον) ότι άλλαξε το παλιό το όριο των 10.000/άτομο που δεν χρειάζεται ειδική δήλωση στο Τελωνείο.Δέν ξέρουμε αν το ποσό αυτό ισχύει και για ανήλικα άτομα(υποθέτω ότι κάποια από τα μέλη θα είναι ανήλικα).
Πιθανόν να άλλαξε και να μην το πήρα είδηση.
΄Οποτε καλύτερα να ρωτήσεις Τελωνείο για να είσαι σίγουρη.
Μπορεί να μην εισαι υπευθυνος αλλα απάντησες .... υπευθυνα (και αυτο μετράει εδώ μέσα)! Πίστεψέ με μπορώ να καταλάβω την διαφορά. Ευχαριστώ!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Όλες οι αλλαγές σε ATM και τράπεζες από Δευτέρα
τόνισε στον ANT1 και στον ΣΚΑΪ ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Δημήτρης Μάρδας.

«Συναλλαγή στο εξωτερικό γίνεται με κάρτα, δεν μπορεί να κάνει κανείς ανάληψη, αν κάποιος ξένος επιχειρηματίας δεν δεχθεί την κάρτα είναι άλλη υπόθεση, αλλά το φαινόμενο αυτό λογικά θα πρέπει να υποχωρήσει από τη Δευτέρα» τόνισε ακόμη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.469
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ αναφορά για περιορισμό εξαγωγής ταξιδιωτικού συναλλάγματος:
http://www.kathimerini.gr/823872/ga...noigma-twn-trapezikwn-katasthmatwn-th-deytera

Εντάξει, θεωρώ πως θα γίνει σίγουρα, δε νοείται έλεγχος κεφαλαίου χωρίς περιορισμό στην εξαγωγή συναλλάγματος, δεν έχει γίνει πουθενά. Πάντως μέχρι πριν 5 λεπτά στο ίδιο άρθρο έλγε 1.000 ευρώ, τώρα λέει 1.000-2.000. Περιμένουμε και θα δούμε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Εδώ αναφορά για περιορισμό εξαγωγής ταξιδιωτικού συναλλάγματος:
http://www.kathimerini.gr/823872/ga...noigma-twn-trapezikwn-katasthmatwn-th-deytera

Εντάξει, θεωρώ πως θα γίνει σίγουρα, δε νοείται έλεγχος κεφαλαίου χωρίς περιορισμό στην εξαγωγή συναλλάγματος, δεν έχει γίνει πουθενά. Πάντως μέχρι πριν 5 λεπτά στο ίδιο άρθρο έλγε 1.000 ευρώ, τώρα λέει 1.000-2.000. Περιμένουμε και θα δούμε.
Είναι ανεξήγητο πως δεν έγινε αυτό τρεις εβδομάδες τώρα.Το ξέχασαν ή δεν μπορούσαν τεχνικά;π.χ θα στηθεί τελωνείο μαζί με τον σωματικό έλεγχο και τον έλεγχο χειρο-αποσκευών;Μιλάω κυρίως για τα αεροδρόμια που δεν έχει διαδικασία τελωνείου στις αναχωρήσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και αυτό το άρθρο, όπως και άλλα στο παρελθόν από αυτό το σάιτ και αυτήν την εφημερίδα, παραθέτουν μόνο φήμες και μάλιστα εκ του πονηρού, επιτρέψτε μου...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Απόλυτα σεβαστή η άποψη σου και δεν έχει σημασία ποιος το γράφει και με ποιους σκοπούς.Αλλά σχολιάζουμε το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να μπλοκάρονται(ή να γίνονται δεκτές με δυσκολία) συναλλαγές με κάρτες για μικρότερα ποσά(πχ πληρωμή ενός ξενοδοχείου ή ενός εστιατορίου) και να μπορεί το ίδιο διάστημα να φεύγει μια οικογένεια με 20.000 η 30.000 Ευρώ.Εγώ τουλάχιστον από αυτήν την πλευρά το σχολιάζω.
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Πολύ σωστά! Έχει βρει κανείς κάποια επίσημη ενημέρωση/ανακοίνωση από τράπεζες ή έχει μιλήσει κανείς με τράπεζες να μάθουμε αν τελικά ισχύει η ανακοίνωση του αναπληρωτή υπουργού; Διάβασα πως πιο πάνω πως η Alpha επιβεβαίωσε ότι γίνονται δεκτές οι κάρτες της. Ισχύει και για άλλες τράπεζες; Αν δεν έχει μιλήσει κάποιος να πάρω ένα τηλέφωνο στην Πειραιώς και στην Eurobank για να ενημερωθούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom