Ιταλία Carnevale di Venezia (Παγωμένοι σε Βενετία & Μιλάνο!)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

Βενετία – Μιλάνο (Piazza del Duomo - Teatro alla Scala - Castello Sforzesco)

Αποχαιρετήσαμε το δωμάτιο μας και με βαπορέτο πήγαμε στον σταθμό της Santa Lucia. Αναχωρούμε από την Βενετία στις 10:50 γεμάτοι εικόνες και συναισθήματα. Εντάξει δεν την ζήσαμε όπως θα θέλαμε ούτε περιμέναμε τέτοιο ψύχος αλλά ήταν εμπειρία ότι ζήσαμε σ’αυτή την πόλη που θα έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου ως η πρώτη πόλη που επισκεύτηκα στο εξωτερικό. Η πρώτη μου φορά!

Η διαδρομή άνετη με το υπεσύγχρονο τρένο και όσο απομακρυνόμαστε ο καιρός σαν να φαίνεται να ανοίγει. Στο Μιλάνο στον Stazione Centrale φτάσαμε περίπου 13:25. Σαφώς το κρύο ήταν υποφερτό. Μεγάλη διαφορά και μεγάλη η προσγείωση στην πραγματικότητα. Τρείς μέρες συνήθισα την παραμυθένια και ξεχωριστή Βενετία και το βιομηχανικό Μιλάνο, μου φάνηκε πολύ λίγο? Πολύ γήινο? Δεν ξέρω αλλά ένιωθα ανάμεικτα συναισθήματα.


Το ξενοδοχείο μας το βρήκαμε εύκολα. Δέκα λεπτά απόσταση από τον σταθμό. Στην απλή πανσιόν hotel Arno στην Via Lazzaretto μας υποδέχτηκε ο φιλικότατος ιδιοκτήτης που μας κέρδισε με την συμπεριφορά του και την φιλοξενία του.

Λίγο μετά βγήκαμε για την πρώτη γνωριμία μας με την πόλη. Από την Corso Buenos Aires τον εμπορικό δρόμο με την φθηνότερη αγορά, φτάσαμε στην Porta Venezia, μία από τις ιστορικές πύλες της πόλης. Συνεχίσαμε ευθεία στην Corso Venezia έναν δρόμο με πολλά σωζόμενα νεοκλασικά και art nouveau κτίρια του 19ου και 20ου αιώνα. Η Περιοχή αναφέρεται ως ‘’ Αφρικανική περιοχή Μιλάνου’’ λόγω των πολλών μεταναστών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή.


Στο τέλος της Corso Venezia είναι η εκκλησία San Babila. Χτισμένη το 1095 υπέστη μέσα στους αιώνες πολλές ανακαινίσεις και επεκτάσεις μέχρι να πάρει την σημερινή της μορφή!


Από την Piazza San Babila μπήκαμε στην Corso Vittorio Emanuele II. Σ’αυτόν το δρόμο βρίσκεται η νεο-κλασική εκκλησία San Carlo al Corso του 1847.


Λίγα μετρα μετά φτάνουμε στην πίσω μεριά του Duomo και στο διασημότερο σημείο της πόλης την Piazza del Duomo. Η πλατεία σηματοδοτεί το κέντρο της πόλης, τόσο γεωγραφικά όσο και από καλλιτεχνική, πολιτιστική και κοινωνική άποψη. Περιλαμβάνει μερικά από τα πιο σημαντικά κτίρια του Μιλάνου όπως το Βασιλικό Παλάτι του Μιλάνου, το Palazzo Carminati, το Μνημείο του βασιλιά Victor Emmanuel II και το τελευταίο απόκτημα της το Palazzo dell'Arengario του 1950. Η Piazza del Duomo είναι μακράν το κύριο τουριστικό αξιοθέατο της πόλης.

Φυσικά αυτό που τραβάει τα βλέμματα και κυριαρχεί στην πλατεία δεν είναι άλλο από το Duomo. Το μεγαλειώδη Καθεδρικό γοτθικό ναό, την 5η μεγαλύτερη μητρόπολη του κόσμου, την οποία θα επισκεπτόμασταν την επόμενη μέρα.



Το δεύτερο πιο σημαντικό κτίσμα της πλατείας είναι η διάσημη στοά Galleria Vittorio Emanuele II. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα από τα παλαιότερα στον κόσμο εμπορικά κέντρα, χτισμένο μεταξύ 1865 και 1877 όπου στεγάζεται σε μια τετραόροφη διπλή στοά.



Μπήκαμε από την είσοδό που το μοτίβο της είναι μια αψίδα θριάμβου και εντυπωσιαστήκαμε από το εσωτερικό της. Το υπέροχο μαρμαρινο δάπεδο με τα ψηφιδωτά και με τις δύο γυάλινες θολωτές στοές και τον κεντρικό γυάλινο θόλο. Η Galleria περιλαμβάνει μερικά από τα πιο πολυτελή καταστήματα διάσημων οίκων καθώς και πολλά εστιατόρια και καφέ.


Στην άλλη πλευρά της Galleria βρίσκεται το δεύτερο σημαντικότερο αξιοθέατο του Μιλάνου μετά το Duomo, H piazza della Scala που βρίσκεται η παγκοσμίου φήμης όπερα Teatro alla Scala.






Μια επίσκεψη στην Σκάλα του Μιλάνου νομίζω επιβάλλεται! Στον έλεγχο δεν επιτρέπουν φωτογραφικές μηχανες γι'αυτό και ο καθένας αφήνει ότι τσάντα έχει και τις παραδίδουν κατά την έξοδο. Βέβαια εγώ την φωτογραφική την είχα στο μπουφαν το οποίο δεν ελέχθηκε και δεν και μου ζήτησαν να το αφήσω. Οπότε την είχα μαζί μου. Το εισιτήριο κόστισε 5 ευρώ.

Η Σκάλα εγκαινιάστηκε το 1778 και είναι από τα διασημότερα θέατρα στον κόσμο. Περιηγηθήκαμε σε διάφορες αίθουσες του μουσείου και είδαμε πίνακες από καλλιτέχνες που στιγμάτησαν την όπερα. Αναζητήσαμε και σταθήκαμε στο πορτραίτο της Μαρίας Κάλλας την ντίβα της όπερας η οποία εμφανίστηκε στην Σκάλα το 1951 και για τα επόμενα 7 χρόνια η Σκάλα ήταν η σκηνή που έζησε τους μεγαλύτερους θριάμβους της και τις μεγάλες δόξες της. Το θέατρο είναι ανοιχτό για το κοινό εφόσον δεν γίνονται πρόβες. Σταθήκαμε στους εξώστες του αμφιθέατρου και θαυμάσαμε το λιτό και συγχρόνως εντυπωσιακό εσωτερικό του. Οι φωτογραφίες απαγορεύονται αλλά διακρίτικά χωρίς φλας έβγαλα 1-2 φωτογραφίες. Γίνονται και οργανωμένες ξεναγήσεις. Το θέατρο υπέστη μια μεγάλη ανακαίνιση μεταξύ 2002 – 2004.
http://www.teatroallascala.org/en/




Πριν συνεχίσουμε την βόλτα μας στο κέντρο του Μιλάνου, κάναμε μια στάση στον διάσημο φούρνο του Luini για φρέσκα παραδοσιακά panzerotti. http://www.luini.it/eng/index.htm

Στη συνέχεια από το πλατεία Duomo μέσω του πεζόδρομου της via Dante φτάσαμε στο μνημείο του Giuzeppe Garibaldi και ακριβώς πίσω του βρίσκεται το Μεσαιωνικό φρούριο Castello Sforzesco που σήμερα στεγάζει πολλά από τα μουσεία της πόλης και συλλογές έργων τέχνης. Την ώρα που πήγαμε εμείς όμως ήταν κλειστά, έτσι μπήκαμε από την κύρια είσοδο που είναι δωρεάν και κάναμε περίπατο στους ανοιχτούς χώρους του κάστρου. Πίσω του εκτίνεται ο μεγάλος χώρος του Sempione Park. Δεν πήγαμε γιατί σίγουρα δεν είναι η εποχή του. Άνοιξη είναι η ιδανική εποχή για βόλτα στους συγκεκριμένους κήπους.





Επίστρέψαμε ξανά μέσω της via Dante και ενώ είχε βραδιάσει πήγαμε στο Caffe Milano. Το κατάστημα είναι και καφέ-ζαχαροπλαστείο και εστιατόριο. Ένα ωραίο μαγαζί το οποίο επιλέξαμε για τα γλυκά του και γιατί ήταν πάνω στον πεζόδρομο. Πήραμε τιραμισού όνειρο. Ένα όνειρο βέβαια που στοίχισε. Δύο γλυκά και δύο μπουκαλάκια νερό 20 ευρώ! Βασικά 19 αλλά το 1 ευρώ το πήρε μπουρμπουάρ από μόνος του ο σερβιτόρος που μας πέρασε όπως είπε για Λετονούς!

Βόλτα στην νυχτερινή Piazza del Duomo και την Galleria την ώρα που το κρύο άρχισε να γίνεται πιο αισθητό, όμως σε καμία περίπτωση σαν της Βενετίας! Η κούραση πλέον ήταν πιο έντονη και πήραμε σιγά σιγά τον δρόμο της επιστροφής προς το ξενοδοχείο, αφού πρώτα πήραμε από το Autogrill διάφορα σάντουιτς για να τα φάμε στο δωμάτιο.




Η βραδιά πέρασε παρακολουθώντας μέσω ιντερνετ τον Ελληνικό τελικό της Eurovision 2011!

 

Attachments

Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ισως δεν ηταν τοσο πετυχημενο αυτό το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο και η αιτια φυσικα ηταν η βροχη και η παγωνια.αυτο μας διδαξε να μη κανουμε ξανα χειμωνα ταξιδι.για μενα είναι πολύ βασικο..
Εγώ κατάλαβα ότι αυτό που θα πρέπει να διδαχθείς από το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό είναι το να κάνεις μια έρευνα για το που θα φας... η Βενετία έχει καταπληκτικό φαγητό... είναι άδικο και κρίμα που χαντακώθηκες τρώγοντας σε τουριστικά εστιατόρια της πεντάρας και σε αηδή ταχυφαγεία με ένα κομμάτι πίτσα στο χέρι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Δύο λοιπόν τα μαθήματα από το πρώτο σου ταξίδι, μακριά από το πολύ κρύο και έρευνα για καλό φαγητό, καλά στα λέει ο θείος από πάνω. Αν πας αδιάβαστος σε οποιοδήποτε μέρος, οι πιθανότητες να φας της προκοπής είναι πολύ μικρές, indeed. Καλά ταξίδια στο μέλλον....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ κατάλαβα ότι αυτό που θα πρέπει να διδαχθείς από το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό είναι το να κάνεις μια έρευνα για το που θα φας... η Βενετία έχει καταπληκτικό φαγητό... είναι άδικο και κρίμα που χαντακώθηκες τρώγοντας σε τουριστικά εστιατόρια της πεντάρας και σε αηδή ταχυφαγεία με ένα κομμάτι πίτσα στο χέρι...
κατ αρχην εκανα μεγαλη ερευνα οσον αφορα το θεμα του φαγητου..δευτερον δεν πηγαμε ουτε σε ενα τουριστικο μαγαζι της σειρας..τριτον λογω κρυου δεν ημασταν σε θεση να ψαχνουμε καθε στενο να βρουμε τα προτεινομενα μαγαζια..τεταρτον ολα τα γευματα ηταν σε εστιατορια τα σνακ ηταν για την λιγουρα αρα λογικο να φας και κατι στο χερι και πεμπτον πολλες φορες πας στα προτεινομενα υποτιθεμενα τελεια μαγαζια και τελικα διαπιστωνεις το αντιθετο οπως οταν πηγα κωνσταντινουπολη..σε πληροφορω η οστερια της πρωτης βραδιας δεν ηταν τουριστικη και ηταν πολυ προσεγμενη με αισθητικη..με εξαιρεση αυτο οντως φαγαμε πολυ καλα..αλλωστε δεν ανεφερα τα παντα..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εκείνο το μαγαζάκι δηλαδή στο Ριάλτο που φάγατε απαίσια επειδή σας έκανε κλικ ήταν γαστριμαργικός ναός και όχι turist trap? Το self service που φάγατε ήταν προϊόν κι αυτό της σοβαρής έρευνας εστιατορίων που έκανες?

Αν το σνακ το δικό σου είναι μια πίτσα στο χέρι σε όποιο ταχυφαγείο δεις μπροστά σου τότε έχεις δίκιο...

Εγώ δεν κατάλαβα το άλλο... έκανες σοβαρή έρευνα και δεν πήγες στα μαγαζιά που είχες σταμπάρει επειδή κρύωνες? Τι διάολο έρευνα έκανες αν δεν ήξερες που βρίσκονταν αυτά τα εστιατόρια...

Και ένα τελευταίο... αν κάνεις σοβαρή έρευνα για καλά εστιατόρια η πιθανότητα να μην φας καλά είναι μηδενική... το θέμα λοιπόν είναι που ψάχνεις και που ρωτάς...

Τέλος πάντων... το θέμα είναι πως ταξίδεψες και είδες λίγο από την υπέροχη Ιταλία... η επόμενη φορά στο εξωτερικό με λίγο καλύτερη οργάνωση θα είναι πολύ καλύτερη... να έχεις πάντα καλά ταξίδια...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εκείνο το μαγαζάκι δηλαδή στο Ριάλτο που φάγατε απαίσια επειδή σας έκανε κλικ ήταν γαστριμαργικός ναός και όχι turist trap? Το self service που φάγατε ήταν προϊόν κι αυτό της σοβαρής έρευνας εστιατορίων που έκανες?

Αν το σνακ το δικό σου είναι μια πίτσα στο χέρι σε όποιο ταχυφαγείο δεις μπροστά σου τότε έχεις δίκιο...

Εγώ δεν κατάλαβα το άλλο... έκανες σοβαρή έρευνα και δεν πήγες στα μαγαζιά που είχες σταμπάρει επειδή κρύωνες? Τι διάολο έρευνα έκανες αν δεν ήξερες που βρίσκονταν αυτά τα εστιατόρια...

Και ένα τελευταίο... αν κάνεις σοβαρή έρευνα για καλά εστιατόρια η πιθανότητα να μην φας καλά είναι μηδενική... το θέμα λοιπόν είναι που ψάχνεις και που ρωτάς...

Τέλος πάντων... το θέμα είναι πως ταξίδεψες και είδες λίγο από την υπέροχη Ιταλία... η επόμενη φορά στο εξωτερικό με λίγο καλύτερη οργάνωση θα είναι πολύ καλύτερη... να έχεις πάντα καλά ταξίδια...
το μαγαζακι στο ριαλτο δεν ηταν τουριστομαγαζο.και τι θα πει ναος της γευσης..ηταν μια ομορφη γραφικη οστερια χωρις τουριστες..που απ οτι καταλαβα εχει ας το πουμε σπεσιαλιτε με ωμο ψαρι...

επισης δεν ειναι η πιο ευκολη πολη η βενετια οσον αφορα τα δρομακια της.ναι ειχα διευθυνσεις και περιοχες αλλα οσο κι αν δεν το καταλαβαινεις και λογικο ναι λογω κρυου ηταν απιθανο να ψαχνουμε..

δεν εχω κολληματα οσον αφορα το περιβαλλον και το ειδος που τρωω γενικα στη ζωη μου..παω και σε κυριλε πανακριβα,σε ταβερνες σε fast food σε self service..το θεμα ειναι να μ'αρεσει το φαγητο..γιατι να ειμαι λοιπον κατα του self service?εχω φαει σε πανακριβα μαγαζια ελλαδα τουλαχιστον και ηταν απαραδεκτα.να εχω την ικανοποιηση οτι ειμαι σε ενα κυριλε μαγαζι?δεν νομιζω..σε αυτες τις περιπτωσεις προτιμω το self service αν ειναι καλυτερο..

το τελευταιο που ειπες ειναι το πιο σωστο..πηρα μια γευση απο ιταλια..ημουν στην βενετια που ειναι ονειρο για πολλους ανθρωπους να βρεθουν εστω μια φορα στη ζωη τους εκει..ολα τα αλλα ειναι δευτερευον..και για καμια περιπτωση δεν θα μεινω στις επιλογες φαγητου καθως ειμαστε και λιτοδιαιτοι:D
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πολύ ωραίες φωτογραφίες πάντως! :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δεν εχω κολληματα οσον αφορα το περιβαλλον και το ειδος που τρωω γενικα στη ζωη μου..παω και σε κυριλε πανακριβα,σε ταβερνες σε fast food σε self service..το θεμα ειναι να μ'αρεσει το φαγητο..γιατι να ειμαι λοιπον κατα του self service?εχω φαει σε πανακριβα μαγαζια ελλαδα τουλαχιστον και ηταν απαραδεκτα.να εχω την ικανοποιηση οτι ειμαι σε ενα κυριλε μαγαζι?δεν νομιζω..σε αυτες τις περιπτωσεις προτιμω το self service αν ειναι καλυτερο..
Κοίτα κουβέντα σαχλαμάρα κάνουμε μια που τα γούστα του καθενός στα εστιατόρια φυσιολογικό είναι να διαφέρουν αλλά αυτή η χαζοκουβέντα μπορεί να βοηθήσει και κάποιον...

Λοιπόν... αν πηγαίνεις σε ψαγμένα εστιατόρια ακριβά ή φτηνά δεν παίζει ρόλο ή μυστήριες ταβέρνες και ταβερνία είναι αδύνατον να σου αρέσει να πηγαίνεις σε fast food και self service... αν έχεις μάθει να τρως ένα αξιοπρεπές στυλ φαγητού δεν μπορεί να πηγαίνεις μετά και να τρως σαβούρα...

Δεύτερον, αν πας και φας στην Ελλάδα κάπου πανάκριβα και όταν λέω πανάκριβα εννοώ πάνω από 60?- 70? το κεφάλι το φαγητό δεν υπάρχει περίπτωση να είναι απαράδεκτο... υπερτιμημένο μπορεί να είναι, μέτριο ίσως, απαράδεκτο αποκλείεται, εκτός αν πέσεις στην περίπτωση της περίπτωσης...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ωραιο το ταξιδακι!!!

αχ , αντε σου ευχομαι συντομα και στην υπολοιπη ιταλια!που πρεπει να ειναι ολη τοσο μοναδικη!!!:)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Άντε, πήρες το βάπτισμα και μάλιστα σε υπέροχο μέρος.
Τώρα που είσαι κάπως υποψιασμένος για το πώς πρέπει να κινείσαι και τί να προσέχεις και να αναζητάς, τα επόμενα ταξίδια σου μπορούν να γίνουν ακόμα καλύτερα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κοίτα κουβέντα σαχλαμάρα κάνουμε μια που τα γούστα του καθενός στα εστιατόρια φυσιολογικό είναι να διαφέρουν αλλά αυτή η χαζοκουβέντα μπορεί να βοηθήσει και κάποιον...

μήπως βοηθήσεις εμένα αγαπητέ traveller λεγοντάς μου μόνο 2 μέρη που μπορώ να φάω καλά στην βενετία ?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Άντε, πήρες το βάπτισμα και μάλιστα σε υπέροχο μέρος.
Τώρα που είσαι κάπως υποψιασμένος για το πώς πρέπει να κινείσαι και τί να προσέχεις και να αναζητάς, τα επόμενα ταξίδια σου μπορούν να γίνουν ακόμα καλύτερα.
το επομενο που ηταν κωνσταντινουπολη σιγουρα ηταν πολυ καλυτερο και οργανωμενο..και τα δυο ομως τα θυμαμαι με πολυ ομορφες αναμνησεις και τ καθενα ειχε τη δικη του μαγεια..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom