Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στο Ελσινκι θα πας ή σε αλλη πολη;
 

gallego

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Suomi
Βασικα αν με διαλεξουν για Φινλανδια που ειναι και η πρωτη μου επιλογη θα παω στο Ταμπερε,αν οχι λογικα στη Γερμανια στο Ζηγκεν.
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Σας παρακαλώ ενημερώστε με εάν γνωρίζεται οτιδήποτε σχετικά με το Εράσμους στην Ολλανδία και συγκεκριμένα στη πόλη Νεϊμέγκεν. Πετάμε, με την ανηψιά μου, την ερχόμενη εβδομάδα για Άμστερνταμ κι απο εκεί με το τρένο για Νεϊμέγκεν και έχω μια μικρή ανασφάλεια... Θα σε βοηθούσατε αφάνταστα εάν μου δίνατε συμβουλές και οδηγίες τόσο για το Άμστερνταμ, όσο και για το Νεϊμέγκεν και το Εράσμους... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Έχω μία σημαντική ερώτηση: πόσα μαθήματα πρέπει να περάσεις για να αξίζεις την υποτροφία; Οι φήμες έλεγαν τα μισά. Η επίσημη πληροφόρηση λέει ένα.
Είναι ένα ζήτημα που με αγχώνει, γιατί αν τελικά υποχρεωθώ να πάω στο Παρίσι, θα πρέπει να δουλέψω πολύ, καθώς τα γαλλικά μου δεν είναι καλά(βεβαια, ήδη έχω αρχίσει μαθήματα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και φοβάμαι μήπως δεν καταφέρω να περάσω τα απαραίτητα μαθήματα. Έχετε υπόψιν ότι η σχολή μου είναι δύσκολη.
Όποιος γνωρίζει, ας με κατατοπίσει.
 

gallego

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Suomi
Μην ακους τις φημες,για να μην αναγκαστεις να επιστρεψεις την υποτροφια πρεπει να περασεις εστω 1-2(αντιστοιχουν σε αντιστοιχες διδακτικες μοναδες) απο τα μαθηματα που θα υπογραψεις στη συμβαση με τον καθηγητη πριν φυγεις.Σπανια η μαλλον ποτε δεν εχω ακουσει να επιστρεφουν την υποτροφια και ας μην εχουν περασει οσα μαθηματα ειχαν συμφωνηθει,πρεπει ομως για τα ματια του κοσμου να περασεις εστω 1 μαθημα,τουλαχιστον στο Παντειο που ειμαι εγω και που η πλειοψηφια των φοιτητων πηγαινει Γαλλια...οσο για τα γαλλικα εγω εχω το ιδιο αγχος για τα γερμανικα που πολυ φοβαμαι δεν τα γλυτωνω αν παω Γερμανια:(
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Εγώ απο οτι έχω καταλάβει εξαρτάται απο τη σχολή..

Στη δική μου περίπτωση μου είπαν πήγαινε τουλαχιστον να τα δώσεις όλα, κι ας μην τα περάσεις. Απλά να φαίνεται οτι ήσουν εκεί.. Τελικά πέρασα μόνο 1 και τη ξένη γλώσσα.. Και όταν γύρισα δε μου είπαν τίποτα, και πήρα και την τελική δόση της υποτροφίας.

Η σύμβαση που υπογράφεις για την υποτροφία με το ΙΚΥ μιλάει για αριθμο διδακτικών μονάδων και όχι αριθμό μαθημάτων. Οπότε βάσει του νομου, αν δεν συμπληρώσεις τις απαιτούμενες διδακτικές μονάδες δικαιούνται να σου ζητήσουν πίσω την υποτροφία. Αλλά δεν το έχω ακούσει ποτε να γίνεται.
 

carbonara

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα
Κι εγώ δεν έχω ακούσει από τους συμφοιτητές μου που πήγαν και ήταν πολύ χαλαροί να υπάρχει πρόβλημα με την υποτροφία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αυτο που ισχυει ειναι να εχεις περασει ενα μαθημα .. τωρα στην περιπτωση που γυρισεις και δεν εχεις περασει καποιο τοτε παλι μπορεις καπως να την σκαπουλαρεις και να μην γυρισεις τα χρηματα .. παντως σιγουρα με το ενα μαθημα εισαι καλυμμενος απολυτα ..
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Συμφωνώ με τα παιδιά σε ότι έχει να κάνει με τα μαθήματα...αλλά παίζει ρόλο και τι οδηγίες δίνει η κάθε σχολή...εμάς μας έλεγαν περάστε κανά μάθημα, μην μας κάνετε ρεζίλι κτλ επειδή πρώτον συνεργαζόντουσαν σαν σχολές και δεύτερον επειδή θα τους την έλεγε το ΙΚΥ (ο οργανισμός που δίνει την υποτροφία)!
Εμείς είμασταν καμια 15αριά άτομα από την ίδια σχολή...άλλοι τα πέρασαν όλα, άλλοι τα μισά, άλλοι 1 και ενα παιδί δεν πέρασε κανένα..παρόλα αυτά κανείς δεν επέστρεψε χρήματα! Και όταν επιστρέψαμε μας έδωσαν και το 20% των χρημάτων που μας "χρωστούσαν" ;)
Τώρα βέβαια που ζούμε σε καιρούς κρίσης (!!) ...δεν ξέρω πώς θα φερθούν...
 

speedman

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα,
σκέφτομαι και εγώ να ταξιδεύσω με το πρόγραμμα erasmus στο εξωτερικό.
Εχω καταλήξει σε 3 χώρες : Τσεχία ,Ιταλία,Ουγγαρία στις οποίες γίνονται μαθήματα και αγγλικά.
Απέρριψα χώρες της Σκανδιναβίας λόγω κόστους και κλίματος καθώς και χώρες όπως Γαλλία,Γερμανία επείδη δεν ξέρω τις γλώσσες ομιλίας τους.
Πιο συγκεκριμένα οι επιλογές που έχω είναι στις πόλεις Πράγα(Τσεχία)
Μιλάνο,Τορίνο(Ιταλία) Βουδαπέστη(Ουγγαρία).

Eπίσης θα μου άρεσε πάρα πολύ να μείνω στην Μαδρίτη αλλά θα πρέπει να μάθω ισπανικά σε λιγότερο απο 1 χρόνο.
Πιστεύετε οτι είναι εφικτό αυτο ; :bleh:

Θα ήθελα όποιος έχει ταξιδεύσει σε αυτές τις πόλεις/χώρες να γράψει τις εμπειρίες του έτσι ώστε να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Υ.Γ. Εγω έχω σαν 1η επιλογή την Πράγα αλλά μπορώ να πάω μόνο μεσω μιας άλλης σχολής παραπλήσιας με την δικιά μου εφόσον μείνουν κάποιες θέσεις κενές.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Θα ήθελα όποιος έχει ταξιδεύσει σε αυτές τις πόλεις/χώρες να γράψει τις εμπειρίες του έτσι ώστε να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή.
Καλησπέρα!
Εγώ πριν 2 χρόνια πήγα εράσμους στο Μπρνο της Τσεχίας, είναι η 2η μεγαλύτερη πόλη της Τσεχίας μετά την Πράγα!
Πήγα 2-3 φορές Πράγα, είναι πολύ όμορφη σαφώς αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι ότι :

  • Οι τσέχικες μπύρες είναι απίστευτες!!!!!! (και φτηνές ;)) Θυμάμαι με 35 κορώνες (νόμισμα Τσεχίας) έπινα 1/2 λίτρο Pilsner....οι 35 κορώνες τότε ήταν κάτι λιγότερο από 1,5 ευρώ!!!! Εδώ πίνουμε 330 ml Amstel και πληρώνουμε 5 ευρώ :mad:
  • Σαν χώρα είναι πιο οικονομική από την Ελλάδα στην διασκέδαση!!! Το φαγητό και τα ρούχα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα πάνω-κάτω. Βέβαια, η Πράγα είναι τουριστική πόλη οπότε διαφέρουν οι τιμές σε σχέση με το Μπρνο που έμενα εγώ, εννοώ ότι ίσως είναι κάπως πιο ακριβά. :roll:
  • Αν και ψυχροί σαν άνθρωποι οι Τσέχοι (υπαρχουν βέβαια και εξαιρέσεις) ξέρουν να διασκεδάζουν και να περνούν καλά! Οπότε, η διασκέδαση σε clubs και pubs είναι σίγουρη! Άσε που οι Τσέχες φημίζονται για τα κάλλη τους!
  • Πηγαίνοντας στην Τσεχία θα βρίσκεσαι στο κέντρο της Ευρώπης, οπότε πολύ εύκολα θα επισκεφθείς τις γειτονικές χώρες και όχι μόνο!!! Από Πράγα ή Μπρατισλάβα (πρωτεύουσα Σλοβακίας, 289 χιλιομετρα από Πράγα) βρίσκεις πολύ οικονομικά αεροπορικά εισιτήρια για πολλές άλλες χώρες! Θυμάμαι είχα κλείσει από Μπρατισλάβα-Στοκχόλμη και πίσω, μαζί με τους φόρους 25 ευρώ!!!!
Ό,τι απόφαση και να πάρεις κοίτα να περάσεις ΤΕΛΕΙΑ! Θα είναι μια εμπειρία που θυμάσαι για πάντα!

ΥΓ. Αν πας Τσεχία κράτα κανένα μπουκάλι Absinthe στην επιστροφή!!!! Άλλος ένας λατρεμένος λόγος να πας.... :lol:
 

speedman

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα!
Εγώ πριν 2 χρόνια πήγα εράσμους στο Μπρνο της Τσεχίας, είναι η 2η μεγαλύτερη πόλη της Τσεχίας μετά την Πράγα!
Πήγα 2-3 φορές Πράγα, είναι πολύ όμορφη σαφώς αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι ότι :

  • Οι τσέχικες μπύρες είναι απίστευτες!!!!!! (και φτηνές ;)) Θυμάμαι με 35 κορώνες (νόμισμα Τσεχίας) έπινα 1/2 λίτρο Pilsner....οι 35 κορώνες τότε ήταν κάτι λιγότερο από 1,5 ευρώ!!!! Εδώ πίνουμε 330 ml Amstel και πληρώνουμε 5 ευρώ :mad:
  • Σαν χώρα είναι πιο οικονομική από την Ελλάδα στην διασκέδαση!!! Το φαγητό και τα ρούχα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα πάνω-κάτω. Βέβαια, η Πράγα είναι τουριστική πόλη οπότε διαφέρουν οι τιμές σε σχέση με το Μπρνο που έμενα εγώ, εννοώ ότι ίσως είναι κάπως πιο ακριβά. :roll:
  • Αν και ψυχροί σαν άνθρωποι οι Τσέχοι (υπαρχουν βέβαια και εξαιρέσεις) ξέρουν να διασκεδάζουν και να περνούν καλά! Οπότε, η διασκέδαση σε clubs και pubs είναι σίγουρη! Άσε που οι Τσέχες φημίζονται για τα κάλλη τους!
  • Πηγαίνοντας στην Τσεχία θα βρίσκεσαι στο κέντρο της Ευρώπης, οπότε πολύ εύκολα θα επισκεφθείς τις γειτονικές χώρες και όχι μόνο!!! Από Πράγα ή Μπρατισλάβα (πρωτεύουσα Σλοβακίας, 289 χιλιομετρα από Πράγα) βρίσκεις πολύ οικονομικά αεροπορικά εισιτήρια για πολλές άλλες χώρες! Θυμάμαι είχα κλείσει από Μπρατισλάβα-Στοκχόλμη και πίσω, μαζί με τους φόρους 25 ευρώ!!!!
Ό,τι απόφαση και να πάρεις κοίτα να περάσεις ΤΕΛΕΙΑ! Θα είναι μια εμπειρία που θυμάσαι για πάντα!

ΥΓ. Αν πας Τσεχία κράτα κανένα μπουκάλι Absinthe στην επιστροφή!!!! Άλλος ένας λατρεμένος λόγος να πας.... :lol:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ποιά η άποψή σου για βουδαπέστη;
Έχω ακούσει παρόμοια πράγματα με την Πράγα.
Την επισκεύτηκες καθόλου όσο ήσουν στην Τσεχία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.989
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom