Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.869
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γειά σας Παιδιά !
Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για Erasmus και για χώρα υποδοχής την Τσεχία !
Συγχα διαβάζω για πολύ κρύο... επειδή το φοβάμαι... προτείνετε χειμερινό εξάμηνο; εαρινό; ή άλλη χώρα...
Τ Σ Ε Χ Ι Α ! ! ! Prague, Brno, Ostrava, Pardubice, Plzen ολες αυτες οι πολεις αξιζουν για Ερασμους :) Προτεινω και τα δυο εξαμηνα :clap::clap::clap:
 

SweetDreams

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ξερει κανεις τις πιθανοτητες να δηλωσει καποιος για erasmus και να παει?.Δηλαδη αμα δηλωσω θα παω ή η επιλογη αποτελειται απο πολλους παραγοντες?Υπαρχει η πιθανοτητα να μην με παρουν?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ξερει κανεις τις πιθανοτητες να δηλωσει καποιος για erasmus και να παει?.Δηλαδη αμα δηλωσω θα παω ή η επιλογη αποτελειται απο πολλους παραγοντες?Υπαρχει η πιθανοτητα να μην με παρουν?
Εξαρτάται κυρίως από το πόσες θέσεις υπάρχουν διαθέσιμες σε κάθε πανεπιστήμιο (ρωτάς τη σχολή σου γι' αυτό) και ποια η ζήτησή τους. Εάν πχ για ένα πανεπιστήμιο στη Βαρκελώνη υπάρχουν 3 θέσεις και οι αιτήσεις είναι 10, δε θα μπορέσουν προφανώς να πάνε όλοι κι εκεί μπαίνουν άλλα κριτήρια στη μέση (βαθμοί, γλώσσες κλπ). Με βάση το παραπάνω κόνσεπτ όσοι δηλώνουν λιγότερο δημοφιλή μέρη έχουν σχεδόν σίγουρες πιθανότητες. 'Ετσι κι αλλιώς όμως δε δηλώνεις μόνο μία επιλογή (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια) οπότε όλο και κάπου γίνεσαι δεκτός. Δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να έχει μείνει εκτός.
Αυτά σε ένα γενικό πλαίσιο, για πιο συγκεκριμένα κριτήρια πρέπει ν'απευθυνθείς στη σχολή σου.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.792
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να έχει μείνει εκτός.
Εδώ θα διαφωνήσω. Ξέρω άτομα (ανάμεσά τους και εγώ) που είτε δεν γίνανε δεκτά είτε έγιναν χωρίς χρηματοδότηση. Αν ένα τμήμα έχει συνολικά 25 θέσεις Ερασμους και δηλώσουν 40 άτομα προφανώς κάποια θα μείνουνε απέξω.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν ένα τμήμα έχει συνολικά 25 θέσεις Ερασμους και δηλώσουν 40 άτομα προφανώς κάποια θα μείνουνε απέξω.
Αυτό το ανέφερα ήδη. Αλλά επίσης ανέφερα ότι συνήθως δε δηλώνεις μόνο μία επιλογή οπότε είναι δύσκολο να μείνει κάποιος απ' έξω. Από κει και πέρα σαφώς δεν είναι και απίθανο αλλά πραγματικά μέχρι σήμερα δεν είχα ακούσει τέτοια εμπειρία (και ξέρω πολλές περιπτώσεις erasmus). Ειδικά κιόλας ότι μπορεί να γίνεις δεκτός αλλά χωρίς χρηματοδότηση δεν ήξερα ότι υπάρχει καν ως ενδεχόμενο!
 

SweetDreams

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Μάλιστα.....Θα δηλώσω και ότι γίνει.....
Δε θέλω να την χάσω αυτήν την εμπειρία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλιστα.....Θα δηλώσω και ότι γίνει.....
Δε θέλω να την χάσω αυτήν την εμπειρία.
Στη δική μου εποχη το κριτήριο ήταν αν ήσουν στην ΠΑΣΠ και την ΔΑΠ. Όταν πηγα κι έκανα ερωτηση το πρώτο που με ρωτησαν ηταν σε ποια κομματική νεολαία είμαι γραμμενος, όταν ειπα πως σε καμια, έπεσαν κάτω απο τα γελια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.792
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χαχαχ όχι ρε σύ τέτοια πλέον δεν παίζουν (τουλάχιστον ΑΠΘ που είμαι) αλλά χωρίς χρηματοδότηση παίζει αρκετά τα τελευταία χρόνια. Γενικώς έχουν μειώσει τον προϋπολογισμό και ταυτόχρονα όλο και περισσότερα άτομα δηλώνουν. Σε μας πχ παλιά δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε πάρουν γιατί δήλωναν 4-5 άτομα πλέον γίνεται χαμός.

Αυτό το ανέφερα ήδη. Αλλά επίσης ανέφερα ότι συνήθως δε δηλώνεις μόνο μία επιλογή οπότε είναι δύσκολο να μείνει κάποιος απ' έξω. Από κει και πέρα σαφώς δεν είναι και απίθανο αλλά πραγματικά μέχρι σήμερα δεν είχα ακούσει τέτοια εμπειρία (και ξέρω πολλές περιπτώσεις erasmus).
Μα και μαθηματικά, αν οι συνολικές θέσεις που διαθέτει το τμήμα είναι λιγότερες από τα άτομα που θα κάνουν αίτηση, κάποι@ς θα μείνει απ'έξω άσχετα από το πόσες επιλογές θα δηλώσει. Δε μιλάω για το να μείνει εκτός της πρώτης του επιλογής αλλά να μείνει εκτός γενικά.

Επίσης στο ΑΠΘ προϋπόθεση για να μπορείς να κάνεις αίτηση είναι να έχεις περάσει >= από τα μισά μαθήματα που προβλέπονται για το έτος σου. Δε ξέρω αν αυτό συμβαίνει παντού. Καλύτερα να ρωτήσεις στο αρμόδιο γραφείο της σχολής σου.
 

SweetDreams

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στο προβλημα της επιλογης τη χωρας.Οι πρωτες μου επιλογες ειναι Gdansk και Lοdz της Πολωνιας και θελω και μια τριτη επιλογη.
Μεταξυ του heidelberg στη Γερμανια και το kralove στην Τσεχια ποιο θα προτιμούσατε.......γνωμες?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στο προβλημα της επιλογης τη χωρας.Οι πρωτες μου επιλογες ειναι Gdansk και Lοdz της Πολωνιας και θελω και μια τριτη επιλογη.
Μεταξυ του heidelberg στη Γερμανια και το kralove στην Τσεχια ποιο θα προτιμούσατε.......γνωμες?
Δεν έχω πάει Kralove αλλά προτείνω Τσεχία λόγω κόστους ζωής. Χαιδελβέργη σαν πόλη είναι όμορφη. Πολωνία υπεραγαπώ (ήμουν Βαρσοβία για erasmus).
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δεν έχω πάει Kralove αλλά προτείνω Τσεχία λόγω κόστους ζωής. Χαιδελβέργη σαν πόλη είναι όμορφη. Πολωνία υπεραγαπώ (ήμουν Βαρσοβία για erasmus).
Και η Πολωνία είναι πάμφθηνη. Δεν νομίζω να είναι τόσο πιο φθηνή η Τσεχία, το ίδιο θα είναι (η Πράγα είναι πανάκριβη πάντως). Στο Γκντανσκ πιστεύω ότι θα είναι πολύ ωραιαα! Καλύτερα από το Λοτζ, δεν είναι και καμία ιδιαίτερη πόλη. Σε ποιο εξάμηνο θα πας, χειμερινό ή εαρινό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom