Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μια χαρά, εγώ κοιμάμαι κ στο πάτωμα άμα λάχει.
Κι εγώ στο κάθισμα του οδηγού, μισοδιπλωμένος. Το έκανα 4 νύχτες σε ένα Peugeot 108, ετούτο εδώ είναι μεγαλείο.
Σταματήστε επιτέλους να γράφετε τέτοια!!! Θα σκάσω από το κακό μου!!! :icon_evil::icon_evil::icon_evil:
Μια ο αυχένας, την άλλη το πόδι κι η μέση δεν βολεύομαι πια ούτε σε κρεβάτι η σκ@τογρια!
Γιατί δεν μου βάζατε ιδέες μερικά χρονάκια πριν? Γιατί εεεε? :mad::mad: :mad:
Το αποφάσισα: Ή θα βγω από το φόρουμ για πάντα ...... ή θα κάνω χαρακίρι!!! :cry::cry::cry:
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Εν τω μεταξύ όταν έψαχνα τα τουρ, δεν θυμάμαι να είδα βόλτα με έλκυθρο και χάσκι.....ή μου διέφυγε ή τα έχουν σταματήσει.
Ισως να τα έχουν σταματήσει για τους καλοκαιρινούς μήνες τουλάχιστον γιατί ξέρω ότι υπάρχουν τον Απρίλιο. Ηταν μια πάρα πολύ ωραία εμπειρία και τα huskies γλυκύτατα και με πρωτότυπα ονόματα, Γκέτε,Φάουστ κλπ :heart:

iq.jpg

ij.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μελέτης συνέχεια ..... και σαν παιδί :p έχω απορίες:
Υπάρχει διαφορά μεταξύ αριστερής και δεξιάς όχθης;
Απο την δεξιά όχθη (αυτή που δεν πήγαμε εμείς) μπορείς να δεις τον καταρράκτη απο το ύψος της πτώσης του μόνο. Απο την αριστερή όχθη (αυτή που πήγαμε εμείς) μπορείς να δεις το καταρράκτη απο χαμηλά (απο το μοναδικό σημείο που τον είδαμε εμείς), αλλά και απο το ύψος της πτώσης του.
Αν ακολουθήσεις και τα δύο μονοπάτια που οδηγούν στη πτώση του, απλά βλέπεις το ίδιο απο αντίθετες οπτικές γωνίες. Στην αριστερή όχθη έχεις το ατού να δεις τον καταρράκτη και απο χαμηλά. Στον παρακάτω χάρτη φαίνονται τα δύο μονοπάτια:
Trails Map Godafoss.png


Πάντως δεν σου παίρνει πολύ ώρα να δεις τον Godafoss και απο τις δύο όχθες, όπως πχ στον Detifoss που πρέπει να ακολουθήσεις διαφορετικούς δρόμους για να τον δεις και απο τις δύο όχθες....

Αποριών συνέχεια ......
Η απόσταση που διανύσατε μέχρι το σημείο που σταματήσατε, πόσο χρόνο σας πήρε;
Άξιζε τον κόπο έστω κι αυτό; Εννοώ πήρατε γεύση ή εφόσον δεν μπορέσατε να προχωρήσετε απλά χάσατε τον χρόνο σας;
Απο τον ring road μέχρι το πρώτο ποτάμι, που δεν το περάσαμε τελικά, και ξανά πάλι πίσω ξοδέψαμε ένα 3ωρο (ίσως και πιο λίγο) μαζί με τον χρόνο που μείναμε στο ποτάμι προσπαθώντας να το "εκτιμήσουμε"....
Αντικειμενικά δεν αξίζει το κόπο να φτάσεις μέχρι αυτό το σημείο και να μην περάσεις, γιατί το ίδιο σχεδόν τοπίo βλέπαμε και όταν βγήκαμε αμέσως μετά απο τον ring road για να πάμε στο Möðrudalur. Απλά ο F88 έχει γύρω του πιο σεληνιακό τοπίο, αλλά το "ζουμί" είναι όταν φτάνεις στο Herðubreið και αμέσως μετά στη καλντέρα της Askja που πρέπει να κάνεις και πεζοπορία για να τη δεις! Στην ουσία δεν είδαμε αυτά που άξιζαν για να δούμε και γι αυτό έγραψα "το όνειρο της Askja".....
Θα συνεχίσω με απορίες .... σε απειλώ! :bleh:
Ελεύθερα κυρία μου :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Όχι απλά λεωφορεία, τρομερά οχήματα παντός εδάφους, εεεε;;; :D Δεν ξέρω από ποιον δρόμο πήγατε εσείς στο Landmannalaugar, τον F208 φαντάζομαι; Εμείς από εκείνον, και πετύχαμε το λεωφορείο που ερχόταν από τον άλλο (δεν θυμάμαι νούμερο), και διασταυρώνει λίγο πριν το Landmannalaugar. Το γούσταρα πολύ, καλό θα ήταν για ιδιωτική χρήση :p
Αν και αναζήτησα πληροφορίες γι αυτά τα λεωφορεία (δρομολόγια κλπ) δεν κατάφερα να βρω κάτι. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Με ενδιαφέρει πολύ!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Landmannalaugar | Highland Bus | Reykjavik Excursions
Αν και αναζήτησα πληροφορίες γι αυτά τα λεωφορεία (δρομολόγια κλπ) δεν κατάφερα να βρω κάτι. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Με ενδιαφέρει πολύ!
Δεν χρησιμοποιήσαμε εμείς, απλά τώρα έψαξα λιγάκι στο γκουγκλι, βρήκα αυτά. Μπορείς και να επικονωνήσεις μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες, φαντάζομαι. :)
Έχει κι άλλα λινκ παρακάτω στην αναζήτηση, όπως είδα.
Landmannalaugar | Highland Bus | Reykjavik Excursions

Bus Schedules REYKJAVIK - LANDMANNALAUGAR - NAT
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Landmannalaugar | Highland Bus | Reykjavik Excursions


Δεν χρησιμοποιήσαμε εμείς, απλά τώρα έψαξα λιγάκι στο γκουγκλι, βρήκα αυτά. Μπορείς και να επικονωνήσεις μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες, φαντάζομαι. :)
Έχει κι άλλα λινκ παρακάτω στην αναζήτηση, όπως είδα.
Landmannalaugar | Highland Bus | Reykjavik Excursions

Bus Schedules REYKJAVIK - LANDMANNALAUGAR - NAT
Θεός!!!! ;)
Εγώ γιατί δεν τα έβρισκα; :icon_redface: :shock:
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Θεός!!!! ;)
Εγώ γιατί δεν τα έβρισκα; :icon_redface: :shock:
Τι θεός καλέ; Απλά πάτησα στο google "Landmannalaugar bus" και σου έστειλα τα δύο πρώτα αποτελέσματα. :D Λες να μου τα παρουσιάζουν ευκολότερα γιατί πήγαμε δυο φορές; :xalara:
Ψάξου, ετοιμάσου και να πας!! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν και αναζήτησα πληροφορίες γι αυτά τα λεωφορεία (δρομολόγια κλπ) δεν κατάφερα να βρω κάτι. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Με ενδιαφέρει πολύ!
Θα σου πω ποια ειναι η σκεψη μου: οι οργανωμενες εκδρομες ειναι ακριβες, παρολα αυτα ουτε η ενοικιαση αυτοκινητου με ολα τα υπολοιπα εξοδα ειναι φτηνη. 50 πανω 50 κατω/ανα ατομο δεν χαθηκε ο κοσμος.
Εγω (αν παμε) θα επιλεξω δυο μεγαλες εξαντλητικες εκδρομες και μια μικρη με ΜΜΜ. Φυσικα ολα ειναι στον αερα γιατι αν μπει καραντινα εκει, παει στον κουβα το ταξιδι. Αλλα το αγχος για ακυρωσεις ειναι μηδαμινο.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Θα σου πω ποια ειναι η σκεψη μου: οι οργανωμενες εκδρομες ειναι ακριβες, παρολα αυτα ουτε η ενοικιαση αυτοκινητου με ολα τα υπολοιπα εξοδα ειναι φτηνη. 50 πανω 50 κατω/ανα ατομο δεν χαθηκε ο κοσμος.
Εγω (αν παμε) θα επιλεξω δυο μεγαλες εξαντλητικες εκδρομες και μια μικρη με ΜΜΜ. Φυσικα ολα ειναι στον αερα γιατι αν μπει καραντινα εκει, παει στον κουβα το ταξιδι. Αλλα το αγχος για ακυρωσεις ειναι μηδαμινο.
Ο σχεδιασμός μου (Θεού θέλοντος και Covid επιτρέποντος) είναι να νοικιάσουμε ένα SUV και να κάνουμε τον γύρο. Αλλά: Σε καμία περίπτωση δεν θα ρισκάρω την διάσχιση ποταμού γι αυτό λέω μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να δω λίγο ενδοχώρα.
Μια τρέλα την έχω ... αλλά όχι δύο!!! :p
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ο σχεδιασμός μου (Θεού θέλοντος και Covid επιτρέποντος) είναι να νοικιάσουμε ένα SUV και να κάνουμε τον γύρο. Αλλά: Σε καμία περίπτωση δεν θα ρισκάρω την διάσχιση ποταμού γι αυτό λέω μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να δω λίγο ενδοχώρα.
Μια τρέλα την έχω ... αλλά όχι δύο!!! :p
Με 4χ4, που επιτρέπεται να πάει σε "F" δρόμους, μπορείς να πας Landmannalaugar χωρίς να διασχίσεις ποτάμι. Όπως πήγαμε κι εμείς με το δικό μας αμάξι. ;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Κάπου εδώ τελειώνει η αφήγηση αγαπητέ/ή ταξιδιώτη/σα, άλλη μία οικογενειακή saga έλαβε τέλος!...
Εύχομαι - με το καλό - και στην επόμενη οικογενειακή saga το συντομότερο δυνατόν!
Εύχομαι να κατάφερα να σου απαντήσω
Κορίτσι, εσύ δεν απαντάς απλώς! Είσαι τόσο κατατοπιστική, λεπτομερής και επί της ουσίας, που είναι σαν να βρισκόμαστε εκεί!
Μπαίνω στο αγαπητό φόρουμ μετά από 2? χρόνια ?Ντροπή μου που το έβγαλα από την καθημερινότητα μου αλλά με σπουδές και δουλειές χάθηκα ! Και να που το 1ο πράγμα που βρίσκω μπροστά είναι μια χώρα όνειρο από το αγαπημένο μου παλιό μέλος χαχα :clap: Ξεκινάω σήμερα 2 κεφαλαιάκια αν δεν είναι μεγάλα ! Χαιρετίζω άπαντες !
Βρε καλώς τον! :clap:
Ντροπή και Αίσχος θα πω αλλά σε συγχωρούμε διότι μας έπεισες για την σοβαρότητα της αιτίας! :p:haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εύχομαι - με το καλό - και στην επόμενη οικογενειακή saga το συντομότερο δυνατόν!

Κορίτσι, εσύ δεν απαντάς απλώς! Είσαι τόσο κατατοπιστική, λεπτομερής και επί της ουσίας, που είναι σαν να βρισκόμαστε εκεί!
Σ ευχαριστώ πολύ!

Αυτο το "συντομότερο δυνατό" το βλέπω να μην είναι τόσο σύντομο για μένα όσο θα θελα....αναμένω ακόμα για τη strada που θέλω να κάνω αλλά μάλλον θα το ρίξουμε στο δυο δυο φέτος... :cry:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom