Ιταλία Omerta..Πάσχα αλά Ιταλικά...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Η επόμενη μέρα θα ήταν η τελευταία μας στο Παλέρμο..
Τα περισσότερα αξιοθέατα τα είχα δει στο προηγούμενο ταξίδι, φυσικά δεν είχα κανένα πρόβλημα να τα ξαναδώ και πόσο μάλλον να τα δείξω στο συνταξιδιώτη μου..
Παρόλα αυτά αποφασίσαμε να είμαστε πιο χαλαροί, άλλωστε είχαμε από κοινού και λίγο την ανάγκη για ξεκούραση.. Σηκωθήκαμε λοιπόν αργά, χάσαμε το πρωινό στο ξενοδοχείο και ξεχυθήκαμε στους δρόμους του Παλέρμο.. Το καλό στο Παλέρμο είναι ότι τα βασικά αξιοθέατα μπορείς να τα γυρίσεις με τα πόδια.. Χαλαρές λοιπόν βόλτες με τα πόδια, Via Maqueda, Via Roma, για χάζεμα στις βιτρίνες , μια στάση στο ιστορικό καφέ Spinnato στη Via Principe Di Belmonte για καφέ και μια cassata όπως αρμόζει στην κατάσταση.. Ένα από περσινά μου απωθημένα ήταν που δεν πρόλαβα να τεστάρω το εστιατόριο il Cambusone που είχα ακούσει από μέλη του φόρουμ.. Έτσι αυτή τη φορά, είχα φροντίσει να έχω τραπέζι!!! Το Cambusone βρίσκεται ακριβώς πίσω απ το Teatro Massimo.. Καθίσαμε στο τραπέζι μας κι ο σερβιτόρος μας κατεύθυνε στο μπουφέ όπου βρίσκονταν τα ορεκτικά.. Ένας τεράστιος μπουφές με κάθε λογής σιτσιλιάνικο ορεκτικό, τα περισσότερα με θαλασσινά , μελιτζάνες, και σαρδέλες.. Πραγματικά δεν ήταν δυνατόν να μετρήσω το πόσα διαφορετικά πιάτα υπήρχαν.. Γέμισα το πιάτο μου προκειμένου να δοκιμάσω όλες αυτές τις διαφορετικές γεύσεις, πράγμα που ήταν αδύνατον..!!! Ένα μπουκάλι κρασί κι έρχεται το πρώτο πιάτο… Ριζότο με θαλασσινά και μακαρονάδα με μπρόκολο.. Έπειτα στο τραπέζι μας έφτασαν αλλά δυο πιάτα με θαλασσινά.. Καλαμαράκια, γαρίδες, κτλ…Νόμιζα ότι κάπου εδώ φτάνει τελειώνει το φαγητό.. Λάθος!!! Κυρίως, μια πιατέλα με φρέσκο ψάρι στη σχάρα.. Δεν είναι δυνατόν να τα φάμε όλα αυτά!!! Κοντεύαμε ν αρρωστήσουμε.. Τέλος το γλυκό κι αυτό ήταν!!! Κι όμως για όλα αυτά η τιμή είναι στάνταρ.. 25? τ άτομο!!!!!! Απλά απίστευτο!!!
Το βράδυ τιμήσαμε ακόμα μια φορά τη Focacceria μιας και είχαμε μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι!!!! Ένας ακόμη λόγος για να γυρίσω σύντομα πίσω…!!!
Στη συνέχεια το πρόγραμμα είχε ποτάκι με τη παρέα μας στο Palab bar-restaurant κοντά στο Cattedrale.. Πρόκειται για ένα μικρό μπαράκι στο οποίο γίνονται και εικαστικές εκθέσεις και κάποιες live εμφανίσεις…PALAB - Food Musique Wein Arte
Εκείνη την ημέρα ο φίλος μου Eugenio έπαιζε live με τη μπάντα του και μας είχε καλέσει!! Το κλίμα στο μαγαζί ήταν πολύ ωραίο, πίναμε κρασάκι και τραγουδούσαμε ιταλικά τραγούδια!!!
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μα ποιός άσχετος θα προτιμούσε το παγωμένο Βέλγιο από τη ζεστή, φιλόξενη Ιταλία? Εεεε??? :D:D:D

Καλή αρχή sapienza! Για να δούμε, είδες τίποτε από Σικελία αυτό το πάσχα???:clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ο τίτλος και μόνο υπόσχεται Ιστορία μοναδική:clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
δεν μπορεις να φανταστεις πόσο συχνά σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναπαω στο παρλέρμο εδώ και ένα χρόνο από τοτε δηλαδή που πήγα για πρώτη φορά(και μοναδική ως τώρα).συνέχισε με λεπτομέρειες παρακαλω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα ποιός άσχετος θα προτιμούσε το παγωμένο Βέλγιο από τη ζεστή, φιλόξενη Ιταλία? Εεεε???
άσχετος, άσχετος..άκου Μπρυζ με Swiss αντί Παλέρμο με τα φτερά της ΑΖ..άλλοι μπυραρίες, άλλοι παραλίες με 27 βαθμούς το Πάσχα..
σούπερ sapienza άλλη μια φορά μας ξεναγεί στα ενδότερα της γείτονος..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
άσχετος, άσχετος..άκου Μπρυζ με Swiss αντί Παλέρμο με τα φτερά της ΑΖ..άλλοι μπυραρίες, άλλοι παραλίες με 27 βαθμούς το Πάσχα..
σούπερ sapienza άλλη μια φορά μας ξεναγεί στα ενδότερα της γείτονος..
Κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να ήσουν κι εσύ στη Brugge!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
δεν μπορεις να φανταστεις πόσο συχνά σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναπαω στο παρλέρμο εδώ και ένα χρόνο από τοτε δηλαδή που πήγα για πρώτη φορά(και μοναδική ως τώρα).συνέχισε με λεπτομέρειες παρακαλω...
Το ίδιο αισθανόμουν κι εγώ γι αυτό και αποφάσισα να ξαναγυρίσω πίσω τόσο σύντομα..
Θέλω να ανεβάσω σιγά σιγά φωτογραφίες για να έχετε και εικόνα!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να ήσουν κι εσύ στη Brugge!
πολύ καλά "στο λέει"..θα ήθελα να ήμουν φυσικά. αλλά όχι και να την επιλέξω αντί του Παλέρμο! έλεος! άλλο Βέλγιο άλλο Ιταλία. άλλο Swiss άλλο ΑΖ. μην μπλέκουμε το χωριό με την πρωτεύουσα..:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
sapi... καλοσήρθες :) και συνέχισε την ιστορία σου σε παρακαλω.... σε περιμενουμε!
ειδες που τελικα, αφου οι "κρυες" φιλες σου δεν σε συνόδεψαν....βρήκες εναλλακτική παρέα... ;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
samion & sapienza, ειστε πολυ μονοδιαστατοι ανθρωποι λέμεεεε...:bleh:

μια χαρά ήταν τα μπυρόνια στη μπριζ και μια χαρά θα περνάγατε αν ερχόσασταν κι εσείς...

οσο για τη σικελια, διαβαζουμε, βλεπουμε φωτο και θα το οργανωσουμε κι αυτο συντομως ;)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πολύ καλά "στο λέει"..θα ήθελα να ήμουν φυσικά. αλλά όχι και να την επιλέξω αντί του Παλέρμο! έλεος! άλλο Βέλγιο άλλο Ιταλία. άλλο Swiss άλλο ΑΖ. μην μπλέκουμε το χωριό με την πρωτεύουσα..:haha:
...Έτσι να μπαίνουνε τα πράγματα στη θέση τους!!!Ας τ αφήσει αυτά ο taver λέω εγώ και ας ξεκινήσει να μας "λέει" αυτός καλύτερα τί είδε στη Βραζιλία...:shock:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπραβο sapi , αρχισες να μας την λες απο την πρωτη φραση της ιστοριας σου!
Τς, τς, τς !!! Εμεις περασαμε τελεια στο Βελγιο με την φανταστικη Swiss , για να γραφε να δουμε πως τα περασες και συ......
Την κατατροπωσες την μαφια?????:haha::haha:
Omerta!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom