Ιταλία Omerta..Πάσχα αλά Ιταλικά...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Μετά από ένα τρελό ξενύχτι, Κυριακή του Πάσχα.. Κι ο θείος μου ήθελε να πάρουμε πρωινό παρέα.. Ξύπνησα λοιπόν σχετικά νωρίς, φόρεσα τα καλά μου και κατευθυνθήκαμε στο αγαπημένο μας μπαρ.. Με προτροπή του θείου αντί για καφέ, που είχα τόση μα τόση ανάγκη – παράγγειλα μια γρανίτα καφέ και brioche τα οποία τα ρίχνουν μέσα στη γρανίτα και τα χτυπάνε αλύπητα!
Το πρωινό μας κερασμένο απ τον καταστηματάρχη του μπαρ που νομίζω πώς με γλυκοκοίταζε, χαχαχα, σοσιαλάιζιγνκ στο μπαρ μ όλους τους φίλους του θείου, πραγματικά στη Μπανιάρα αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στο χωριό μου, βήμα και καλημέρα, ειδικά εκείνη τη μέρα βαρέθηκα να χαιρετάω κόσμο και να ανταλλάσω ευχές…
Ο καιρός και σήμερα ήταν πολύ καλός, θυμόμουν πέρσι τέτοια εποχή δεν είχε σταματήσει να βρέχει, και πήγαμε βόλτα στην παραλία.. Φτάσαμε ως το μνημείο της Mia Martini, που έχει γεννηθεί στην Μπανιάρα, βασικά να πω ότι δεν έχουν κάνει και κάτι το ιδιαίτερο, κι από εκεί…
awww.webalice.it_miamartini_Curiosita_27_1187.JPG

Ο θείος με ρώτησε αν αντέχω.. Είχε βαλθεί να μ εξοντώσει.. Μετά από τέτοιο ξενύχτι, χωρίς καφέ, με τακούνια και ζέστη, ξεκινήσαμε ανάβαση σ ένα λόφο με σκάλες, θα μέτρησα καμιά εκατοσταριά… Η θέα μπορώ να πω ότι με αποζημίωσε, οκ, αλλά τι να το κάνεις? Τα έφτυσα η γυναίκα!!
afarm3.static.flickr.com_2044_4514592097_36e1e6df90.jpg

Στη συνέχεια πήγαμε και στην εκκλησία.. Χμμμ.. Μάλλον στις εκκλησίες.. Σε τρεις συγκεκριμένα.. Ο θείος μου εξήγησε ότι οι εκκλησίες έχουν υποστεί μεγάλες ζημιές απ το καταστροφικό σεισμό του 1908, μου έδειξε κομμάτια που έχουν μείνει σε ορισμένα σημεία της πόλης καθώς και το πόση έκταση είχαν στο παρελθόν οι εκκλησίες αυτές…
afarm5.static.flickr.com_4070_4541223804_1463f3fb0b.jpg


Απ το πρωί είχαν ξεκινήσει λειτουργίες και κατά το μεσημεράκι ξεκινούσαν την Affruntata… Πρόκειται για ένα έθιμο που έχουν στην Καλαβρία.. Απ την Chiesa della Madonna βγαίνει η Παναγία και περιφέρεται στην πόλη ,ενώ απ την chiesa del Rosario βγαίνει ο Χριστός.. Το απόγευμα, κι ενώ τόσες ώρες περιφέρονται στην πόλη , γίνεται η αναπαράσταση του χαρμόσυνου μηνύματος της Ανάστασης του Κυρίου και η συνάντηση τους!!
Επιστρέψαμε στο εστιατόριο. Σήμερα η θεία μου είχε ετοιμάσει αρνάκι στο φούρνο ειδικά για μένα.. Απ ότι παρατήρησα οι Ιταλοί δεν είχαν κάποια ειδική προτίμηση λόγω ημέρας… Μετά απ ένα καλό γεύμα, τα μάτια μου έκλειναν από τη νύστα.. Αποφάσισα να γυρίσω για λίγο στο σπίτι για ξεκούραση..Στο δρόμο όμως πέτυχα τη φίλη μου και ανιψιά της θείας μου Rossella και καθίσαμε λιγάκι να τα πούμε.. Αργότερα ήρθε και πάλι ο θείος να με πάρει.. Ήταν η ώρα που θα γινόταν η Affruntata.. Πήγαμε στο σπίτι του Gaetano, ενός φίλου μας, που ήταν ακριβώς πάνω στο σημείο που θα πραγματοποιούταν η αναπαράσταση… Ένα διαμέρισμα σε τρία επίπεδα, με μεγάλα μπαλκόνια.. Όλοι οι φίλοι του Gaetano είχαν μαζευτεί εκεί.. Η πόρτα χτυπούσε συνεχώς, μικροί μεγάλοι, όλοι ήρθαν να πιάσουν μια θέση στο μπαλκόνι.. Μας κέρασε καφέ και σπιτικά γλυκά και περιμέναμε.. Ήταν η πρώτη φορά που θα έβλεπα κάτι τέτοιο και μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον.. Κάποια στιγμή ακούστηκε η μπάντα.. Απ τη μια πλευρά του δρόμου ερχόταν η Παναγία.. Απ την άλλη , κατέβαινε ο Χριστός, δεν φαινόταν όμως.. Ο άγγελος έδωσε το χαρμόσυνο μήνυμα της Ανάστασης και τα νέα έφτασαν στην Παναγία..
afarm3.static.flickr.com_2796_4541225258_156edc6080.jpg

Ξαφνικά τα άρματα άρχισαν να τρέχουν και συναντήθηκαν, αυτό σημαίνει και η Affruntata!!!Βεγγαλικά, χειροκροτήματα και τα μεγάφωνα διαπασών να ακούγεται αλληλούια!!!
afarm3.static.flickr.com_2138_4514594193_e4c8e0b021.jpg

Μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το διαφορετικό και μιας και δεν είχαμε κάνει Ανάσταση το προηγούμενο βράδυ – ε αυτό μπορώ να πω ότι μ έκανε λίγο να νιώσω Πάσχα!

Μιας κι είχε φτάσει πλέον τ απόγευμα, η φίλη μου Rossella πέρασε απ το σπίτι να με πάρει για να πάμε για απεριτίφ.!!! Αρχικά κάναμε βόλτα παραλία , όλος ο κόσμος έξω, ένας χαμός, χαιρετούρες και πάλι, δεν άντεχα άλλο σοσιαλάιζινγκ , παιδάκια στις πλατείες να παίζουν, όλος ο κόσμος πάνω κάτω στους δρόμους, ένα κανονικό νυφοπάζαρο… Μετά τη βόλτα μας σταματήσαμε σε ένα μπαρ με την παρέα της Rossella και πήραμε τα απεριτίφ μας!!! Αργότερα η παρέα μου, μου είχε ετοιμάσει ένα αποχαιρετιστήριο πάρτι στο εστιατόριο!!!Περάσαμε πολύ καλά!! Πολύ γέλιο και πολύ φαί.. Σε σημείο που πλέον ένιωθα άρρωστη!!!
afarm3.static.flickr.com_2769_4514605557_9539669845.jpg


afarm5.static.flickr.com_4006_4514603499_aff4d84ea8.jpg

Κλείσαμε με 4 διαφορετικά γλυκά κόλαση, και αποχαιρετιστήκαμε ανανεώνοντας το ραντεβού μας για το καλοκαίρι στην Κέρκυρα!!!
afarm5.static.flickr.com_4022_4515237756_b0d39e1bd5.jpg


afarm3.static.flickr.com_2792_4515235774_92e77d4906.jpg


afarm3.static.flickr.com_2282_4515233982_7b0cca5c09.jpg


afarm3.static.flickr.com_2679_4514595961_a1cc385e81.jpg

Την άλλη μέρα τα ξημερώματα πετούσα και πάλι με την Alitalia για Αθήνα!!!
Αγαπημένη Ιταλία – σε λίγες μέρες θα είμαι πάλι κοντά σου!!!

ΤΕΛΟΣ
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μα ποιός άσχετος θα προτιμούσε το παγωμένο Βέλγιο από τη ζεστή, φιλόξενη Ιταλία? Εεεε??? :D:D:D

Καλή αρχή sapienza! Για να δούμε, είδες τίποτε από Σικελία αυτό το πάσχα???:clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ο τίτλος και μόνο υπόσχεται Ιστορία μοναδική:clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
δεν μπορεις να φανταστεις πόσο συχνά σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναπαω στο παρλέρμο εδώ και ένα χρόνο από τοτε δηλαδή που πήγα για πρώτη φορά(και μοναδική ως τώρα).συνέχισε με λεπτομέρειες παρακαλω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα ποιός άσχετος θα προτιμούσε το παγωμένο Βέλγιο από τη ζεστή, φιλόξενη Ιταλία? Εεεε???
άσχετος, άσχετος..άκου Μπρυζ με Swiss αντί Παλέρμο με τα φτερά της ΑΖ..άλλοι μπυραρίες, άλλοι παραλίες με 27 βαθμούς το Πάσχα..
σούπερ sapienza άλλη μια φορά μας ξεναγεί στα ενδότερα της γείτονος..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
άσχετος, άσχετος..άκου Μπρυζ με Swiss αντί Παλέρμο με τα φτερά της ΑΖ..άλλοι μπυραρίες, άλλοι παραλίες με 27 βαθμούς το Πάσχα..
σούπερ sapienza άλλη μια φορά μας ξεναγεί στα ενδότερα της γείτονος..
Κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να ήσουν κι εσύ στη Brugge!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
δεν μπορεις να φανταστεις πόσο συχνά σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναπαω στο παρλέρμο εδώ και ένα χρόνο από τοτε δηλαδή που πήγα για πρώτη φορά(και μοναδική ως τώρα).συνέχισε με λεπτομέρειες παρακαλω...
Το ίδιο αισθανόμουν κι εγώ γι αυτό και αποφάσισα να ξαναγυρίσω πίσω τόσο σύντομα..
Θέλω να ανεβάσω σιγά σιγά φωτογραφίες για να έχετε και εικόνα!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να ήσουν κι εσύ στη Brugge!
πολύ καλά "στο λέει"..θα ήθελα να ήμουν φυσικά. αλλά όχι και να την επιλέξω αντί του Παλέρμο! έλεος! άλλο Βέλγιο άλλο Ιταλία. άλλο Swiss άλλο ΑΖ. μην μπλέκουμε το χωριό με την πρωτεύουσα..:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
sapi... καλοσήρθες :) και συνέχισε την ιστορία σου σε παρακαλω.... σε περιμενουμε!
ειδες που τελικα, αφου οι "κρυες" φιλες σου δεν σε συνόδεψαν....βρήκες εναλλακτική παρέα... ;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
samion & sapienza, ειστε πολυ μονοδιαστατοι ανθρωποι λέμεεεε...:bleh:

μια χαρά ήταν τα μπυρόνια στη μπριζ και μια χαρά θα περνάγατε αν ερχόσασταν κι εσείς...

οσο για τη σικελια, διαβαζουμε, βλεπουμε φωτο και θα το οργανωσουμε κι αυτο συντομως ;)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πολύ καλά "στο λέει"..θα ήθελα να ήμουν φυσικά. αλλά όχι και να την επιλέξω αντί του Παλέρμο! έλεος! άλλο Βέλγιο άλλο Ιταλία. άλλο Swiss άλλο ΑΖ. μην μπλέκουμε το χωριό με την πρωτεύουσα..:haha:
...Έτσι να μπαίνουνε τα πράγματα στη θέση τους!!!Ας τ αφήσει αυτά ο taver λέω εγώ και ας ξεκινήσει να μας "λέει" αυτός καλύτερα τί είδε στη Βραζιλία...:shock:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπραβο sapi , αρχισες να μας την λες απο την πρωτη φραση της ιστοριας σου!
Τς, τς, τς !!! Εμεις περασαμε τελεια στο Βελγιο με την φανταστικη Swiss , για να γραφε να δουμε πως τα περασες και συ......
Την κατατροπωσες την μαφια?????:haha::haha:
Omerta!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom