Postcrossing

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Underwater, αναφέρεσαι στις κάρτες maximum! Εγώ άργησα να καταλάβω τι είναι και έβλεπα ότι γενικά τις ζητάνε αλλά δυστυχώς τα ΕΛΤΑ έχουν βάλει τιμή περίπου 1,20 η μία και είναι σε σετ των 5 νομίζω...και χρειάζεται επιπλέον γραμματόσημο για να σταλεί ως κάρτα. Ουσιαστικά πρόκειται για κάρτα και γραμματόσημο με παρόμοια θεματολογία. Όμως είναι ωραίες!
Εχω στειλει καποιες τετοιες καρτες μιας και ειχαμε στο σπιτι μια σειρα απο τους Ολυμπιακους αγωνες. Αν οντως κανουν 1,20 η τιμη δεν ειναι τοσο εξωφρενικη μιας και ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ το τελος του γραμματοσημου (0,78 λεπτα) αρα η καρτα βγαινει γυρω στα 0,40 λεπτα. Ακομα και οι καρτες που εχουν πανω γραμματοσημο πολυ μικρης αξιας στελνονται κανονικα χωρις επιπλεον επιβαρυνση. Στη θεση που μπαινει το γραμματοσημο θα δειτε να γραφει πληρωμενο τελος. Εγω ηθελα να παρω την περσινη σειρα με τις ελληνικες θαλασσες αλλα δυστυχως δεν την ειχε το ταχυδρομειο μου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμένα βρε παιδιά η τύπισσα στα φιλοτελικά μου είπε ότι κάνει γύρω στα 15 euros η σειρά. :roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τόσο κάνει πάνω κάτω, αποκλείεται λιγότερο, μιας και δε θα βγαίναν με τα γραμματόσημα :/
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εγω επειδη τις ειχαμε τισ καρτες δεν γνωριζω ποσο κοστιζουν. Ποσες ειχε το πακετο με τα 15 ευρω? Απλα να γνωριζεται οτι δεν χρειαζεται επιπλεον γραμματοσημο, απο κει και περα αποφασιζει ο καθενας αν τον συμφερει!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από ό, τι είπε η κοπέλα η Antigone πιο πάνω, αλλά και βάσει 2-3 σειρών που είδα στο σταντ στα ΕΛΤΑ, η κάθε σειρά πρέπει να έχει 4-5 κάρτες (νομίζω ότι δεν είχαν όλες οι σειρές τον ίδιο αριθμό). Ακόμα και αν τα γραμματόσημα συμπεριλαμβάνονται μου φαίνεται πολύ ακριβό. Και άντε αν σου γυαλίσει μία συγκεκριμένη κάρτα και αποφασίσεις να τα σκάσεις (ας πούμε για μια κάρτα-παζλ που έστειλα σε ένα παιδάκι πλήρωσα 2.5 euros). Αλλά νταβατζιλίκι ολόκληρη σειρά; :roll:
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Ε αν ειναι 15 για 5 καρτεσ δε συμφερει καθολου
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δυο νέες αφίξεις.....:clap::clap:

Αγγλία και Ρίγα αντίστοιχα!!

(Κοίτα να δεις που με κάτι τέτοιες καρτούλες μπορεί και να συμπαθήσω τα "Εγγλεζουλίνια"...)
 

Attachments

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δυο νέες αφίξεις.....:clap::clap:

Αγγλία και Ρίγα αντίστοιχα!!

(Κοίτα να δεις που με κάτι τέτοιες καρτούλες μπορεί και να συμπαθήσω τα "Εγγλεζουλίνια"...)
Πολύ ωραίες οι καρτούλες Italitsa! :)

Εγώ αυτή την εβδομάδα έλαβα από Ιαπωνία, Ουκρανία, Ολλανδία, Λευκορωσία και Λιθουανία, καθώς και μία από Γαλλία (Μασαλία) μέσω direct swap!

Συγκίνηση μου προκάλεσε αυτή από τη Λιθουανία, η οποία απεικονίζει το αγαπημένο μου Τρακάι! Ήταν τόσο περίεργο, πριν 3 μήνες έστελνα εγώ κάρτες από εκεί και τώρα στέλνει σε εμένα κάποιος άλλος από το ίδιο μέρος! :D
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Έλαβα κι εγώ τις πρώτες μου κάρτες από Αγγλία και Εσθονία και ενθουσιάστηκα. Ανησυχώ λίγο για την τύχη των δικών μου καρτών γιατί έχουν σχεδόν 30 μέρες που ταξιδεύουν σε Κίνα και Ρωσία και δεν το βλέπω να φτάνουν. Όταν περάσουν κάποιο χρονικό όριο γίνονται expired; και ποιο είναι το όριο αυτό;
Σχετικά με το είδος των καρτών τώρα, εγώ εδώ στα Γιάννενα οι μόνες που βρήκα ήταν οι κλασικές τουριστικές οι οποίες όμως μου φάνηκαν πολύ ξεπερασμένες και τις έστειλα με βαριά καρδιά και ξαφνιάστηκα ευχάριστα όταν ένα μέλος από την Ουγγαρία την έβαλε στις αγαπημένες του. Οπότε καταλήγω σ' αυτό που έγραψε η Αντιγόνη, ότι σε κάποιους αρέσουν αυτές οι κάρτες. Τις κάρτες http://www.amapola.gr/kalithea/ που αναφέρθηκαν πιο πάνω ξέρει κανείς που μπορώ να τις βρω; Επίσης, πολύ ωραίες είναι και οι κάρτες από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, που συμπεριλαμβάνουν το τέλος και πωλούνται και ηλεκτρονικά εδώ: Φιλοτελισμός - Αρχική Σελίδα. Γενικά θα προσπαθήσω να στέλνω κάρτες με ελληνικά θέματα όσο γίνεται σχετικές με τα ενδιαφέροντα που γράφουν στο προφίλ τους, νομίζω ότι δεν έχει νόημα να στείλω μια κάρτα πχ από την Ιταλία, αυτή θα την στείλει ο Ιταλός κ.ο.κ.. Και επίσης, μου κάνει εντύπωση που κάποιοι δεν δέχονται διαφημιστικές κάρτες μερικές από τις οποίες είναι πολύ ιδιαίτερες και όμορφες, ή κάποιοι δεν δέχονται χειροποίητες κάρτες. Τι πιο όμορφο από το να αφιερώσει κάποιος άγνωστος χρόνο για να σου φτιάξει μια κάρτα;;
Άντε Happy Postcrossing everybody!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ανησυχώ λίγο για την τύχη των δικών μου καρτών γιατί έχουν σχεδόν 30 μέρες που ταξιδεύουν σε Κίνα και Ρωσία και δεν το βλέπω να φτάνουν. Όταν περάσουν κάποιο χρονικό όριο γίνονται expired; και ποιο είναι το όριο αυτό;
60 μέρες είναι το όριο.
 

feugatos

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Brescia Verona
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο όνειρο........
Ανησυχώ λίγο για την τύχη των δικών μου καρτών γιατί έχουν σχεδόν 30 μέρες που ταξιδεύουν σε Κίνα και Ρωσία και δεν το βλέπω να φτάνουν. Όταν περάσουν κάποιο χρονικό όριο γίνονται expired; και ποιο είναι το όριο αυτό;

Καλησπέρα και απο μένα.Με Ρωσία μάλλον πρέπει να υπάρχη θέμα με το ταχυδρομείο τους!Και απο μένα δύο κάρτες προς Ρωσία ταξιδεύουν εδω και ένα μήνα περίπου :(. Καλή συνέχεια παιδιά!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom