Ιταλία Σλοβενία Road trip από Βενετία Σλοβενία

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
2-3 πραματακια και απο μενα...πηγα οδικως πριν 2 χρονια Λιουμπλιανα, καθησαμε 2 βραδια...ακολυθησα πιστα τις οδηγιες του Γιαννη, πηγα λιμνη Μπλεντ (ειχα παει και το χειμωνα) και συνεχισα γα την Bohinj, καλοκαιρι ο κακος χαμος, αλλα αξιζε τον κοπο...μια μερα την ξοδεψαμε Κοπερ και Πιραν και δεν χασαμε...εξαιρετικα, καταπληκτικα...οποσδηποτε να πας ! 2 βραδια εμεινα Κλαγκενφουρτ (ειχα παει και Χριστουγεννα), εμεινα στο Sandwirth, απλα σουπερ...σαφεστατα και αξιζει η ολη περιοχη με τη λιμνη Worthersee και το Βιλλαχ...εγω ανεβηκα ημερησια στο Heiligenblut (αλλη τρελα εκει πανω) και μετα πηγα Leogang (ο ορισμος της τρελας)...επειδη ''επεσε'' στο τραπεζι το Μαριμπορ να πω οτι εμενα μου αρεσε πολυ, παρα πολυ,περαστικος ερχομενος απο Graz κλεινοντας το τουρ της Αυστριας !
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Elena2508 σε ευχαριστώ πολύ. Θα με ενδιέφεραν οι συμβουλές σου.
Το ξενοδοχείο που έμεινα στη Βενετία το 2013 λέγεται "Ca Bauta", Castello 6457, Venice.
Μπορείς να τσεκάρεις τιμές για την περίοδο που θέλεις. Ήταν πολύ καλό και κοντά στην Πλατεία του Αγίου Μάρκου και σε άλλες γραφικές γειτονιές.
Αυτό που σου προτείνω είναι να επιλέξεις ξενοδοχείο κοντά στις στάσεις της μπλε γραμμής για να έχεις γρήγορη πρόσβαση στο αεροδρόμιο με το water bus.
Η περιοχή του νοσοκομείου (Ospedale) είναι πολύ βολική για τις μετακινήσεις τόσο στα νησιά, όσο και στο αεροδρόμιο, με λίγο περπάτημα για να φτάσεις στη στάση του water bus.
Επίσης, έχει κοντά και μια μεγάλη πλατεία με εστιατόρια και από εκεί ξεκινάνε και κάποιες γόνδολες για βόλτα στα κανάλια.
Τα δρομολόγια που σου στέλνω είναι μέχρι 21/4/2020. Σε κάθε περίπτωση βολεύουν για πρωινή μετακίνηση στο αεροδρόμιο με 15-17€ το άτομο/ δρομολόγιο.
Εάν δεν βρεις ξενοδοχείο στην περιοχή Ospedale, διάλεξε κάτι κοντά στην επόμενη στάση του πλοίου F. Nove. Από αυτές τις στάσεις σε 40-50 λεπτά θα φτάσεις στο αεροδρόμιο, ενώ από άλλες περιοχές θα χρειαστείς πολύ περισσότερο χρόνο.

Screenshot_20200120-235728_Chrome.jpg
Screenshot_20200120-235917_Chrome.jpg
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Έλενα σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα μελετήσω προσεκτικά
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μετά τις παραινέσεις των φίλων που συμμετείχαν στην παραπάνω συζήτηση για τα μέρη που αξίζει να επισκεφτεί κανείς κάνοντας ένα τούρ στην Σλοβενία, κατέληξα στον εξής προγραμματισμό των διανυκτερεύσεων.
1. Άφιξη σε Βενετία στις 12 το μεσημέρι και αναχώρηση για Λιουμπλιάνα διαν/ση.
2. Ημερήσια εκδρομή σε Πιράν- Κόπερ και επιστροφή Λιουμπλιάνα διαν/ση.
3. Αναχώρηση για λίμνη Bled και στην διαδρομη επίσκεψη σε Σκόφια Λόκα διαν/ση στην λίμνη.
4. Αναχώρηση για Κλάγκενφουρτ περνόντας από λίμνη Bohinj. διαν/ση Κλάγκενφουρτ.
5. Αναχώρηση για Βενετία περνώντας από την λίμνη . διαν/ση στην Βενετία.
6. Βενετία, ημερήσια στα νησιά Μπουράνο, Μουράνο κλπ. διαν/ση.
7 Βενετία, βόλτες στα κανάλια διαν/ση.
Πρωινή αναχώρηση για Θεσσαλονίκη.
Δηλαδή 2 διαν/σεις Λιουμπιάνα
1 διαν/ση λίμνη Μπλέντ
1 διαν/ση Κλάγκενφουρτ
3 διαν/σεις Βενετία

Θα ήθελα την γνώμη σας.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Μετά τις παραινέσεις των φίλων που συμμετείχαν στην παραπάνω συζήτηση για τα μέρη που αξίζει να επισκεφτεί κανείς κάνοντας ένα τούρ στην Σλοβενία, κατέληξα στον εξής προγραμματισμό των διανυκτερεύσεων.
1. Άφιξη σε Βενετία στις 12 το μεσημέρι και αναχώρηση για Λιουμπλιάνα διαν/ση.
2. Ημερήσια εκδρομή σε Πιράν- Κόπερ και επιστροφή Λιουμπλιάνα διαν/ση.
3. Αναχώρηση για λίμνη Bled και στην διαδρομη επίσκεψη σε Σκόφια Λόκα διαν/ση στην λίμνη.
4. Αναχώρηση για Κλάγκενφουρτ περνόντας από λίμνη Bohinj. διαν/ση Κλάγκενφουρτ.
5. Αναχώρηση για Βενετία περνώντας από την λίμνη . διαν/ση στην Βενετία.
6. Βενετία, ημερήσια στα νησιά Μπουράνο, Μουράνο κλπ. διαν/ση.
7 Βενετία, βόλτες στα κανάλια διαν/ση.
Πρωινή αναχώρηση για Θεσσαλονίκη.
Δηλαδή 2 διαν/σεις Λιουμπιάνα
1 διαν/ση λίμνη Μπλέντ
1 διαν/ση Κλάγκενφουρτ
3 διαν/σεις Βενετία

Θα ήθελα την γνώμη σας.
Αν δεν σας κουράζουν οι συνεχείς αλλαγές ξενοδοχείων, εμένα μου αρέσει.
Βέβαια ταιριάζει με τον τρόπο που εμείς ταξιδεύουμε :) αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ κουραστικό. Πιστεύω ότι θα δείτε πολλά και ενδιαφέροντα σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αν δεν σας κουράζουν οι συνεχείς αλλαγές ξενοδοχείων, εμένα μου αρέσει.
Βέβαια ταιριάζει με τον τρόπο που εμείς ταξιδεύουμε :) αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ κουραστικό. Πιστεύω ότι θα δείτε πολλά και ενδιαφέροντα σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς.

Αφού πήρα το Ο.Κ. από την σύζυγο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βασίλη σε ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εμενα παλι με απασχολει αν ηταν καλη η συμβουλη "αγοραστε τωρα" τα εισιτηρια της easyjet η επεσε η τιμη και σας πηρα στον λαιμο μου :p (αυτα που αγορασα για μενα εκεινη την περιοδο εχουν υπερδιπλασιασει την τιμη τους).
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Δεν ξερω αν δεν σε ενδιαφέρει καθολου, αλλα δεν βλεπω χρονο για επίσκεψη σε καποια απο τις σπηλιες στην Σλοβενία. Κατα την αποψη μου η επισκεψη ειδικά στο Skocjan δεν χάνετε!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εμενα παλι με απασχολει αν ηταν καλη η συμβουλη "αγοραστε τωρα" τα εισιτηρια της easyjet η επεσε η τιμη και σας πηρα στον λαιμο μου :p (αυτα που αγορασα για μενα εκεινη την περιοδο εχουν υπερδιπλασιασει την τιμη τους).
Τα εισιτήρια κλείστηκαν στις 12 Νοεμβρίου στα 71,50 το άτομο μετ'επιστροφής Θεσ/νίκη- Βενετία. Έκτοτε είχαν μικρές διακυμάνσεις και προς τα κάτω και προς τα πάνω.
Σήμερα έχουν 75 ευρώ το άτομο.
Όπως και να έχει όμως, αφού σε έχω χρίσει " Ταξιδιωτικό μου σύμβουλο" δεν θα μπορούσα να παρακούσω την συμβουλή σου. :p:p
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Δεν ξερω αν δεν σε ενδιαφέρει καθολου, αλλα δεν βλεπω χρονο για επίσκεψη σε καποια απο τις σπηλιες στην Σλοβενία. Κατα την αποψη μου η επισκεψη ειδικά στο Skocjan δεν χάνετε!
Όχι, δεν μας ενδιαφέρουν τέτοιου είδους επισκέψεις, λόγω δυσκολίας.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Μια χαρα βλεπω το προγραμμα.Ισως μονο αντί για διανυκτερευση στη Μπλεντ να εβαζα αλλη μια μερα στη Λουμπλιανα,αλλα λεπτομερεια,θα περασετε υπεροχα παντως κι αυτο ειναι το βασικο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο προς τα τέλη Μάϊου ένα οδικό ξεκινώντας από Τρεβίζο λόγω της απευθείας σύνδεσης με Θεσσαλονίκη της ραιαν διάρκειας 8-10 ημερών.
Λέμε να φύγουμε αμέσως για Σλοβενία όπου να διανυκτερεύσουμε 5-6 βράδια και 3 βράδια να αφιερώσουμε στο τέλος στην Βενετία.
Επειδή τελευταία αρκετά μέλη έχουν ταξιδέψει σε Λιουμπλιάνα, λίμνες Bled και Bojini και άλλες μικρές πόλεις της Σλοβενίας θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει στον προγραμματισμό των διανυκτερεύσεων στην Σλοβενία και τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που αξίζει να επισκεφθεί κάποιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom