Ταϊλάνδη Thai μασαααααάζζζ

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου

Σ`αυτα υπαρχουν καλυβες για να μεινει καποιος αν θελει??

silversurfer σε βλεπω να ξαναπηγαινεις Ταιλανδη.[/quote]Υπάρχει ξενοδοχείο στο τελευταίο νησάκι που περιέγραψα άλλα είναι κυριλε κ δν έχει σχέση με καλύβες κ bungalow. Γνώμη μου είναι οτι καλύτερα που δν έχουν τπτ στα νησάκια, θα χάσουν τη μαγεία τους. Κ ναι, εννοείται θα ξαναπάω αν μου δοθεί η ευκαιρία, κ τώρα μάλιστα θα ξέρω να κινηθώ καλύτερα



Το αεροδρόμιο του Κράμπι ήταν όμορφο, φαινόταν σχετικά καινούριο, κ σίγουρα καλύτερο απ'αυτό του Πουκέτ. Είχαμε κλείσει super saver θέσεις με την Thai Airways η οποία είχε πρωινή πτήση κ έτσι την προτιμήσαμε απτην μεσημεριανή της AirAsia καθώς time is money. Μου έκανε εντύπωση οτι το αεροσκάφος ήταν πολύ μεγάλο με 9 θέσεις σε κάθε σειρά κ είχε πληρότητα 100% !!!

Να'μαστε λοιπόν ξανά στο Suvarnabhumi να ζητάμε πληροφορίες στο info kiosk. Παίρνουμε ένα ταξι-βανάκι κ ξεκινάμε για την πρώτη επαφή με τους δρόμους της πρωτεύουσας. Όπως ίσως θα ξέρετε, η κίνηση στην Μπανγκόκ είναι τρομακτική. Το ξενοδοχείο μας ήταν στις όχθες του ποταμού Chao Phraya κοντά στον περιβόητο δρόμο Khao San κ δίπλα επίσης στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης. Εδώ να προσθέσω οτι με την ίδια τιμή μπορούσαμε να κλείσουμε κ 5* hotel το οποίο έδινε σε προσφορά κάποια μεγάλα δωμάτια όμως ήταν αρκετά εκτος κέντρου, κ μιας κ είχαμε μόλις 2 μέρες, προτίμησα να κινηθώ με βασικό γνώμονα την τοποθεσία κ τα ΜΜΜ.

Πρώτη μας στάση ο δρόμος Khao San στον οποίο περιπλανηθήκαμε αρκετή ώρα για μικρο-αγορές κ φαγητό. Στο δρόμο αυτό υπάρχουν άπειρα μαγαζάκια, εστιατόρια, μασατζίδικα, μπαράκια κ γενικώς τα πάντα όλα. Ίσως η πιο κιτς περιοχή της πρωτεύουσας όπου φυσικά επικρατεί κοσμοσυρροή πρωί βράδυ.



Οι τιμές πάντως που αντικρύσαμε ήταν πιο ακριβές απ'οτι σε Πουκέτ κ Κράμπι κ μου έκανε έκπληξη. Φυσικά το παζάρι πήγαινε σύννεφο άλλα εδώ οι υπάλληλοι ήταν μπορώ να πω κ πιο αγενείς όπως κ γενικά ο κόσμος. Αφού φάγαμε κ μερικά noodles να καρδαμώσουμε ξεκινήσαμε για το Wat Pho να θαυμάσουμε το μεγαλύτερο "ξαπλωτό" Βούδα του κόσμου. Τώρα γιατί τον είχαν ξαπλωτό κ αν αυτό σημαίνει κάτι στη θρησκεία τους θα σας γελάσω (εκτος αν είχε ρίζες απο σαλονίκη κ την είχε δει χαλλλαράααα :rolleyes: )



Ήταν απογεματάκι πια κ αφού περάσαμε μια βόλτα έξω απτο Grand Palace το οποίο θα επισκεπτόμασταν την επόμενη μέρα το πρωί αποφασίσαμε να πάμε στη πλατεία Siam κ να χαθούμε στις αγορές κ στα εμπορικά κέντρα. Μμμμ πως θα πάμε όμως, οι ταρίφες αρνούνταν να μας πάρουν για μια τόσο μικρή διαδρομή, κ είχαμε αποφασίσει να πάμε πάλι με τα πόδια όταν ..... πέρασε απο μπροστά μας ο εν λόγω κύριος



Καλά, χωράμε 4 μαντράχαλοι στο tuk tuk ? 1000 καλοί χωράνε κ αφού οι 3 στριμώχτηκαν στο κάθισμα κ εγώ ξάπλωσα στο δάπεδο κ έκανα μια προσευχή στο Βούδα να μν πεταχτώ έξω σε καμιά απότομη στροφή, φύγαμε για Siam !!! :p Στη Σιάμ υπάρχει το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο της Ταυλάνδης, το MBK center το οποίο έχει μέσα τα πάντα, μα τα πάντα.
Γύρω γύρω τρελή κίνηση, ενώ υπήρχαν υπέργειες διαβάσεις κ το γνωστό skytrain.



Στο MBK center χαθήκαμε , το πλήθος των ορόφων, των μαγαζιών, του κόσμου, η χαρά του καταναλωτή. Εμείς τεχνολογιόπληκτοι, κολλήσαμε στον όροφο με τα κινητά κ τα gadgets. Μου έκανε εντύπωση πως ενώ υπήρχε πχ το επίσημο κατάστημα της Apple, λίγο πιο πέρα υπήραν νόμιμα μαγαζάκια που πουλούσαν μαϊμουδιές Iphone κ οποιοδήποτε άλλο smartphone. Φυσικά τα καταλάβαινες αμέσως απο την αργή τους ταχύτητα ανταπόκρισης. Αγοράσαμε κάποια πραγματάκια που θέλαμε κ κάποια στιγμή βρεθήκαμε σε ένα κατάστημα με Iphone 4 κ να κάνουμε παζάρια στον τυπά !!! "Κοίτα αμα πάρουμε 4 κομμάτια πόσο θα μας το αφήσεις ?" ... είχαμε ξεφύγει ... η πλάκα είναι οτι όντως ο μαγαζάτορας μας έκοψε γενναία την τιμή άλλα εμεις δν είχαμε το ρευστό, πιο πολυ για το χαβαλέ το κάναμε.

Εκει που δν κάναμε χαβαλέ ήταν τα καταστηματάκια ρούχων κ αναμνηστικών. Το πόσα μπλουζάκια κ αναμνηστικά πήραμε, σακούλες ολόκληρες, ποσότητες οχι αστεία. Εδω να επισημάνω πάντως πως η ποιότητα δν είναι φυσικά κ πολύ καλή, μετά απο κάθε πλύσιμο εγώ νιώθω οτι τα μπλουζάκια μικραίνουν αισθητά !!! Λίγος καφές κ βάφλες στα Starbucks κ ήρθε πια η ώρα να φύγουμε. Η' έτσι νομίζαμε ... κάτω υπάρχει ειδικός χώρος όπου περιμένεις για ταξι. Όταν μπήκαμε κ είδαμε τι συμβαίνει, πανικοβληθήκαμε. 45 λεπτά αναμονής για ταξι ... εμ αυτά έχουν τα μεγάλα εμπορικά. Μέσα στο αμάξι συζητώντας λέμε οτι είμαστε πτώματα κ ότι "απόψε θα την αράξουμε στην πισίνα του ξενοδοχείου"

Κ τότε, σκάει το μνμ στο κιν. "Γειά σας παιδιά , το βράδυ θα πάμε σε ένα μπαράκι στην Khao San , θα έρθετε ???" .... Ήταν οι τύπισες που γνωρίσαμε στο Κράμπι. Τι λέγαμε πριν, κουρασμένοι ??? Κουράζονται ωρε τα παλικάρια ? ;) ---- Ντουζάκι, οι "καλές" βερμούδες κ φύγαμε για νυχτερινή Bangkok. Δν ξέρω για ποιο λόγο μας έδωσαν ραντεβου στην Khao San, εγώ περίμενα οτι ως local η τυπισα θα είχε να προτείνει κάτι καλύτερο άλλα τι να κάνεις ... το βράδυ στην Khao San επικρατεί αλλαλούμ ... μασατζίδικα, τυπάδες να σου σφυράνε οτι μπορούν να σου βρούν γκομενάκια, υπαίθριες ψησταριές όπου δν ξέρω τι ετοιμάζανε, άλλα μύριζε πολύ άσχημα, τουρίστες στο full, μηχανάκια, σκουπίδια, ασχήμια ...

Σκάνε οι τύπισες κ μας οδηγούν σε ένα υπόγειο μπαράκι όπου πριν μπούμε , μας έκαναν σωματικό έλεγχο. Το μαγαζί τυπικό τουριστομπάρ σε φάση αγγλικής παμπ που συναντάμε ευρέως σε ορισμένα νησιά μας. Απότι μας σφύριξε η μικρή μπανγκογκέζα μας, πολλές local έρχονται εδώ γιατί προτιμούν να φλερτάρονται απο ξένους, τους βρίσκους πιο γοητευτικούς. Anyway η τύπισα είχε δίκιο καθώς το μαγαζί γέμισε απο κυριλε ταυλανδεζούλες κ ξεπλυμένους τουρίστες (σαν κ μας :) ) ... Δν βαριέσαι, ας είναι ... παραγγέλνουμε τα ποτά κ σε λίγο ξεχυθήκαμε στην πίστα για χορό μέχρι πρωίας. Παρακμή ξε-παρακμή εμείς θα περάσουμε καλά !!! :clap:
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
oσα και να ακούω για ταυλάνδη δεν χορταίνω..
μπράβο που το αποφάσισες στο μάτι του κυκλώνα.αυτα αξίζουν..
σίγουρα θα το θυμάσαι σ ολη σου τη ζωή!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Θα το παρακολουθήσω αυτό το ταξίδι βήμα-βήμα! Ωραία αρχή!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ευτυχώς το αεροπλάνο ηταν μισογεμάτο κ έτσι βολευτήκαμε σε 2 θέσεις ο καθένας καθώς οι τύποι ίσως θεωρούν οτι επειδη λέγονται AirAsia, πετάνε μαζί τους μόνον ασιάτες του 1.60.
To οποίο seat pitch της Air Asia είναι ίδιο με το seat pitch της Easyjet που δε μεταφέρει αποκλειστικά Ασιάτες του 1.60, αλλά και δίμετρους Σκανδιναβούς.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
thai massage διαβαζω και ....κανω ονειρα .... αντε φιλε συνεχισε .. ολοι με τις αναμνησεις ζουμε ...συνεχισε ...ολοι εχουν μεσα απο την δικη σου αφηγηση κατι να θυμηθουν , κατι να ονειροπολήσουν ...
συμφωνείτε οι .... πατριώτες της νοτιοανατολικής ασιας .?????????????:roll::roll::roll:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Ωραία εκκίνηση έκανες...
λέγε λέγε... είναι στα άμεσα σχέδια μου ένα ταξιδάκι κατά κει..
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Έπαθες και έμαθες...δε ξέρεις οτι δε λέμε τριγύρω μας, και ειδικά στους μίζερους, πού πάμε; Διότι οι μίζεροι είναι μίζεροι για τον εαυτό τους, αλλά με τα "μάτια" τους δεν αφήνουν και τους άλλους να κάνουν τα κέφια τους!
Για πάμε παρακάτω...ωραία τοπία μυρίζομαι...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
thai massage διαβαζω και ....κανω ονειρα .... αντε φιλε συνεχισε .. ολοι με τις αναμνησεις ζουμε ...συνεχισε ...ολοι εχουν μεσα απο την δικη σου αφηγηση κατι να θυμηθουν , κατι να ονειροπολήσουν ...
συμφωνείτε οι .... πατριώτες της νοτιοανατολικής ασιας .?????????????:roll::roll::roll:
αν συμφωνουμε ; Θελει και ρωτημα ; :clap:
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πουκέτ (Ι)

Το αεροδρόμιο του Πουκέτ είναι κοντά στη θάλασσα κ μετά την προσγείωση όλοι είχαμε ένα ηλίθιο χαμόγελο παρά τις πολύωρες πτήσεις κ την κούραση. Μετά την παραλαβή των αποσκευών κατευθυνθήκαμε προς τις εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων. Εκεί νιώσαμε με τη μία τη δύναμη του "παζαρεύειν" κ μάλιστα χωρίς να το επιδιώξουμε. Λέμε θα κάνουμε μια γύρα σε όλες κ όποιοι μας δώσουν την καλύτερη τιμή. Ε καθώς κάναμε βόλτες πάνω κάτω, κάθε φορά που περνούσαμε απο το ίδιο σημείο, η τιμή έπεφτε, να μν πω κατρακυλούσε. Κάναμε συνεχώς συσκέψεις μέχρι που σκάει ένας τύπος με το μπλοκάκι κ μας λέει : "Γράψτε εδώ την τιμή που θέλετε εσείς !!! " Τελικά προτιμήσαμε να πάρουμε απο γνωστή πολυεθνική εταιρεία κ ο λόγος ήταν οτι αναζητούσαμε sedan (καθώς 3 απτους 4 είναι πάνω απο 1.90 + οτι δν θέλαμε να επιστρέψουμε στο αεροδρόμιο άλλα να το παρατήσουμε στο ξενοδοχείο μας)

Το αεροδρόμιο του Πουκέτ είναι στο βόρειο μέρος του νησιού κ γω είχα κλείσει ξενοδοχείο στην Κάτα. Το πιο πολυσύχναστο μέρος του νησιού είναι η Πάτονγκ κυρίως λόγω της νυχτερινής ζωής, που όμως έχει μετατραπεί σε ένα αρχιτεκτονικό τερατούργημα. Ο silversurfer είχε προνοήσει να βρεί κατάλυμμα στην Κάτα, η οποία έχει ίσως την ωραιότερη παραλία του νησιού (δν πέρνω κ όρκο δν πρόλαβα να το γυρίσω όλο).

Ξεκινώντας με το αυτοκίνητο για Κάτα κ οδηγώντας ανάποδα, χάσαμε στην αρχή το δρόμο μας λόγω του οτι το ξενοδοχείο ήταν μάλλον αλυσίδα κ είχε 3 σημεία με το ίδιο όνομα. Οπως φαντάζεστε, είμασταν τοσο γκαντέμηδες που πήγαμε πρώτα στα άλλα δυο μέχρι να βρούμε το σωστό. Ρωτώντας πας στην πόλη, άλλα εμείς ρωτώντας βρισκόμασταν αλλου γι'αλλου. Εκει επήλθε κ ο πρώτος εκνευρισμός, λίγο η κούραση, λίγο η ζέστη κ τα νευρα τσιτώθηκαν.

Το ξενοδοχείο ήταν πολύ καλό, λίγο μέσα στο δρόμο κ απέναντι η παραλία. Ήταν νεανική φάση, σχετικά καινούριο, 4στερο, πισίνα υδρομασάζ κ τα τοιαύτα, μεγάλα καθαρά δωμάτια, τεράστια κρεβάτια κ μπάνιο, σε ωραία χρώματα, κ με 17 ? / άτομο μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Ντουζάκι, αραλίκι κ πάμε για φαγητό, πρόχειρα σήμερα γτ πεθαίνουμε. Κ φυσικά στο καπάκι, παραλίααααααααααααααααα ------ ήταν πλέον απόγευμα κ ο κόσμος είχε αρχίσει να αραιώνει πράγμα που εμας δν μας χάλασε καθόλου, μετά απο μερικές βουτιές, λιώσαμε πραγματικά στις ξαπλώστρες (ακούστηκαν κ λίγα ροχαλητά :bleh: )

Κάτσαμε εκεί μέχρι το σούρουπο, πραγματικά δν θέλαμε να φύγουμε με τπτ. Έχοντας μπροστά σου αυτην την εικόνα, εσυ θα σηκωνόσουν ???



Κάποιοι ντόπιοι άναβαν παραδοσιακούς χάρτινους (?) φανούς όπου μέσα είχαν ένα κερί κ τα άφηναν να αιωρούνται στον ουρανό. Το έθιμο αυτό θεωρείται οτι φέρνει καλή τύχη κ το κάνουν ύστερα απο μεγάλα φεστιβαλ. Εμεις φτάσαμε στην Ταυλάνδη μια μέρα μετά το Songkran το οποίο είναι για του Ταυλανδούς φεστιβάλ για την καινούρια χρονιά (κάτι σαν πρωτοχρονιά δλδ) κ συνοδεύεται απο ατελείωτα μπουγέλα κ εορτασμούς. Άλλα είπαμε εμεις φτάσαμε μια μέρα μετά το τέλος του κ χάσαμε το τζέρτζελο :roll: (by the way κάναμε κ ένα ταξιδι στο μέλλον καθως η χρονιά εκεί ήταν 2554 )

Εύκολα πέφταμε για ύπνο άλλα έπρεπε να αντέξουμε λίγες ώρες ακόμα ώστε να εναρμονιστούμε με την διαφορά ώρας. Καβαλάμε λοιπόν το αυτοκίνητο κ πάμε Πάτονγκ. Στην Πάτονγκ υπάρχει η διάσημη Bangla Road όπου βρίσκονται όλα τα μπαράκια-κλαμπάκια- go go bars (βέβαια η ελληνική ορολογία είναι αλλιώς, άλλα ας είμαστε κόσμιοι). Εντάξει είμασταν προετοιμασμένοι για το τι θα αντικρυσουμε, είχαμε ενημερωθεί απο φορουμ κ γνωστούς κλπ οπότε δν μας έκανε κ τόση άσχημη εντύπωση. Γενικά προσαρμοστήκαμε σε ρυθμούς Ταϋλάνδης κ είμασταν έτοιμοι για το κιτς, τη βρώμα στους δρόμους κ γενικά όλο το turist-oriented σκηνικό.

Δυο λόγια για τα go go bars --- δν έχουν σχέση με τα δικά μας κ...μπαρα (ε δν άντεξα) -- είναι openair φάση με πολλά μικρά μπαράκια στη σειρά όπου κόσμος κ τουρίστες περνάνε κ για βόλτα κ βλέπεις να κάθονται ακόμα κ ζευγαράκια (άλλα κ παπούδες :mad: ) Tα κορίτσια καθως περνας σου κάνουν κ λίγο χαβαλέ κ γενικά μπορείς είτε κεράσεις είτε όχι ένα ποτό, να πεις τις μπούρδες σου -- δν υπάρχουν δωμάτια κ οποιος θέλει περαιτέρω πρέπει να πάρει το κορίτσι στο ξενοδοχείο του πληρώνοντας ένα τίμημα στο μπαρ. (Τέλος το sex-guide :rolleyes: )

Ξυπνώντας την άλλη μέρα νιώθαμε εμφανώς πιο ξεκούραστοι άλλα κ πάλι τα κατάλοιπα του ταξιδιού δν είχαν φύγει τελείως. Εγώ προσωπικά είχα πάρει 4 πτήσεις κ ένιωθα ακόμα πιασμένος. Ναι , ναι όλοι καταλάβατε που το πάω ... Thai massage λοιπόν --- στην Ταυλάνδη μπορείς να κάνεις μασάζ ακόμα κ στο δρόμο. Υπάρχουν άπειρα μαγαζάκια-μασατζίδικα που σε απλώνουν κάτω σε απόσταση αναπνοής απο κάποιον άλλο (προφανως τουρίστα), είναι κ λίγο βρώμικα (ετσι μου φάνηκαν εμένα) κ γενικά έξω απτα μαγαζιά έχει τις κοπέλες να "τραγουδάνε" σε ένα συνεχές κ μονότονο ρυθμό.

Μάσαααααααααααααααάζ ---- το ακούγαμε παντού κ πάντα. Ο silversurfer όμως προτίμησε την πολυτέλεια του ξενοδοχείου όπου η τιμή ήταν υπερδιπλάσια, άλλα πιστέψτε με, άξιζε μέχρι κ το τελευταίο baht. Μας έβαλαν άνα 2 άτομα σε δωματιάκια με θέα την πισίνα. Αφου γδυθήκαμε κ φορέσαμε κάτι "σαν μαγιο", ξαπλώσαμε σε υπερυψωμένα κρεβάτια-παγκους με ειδικό άνοιγμα για το πρόσωπο. Κάτω ακριβώς είχαν τοποθετήσει χρωματιστές λεκάνες με νερό όπου μέσα έπλεαν πολύχρωμα νούφαρα (αληθινα-ψευτικα θα σας γελάσω). Το δωμάτιο είχε ηχομόνωση κ μέσα έπαιζε απαλή ταυλανδέζικη μουσική. Την επόμενη μιαμιση ώρα ταξίδεψα νοερά σε άλλους κόσμους. Απέβαλα κάθε αρνητική ενέργεια/σκέψη απο πάνω μου κ όταν βγήκα απο εκείνο το δωμάτιο, ήμουν σαν να συνήλθα απο νιρβανα.

Ουφ τα θυμάμαι κ αναπολώ ---- η συνέχεια αύριο :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.191
Massage με μαγιό/βράκα? Στο massage επιβάλλεται να είσαι εντελώς γυμνός...τότε να δεις νιρβάνα και χαλάρωση...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Massage με μαγιό/βράκα? Στο massage επιβάλλεται να είσαι εντελώς γυμνός...τότε να δεις νιρβάνα και χαλάρωση...
καμμια φορά αναρωτιέμαι τα εδώ spa τι δουλεια κάνουν..
το θέμα μασαζ -χαλάρωση ειναι ίδιον των ανατολικών λαών.
πηγαίνει με τον πολιτισμό,την φιλοσοφία,την κουλτούρα τους,ανήκει στην καθημερινότητα τους και αποτελει μέρος της υγείας και της ξεκούρασης! μασάζ που έχω δοκιμάσει στην ασία,σε όλες τις χώρες που έχω επισκεφτεί με κάνουν να πω οτι, μασάζ σημαίνει ανάσταση και ανάταση του οργανισμού,των αισθήσεων και της ψυχής.
gts γνωρίζεις πολυ καλά τι λεω..
Οσο λιγότερο τουριστική μια χώρα, τόσο πιο γνήσια ειναι η τελετουργία ενός μασάζ..εισαι σε ναό στην κυριολεξία!
τα ρούχα φυσικά ειναι άχρηστα κανένας δεν νοιάζεται.
Ειναι αυτό που λέμε...βγαίνεις απο το ίδιο το σώμα σου!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Massage με μαγιό/βράκα? Στο massage επιβάλλεται να είσαι εντελώς γυμνός...τότε να δεις νιρβάνα και χαλάρωση...
μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :bleh::lol::roll:
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom