Travel war : Βελιγράδι ή Ζαγκρεμπ

Travel war: Βελιγράδι ή Ζάγκρεμπ

  • Βελιγράδι

    Votes: 19 67,9%
  • Ζάγκρεμπ

    Votes: 9 32,1%

  • Total voters
    28

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
😱😱😱😱😱😱😱😱😱
αυτό ήταν.
μένει μόνο ο/η σκηνοθέτης και γυρίζουμε τσόντα.
Σοβαρολογειτε? Αν καθησεις για καφε με τις φιλες της μανας μου και τις ακουσεις να σχολιαζουν 60ρηδες και 70ρηδες "πολυ κουκλος" θα τις παρεξηγησεις? Εγω πεθαινω.
Κοιτα σε τι νεοσυντηριτισμο βρεθηκαμε, η γενια του 1969 θα μας βαλει τα γυαλια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ωραία εστιάζεις σε ένα μόνο άθλημα, αλλά οι αριθμοί συνολικά είναι αμείλικτοι: 41 μετάλλια οι Κροάτες των 4εκ, 24 οι Σέρβοι των 7εκ. Δεν υπάρχει σύγκριση. Συνολικά στον αθλητισμό είναι τεραστιότερες οι επιδόσεις των Κροατών, ξαναλέω ακόμη κι αν δε λάβουμε υπόψη ότι έχουν σχεδόν το μισό πληθυσμό.
Με κάνεις και γκουγκλάρω για να βλέπω από που τα βλέπεις τα νούμερα αυτά...

Προφανώς και συγκρίνεις Ολυμπιακούς αγώνες και μόνο, στους οποίους οι Κροάτες σαν Κροατία έχουν 8 εμφανίσεις και οι Σέρβοι σαν Σερβία 4..

1649071147691.png



1649071175070.png



Γιατί άμα απομονώσεις τα ομαδικά σπορ, το αποτέλεσμα θα είναι ανάποδο.

Αλλά για να μη κολλάμε, δεν αμφισβητώ τους Κροάτες, για εμένα είναι υπεραθληταράδες και στην μία μεριά και στην άλλη. Τα νούμερα τους για χώρες κάτω των 10εκ. είναι εξωπραγματικά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι Κροάτες πάντως άκουγαν Ελληνίδες και έστρωναν κόκκινο χαλί! Κανένα παράπονο, ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί με καλά αγγλικά και ιδιαίτερα επικοινωνιακοί.

Γιώργο κάτι είπες για τους Βούλγαρους;; Ούτε ζωγραφιστούς να τους βλέπω! Αγέλαστοι βαριεστημένοι δεν έχουν πάρει είδηση ότι έπαψαν να είναι τσιράκια των Σοβιέτ αλλά μπήκαν στην Ε.Ε. Ευτυχώς η νεολαία δείχνει άλλο πρόσωπο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς και συγκρίνεις Ολυμπιακούς αγώνες και μόνο, στους οποίους οι Κροάτες σαν Κροατία έχουν 8 εμφανίσεις και οι Σέρβοι σαν Σερβία 4..
Mα κατέβηκαν και ως Σερβία και Μαυροβούνιο και πήραν 9 μετάλλια. Δηλαδή πάλι κάτω από τους Κροάτες είναι και μάλιστα έχοντας και την ενίσχυση των Μαυροβούνιων.

Γιατί άμα απομονώσεις τα ομαδικά σπορ, το αποτέλεσμα θα είναι ανάποδο.
Δε θα το έκανα, αθλητισμός είναι τα πάντα, όχι μόνο ό,τι έχει μπάλα.
Αλλά για να μη κολλάμε, δεν αμφισβητώ τους Κροάτες, για εμένα είναι υπεραθληταράδες και στην μία μεριά και στην άλλη. Τα νούμερα τους για χώρες κάτω των 10εκ. είναι εξωπραγματικά.
[/QUOTE]
Έχουμε συμφωνήσει προ πολλού σε αυτό. Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον (αλλά όχι τόσο ώστε να κάτσω να βγάλω νούμερα) είναι να δούμε από τα μετάλλια της παλαι ποτέ Γιουγκοσλαβίας πόσα ανήκουν σε Κροατες-Σλοβένους , κάτι μου λέει πως θα είναι περισσότερα από όλων των άλλων μαζί (υπόθεση κάνω) και σε κάθε περίπτωση δυσανάλογα πολλά του πληθυσμιακού μεριδίου τους .
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Δεν ανακατεύομαι στο war γιατί ακόμα δεν έχω πάει σε αυτά τα μέρη, αλλά μια και αναφέρθηκαν οι Σέρβοι θα πω το εξής:
Μια γνωστή μου Ρωσίδα ,παντρεμένη με Σέρβο, μου είπε μια φορά "Κορίτσι μου οι Σέρβοι είναι οι καλύτεροι σύζυγοι, οι καλύτεροι άντρες. Και από τους δικούς μας(εννοούσε τους Ρώσους)και από τους δικούς σας(εννοούσε τους Έλληνες)".

Γνώμη δεν έχω, δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλώς το καταθέτω.Το έλεγε με μεγάλη σιγουριά.
Ούτε εγώ έχω προσωπική γνώμη αλλά οι Σέρβοι αθλητές που ήξερα (δεν ασχολούμαι πια), είχαν απατήσει τις γυναίκες τους, μπορεί να φταίει όμως και το άθλημα και σε άλλα επαγγέλματα να μην είναι τόσο... ζωηρούληδες.

Αυτή είναι η συνεισφορά μου σ' αυτό το τόπικ.
Κατά τα άλλα:
1. Μπράβο για το war πολύ ωραία ιδέα.
2. Μπράβο Γιώργο για το γούστο σου στις γυναίκες που δεν είναι ψηλές.
3. Για το σεξισμό κάπου σας έχασα, θα διαβάσω πιο προσεχτικά.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον (αλλά όχι τόσο ώστε να κάτσω να βγάλω νούμερα) είναι να δούμε από τα μετάλλια της παλαι ποτέ Γιουγκοσλαβίας πόσα ανήκουν σε Κροατες-Σλοβένους , κάτι μου λέει πως θα είναι περισσότερα από όλων των άλλων μαζί (υπόθεση κάνω) και σε κάθε περίπτωση δυσανάλογα πολλά του πληθυσμιακού μεριδίου τους .
List of Yugoslav Olympic medalists - Wikipedia

Έχει τα δεδομένα για τα ατομικά στην ενότητα medals per region. Double score οι Σέρβοι στους Κροάτες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom