Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
peter75rhodes καλό μου χαλάρωσε... γράφεις συνεχώς ανακρίβειες οι οποίες όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν να μένουν αναπάντητες όσο κι αν αυτό σε στεναχωρεί... όρθιοι σε αεροπλάνα ούτε υπάρχουν ούτε στο εγγύς μέλλον πρόκειται να υπάρξουν... επιχορηγήσεις παράνομες για τα άγονα δεν παίρνει καμιά ΟΑ, έχει γίνει διαγωνισμός νόμιμος, μονοπώλια στην Ελλάδα δεν υπάρχουν, μπορεί όποιος έχει λεφτά και γουστάρει να πετάξει για όπου θέλει εκτός από τις άγονες, προσφορές δόξα τον Θεό η Α3 βγάζει και όλοι αγοράζουμε τότε εισιτήρια... προς τι όλη αυτή η υστερία δεν καταλαβαίνω...εδώ και μέρες έχεις βαλθεί να μας δείξεις ότι η FR είναι η καλύτερη εταιρία στον κόσμο και όποιος δεν πάει με τα νερά σου ή είναι ξερόλας ή βαλτός του Βγενόπουλου ή έχει κουμπάρα στην Α3... το συγκεκριμένο θέμα ρε αδελφέ δεν το ξέρεις και δεν είναι κακό... κι εγώ πάρα πολλά θέματα δεν τα ξέρω και βγάζω τον σκασμό για να μην γίνομαι γελοίος... διάβαζε λοιπόν, ρώτα, μάθε, έχε την άποψη σου αλλά σταμάτα αυτό το βιολί με όλες αυτές τις μπουρδολογίες που μας αραδιάζεις... και ανακρίβειες λες και μπερδεύεις κόσμο και γίνεσαι γραφικός...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Εσύ που διαβάζεις το μέλλον: Το πτυχίο θα το πάρω ποτέ;;; θα βγει η Ελλάδα από το ευρώ στο εγγύς μέλλον;;; Για πες μας!
Πέρα από τα μονοπώλια που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, άλλα ανέκδοτα ξέρεις να μας πεις;;; Αυτό με τις επιχορηγήσεις που στην Ελλάδα ουδέποτε είναι παράνομες το πιστεύεις ή έλλειπες και εσύ στο εξωτερικό και έχασες επεισόδια;;;
Έχεις ακούσει για πλεονάζον προσωπικό στην Ολυμπιακή ή σε τσούζει προσωπικά το θέμα;;;
Όσο για την RYANAIR (ή άλλες εταιρίες ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ, π.χ. easyjet ή wizzair) δεν είπα ότι είναι η καλύτερη εταιρία στον κόσμο, απλά το άκουσμα και μόνο της λέξης με γεμίζει αναμνήσεις από τα δεκάδες ταξίδια που έκανα μιας και ΔΕΝ είμαι βιομήχανος.

Τις προσωπικές επιθέσεις πάντως εσύ τις άρχισες. Δεν τις κόβουμε λέω εγώ;
 
Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Δεν πήγαινε σε σένα αυτό. Όμως, πάνω που γράφουμε την άποψή μας πετάγεται ο γνωστός t. και σαν τον Πάπα με το αλάθητό του αρχίζει και διορθώνει όσα διαβάζει λες και του το ζητήσαμε. Ο καθένας γράφει εδώ μέσα την άποψή του, δεν χρειαζόμαστε ξερόλες. Σε λεπτά θέματα προσπαθεί να δημιουργήσει επεισόδιο για να προκαλέσει διαγραφές ή και κλείδωμα θεμάτων όπου κυριαρχεί η άλλη άποψη.
Δεν έγραψα πως πήγαινε σε μένα..Μάλιστα ζήτησα και συγνώμη από τον samion που έγραψα εκ μέρους του.
Όπως και να χει είτε λέγεσαι peter είτε λέγεσαι traveller ή κι εγώ δεν ξέρω πως αλλιώς, το να αναφέρεσαι έτσι σε κάποιον- που το κατέχει το άθλημα κιόλας- ε είναι τουλάχιστον ανούσιο και όπως έγραψαν και οι διαχειριστές δεν ταιριάζει στο forum..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
, απλά το άκουσμα και μόνο της λέξης με γεμίζει αναμνήσεις από τα δεκάδες ταξίδια που έκανα μιας και ΔΕΝ είμαι βιομήχανος.
Παντως Ροδιτης και να πετας με low cost ειναι ενα θεμα... Τοσο χαλια παει ο τουρισμος στο νησι;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε φίλε είσαι εντελώς άσχετος... δεν βρίσκω άκρη μαζί σου... εγώ σου μιλάω με στοιχεία κι εσύ συνεχίζεις να λες αρλούμπες...

Μονοπώλιο στις αερογραμμές στην Ελλάδα δεν υπάρχει... πως διάολο να στο πω... μπορώ εγώ να πάω να πετάξω όπου θέλω εκτός από τις άγονες... τρελαίνομαι και πάω και αγοράζω δέκα 777 και τα βάζω να πηγαίνουν άδεια στο Ηράκλειο... γούστο μου και καπέλο μου... δεν μου το απαγορεύει το κράτος... μονοπώλιο υπήρχε 20 χρόνια πριν που δεν έδιναν άδειες... τώρα μπορεί να έρθει μια εταιρία από την Σλοβακία την Ιρλανδία την Πορτογαλία και να πετάει το Αθήνα-Ρόδος πενήντα φορές την ημέρα και με ναύλα 1000?... κάστανο δεν τρέχει, κανονικότατα μπορεί... καταλαβαίνεις τι σου λέω??

Μετά, οι επιχορηγήσεις που δίνονται σε εταιρίες για να πετούν τις άγονες γραμμές δίνονται κατόπιν διαγωνισμού... ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ και έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα με δεκάδες δημοσιογράφους πάνω από το κεφάλι τους κανένας δεν ρισκάρει να τα πάρει για να δώσει μια άδεια... οι άδειες άσχετε μοιράστηκαν, δεν τις έχει πάρει όλες η ΟΑ... πως αλλιώς πρέπει να στο πω... κάτσε διάβασε τι συμβαίνει και μετά γράψε τις αηδίες που γράφεις...

Πλεονάζον προσωπικό υπάρχει στο κεφάλι σου και όχι στην ΟΑ... Ο Βγενόπουλος αγόρασε το όνομα , τα σλοτς και τα οικήματα... δεν αγόρασε ούτε τα αεροπλάνα ούτε υποχρεώθηκε να κρατήσει τους υπαλλήλους... αυτό σε τι γλώσσα πρέπει να στο πω για να το καταλάβεις... ο Βγενόπουλος προσέλαβε δικό του προσωπικό... γούσταρε και πήρε μόνο κοκκινομάλες γκόμενες και μελαχρινούς πιλότους... μαγαζί του είναι ότι γουστάρει κάνει... αυτός τους πληρώνει... η ΟΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΗ... σταμάτα πια να λες σαχλαμάρες... το προσωπικό που έφυγε από την ΟΑ ούτε ξέρω ούτε με νοιάζει που πήγε... πάει και πεταλώνει τζιτζίκια... εγώ ξέρω οτι η ΟΑ σήμερα δεν στοιχίζει σε κανέναν μας τίποτε παρά μόνο στην τσέπη του Βγενόπουλου...

Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να λες τις ίδιες αρλούμπες τράβα σε κανένα παπά να σε διαβάσει... τι άλλο να πω πια...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Όμως, πάνω που γράφουμε την άποψή μας πετάγεται ο γνωστός t. και σαν τον Πάπα με το αλάθητό του αρχίζει και διορθώνει όσα διαβάζει λες και του το ζητήσαμε. Ο καθένας γράφει εδώ μέσα την άποψή του, δεν χρειαζόμαστε ξερόλες.
Κάνεις λάθος. Την άποψή μας τη λέμε, το να την παρουσιάζουμε όμως σαν αδιάψευστο γεγονός αποτελεί παραπληροφόρηση και εκεί επεμβαίνει ο καθένας μας (έστω "ο γνωστός τ.") και σε διορθώνει. Και δε χρειάζεται να ζητήσεις από κάποιον να σε διορθώσει, αν οποιοσδήποτε από μας διαβάσει κάτι που δεν ισχύει θα διορθώσει τον άλλον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κάνεις λάθος. Την άποψή μας τη λέμε, το να την παρουσιάζουμε όμως σαν αδιάψευστο γεγονός αποτελεί παραπληροφόρηση και εκεί επεμβαίνει ο καθένας μας (έστω "ο γνωστός τ.") και σε διορθώνει. Και δε χρειάζεται να ζητήσεις από κάποιον να σε διορθώσει, αν οποιοσδήποτε από μας διαβάσει κάτι που δεν ισχύει θα διορθώσει τον άλλον.
Ωπα συνηγορο ο γνωστος t. :xmas_cool:
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μονοπώλιο στις αερογραμμές στην Ελλάδα δεν υπάρχει... πως διάολο να στο πω... μπορώ εγώ να πάω να πετάξω όπου θέλω εκτός από τις άγονες... τρελαίνομαι και πάω και αγοράζω δέκα 777 και τα βάζω να πηγαίνουν άδεια στο Ηράκλειο... γούστο μου και καπέλο μου... δεν μου το απαγορεύει το κράτος... μονοπώλιο υπήρχε 20 χρόνια πριν που δεν έδιναν άδειες... τώρα μπορεί να έρθει μια εταιρία από την Σλοβακία την Ιρλανδία την Πορτογαλία και να πετάει το Αθήνα-Ρόδος πενήντα φορές την ημέρα και με ναύλα 1000?... κάστανο δεν τρέχει, κανονικότατα μπορεί... καταλαβαίνεις τι σου λέω??
Μην απαντάς επιλεκτικά ή μην απαντάς ελειπώς. Θεωρητικά στην Ελλάδα έχουμε πλουραλισμό, στην πράξη όμως εγώ για να πετάξω από Ρόδο στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη δεν έχω παρά την επιλογή της Ολυμπιακής και Αιγαίου που δυστυχώς έχουν συγχωνευτεί και δημιούργησαν έτσι ένα άτυπο μονοπώλιο. Ενώ μέχρι πέρσι υπήρχε ένας στοιχειώδης ανταγωνισμός μεταξύ των δύο εταιριών και η τιμή Ρόδος-Αθήνα έπεφτε στα 130-140 ευρώ για αρχές Δεκεμβρίου, φέτος μετά τη συγχώνευση τα εισιτήρια ξεπερνούν τα 180 ευρώ (με επιστροφή). Εγώ αυτό το λέω μονοπώλιο και είναι ΑΠΟΨΗ μου. Εσύ πες το ελεύθερη αγορά και γελοιοποιήσου. Γίνεται ελεύθερη αγορά με 2 εταιρίες, που στην ουσία είναι 2 σε 1; Και τί ποσοστό καταλαμβάνει στην ελληνική αγορά η Ολυμπιακή/Αιγαίου;;; Μήπως κανένα 80%; Αυτό δεν είναι ένα άτυπο μονοπώλιο; Το ότι δεν έρχεται καμία άλλη εταιρία στην Ελλάδα για να βάλει και αυτή πτήσεις, δεν δικαιολογεί την άποψή σου. Μπορεί να έχει θεωρητικά το δικαίωμα, αλλά δεν το κάνει. Δεν σε έχει προβληματίσει γιατί;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ωπα συνηγορο ο γνωστος t. :xmas_cool:

Δε θα γινόμουν συνήγορος του γνωστού t. γιατί κι εμένα με έχει ειρωνευτεί (και με είχε διορθώσει όταν είπα κάτι που δεν ίσχυε).
Κι όμως, τον υποστηρίζω... φαντάσου σε τι κατάσταση με έφτασε ο peter75rhodes! :xmas_cheesygrin:

Αλλά αστειεύομαι. Εσύ πού είδες από το προηγούμενο ποστ ότι υποστηρίζω τον Τ.?? :xmas_evil: Δόξα τω Θεώ δε με χρειάζεται για να τον υποστηρίξω, ούτε εγώ εκείνον. Μεγάλη κοπέλα είμαι, για τον εαυτό μου μιλάω.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι κρίμα που πρέπει να φύγω και να χάσω τόσα μηνύματα που αργότερα θα σβηστούν...και εδώ και στο άλλο θέμα.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Παντως Ροδιτης και να πετας με low cost ειναι ενα θεμα... Τοσο χαλια παει ο τουρισμος στο νησι;
Αν ρωτάς από ενδιαφέρον, προσπαθούμε πάντα το καλύτερο. Προσπαθούμε να προσελκύσουμε διάφορες εταιρίες στο νησί για να επεκτείνουμε τη σεζόν όλο το χρόνο. Το ίδιο κάνει και ο τουριστικός κόσμος της Κω. Δεν είμαι Ροδίτης, όχι. Μένω στη Ρόδο λόγω δουλειάς. Και πετάω low cost επειδή το νησί που μένω έχει σύνδεση RYANAIR με 3 ιταλικά ασροδρόμια (Μιλάνο, Ρώμη και Πίζα) δύο φορές την εβδομάδα. Αναμένουμε και άλλες συνδέσεις. Και πετάω με την RYANAIR π.χ. για Ρώμη στα 61,98 ευρώ πάνε έλα Δεκέμβρη μήνα επειδή η Α3 μέσω Αθήνας μου ζητάει 265 ευρώ. Γιαυτό είμαι υπέρ των εταιριών ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ Με καταλαβαίνεις; Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.525
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom