Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
και Άμφισσα

:D
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Χαίρομαι που το λες!! Το φανταζόμουν ότι ήταν έτσι, αλλά μια και το λες εσύ σιγουρεύτηκα. Απορώ πού το είδε ο συμφορουμίτης ότι σε πολλές εταιρείες των ΗΠΑ πετάς όρθιος!!!!:xmas_rolleyes:

Και στης Καβάλας. Μάλιστα οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στο χώρο παραλαβής αποσκευών.
Για τους "όρθιους": Δεν είσαι όρθιος, είναι κάτι σαν Pullman-Sitze με ζώνες όπως έχει σε πλοία ελληνικών νησιών. Κάθεσαι κανονικά αλλά είσαι στη σειρά μαζί με άλους 5-6 χωρίς τραπεζάκι. Δεν ξέρω ποιές εταιρίες τα εφαρμόζουν, αλλά γνωστοί μου στην Ν. Υόρκη έχουν πετάξει έτσι. Άσχημα είναι να πας από πολιτεία σε πολιτεία στις ΗΠΑ με 10 δολλάρια;;; Εκτός και αν θεωρείς και εσύ την πτήση ένα φετίχ....

Για το περπάτημα: Σε πολλά ελληνικά αεροδρόμια ενώ πληρώνουμε χρυσά τα εισιτήρια σε Ολυμπιακή/Aegean για πτήσεις εσωτερικού, δεν βάζουν λεωφορείο είτε γιατί δεν έχουν είτε για να γλυτώσουν έξοδα! Το περπάτημα στην Καβάλα και στη Σάμο που έχω ζήσει, δε λέγεται... Δεν θα με πείραζε αν περπατούσα σε πτήση lowcost, αλλά όταν πληρώνω απαιτώ φυσούνα ή τουλάχιστον λεωφορείο!
Με την RYANAIR που έχω πετάξει πολλές φορές, βάζουν λεωφορείο ή σταθμεύουν κοντά σε πύλη και περπατάμε λίγα μέτρα (Στοκχόλμη, Βερολίνο, Μιλάνο, Βαρκελώνη, Φραγκ./Χαν, Μπρατισλάβα). Σε αεροδρόμια όπου υπάρχουν φυσούνες, ζητά και η RYANAIR φυσούνα. Στο Αιντχόβεν όμως υπάρχει έλλειψη λεωφορείων και περπατήσαμε καμιά 200 μέτρα (θα με ενοχλούσε αν δεν είχα πληρώσει 35 ευρώ πάνε έλα από Μιλάνο).

Και τί θα πάθουμε αν περπατήσουμε και 200 μέτρα;;; Ταξίδι δεν πάμε;
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλει να πει ο Yorgos και το σέβομαι... επειδή όμως δεν είμαστε όλοι Γιώργοι και πολλοί από εμάς ενδιαφέρονται για το πως θα τα ταξιδέψουν και
Ελπίζω να βοήθησα...
[Καλά, εγώ δεν βοήθησα;]
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για τους "όρθιους": Δεν είσαι όρθιος, είναι κάτι σαν Pullman-Sitze με ζώνες όπως έχει σε πλοία ελληνικών νησιών. Κάθεσαι κανονικά αλλά είσαι στη σειρά μαζί με άλους 5-6 χωρίς τραπεζάκι. Δεν ξέρω ποιές εταιρίες τα εφαρμόζουν, αλλά γνωστοί μου στην Ν. Υόρκη έχουν πετάξει έτσι. Άσχημα είναι να πας από πολιτεία σε πολιτεία στις ΗΠΑ με 10 δολλάρια;;; Εκτός και αν θεωρείς και εσύ την πτήση ένα φετίχ....
Τελικά ή είσαι εντελώς αφελής για να μην πω τίποτε βαρύτερο ή αυτά που λες τα βλέπεις σε ταινίες και νομίζεις ότι γίνονται στην παραγματικότητα... Έχεις επίγνωση τι σαχλαμάρες μας ξεφουρνίζεις? Στην αρχή μας έλεγες μπούρδες περί ορθίων... τώρα το μαζεύεις και φυσικά το κάνεις χειρότερα...

Για να καταλάβω... μας λες ότι, σου έχουν πει εσένα γνωστοί σου από την Αμερική ότι πέταξαν με 10$ από πολιτεία σε πολιτεία και κάθονταν σε κάτι σαν Pullman-Sitze (τι διάολο είναι αυτό δεν το ξέρω) με ζώνες όπως σε πλοία Ελληνικών νησιών, 5-6 στη σειρά, χωρίς τραπεζάκι, αλλά δεν ξέρεις ποιές εταιρίες το εφαρμόζουν... οκ... για ξαναπέστο στα Ελληνικά αυτή την φορά μπας και βρούμε άκρη...

Ρε φίλε τι λες? Διαβάζεις τι γράφεις πριν τα ποστάρεις όλα αυτά?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
μήπως εννοεί αυτα? που έχουμε αναφερει παλιότερα και ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας του Ο'τέτοιου.
:haha: Μα πραγματικά είναι δυναμόν;;; Σα να προσπαθεί να αφοδεύσει σε δημόσια τουαλέτα κάθεται η κοπελιά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το φαγητό είναι ένα υποκειμενικό θέμα. και για μένα είναι σημαντικό σε μακρινές πτήσεις. όσο υποκειμενικό και να είναι, οπωσδήποτε η γνώμη δεκάδων χιλιάδων επιβατών, ταξιδιωτών δεν μπορεί παρά να είναι και η σωστή..

Alitalia receives Best Airline Cuisine award..Alitalia has taken Italian cuisine to new heights this year...
Best Airline Cuisine Alitalia receives Best Airline Cuisine award - eTurboNews.com
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για τους "όρθιους": Δεν είσαι όρθιος, είναι κάτι σαν Pullman-Sitze με ζώνες όπως έχει σε πλοία ελληνικών νησιών. Κάθεσαι κανονικά αλλά είσαι στη σειρά μαζί με άλους 5-6 χωρίς τραπεζάκι. Δεν ξέρω ποιές εταιρίες τα εφαρμόζουν, αλλά γνωστοί μου στην Ν. Υόρκη έχουν πετάξει έτσι. Άσχημα είναι να πας από πολιτεία σε πολιτεία στις ΗΠΑ με 10 δολλάρια;;; Εκτός και αν θεωρείς και εσύ την πτήση ένα φετίχ....
Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Όπως λέει κι ο τράβελερ, μάλλον κάτι κάπου πήρε το αυτί σου -ράδιο αρβύλα- και πας να μας το πασάρεις σαν αληθινή πληροφορία, ποντάροντας στο ότι μάλλον δε θα το ξέρουμε. Τέλος πάντων, δε θα με πείραζε να πετάξω με $10 σε εσωτερική πτήση των ΗΠΑ, αλλά όρθια δε θα πετούσα, ούτε εντός ούτε εκτός εισαγωγικών. Φετίχ μπορεί να μη θεωρώ την πτήση, σίγουρα όμως το ταξίδι μου ξεκινά από τη στιγμή που φτάνω στο αεροδρόμιο, επομένως αποφεύγω την ταλαιπωρία όσο μπορώ. Τώρα, έτσι; Το τι έκανα δέκα χρόνια πριν ως φοιτήτρια είναι άλλο θέμα.

Για το περπάτημα: Σε πολλά ελληνικά αεροδρόμια ενώ πληρώνουμε χρυσά τα εισιτήρια σε Ολυμπιακή/Aegean για πτήσεις εσωτερικού, δεν βάζουν λεωφορείο είτε γιατί δεν έχουν είτε για να γλυτώσουν έξοδα! Το περπάτημα στην Καβάλα και στη Σάμο που έχω ζήσει, δε λέγεται... Δεν θα με πείραζε αν περπατούσα σε πτήση lowcost, αλλά όταν πληρώνω απαιτώ φυσούνα ή τουλάχιστον λεωφορείο!
Θα ήταν αξιοπερίεργο να βάλουν φυσούνα ή λεωφορείο στο αεροδρόμιο της Καβάλας ή άλλων μικρών ελληνικών αεροδρομίων, όταν το αεροπλάνο παρκάρει πιο κοντά στο αεροδρόμιο απ' ότι παρκάρω εγώ κοντά στο σπίτι μου. Εσύ το απαιτείς βέβαια γιατί πληρώνεις χρυσά τα εισιτήρια της ΟΑ και της Α3. Οι υπόλοιποι δεν το απαιτούμε γιατί φροντίζουμε και κλείνουμε με καλές τιμές;


(Είπα να γράφω κι εγώ με πράσινο το όνομα των εταιρειών για να δω τι καταλαβαίνεις όταν το κάνεις... Δεν κατάλαβα τίποτα:xmas_twisted:).
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Όπως λέει κι ο τράβελερ, μάλλον κάτι κάπου πήρε το αυτί σου -ράδιο αρβύλα- και πας να μας το πασάρεις σαν αληθινή πληροφορία, ποντάροντας στο ότι μάλλον δε θα το ξέρουμε. Τέλος πάντων, δε θα με πείραζε να πετάξω με $10 σε εσωτερική πτήση των ΗΠΑ, αλλά όρθια δε θα πετούσα, ούτε εντός ούτε εκτός εισαγωγικών. Φετίχ μπορεί να μη θεωρώ την πτήση, σίγουρα όμως το ταξίδι μου ξεκινά από τη στιγμή που φτάνω στο αεροδρόμιο, επομένως αποφεύγω την ταλαιπωρία όσο μπορώ. Τώρα, έτσι; Το τι έκανα δέκα χρόνια πριν ως φοιτήτρια είναι άλλο θέμα.

Θα ήταν αξιοπερίεργο να βάλουν φυσούνα ή λεωφορείο στο αεροδρόμιο της Καβάλας ή άλλων μικρών ελληνικών αεροδρομίων, όταν το αεροπλάνο παρκάρει πιο κοντά στο αεροδρόμιο απ' ότι παρκάρω εγώ κοντά στο σπίτι μου. Εσύ το απαιτείς βέβαια γιατί πληρώνεις χρυσά τα εισιτήρια της ΟΑ και της Α3. Οι υπόλοιποι δεν το απαιτούμε γιατί φροντίζουμε και κλείνουμε με καλές τιμές;

(Είπα να γράφω κι εγώ με πράσινο το όνομα των εταιρειών για να δω τι καταλαβαίνεις όταν το κάνεις... Δεν κατάλαβα τίποτα:xmas_twisted:).

Αφού δεν σας πειράζει το περπάτημα στα επαρχιακά ελληνικά αεροδρόμια με την Ολυμπιακή/Αιγαίου γιατί σας πειράζει με την Ryanair η οποία είναι μάλιστα ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ; Δύο μέτρα και δύο σταθμά;;;
 
Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μα καλά, τί σαϊνι είσαι!!! Ρώτησες τον ξερόλα για να δημοσιεύσεις αυτή την φωτογραφία;;; Αν δεν το επιτρέψει ο ξερόλας, πως θα έχουμε όλοι οι άλλοι άποψη εδώ μέσα;;;

Samion, συγνώμη που απαντάω εκ μέρους σου αλλά επειδή το ξερόλας κι άλλοι τέτοιοι χαρακτηρισμοί απ' όποιον τους βλέπω με εκνευρίζουν...

Peter, η συγκεκριμένη φωτό έχει παίξει σε θέμα αρκετά παλιότερα, πέρυσι αν δεν κάνω λάθος- το ανακάλυψα κι εγώ πρόσφατα- και μάλιστα το θέμα το είχε αναρτήσει ο ίδιος ο Samion...
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Δεν πήγαινε σε σένα αυτό. Όμως, πάνω που γράφουμε την άποψή μας πετάγεται ο γνωστός t. και σαν τον Πάπα με το αλάθητό του αρχίζει και διορθώνει όσα διαβάζει λες και του το ζητήσαμε. Ο καθένας γράφει εδώ μέσα την άποψή του, δεν χρειαζόμαστε ξερόλες. Σε λεπτά θέματα προσπαθεί να δημιουργήσει επεισόδιο για να προκαλέσει διαγραφές ή και κλείδωμα θεμάτων όπου κυριαρχεί η άλλη άποψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom