Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Φίλε μου, μην χαλιέσαι! Εύχομαι:
Α) Να μη σε λυτρώσει ποτέ καμία Ryanair!
Β) Να πληρώνεις χρυσό κάθε εισιτήριο και να "φτιάχνεσαι" με το πολυτελές σέρβις των ελληνικών εταιριών!
Εγώ για να πάω από Ρόδο προς Αθήνα θέλω με ΟΑ/Α3 τουλάχιστον 140-150 ευρώ (><) ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ! Εσύ όμως για να πας από Αθήνα, όπου μάλλον κατοικείς, προς το εξωτερικό έχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ είτε με ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ (π.χ. easyjet) είτε ΥΨΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ! Κατάλαβες γιατί επιμένω;;;
Α)Χαλιέμαι μονό που βλέπω ένα μποτάκι να πετάει αρλουμπές, να του δίνουν σοβαρές απαντήσεις και αυτό με τη σειρά του να προσπαθεί να στηρίξει με γελοίο τρόπο τα αστήρικτα.
Β)Από το καλοκαίρι έχω κάτι λιγότερο από 20 πτήσεις με τις 6 από αυτές (3 πήγανε-έλα) εξωτερικό.Σε κανένα πήγαινα έλα δεν έδωσα πάνω από 130 ευρώ. Χρύσα εισιτήρια είδες?

Κατοικώ μόνιμα στα Χανιά. Το Χανιά -Αθηνά - Χανιά το κάνω στη χειρότερη περίπτωση μία φορά το μήνα και ΠΟΤΕ δεν έχω δώσει 140-150 ευρώ. Τις περισσότερες φορές δίνω γύρω στο 80αρί, μετρημένες στα δάκτυλα τους ενός χεριού παραπάνω. Οι λύσεις και οι επιλογές υπάρχουν (βλέπε προσφορές) αλλά μέχρι και όταν σου δίνει η nera_gr λύση της τελευταίας στιγμής, δεν τη δέχεσαι με την δικαιολογία ότι δεν πετάς με την ολυμπιακή.

Δουλεύεις και σε ταξιδιωτικό γραφείο και δεν μπορείς να βρεις ένα ρημάδι φθηνό ναύλο να κλείσεις για την πάρτη σου. Καλά κάνω και δεν πατάω στα γραφεία σας.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αγαπητε πετερ75ροδες

Δεκτα τα επιχειρηματα σου οτι απο ροδο πας οπου θες με χαμηλες τιμες, δικαιωμα σου επισης να ταξιδευεις 15 μερες με τα ιδια ρουχα γιατι τη βαλιτσα θα στην χρεωσουν για ρολεξ
3 Παρατηρήσεις:
1. Από Ρόδο δεν πάω, δυστυχώς, όπου θέλω με χαμηλές τιμές. Πάω με τις χαμηλές τιμές της Ryanair σε Μιλάνο, Ρώμη και Πίζα όλο το χρόνο, όχι μόνο το καλοκαίρι. Όχι όμως όπου θέλω. Ελπίζω να μπουν και άλλες πτήσεις από/προς Ρόδο και άλλα ελληνικά αεροδρόμια.
2.Μην λες ψέμματα! Κάθε επιβάτης της Ryanair δικαιούται δωρεάν 1 χειραποσκευή 55Χ40Χ20 και βάρους 10 κιλών. Χωρίς να σέρνει άσκοπο βάρος έχει το δικαίωμα επιλογής χρέωσης των αποσκευών του.
3.Μην παραπληροφορείς! Όποιος επιβάτης επιθυμεί, μπορεί να επιλέξει χωρίς εξαναγκασμό 1 επιπλέον βαλίτσα 15 κιλών στο τσεκ-ιν προς 15 ευρώ. Τόσο κάνει ένα ρόλεξ; 15 ευρώ;; Μάλλον σου πούλησαν μαϊμού ρόλεξ!

Έχουμε και λέμε:
-26,99 ένα συνηθισμένο εισιτήριο Ryanair Ευρώπης πάνε-έλα+30 ευρώ η δεύτερη βαλίτσα πόσο κάνει;;; -56,99
-Που θα βρεις πτήση με τελική τιμή 56,99 ευρώ με επιστροφή και δεύτερη βαλίτσα;;;
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
130 από Χανιά;;;

Α)Χαλιέμαι μονό που βλέπω ένα μποτάκι να πετάει αρλουμπές, να του δίνουν σοβαρές απαντήσεις και αυτό με τη σειρά του να προσπαθεί να στηρίξει με γελοίο τρόπο τα αστήρικτα.
Β)Από το καλοκαίρι έχω κάτι λιγότερο από 20 πτήσεις με τις 6 από αυτές (3 πήγανε-έλα) εξωτερικό.Σε κανένα πήγαινα έλα δεν έδωσα πάνω από 130 ευρώ. Χρύσα εισιτήρια είδες?

Κατοικώ μόνιμα στα Χανιά. Το Χανιά -Αθηνά - Χανιά το κάνω στη χειρότερη περίπτωση μία φορά το μήνα και ΠΟΤΕ δεν έχω δώσει 140-150 ευρώ. Τις περισσότερες φορές δίνω γύρω στο 80αρί, μετρημένες στα δάκτυλα τους ενός χεριού παραπάνω. Οι λύσεις και οι επιλογές υπάρχουν (βλέπε προσφορές) αλλά μέχρι και όταν σου δίνει η nera_gr λύση της τελευταίας στιγμής, δεν τη δέχεσαι με την δικαιολογία ότι δεν πετάς με την ολυμπιακή.

Δουλεύεις και σε ταξιδιωτικό γραφείο και δεν μπορείς να βρεις ένα ρημάδι φθηνό ναύλο να κλείσεις για την πάρτη σου. Καλά κάνω και δεν πατάω στα γραφεία σας.
Από που πέταξες προς το εξωτερικό με 130 ευρώ; Από τα Χανιά; Με ποιά εταιρία και πότε; Με ενδιαφέρει γιατί έχετε και easyjet.
Και από Χανιά; Με ΟΑ 80 ευρώ; Τί ώρα; Ξημερώματα; Και πόσες φορές άλλαξε η ώρα της πτήσης; Δεν ταλαιπωρήθηκες καθόλου ή έχεις πάθει ανοσία με την Ολυμπιακή Ταλαιπωρία;
Εγώ ναύλους βρίσκω όσους θέλω, δεν έψαχνα για μένα, δοκιμαστική αναζήτηση κάναμε πριν. Αλλά 150 ευρώ μου έβγαλε το Ρόδος-Αθήνα ή 134 τα ξημερώματα!!!
Στα "γραφεία" μας πάντως, πρώτα έπαψαν να πατάνε οι πελάτες των ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ, εσείς ήλθατε δεύτεροι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@peter75rhodes
α) Τελικά υπάρχουν αεροπορικές στις ΗΠΑ με όρθιους επιβάτες ή το παίρνεις πίσω?

β) Τελικά έχεις πάει στην Ισλανδία με την IcelandExpress (όπως δήλωσες σε άλλο φόρουμ) ή δεν έχεις πάει (όπως δηλώνεις εδώ ότι είναι το ταξίδι-όνειρό σου)??
(μάλλον δεν έχεις πάει, γιατί θα ήξερες ότι η IcelandExpress δεν είναι ακριβώς η χαμηλού-κόστους εταιρεία που έχεις συνηθίσει να πετάς...)

γ) Τελικά μήπως μας δουλεύεις??
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
@peter75rhodes
α) Τελικά υπάρχουν αεροπορικές στις ΗΠΑ με όρθιους επιβάτες ή το παίρνεις πίσω?

β) Τελικά έχεις πάει στην Ισλανδία με την IcelandExpress (όπως δήλωσες σε άλλο φόρουμ) ή δεν έχεις πάει (όπως δηλώνεις εδώ ότι είναι το ταξίδι-όνειρό σου)??
(μάλλον δεν έχεις πάει, γιατί θα ήξερες ότι η IcelandExpress δεν είναι ακριβώς η χαμηλού-κόστους εταιρεία που έχεις συνηθίσει να πετάς...)

γ) Τελικά μήπως μας δουλεύεις??


θεία από το Σικάγο μου είπε πως υπάρχουν. Δημοσιεύματα πάντως μιλάνε συχνά για το θέμα. Το τί θα κάνει η εταιρία, δεν ξέρω. Και αν το κάνει, δεν θα είναι με το ζόρι! Εσύ που είσαι καφετζού και προβλέπεις το μέλλον σαν τον κουμπάρο, τί λες;
-Πήγα στην Ισλανδία, ναι. Με την IcelandExpres (120 έχει το Λονδίνο-Ρέικιαβικ, ακριβά είναι; Και θα ξαναπάω γιατί μου άρεσε. Απαγορεύεται να ξαναπάω; Θές να σε πάρω μαζί μου;;; Όρθιο όμως, οκ;
-Ε ναι, τους χαζούληδες τους δουλεύω, τους σοβαρούς τους παίρνω στα σοβαρά.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
-Πήγα στην Ισλανδία, ναι. Με την IcelandExpres (120 έχει το Λονδίνο-Ρέικιαβικ, ακριβά είναι;
Mην εκτίθεσαι...



Y.Γ. 120e είναι μόνο οι φόροι LGW-KEF πήγαινε-έλα και ίσως αν επέλεγες τη FI να πλήρωνες και λιγότερα... σου είπα δεν είναι όλες οι low-cost σαν την αγαπημένη σου RuinAir... διάβασε καλύτερα τα sos και έλα ξανά το σεπτέμβριο με τους γονείς σου...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Για δες τί κάνει το άτομο, δουλειά δεν έχει! Κάνει print screen στο προφίλ μου! Μόλις ξαδιάσω, θα ανανεώσω το χάρτη μου, καλά που μου το επεσήμανες. Σημείωσέ μου και την Πολωνία και την Ιρλανδία που τις έχω ακόμη γκρι!!!! Χαχαχα!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αφιερώμένο στους οπαδούς της Ολυμπιακής Ταλαιπωρίας

Το παρακάτω Δελτίο Τύπου είναι αφιερωμένο σε όσους χρυσοπληρώνουν ακόμη την ΟΑ στις πτήσεις εσωτερικού η οποία όπως μας διαβεβαιώνει ο γνωστός t. σε προηγούμενο μήνυμά του "δεν υπάρχουν πλέον υπέραριμοι" στην Ολυμπιακή του Βγενόπουλου.

Όχι στις απολύσεις απο την Επιτροπή Αγώνα Εργαζομένων Ολυμπιακής Α/Σ Ηρακλείου:
24/11/2010

Ενάμιση χρόνο πριν, όταν ξεκίνησαν οι διαδικασίες για την πώληση της Ολυμπιακής ο ενδιαφερόμενος κ. Βγενόπουλος σε δηλώσεις του ανέφερε: «Δεν θα πειραχτεί ούτε τρίχα από τους εργαζόμενους που θα δουλέψουν στη νέα εταιρία. Η κυβέρνηση από την άλλη διακήρυττε την εξασφάλιση των θέσεων εργασίας.
Ως εργαζόμενοι στην Olympic ξεκινήσαμε με όρεξη και αισιοδοξία. Η μετάβαση από την παλιά Ολυμπιακή στη νέα έγινε ομαλά χάρη στο έμπειρο προσωπικό και το ζήλο που επιδείξαμε στη δουλειά.

Κόντρα σε διαβεβαιώσεις και διακηρύξεις φτάνουμε στο σήμερα:
Στις 18 και 19 Νοέμβρη η Olympic Handling απέλυσε με μιας 15 εργαζόμενους από τους περίπου 75 που εργαζόμαστε στο αεροδρόμιο Ηρακλείου. Σήμερα (Τετάρτη 24 Νοέμβρη) τουλάχιστο άλλους έξι συναδέλφους και απ’ ότι φαίνεται θα συνεχίσουν με τους ίδιους ρυθμούς.
Οι λόγοι που επικαλέστηκαν από το τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού της εταιρίας για τις τόσες απολύσεις ήταν η μείωση του έργου και η συρρίκνωση της εταιρίας. Όμως οι φήμες για προσχεδιασμένο κλείσιμο τελικά της Olympic Handling οργιάζουν. Σε συνδυασμό με τις πρόσφατες μαζικές απολύσεις οι εξελίξεις είναι εξαιρετικά ανησυχητικές.

Τι έφταιξε και φτάσαμε ως εδώ;
Γνωρίζουμε την κατάσταση που επικρατεί στην Olympic στο αεροδρόμιο Ηρακλείου όλη αυτή την περίοδο. Τα εργατικά δικαιώματα καταπατούνται (ωράριο, συνθήκες δουλιάς και ασφάλεια), δεν υπάρχει αξιοκρατία. Εντέλει η εταιρία στον Α/Σ Ηρακλείου παρουσιάζει μια αποκαρδιωτική εικόνα, τόσο στους εργαζόμενους όσο και στους πελάτες (επιβάτες και αεροπορικές εταιρίες).

Ως απάντηση σε όλα αυτά οι εργαζόμενοι ζητούμε:
1. Να επιστρέψουν στις θέσεις τους όλοι οι απολυμένοι εργαζόμενοι για να εξασφαλιστεί η ασφαλής και ομαλή λειτουργία του Α/Σ.
2. Να σταματήσουν εδώ και τώρα οι απολύσεις. Δουλειά με όλα τα δικαιώματα, πλήρες ωράριο κλπ.
3. Να υπάρξει αξιοκρατία στη διοίκηση.
4. Ειλικρινή και άμεση ενημέρωση για το μέλλον της εταιρίας.

Πηγή
 
Last edited by a moderator:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αγαπητε μου αν και χαζουλης σου μιλω σοβαρα. Νομιζω πως το θεμα εξαντληθηκε, δεν εχει νοημα να συνεχιζουμε. Απο το στυλ που γραφεις καταλαβαινω πως εισαι νεαρης ηλικιας, επομενως ειναι δικαιολογημενο να εισαι ενθουσιασμενος με φτηνες εταιρειες που σε πανε στην αλλη ακρη του κοσμου με λιγα ευρω, και εγω στα 20 ειχα διαφορετικα γουστα απο τωρα στα 40+ που ζητω λιγη περισσοτερη ποιοτητα και στυλ σε οτι κανω. Κρατα τον ενθουσιασμο για τον εαυτο σου και για αλλους συνομιληκους αλλα μην νομιζεις οτι ολοι εχουν την ορεξη να ταξιδευουν οπως εσυ. Αν για εσενα ειναι μαγκια να πας στην αλλη ακρη της Ευρωπης με 120 ευρω (γιατι μακρυτερα δεν πας με αυτα τα λεφτα), αλλο τοσο ειναι μαγκια για καποιον αλλο να παει καπου και να ξοδεψει ενα σκασμο λεφτα και για καποιον αλλο ειναι μαγκια να ειναι καπου στη μεση απο τα δυο προηγουμενα. Γουστα ειναι αυτα και οσο και να φωναζεις σε οποιοδηποτε τοπικ δεν πειθεις κανενα να τα αλλαξει.
Λες οτι δουλευεις σε τουριστικο πρακτορειο. Αν ολοι οσοι ερχονται στη Ροδο εφαρμοζουν το μοντελο που προτεινεις, σε βλεπω συντομα για το επιδομα του ΟΑΕΔ, για αυτο κρατα μικρο καλαθι.

Επισης σου προτεινω να φιλτραρεις πιο καλα οσα ακους και να μην εμπιστευεσαι τα διαφορα ραδιο αρβυλα περι ορθιων επιβατων κλπ, αν μη τι αλλο λογοι ασφαλειας το απαγορευουν ακομα και σε στρατιωτικες πτησεις.
Τελος για αυτη την ωρα αντι για τετοιες αντιπαραθεσεις σου προτεινω πιο χαλαρωτικα πραγματα, μια καλη ταινια, λιγο σεχ, ενα ποτακι με φιλους, ασε πια αυτο το αναθεματισμενο to PC. Μην κοιτας εμενα ειπαμε εχουμε διαφορα ηλικιας:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Sokratis και πολύ σημασία δίνεις.
Εγώ από το απόγευμα τον πέταξα στην ignore list και ησύχασα. Να μν μ τον εμφάνιζε και στα νέα μνμ καλά θα ταν...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

Imagine the ultimate Ryanair customer: ready to fly at any time to any destination without any awkward baggage...
We've met him... his name is peter75rhodes... he's sixteen and plain crazy...
Taking full advantage of Ryanair's special offers, he goes on away days with his mates from his local airport Rhodes...
:xmas_mrgreen:
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχει η Αμφισσα αεροδρομιο;:xmas_cheesygrin:
Δεν το γνωρίζουν πολλοί, αλλά έχει και μάλιστα όχι μόνο ένα: Έχει το FΙΑ (Fokida International Airport) κι ένα τοπικό, το ΜDA (Mpourtzovlahoi Domestic Airport).

Την περίοδο της συγκομιδής ελιάς παίρνουν φωτιά από τις loco που μεταφέρουν loco μετανάστες (τρεις πτήσεις ημερησίως από Αγίους Σαράντα και μία από Ισλαμαμπάντ), ενώ το χειμώνα έχουμε τα τσαρτεράκια με τους σκιέρ εξ Ελβετίας που έρχονται να απολαύσουν τον Παρνασσό (πραγματικά καλές πίστες, όχι σαν τις μπουρούχες της χώρας τους).

Το καλοκαίρι όμως είναι που έχει παραγίνει η κατάσταση, όταν και δημιουργείται το αδιαχώρητο για το πανηγύρι της Αγια-Θυμιάς από τα λίαρ τζετ Ρώσων μεγιστάνων που καταφθάνουν με τρίμετρες μοντέλες, διψασμένοι να παρακολουθήσουν τις τσουβαλοδρομίες στα Σκαρίμπεια και το διεθνές φεστιβάλ μπαλέτου κρατουμένων στη φυλακή του Μαλανδρίνου στο Λιδορίκι.

Είναι ντροπή λοιπόν gia ανθρώπους που έρχονται να εργαστούν στα λιοτρίβια μας, να γκρεμοτσακιστούν στις πίστες μας, να μερακλώσουν στα πανηγύρια μας και να απολαύσουν το νέο Μπολσόι σε καλλιτεχνική διεύθυνση Αραβαντινού να αναγκάζονται να περπατάνε στον αεροδιάδρομο.

Έλεος κύριε υπουργέ, μια φυσούνα για το FIA δεν υπάρχει; Πού έφτασε ο τουριστικός κολοσσός της Φωκίδας, να παρακαλάει για μια φυσούνα. Ντροπή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom