Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

makisg

Member
Μηνύματα
4.744
Likes
15.250
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αμ' δε που θάρθουμε,βάλτε πρώτα φυσούνα και μετά:xmas_cheesygrin:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Συνήθως με την εταιρεία με την ποιο συμφέρουσα οικονομικά τιμή. Δηλαδή εκεί που έχει loco διαλέγω loco και όπου δεν έχει με την φθηνότερη. Αλώστε τι κρίση έχουμε, αν και μέχρι στιγμής δεν τα πάνε καλά οι loco… έλα να ανέβουν λίγο να γίνει πραγματική μάχη.
 
Last edited by a moderator:

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
θεία από το Σικάγο μου είπε πως υπάρχουν. Δημοσιεύματα πάντως μιλάνε συχνά για το θέμα. Το τί θα κάνει η εταιρία, δεν ξέρω. Και αν το κάνει, δεν θα είναι με το ζόρι! Εσύ που είσαι καφετζού και προβλέπεις το μέλλον σαν τον κουμπάρο, τί λες;
-Πήγα στην Ισλανδία, ναι. Με την IcelandExpres (120 έχει το Λονδίνο-Ρέικιαβικ, ακριβά είναι; Και θα ξαναπάω γιατί μου άρεσε. Απαγορεύεται να ξαναπάω; Θές να σε πάρω μαζί μου;;; Όρθιο όμως, οκ;
-Ε ναι, τους χαζούληδες τους δουλεύω, τους σοβαρούς τους παίρνω στα σοβαρά.

να μπω και εγω στο θεμα μιας και ξερω να σας λυσω μερικες αποριες.οι πτησεις που σου εχουν πει για 10 δολλαρια υπαρχουν αλλα δεν ειναι για το ευρη κοινο.ειναι πτησεις στρατιωτικες απο την αμερικη προς την ελλαδα και αντιστροφα (που ξερω οτι ειναι 10 δολλαρια) και ειναι διαθεσιμες μονο σε στρατιωτικο προσωπικο και σε συγγενεις τους.αυτες δεν ειναι οποτε θελουν οι στρατιωτικοι αλλα οταν ειναι προγραμματισμενες να γινουν με μεγαλη αποκληση βεβαια!μπορει να σε ξεχασουν και μια ολοκληρη βδομαδα.......
τετοιες παρομοιες πτησεις υπαρχουν και στην ελλαδα οπου οι στρατιωτικοι και οι συγγενεις πληρωνουν ενα πολυ μικρο ποσο (5 ευρω) για να ταξιδεψουν απο στρατιωτικο αεροδρομιο σε στρατιωτικο αεροδρομιο και αν μπορουν να σε παρουν( αν εισαι συγγενεις)

αυτα..............
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν υπάρχει πτήση στρατιωτικού αεροσκάφους (βλπ. C130) που να παίρνει ορθίους επιβάτες... υπάρχουν μέσα πάγκοι που κάθεσαι κανονικά και δένεσαι με ζώνη... ακόμα και σε πτήση με πυροσβεστικό Canadair CL-415 που δεν εκτελεί δρομολόγια επιβατών, πάλι σε πάγκο κάθεσαι (παράλληλα με το κύτος του αεροσκάφους) και δένεσαι κανονικότατα με ζώνη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.069
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να μπω και εγω στο θεμα μιας και ξερω
Έλα που δεν ξέρεις, όμως. Κανένα αεροπλάνο, στρατιωτικό, πολιτικό, κλπ δεν επιτρέπεται να παρει επιβάτες και να απογειωθεί, αν δεν τηρούνται να απαραίτητα για το συγκεκριμένο τύπο αεροσκάφους μέτρα ασφαλείας (π.χ. κάθισμα με ζώνη ασφαλείας).
Θέσεις ορθίων δεν υπάρχουν ούτε θα υπάρξουν ποτέ σε κανένα τύπο αεροπλάνου όπου είναι απαραίτητη η πρόσδεση. Ακόμα και σε αεροπλάνα με κρεββάτια, οι επιβάτες κάθονται σε κανονικό κάθισμα με κανονικές ζώνες ασφαλείας κατά την απογείωση και προσγείωση.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
ψηφαλάκι!

Συνήθως με την εταιρεία με την ποιο συμφέρουσα οικονομικά τιμή. Δηλαδή εκεί που έχει loco διαλέγω loco και όπου δεν έχει με την φθηνότερη. Αλώστε τι κρίση έχουμε, αν και μέχρι στιγμής δεν τα πάνε καλά οι loco… έλα να ανέβουν λίγο να γίνει πραγματική μάχη.
Όλοι λέτε ότι με ΛΟΚΟ πάτε, αλλά κανένας σας δεν ψηφίζει! Ρίξτε και κανά ψηφαλάκι!
 
Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έλα που δεν ξέρεις, όμως. Κανένα αεροπλάνο, στρατιωτικό, πολιτικό, κλπ δεν επιτρέπεται να παρει επιβάτες και να απογειωθεί, αν δεν τηρούνται να απαραίτητα για το συγκεκριμένο τύπο αεροσκάφους μέτρα ασφαλείας (π.χ. κάθισμα με ζώνη ασφαλείας).
Θέσεις ορθίων δεν υπάρχουν ούτε θα υπάρξουν ποτέ σε κανένα τύπο αεροπλάνου όπου είναι απαραίτητη η πρόσδεση. Ακόμα και σε αεροπλάνα με κρεββάτια, οι επιβάτες κάθονται σε κανονικό κάθισμα με κανονικές ζώνες ασφαλείας κατά την απογείωση και προσγείωση.
δεν νομιζω οτι η eva απάντησε στο επιχειρημα "ορθιοι" αλλά στο "των 10 ευρω". δεν αναφερει πουθενα οτι οι πτησεις αυτες ειναι οντως με ορθιους οπως ανεφερε ο αλλος χρηστης, αντιθετα απανταει στο ποιές ειναι αυτές οι πτήσεις των 10ευρώ. ετσι το αντιλαμβανομαι εγω το μηνυμά της. Μπορει και να το μετεφρασα λαθος βεβαια...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δεν νομιζω οτι η eva απάντησε στο επιχειρημα "ορθιοι" αλλά στο "των 10 ευρω". δεν αναφερει πουθενα οτι οι πτησεις αυτες ειναι οντως με ορθιους οπως ανεφερε ο αλλος χρηστης, αντιθετα απανταει στο ποιές ειναι αυτές οι πτήσεις των 10ευρώ. ετσι το αντιλαμβανομαι εγω το μηνυμά της. Μπορει και να το μετεφρασα λαθος βεβαια...

έτσι το κατάλαβα και εγώ το ποστ της Εύας,αφού αναφέρεται αποκλειστικά στο οικονομικό μέρος των πτήσεων και πουθενά δεν γράφει γιά όρθιους ώστε να παρερμηνευτεί..:xmas_smile:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
δεν νομιζω οτι η eva απάντησε στο επιχειρημα "ορθιοι" αλλά στο "των 10 ευρω".
έτσι το κατάλαβα και εγώ το ποστ της Εύας,αφού αναφέρεται αποκλειστικά στο οικονομικό μέρος των πτήσεων και πουθενά δεν γράφει γιά όρθιους ώστε να παρερμηνευτεί..:xmas_smile:
Mα ακόμα και έτσι να είναι, πάλι λάθος είναι... γιατἰ υπάρχουν επιβατικές πτήσεις των $10 στις ΗΠΑ και όχι μόνο στρατιωτικές... πτήσεις για ορθίους δεν υπάρχουν πουθενά μα πουθενά στον κόσμο...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Έλα που δεν ξέρεις, όμως. Κανένα αεροπλάνο, στρατιωτικό, πολιτικό, κλπ δεν επιτρέπεται να παρει επιβάτες και να απογειωθεί, αν δεν τηρούνται να απαραίτητα για το συγκεκριμένο τύπο αεροσκάφους μέτρα ασφαλείας (π.χ. κάθισμα με ζώνη ασφαλείας).
Θέσεις ορθίων δεν υπάρχουν ούτε θα υπάρξουν ποτέ σε κανένα τύπο αεροπλάνου όπου είναι απαραίτητη η πρόσδεση. Ακόμα και σε αεροπλάνα με κρεββάτια, οι επιβάτες κάθονται σε κανονικό κάθισμα με κανονικές ζώνες ασφαλείας κατά την απογείωση και προσγείωση.

ν ειπα εγω οτι καθονται ορθιοι,αυτο εννοειται!δεν υπαρχουν αεροπλανα που να εισαι ορθιος.εγω απλα ειπα για τις πτησεις με τα 10 δολαρια που ακουσε ο φιλος μας...........και εννοειται οτι ειναι C130.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ν ειπα εγω οτι καθονται ορθιοι,αυτο εννοειται!δεν υπαρχουν αεροπλανα που να εισαι ορθιος.εγω απλα ειπα για τις πτησεις με τα 10 δολαρια που ακουσε ο φιλος μας...........και εννοειται οτι ειναι C130.
Δεν εχω μπει ποτε σε C130 και ουτε προκειτε....Για να παω απο Χανια ή Ηρακλειο στην Αθηνα πρεπει να περασω απο τα περισσοτερα στρατιωτικα αεροδρομια για να καταληξω στην Ελευσινα, ασε το θορυβο και την υποδομη που εχουν....
Χιλιες φορες με την aegean πληρωνεις κατι παραπανω αλλα φτανεις αξιοπρεπως στο προορισμο σου........
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραια! Τωρα να βαλουμε και ως επιλογη αν θα ταξιδευαμε ποτε και με στρατιωτικες πτησεις!
Πιαστε μου ενα F16 παρακαλω! Μια τετοια βολτα θα την πηγαινα! Θεσσαλονικη-Κρητη στο πενταλεπτο! Βεβαια θα στοιχιζε κατι παραπανω σε καυσιμα, ειναι η αληθεια και θα κολουσε και το στομαχι μου στην πλατη του καθισματος, αλλα τελος παντων, αξιζει τον κοπο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom