Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    368

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tripakias said:
Σορι αλλα δεν ξερω πως ειναι στα λατινικα η λεξη νηστικος.
δεν υπαρχει. δημιουργηθηκε με τη γεννηση της γαλλικης ταυτοτητας. ψαξτη στα γαλλικα,θα υπαρχει σε 10 εκδοχες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απλά αν δεν υπήρχαν αυτοί για να κάνουν τις πολύ καλές αντιγραφες τους εμείς πιθανότατα να μην γνωρίζαμε τίποτα για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό μας... ξέρω ότι πονάει να το παραδεχτούμε αλλά κάποια πράγματα ας τους τα αναγνωρίσουμε...
Σιγά, για τους Κινέζους της αρχαιότητας μιλάμε...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Το Παρισι δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτό που περιμένεις να δεις. Αυτό ως γενικο σχολιο για να μην επεκταθώ σε λεπτομεριες. Ο μονος λογος που θα ξαναπήγαινα λέγετε Disneyland. Η Ρωμη από την άλλη είναι ονειρο. Γούστα είναι αυτά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο μονος λογος που θα ξαναπήγαινα λέγετε Disneyland.
πολυ σωστα. Αν κ με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα κι αυτο αμφισβητειται. Πας Magicland στη Ρωμη με το 1/5 των χρηματων κ χωρις να φας στη μαπα την ποντικουπολη...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το Παρισι δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτό που περιμένεις να δεις.
Μεγάλη αλήθεια…το Παρίσι ποτέ δεν προσέφερε την δόση ψευτο-γκλαμουριάς που αναζητούσε ο άτεχνος Έλληνας που ζει για το ΣΚ. Υπάρχουν κάποιες περίοδοι που θα την φάει στην μάπα αν πάει (Χριστούγεννα) αλλά εν γένει είναι απογοήτευση. Πεταμένα λεφτά.

Οπότε μείναμε εμείς κι εμείς να πηγαίνουμε συνεχώς Παρίσι, για την τέχνη (ζωγραφική,μουσική,θεατρική,…) , την κουζίνα, …


Δεν διαλέγω μεταξύ των χωρών γιατί αγαπώ και Ρώμη, αλλά τέτοιες δηλώσεις απαξίωσης είναι αστείες – ακόμα και σε παιχνίδι.
 
Last edited:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ακουσα για αυτό όταν ήμουν Ρωμη, είναι διπλα από ένα πολυκατάστημα (αν μιλάμε για το ίδιο) οποτε μπορει καποιος να συνδυάσει ψώνισμα και ψυχαγωγία. Υπαρχει shuttle bus από termini, συγκεκριμένα από via marsala
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Οπότε μείναμε εμείς κι εμείς να πηγαίνουμε συνεχώς Παρίσι, για την κουζίνα, …
2.τέτοιες δηλώσεις απαξίωσης είναι αστείες – ακόμα και σε παιχνίδι.
1.εδω γελαμε..στα αφθονα ιταλικα εστιατορια πατε προφανως για να χορτασετε..
2.μην διαλεγεις αφου δεν θες αλλα μην κρινεις κιολας δηλωσεις αφου ουτε κανονες δεν βαζεις. Πρωτα διαλεξε κ μετα κρινε. Αφου πρωτα διαβασεις τα παλιοτερα ποστ για να καταλαβεις σε τι θεμα γραφεις κ ποιους εχεις απεναντι..
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Βρε συ Samion στα έχουν ξαναπεί και πιο πίσω αλλά κάθε λίγο και λιγάκι πετάς πάλι αυτό το "Ιταλικά εστιατόρια υπάρχου παντού = Ιταλική κουζίνα η καλύτερη" για να ψαρέψεις νέοπες :)

Ειδικός(κριτικός) δεν είμαι, σιχαίνομαι τον δηθεν-ισμό των αστεριών Μισελέν αλλά είμαι foodie.
Το 95% των Ιταλικών εστιατορίων παγκοσμίως είναι πάστα + πίτσα. Γιατί ;
Γιατί σε 20 λεπτά εγώ -μονος μου- φτιάχνω εξαιρετική πάστα με σούπερ -made by jousis- μυστική σως (μυρωδικά απο το μπαλκόνι).
Σε 40 λεπτά , ΜΑΖΙ με το φούσκωμα/ζύμωμα/άνοιγμα, φτιάχνω εξαιρετική πίτσα επίσης με μυστική σάλτσα jousis 2 :D
Συμπέρασμα: τα δύο αυτά φαγητά είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ στην προετοιμασία και με καλές πρώτες ύλες, έχεις ένα γευστικό και αποδοτικό σύνολο. ΓΙΑ ΑΥΤΟ υπάρχουν παντού. Η Γαλλική κουζίνα είναι κατά κανόνα πιο πολύπλοκη και ακριβή.
Η Ιταλική κουζίνα όμως δεν είναι μόνο πίτσα και πάστα...μην την υποβαθμίζετε τόσο. Σαν να λέμε οτι η Ελληνική κουζίνα είναι ο ... μουσακάς.

Τώρα, αν ξεφύγεις λίγο απο το επίπεδο αυτό και θες να συζητήσουμε για πιο σοβαρά εστιατόρια, έχω να σου πω οτι τα σοβαρά Ιταλικά συγκρίνονται άμεσα με τα σοβαρά Γαλλικά (και υποθέτω με τα σοβαρά Ισπανικά/Ιαπωνικά/...) και το πλήθος τους είναι υποπολλαπλάσιο. Μετά είναι θέμα προτίμησης και προσωπικά, προτιμώ την Ιταλική κουζίνα (μαγειρευτά) αλλά σέβομαι και τις δύο.

Για πες μας τώρα (πάλι) γιατί τα macaron είναι Ιταλικά να σκάσει το χειλάκι μας :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom