ΗΠΑ Phila had me at hello

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190

Δεν είναι ό,τι καλύτερο να ξυπνάς ένα πρωί και να συνειδητοποιείς ότι δεν έχεις δουλειά, ότι στο τέλος του μήνα δεν πρόκειται να πάρεις τον μισθό σου, ότι σου έχει αφαιρεθεί ένα κομμάτι της ταυτότητάς σου, του ποιος είσαι, όμως ακόμη και μία (φαινομενικά) καταστροφή, μπορεί να αποτελεί θείο δώρο. Μεταξύ μας, την “απόδραση” στη Λατινική Αμερική την είχα στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό, απλά δεν είχα τα κότσια να παραιτηθώ δεύτερη φορά. Το έκανα ήδη μία το 2004, για να πάω στην Αυστραλία, κίνηση που με τις συνέπειές της (επαγγελματικά) ζούσα για τρία χρόνια μετά την επιστροφή μου. Anyhow, θεωρώ ότι αυτό που μου συνέβη ήταν θείο δώρο. Έτσι άρχισα να το βλέπω κανένα δίωρο μετά το άκουσμα των μαντάτων. Τις πρώτες δύο ώρες ήμουν... κίτρινος από την τρομάρα μου, από τη συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι στο τέλος του μήνα θα είχα μόνο έξοδα (νοίκι, βενζίνη, πιστωτική, κάθε λογής λογαριασμοί), κι όχι έσοδα...
Το... πρόβλημα που έχω από την ημέρα που ήρθα στις ΗΠΑ, είναι ότι κάποιες στιγμές με πιάνω να έχω... τύψεις :). Πάντα ήμουν πολύ προσεκτικός και μετρημένος στα έξοδά μου, πάντα ξόδευα ανάλογα με το εισόδημά μου, ποτέ δεν άπλωνα τα πόδια μου περισσότερο απ' όσο άντεχε το πάπλωμά μου (κότα σκέτη...), και γενικά είμαι της... συνετής αυτοσυντήρησης. Για πρώτη φορά στη ζωή μου ξοδεύω χωρίς να βγάζω ταυτόχρονα χρήματα, σε πολύ απλά Ελληνικά... “τρώω από τα έτοιμα”, κι αυτό μου είναι ξένο, και με κάνει να αισθάνομαι... ένοχος. Από την άλλη, λέω στον εαυτό μου ότι δεν τα έκλεψα τα χρήματα που ξοδεύω τώρα, ΔΙΚΑ ΜΟΥ χρήματα ξοδεύω, και σε τελική ανάλυση, κατά 99,9%, μία μέρα θα επιστρέψω στη μικρή ζωούλα μου στη Θεσσαλονίκη (όπου, trust me, η ζωή μου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο), θα γυρίσω στη δουλειά, θα νοικιάσω πάλι ένα σπίτι, θα το γεμίσω πάλι με τα αμέτρητα CD/βιβλία/ταξιδιωτικούς οδηγούς μου, και θα ζήσω έτσι μέχρι να γεράσω. Όλα αυτά ΜΠΟΡΟΥΝ να περιμένουν, γι' αυτό θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο...
Αυτά... Γραφο-διάρροια με έπιασε χθες και σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι με... τρώει το χέρι να γράψω για τη βραδινή βόλτα μου απόψε και για το τι κοινό μπορεί να έχουν μαύροι ραπάδες, λευκοί χιπχοπάδες, λατίνοι, Ασιάτες, μικροί- μεγάλοι, μικρές-μεγάλες, και τσουπ!, ένας Έλληνας τουρίστας από δίπλα (παρακολουθώντας όλοι μαζί τα τελευταία λεπτά του τέταρτου αγώνα πλέι-οφ μεταξύ των Sixers της Φιλαδέλφειας και της Magic από το Ορλάντο), αλλά... θα σας τη χαρίσω... Κι αύριο μέρα είναι... Για την ακρίβεια στην Ελλάδα είναι ήδη “αύριο”, Δευτέρα...
ΑΥΤΑ! Χαιρετίσματα σε όλους από “Phil-adel-phia” (σε πολλές ταμπέλες στους δρόμους, το όνομα της πόλης είναι σπασμένο στα τρία, τονίζοντας την ακριβή προέλευση και σημασία της λέξης, φυσικά στα Ελληνικά. Μ' αρέσει... :)).
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλως ορισες Δημητρη δυναμικα με την αμεση on line και πολυ πολυ ζωντανη ανταποκριση σου απο τη Φιλαδελφια! Περιμενω τη συνεχεια τρωγοντας τα νυχια μου στη Θεσσαλονικη, οπου φαινεται να ξημερωνει μια ηλιολουστη ημερα, αλλα δικαιως σκασιλα σου!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αυτά είναι!!! Τρομερή αρχή!
Καλώς ήρθες σε travelstories και ΗΠΑ Δημήτρη!!

Ελπίζω να μην έχεις εισιτήριο επιστροφής.
Περιμένουμε νεότερα από τις περιπέτειες σου!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλως ηρθες Δημητρη,πολυ καλη η αρχη,περιμενουμε τα 10900km ελπιζω να μη σου ξεφυγει ουτε μετρο.
:welcome:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μπράβο, Δημήτρη, πολύ δυναμικό ξεκίνημα!!! Μπράβο σου και που δεν το έβαλες κάτω!...Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τις ανταποκρίσεις σου!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Wow!!
Welcome!
Δυναμικο πρωτο μηνυμα,ολοφρεσκες εικονες!!
Προσπαθησε μη ξεχασεις τα ελληνικα,μιλαω εκ πειρας!!!
Περιμενουμε!!!!
Εσυ οντως κανεις το carpe diem!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Εντυπωσιακό ξεκίνημα και καταπληκτικό γράψιμο!
Μου έφτιαξες τη μέρα Κυριακάτικα δίνοντας και ένα μήνυμα αισιοδοξίας σε όλους αυτούς που τα βάφουν μαύρα με το που τους ανακοινώσουν ότι πρέπει να αποχωρήσουν από τη δουλειά! Κάθε εμπόδιο για καλό και κάθε αποχώρηση από μια εργασία ευκαιρία για ένα μεγάλο ταξίδι στα πέρατα του κόσμου!
Καλώς ήρθες Δημήτρη και περιμένουμε και άλλες live ανταποκρίσεις από το "Αμέρικα"!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
welcome! εντυπωσιακό πρώτο πόστ :)

και πολλά υποσχόμενη συνέχεια !!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
πολυ καλος!!! ευγεεε!!!!:clap::clap::clap:
αα καλως ορισες στο ειπα???
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δημήτρη , καλώς ήρθες!

Ενθουσιάστηκα με το κείμενό σου! Συνέχισε...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom