Ολλανδία Άμστερνταμ, είσαι μια κούκλα!!! (romantic+tita...γράφουν)

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ

Τα καφέ στο Αμστερνταμ πολλά και παντού!!στις πλατείες,στις όχθες των καναλιών,στα πάρκα,εμπορικούς δρόμους,σε κάθε γωνιά μικρά,μεγάλα,κουλτουριάρικα η πιό "τουριστικά''...
Ξεχωρίσαμε κάποια πιό"ατμοσφαιρικά",πιό "ιδιαίτερα"και σας τα παρουσιάζουμε:
1.Καφέ Hoppe,στην πλατεία Spui(παμπάλαιο στέκι 300 ετών)κάτι σαν καφέ-pub γωνιακό,πολύ μικρό,στενό,λίγα τραπέζια μέσα,κάπως σκοτεινό,αλλά έχει''στύλ",είναι λίγο"φευγάτο"..Αν πάτε μόνες κοπέλλες σίγουρα θα σας φλερτάρουν..

2.Καφέ-Ρεστωράν De Jaren,σχετικά κοντά στο προηγούμενο,κεντρικό,από την οδό Rokin βγαίνετε στην Nieuwe Doelenstraat 20 και το βλέπετε.Απ'έξω δε σου πολυγεμίζει το μάτι αλλά μπαίνοντας μέσα διαπιστώνεις τι κρύβει!Η πίσω πλευρά του βλέπει σε κανάλι,έχει τζαμαρία πέρα-πέρα και εξωτερικό χώρο με τραπεζάκια ακριβώς μπροστά στό κανάλι!Μεγάλος χώρος,πολυεπίπεδος,έχει μια σχετική βαβούρα βέβαια,σ΄ένα σημείο υπάρχει και ''πάγκος''σα μακρόστενο γραφείο με ειδικά φωτιστικά και περιοδικά,εφημερίδες για όσους θέλουν να πάνε να μελετήσουν!!ουάου!αυτό τόχω συναντήσει και σε άλλα καφέ,δεν παίζονται οι άνθρωποι!μπράβο!
Οσον αφορά δε τις τιμές γενικά στα περισσότερα καφέ τιμές σε τσάι-καφέ κάτω! από 3 ευρώ...

3.Καφέ-Ρεστωράν Waag στη Νieuwmarkt,πολύ φινετσάτο επίσης περιβάλλον με κεράκια στα τραπέζια...έχει και έξω χώρο στην πλατεία με καρέκλες σε διάφορους χρωματισμούς κόκκινες-κίτρινες και φυσικά σ'όλα τα τραπέζια βαζάκια με λουλούδια!

4.Καφέ 't Smalle,στη συνοικία Jordaan,μικρούτσικο,στενό με ξύλινη επένδυση,σαν μπαράκι-pub,πολύ ζεστή ατμόσφαιρα,κόσμος και στο όρθιο γύρω από το μπάρ,διώροφο,τα σκαλοπάτια για ν'ανεβείτε πάνω είναι σαν από''κουκλόσπιτο"τόσο minimal!,δε σε παίρνει να στραβοπατήσεις εκεί...

5.Καφέ Metz&Co,στο ομώνυμο πολυόροφο κατάστημα,πάρτε το ασανσέρ και βγείτε στον 6ο όροφο,είναι ό τρούλος του κτιρίου και η καφετέρια με την τρουλωτή τζαμαρία γύρω-γύρω απ'όπου έχεις μια υπέροχη θέα των καναλιών και της πόλης κάτω.

6.Καφέ-Ρεστωράν Stanislavski:Σ'ένα φοβερό"αρχοντικό"κτίριο δίπλα σχεδόν σε Leidseplein,πολύ ατμοσφαιρικό κι αυτό ,με χαμηλό φωτισμό...και σεργιάνι μέσα απο τις μεγάλες τζαμαρίες στον κεντρικό δρόμο...και τέλος θα κλείσω με το καλύτερο!!

7.Καφέ Αmericain,παραδίπλα απο το προηγούμενο,στο ισόγειο του ομώνυμου ξενοδοχείου.Το εσωτερικό του είναι πολύ εντυπωσιακά διακοσμημένο!!αψιδωτά ταβάνια,πολυέλαιοι Τιφανυ,μεγάλα παράθυρα με πολύχρωμα βιτρώ,τοιχογραφίες από τη δεκαετία του 1920!
Εδώ ο καφές,το τσάι γύρω στα 4 ευρώ και σ αυτό το καφέ υπάρχει επίσης ειδικός "πάγκος"γραφείο με τον κατάλληλο φωτισμό,γεμάτος απο περιοδικά και εφημερίδες για διάβασμα...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πραγματικα το ΑΜΣ ειναι υπεροχο, ελπιζω να περασατε καλα
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κορίτσια, περιμένουμε να μας αφηγηθείτε τα καλύτερα!
Είναι και ο brother μου εκεί τώρα και τον περιμένω πως και πως επιστρέψει για να μου πει τις εντυπώσεις του.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
εφη επισκεψη στο αμστερνταμ βλεπω, όπου συναντησες κ την tita, υποθετω απο τον τιτλο...
σιγουρα θα περασατε καλα...περιμενω να διαβασω τη συνεχεια κ τις εντυπωσεις σου...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ελένη τελικά το φόρουμ είναι ευκαιρία να συναντούμε φίλους που βρίσκονται σε διάφορα μέρη..είναι κι αυτό ένα κίνητρο για ένα ταξίδι,
Μarydim πιστεύω κι ο αδελφός σου να σου πεί τα καλύτερα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
χαίρετε κι από μένα! επειδή μόλις επέστρεψα από 3ημερο στη Γερμανία (και φυσικά από τις πρώτες σελίδες που άνοιξα με την επιστροφή μου ήταν το travelstories, μαζι με αυτες που με καθοδηγουν ήδη στο επόμενό μου ταξίδι), θα δειξετε λιγη κατανοηση, και λογικα αυριο βραδυ, μετά τη σχολή, που θα εχω πιο πολύ μυαλό για Άσμστερνταμ και θα προσπαθώ να πνίξω τον πόνο μου (βλ αποχωρισμος απο Γερμανια ξανα :p), θα γράψω κι εγώ, θα βάλω και φωτός, θα πω και τα νέα. Τη μέρα του Πάσχα την έχω έτοιμη γραμμένη, αλλά θέλει κπ διορθώσεις. Αλλά λίγη υπομονή Έφη, γιατί τώρα ό,τι και να πω, εις βάρος του Άμστερνταμ θα είναι
(ε δεν γινεται, αλλα θα το σχολιασω: η διαφορά Ολλανδιας-Γερμανιας ειναι αισθητή ακομα και στις συνοριακές πόλεις/χωριά. υπέρ της Γερμανιας φυσικά!)
λοιπόν. ένα 24ωρο αποτοξινωση και μετά το μυαλό θα επιστέψει στην σκληρή πραγματικότητα....
μετα-πασχαλινές ευχές εδωσα; δεν έδωσα! χρονια πολλα σε ολους λοιπον!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Αχ...το Άμστερνταμ είναι υπέροχο, ήσυχο και πολιτισμένο μέρος.Δε χόρταινα να κάνω βόλτες στα κανάλια και να χαζεύω τα υπέροχα σπίτια!Όσο για τα ποδήλατα...κόντεψε να με πατήσει ένα από αυτά...το οποίο σταμάτησε αφού πάτησε το μισό μου πόδι!Τόσο με μάγεψε αυτή η πόλη...Τις ημέρες του Πάσχα πήγατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom