Αγαπημένη Ευρωπαϊκή Πόλη

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ψηφιζω κεγω παρισι δαγκωτο (αν και δεν εχω παει πραγα, που απο οτι βλεπω παιζει πολυ στις επιλογες σας)!!μονο και μονο για το ποσο υπεροχα αισθανομαι οταν βρισκομαι εκει!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
ψηφίζω Βαρκελώνη όχι μόνο γιατί είναι μια πανέμορφη πόλη αλλά και γιατί έχει χαρούμενους ανθρώπους,γελαστά πρόσωπα, ωραίο φαγητό, καλή συγκοινωνία, φοβερά αξιοθέατα, ωραία πάρκα και ήλιο!Επίσης και η Βουδαπέστη είναι μια μαγευτική πόλη.Πράγα δεν έχω πάει αλλά από αυτά που ακούω θα μου αρέσει πολυ!:D
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ψηφιζω χωρις πολλα - πολλα ΛΟΝΔΙΝΟ. Η πολη που παντα ηθελα να επισκεφτω και να ζησω, και που μου εμεινε απωθημενο αφου δεν ειχα τη δυνατοτητα να παω εκει για μεταπτυχιακο, με αφησε εντυπωσιασμενη τον Φεβρουαριο που μας περασε. Ειχα τη τυχη να μεινω γυρω στις 2 βδομαδες με ξεναγο φιλεναδα που ζει στο Λονδινο, οποτε μπορω να πω ότι ειχα μια πολύ καλη επαφη με τη πολη. Η ζωντανια και η βουη της βρετανικης πρωτευουσας είναι ακριβως αυτό που ψαχνω στα ταξιδια μου. Ασε που ειχα συνεχως την εντυπωση ότι μολις στριψω στη γωνια θα ξεπεταχτουν οι Duran-Duran, οι Wham, , οι Cure, η Cyndi Lauper και ο Boy George από την αθανατη δεκαετεια του 80 με τους Λονδρεζους πανκ. Μακαρι να την επισκεφτω παλι το συντομοτερο δυνατο. Με αποσταση αναπνοης ακολουθει η απιστευτα φινετσατη Ρωμη για την αρχοντια της και το ταπεραμεντο της.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Οι πόλεις που προαναφέρατε είναι σίγουρα πανέμορφες,εγώ με τη σειρά μου ψηφίζω Σιέννα!!!!!!!!
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Για μένα "αγαπημένη ευρωπαϊκή πόλη" είναι η επόμενη που θα επισκεφτώ, επειδή αποτελεί μια πρόκληση για μένα καθώς και όλες οι προηγούμενες που ήδη επισκεύθηκα, επειδή ανακάλυψα πράγματα που δεν πρόλαβα να γνωρίσω....
Αυτό σημαίνει πως το άγνωστο είναι αυτό που με συναρπάζει....

Επίσης, με ενθουσιάζουν και οι γεύσεις μιάς πόλης. Οπότε ψηφίζω Λονδίνο [και για να είμαι ακριβής, το Greenwich] για το Fish & chips....:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, με ενθουσιάζουν και οι γεύσεις μιάς πόλης. Οπότε ψηφίζω Λονδίνο [και για να είμαι ακριβής, το Greenwich] για το Fish & chips....:)
Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα, ως γνωστόν. Αλλά η εν λόγω επιλογή, με βάση τη λογική της, είναι ιδιεταίρως εντυπωσιακή! Προσωπικά δε μου αρέσει το τηγανήτό ψάρι, αλλά επιπλέον θεωρώ και την Αγγλική κουζίνα μια από τις χειρότερες στην Ευρώπη (με μοναδικά φωτεινά δείγματα το αυθεντικό cheddar και το cider)... Και όταν η Γαλλία είναι δίπλα, απλά δεν υπάρχει σύγκριση!
 
Μηνύματα
777
Likes
622
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχοντας ζήσει στην Ρώμη, θα την ψήφιζα ανεπιφύλακτα. Μέχρι που σκέφτηκα την Βενετία. Η γαληνοτάτη, όντας βέβαια όχι μια απλή ευρωπαϊκή πόλη αλλά κάτι μοναδικό, δεν συγκρίνεται με καμία. Παίζει χωρίς συναγωνισμό σε μια κατηγορία μόνη της.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Το Μπάμπεργκ είναι μια πολύ όμορφη γερμανική πόλη με θαυμάσια αρχιτεκτονική, ζωγραφισμένα κτίρια, όμορφες πλατείες με ωραία συντριβάνια, λουλούδια και ένα ωραιότατο ποτάμι που το διασχίζεις με ποταμόπλοιο. Και φυσικά έχει την μοναδική καπνιστή μπύρα που με τα λουκάνικα και τα τοπικά σπαράγγια πάει περίφημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom