Αγαπημένη Ευρωπαϊκή Πόλη

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Δεν έχεις δικιο.Υπάρχουμε πολλοι με κόλλημα για την Βαρκελώνη .
Με τη δικη σου ψήφο εχει 5 που ειναι αρκετές ,αλλά .... θέλουμε και αλλες γιατι η αγαπημένη μας πόλη το αξίζει.!!!
Διάβασε στις Ταξιδιωτικες ιστορίες το αρθρο του Δευκαλίωνα με εξαιρετικες φωτογραφίες
(αν και ο συγγραφέας την... πρόδωσε την αγαπημένη του πόλη στη ψηφοφορία!!!!)
με συγχωρεις ισως δεν τα διαβασα ολα αλλα περιμενα να δω την αγαπημενη απο τις πρωτες
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
δεν θεωρησα τιμιο:innocent:,να ψηφισω βαρκελωνη αφου ακομη δεν εχω παει,και εδωσα την ψηφο μου στο αμστερνταμ(κριμα ειναι και αυτο ,πολυ ωραιο).συγνωμη λατρεις της βαρκελωνης.αλλα ενα εχω να ανακοινωσω 23+σημερα!:clap:
 
Last edited by a moderator:

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δεν θεωρησα τιμιο:innocent:,να ψηφισω βαρκελωνη αφου ακομη δεν εχω παει,και εδωσα την ψηφο μου στο αμστερνταμ(κριμα ειναι και αυτο ,πολυ ωραιο).συγνωμη λατρεις της βαρκελωνης.αλλα ενα εχω να ανακοινωσω 23+σημερα!:clap:

αντε με το καλο!!!
 
Last edited by a moderator:

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Εμεις παλι δεν τρελαθηκαμε με την Πραγα. Οκ, ωραια πολη, αλλα μεχρι εκει. Δεν εχει κατι ουσιαστικο να δεις.Βεβαια ειναι η μονη πολη που ξεκουραζεσαι πραγματικα και κανεις οντως διακοπες! Το Βελγιο επισης ηταν μετριο.
Ο ερωτας μου ειναι το Παρισι και φυσικα η disney!! Και Βενετια - Φλωρεντια ο δευτερος μου ερωτας!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Η Πράγα δεν έχει τίποτα να δείς????????????????????????????
οκ και εγώ σε σύγκριση με άλλες πόλεις (Βουδαπέστη, Παρίσι, Μαδρίτη, Εδιμβούργο) δεν τρελλάθηκα αλλά όχι και ότι δεν έχει τίποτα να δεις. Λιώσανε τα πόδια μας και οι μηχανές μας.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λόντρα, Παρίσι, Νιου Γιορκ, Βουδαπέστη, Βιέννη...... έλεγε το τραγούδι μιας άλλης εποχής. Μην τρέξετε να με κράξετε για τη Νιου Γιορκ που είναι εκτός γεωγραφικού εμδιαφέροντος για το συγκεκριμένο ποστ...

Έχω μια μέτρια προς καλή εμπειρία από ευρωπαϊκές πόλεις και η καθε μια με τράβηξε για τους δικούς της λόγους. Αν έπρεπε να διαλέξω θα έδινα την ψήφο μου στο μαγικό Παρίσι. Όσες φορές και να πας υπάρχει πάντα κάποιο σημείο που θα σε ενθουσιάσει.

Ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου έχουν επίσης οι μικρές πόλεις Μπριζ και Σιέννα. Αν για μερικούς η Πράγα είναι παραμυθένια ας κάνουν μια βόλτα σε αυτές τις δύο πόλεις και θα αλλάξουν γνώμη άρδην.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Γενικά οι μεσαιωνικές πόλεις έχουν άλλη μαγεία. Υπέροχες επίσης το Εδιμβούργο και το Τολέδο.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Αγαπημένη πόλη...Λοιπόν
Από συναισθηματική άποψη το Μάντσεστερ
Από πλευρά αισθητικής το Εδιμβούργο και η Λουκέρνη
Από πλευράς τέχνης και πολιτισμού το Λονδίνο
Μερικές πόλεις ειναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους που είναι πολύ δύσκολο να τις συγκρίνεις.
Άλλες ευρωπαϊκές πόλεις που τις έχω επισκεφθεί και μ αρέσουν πολύ είναι το Τσέστερ, το Υορκ, το Ελσίνκι και το Ρέυγκιαβικ

Η Πράγα δεν έχει τίποτα να δείς????????????????????????????
οκ και εγώ σε σύγκριση με άλλες πόλεις (Βουδαπέστη, Παρίσι, Μαδρίτη, Εδιμβούργο) δεν τρελλάθηκα αλλά όχι και ότι δεν έχει τίποτα να δεις. Λιώσανε τα πόδια μας και οι μηχανές μας.
΄Ελεος! Μην ανεβάζετε τους τόνους. όλα αυτά τα θέματα είναι καθαρά υποκειμενικά. Είναι αδυνατον να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις και γούστα! Άλλωστε δεν συμβάλει κι αυτό στη διαφορετικότητα της προσωπικότητάς μας?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
...και η λουκερνη ειναι πολυ ωραια πολη.επιτρεπεται δευτερος σταυρος προτιμησης σε εμας που δεν ειναι ...μονοεδρικη η περιφερεια μας?
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Δεν ειπα οτι η Πραγα ειναι ασχημη αλλα οτι δεν εχει τιποτα να δεις σε σχεση με αλλες Ευρωπαικες πολεις. Εμεις πηγαμε 7 μερες, τις 4 τα ειδαμε ολα (και πηγαμε και μονοημερη στο Καρλοβυ Βαρυ το οποιο δε μου αρεσε καθολου) και τις υπολοιπες τρεις κοβαμε απλα βολτες, καναμε ψωνια κτλ. Μου αρεσε πολυ το ρολοι και τα μαυρο θεατρο. Εκτος απο αυτα, ενα εθνικο μουσειο,την γεφυρα του Καρολου και την καστρουπολη, τι αλλο εχει να δεις;;;;; Στο Παρισι πηγαμε 4 μερες γεματες, τρεχαμε σαν τρελοι και εχω την αισθηση οτι εχουμε δει παρα πολυ λιγα και θελω να παμε ξανα.Αυτη την αποψη εχω εγω και ο συζυγος μου, δε σημαινει οτι ειναι λαθος ή σωστη. Οπως ανεβηκαμε στον λοφο που εχει την απομιμηση του Πυργου του Αιφελ και μολις το ειδαμε απο κοντα και μας ηρθε στο μυαλο πως ειναι ο πραγματικος, μας επιασαν τα γελια!!!! Ο καθενας ομως εχει το γουστο του. Πχ μια φιλη πηγε Ρωμη και Βενετια και δεν της αρεσαν καθολου, αντιθετα εμεις τις λατρευουμε. Γουστα ειναι αυτα!!!
Και η Σιενα και η Μπριζ μου αρεσαν, αλλα θεωρω οτι η ομορφια που εχουν η Φλωρεντια και η Βενετια δεν παιζεται με τιποτα.

Αχ!!! Μπορω να βρω μια δουλεια να παω να μεινω μονιμα εκει;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom