Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει αν γνωρίζει κάποιος η 2n χειραποσκευη-βοηθητικη τσαντα στην οικονομική θέση στην aegean (που μπορεί να είναι μια γυναικεία τσάντα ή τσάντα λαπτοπ) αν πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις και βάρος (για παράδειγμα η Ryanair λέει ότι πρέπει να έχει μεγιστες διαστασεις 35χ20χ20 αν θυμάμαι καλά)
Στην business πάντως οι διαστάσεις είναι 45εκ. μήκος Χ 35εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος και βάρος 5 κιλά, οπότε φαντάζομαι κάτι ανάλογο θα είναι.
Δεν θα έχεις πάντως πρόβλημα, δεν έχω δει ποτέ να δημιουργούν θέμα με γυναικεία τσάντα ή τσάντα laptop.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Μου έχει συμβεί πάντως αρκετά συχνά τους τελευταίους μήνες να καλούν τους επιβάτες να παραδώσουν τις χειραποσκευές χωρίς χρέωση, εφόσον διαπιστώσουν ότι αυτές υπερβαίνουν ένα συγκεκριμένο όριο. Επίσης πριν λίγες μέρες παρέλαβαν σαν αποσκευές δυο χειραποσκευές που ξεπερνούσαν τα όρια και πάλι δίχως χρέωση. Όταν θ΄αρχίσουν να κάνουν αληθινό έλεγχο θα πέσει πολύ γέλιο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε πρόσφατο ταξίδι με aegean, ο κλήρος έπεσε σε εμάς (2 άτομα) να παραδώσουμε τις χειραποσκευές μας κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο. Οι χειραποσκευές μας είχαν τις διαστάσεις που έπρεπε και επιπλέον είχαμε από ένα μικρό σακίδιο που χώραγε κάτω από το κάθισμα. Όταν μας ζητήθηκε να τις παραδώσουμε μας είπαν ότι αυτό γίνεται γιατί το αεροπλάνο ήταν γεμάτο. Όντως ήταν. Όταν μπήκαμε διαπιστώσουμε ότι τα ντουλάπια πάνω από τις θέσεις μας ήταν γεμάτα και όντως δεν θα μπορούσαμε να βάλουμε τίποτα. Επίσης διαπιστώσαμε ότι κάποιοι επιβάτες είχαν περάσει μέσα στο αεροπλάνο κανονικές βαλίτσες και κάποιοι άλλοι δύο χειραποσκευές και τεράστιους σάκους (η διπλανή μου ηλικιωμένη αγγλίδα συγκεκριμένα - απορώ πως τα κουβάλησε όλα αυτά μέχρι την έξοδο).
Μέχρι να αρχίσουν τους ελέγχους στις διαστάσεις και στο βάρος των χειραποσκευών, η λύση για να μπει σίγουρα μαζί σου στην καμπίνα η χειραποσκευή είναι να περάσεις από τους πρώτους στην επιβίβαση και όχι να το παίζεις χαλαρός, όπως εμείς.;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η λυση ειναι να αρχισει επιτελους η aegean να κανει ελεγχους, εστω να επιτρεπει μια χειραποσκευη και οχι τον κακο χαμο που γινεται τωρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η λυση ειναι να αρχισει επιτελους η aegean να κανει ελεγχους, εστω να επιτρεπει μια χειραποσκευη και οχι τον κακο χαμο που γινεται τωρα.
Ωχ μωρε σπασικλα...Ασε τον κοσμο να κουβαλαει ο,τι θελει.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Προσπαθώ ανεπιτυχώς εδώ και λίγη ώρα να αγοράσω μια εξτρά βαλίτσα για την αυριανή πτήση μου για Παρίσι. Δεν δέχεται τις κάρτες μου για κάποιο λόγο...

Ξέρει κάποιος πόσο ποιο ακριβά θα μου πάει αν τις παραδώσω με την μία στο αεροδρόμιο? Στο site της μου εβγαζε 30 + 30... Για 23 kg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προσπαθώ ανεπιτυχώς εδώ και λίγη ώρα να αγοράσω μια εξτρά βαλίτσα για την αυριανή πτήση μου για Παρίσι. Δεν δέχεται τις κάρτες μου για κάποιο λόγο...

Ξέρει κάποιος πόσο ποιο ακριβά θα μου πάει αν τις παραδώσω με την μία στο αεροδρόμιο? Στο site της μου εβγαζε 30 + 30... Για 23 kg
50+50 το συνολο 100!
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Γιατί δεν δοκιμάζεις και τηλεφωνικά μήπως δεχθούν τις κάρτες σου;
Παρτους τηλέφωνο.Το έχω πάθει και εγώ και με εξυπηρέτησαν απο το τηλεφωνικό κέντρο.Στο αεροδρόμιο θα τις πληρώσεις πιο ακριβά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom