Ουγγαρία Βουδαπέστη για ρομαντικούς καλοφαγάδες εξερευνητές με low μπάτζετ

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική

Τελευταία μέρα. Φτιάξαμε τις βαλίτσες μας και τις αφήσαμε σε 1 αποθηκούλα του ξενοδοχείου. Είχαμε ολόκληρη την μέρα μπροστά μας γιατί η πτήση μας ήταν βραδινή. Δεν γινόταν να φύγουμε χωρίς να επισκεφτούμε το νησάκι της Μαργαρίτας. Με τραμ και λίγο περπάτημα φτάσαμε. Νοικιάσαμε bringohinto. Tι είναι αυτό; Ένα διθέσιο ποδήλατο που κάνουν πετάλι και τα δύο άτομα. Σαν αμαξάκι με 4 ρόδες και τέντα. Είχε πολύ πλάκα, κάναμε το γύρω του νησιού με αυτό. Φυσικά και υπήρχε ευτράπελο εκείνη την μέρα. Επειδή έλιξε λήξει η Budapest card είχαμε βγάλει μία ημερήσια κάρτα για τα ΜΜΕ, η οποία ήταν χάρτινη και την πέταξα καταλάθος μαζί με κάτι χαρτομάντηλα… τραγικό; Ούτε που κατάλαβα πως το έκανα. Ξαναέβγαλα και επιστρέψαμε στην Vaci Utca για τελευταία βόλτα. Περπατώντας ανακαλύψαμε ένα μαγαζάκι που είχε σουβλιστό τσουρέκι. Το τσουρέκι αυτό το είχαμε μυρίσει και δει ότι υπάρχει στο ζωολογικό κήπο ,δεν λέω πολλά απλά όταν πάτε να φάτε σίγουρα και είναι αυτό που διαβάσατε, ένα τσουρέκι που το πασπάλιζαν με ζάχαρη και το έψηναν σουβλίζοντάς το. Αγοράσαμε αναμνηστικά και καταλήξαμε για φαγητό σε ένα ωραίο υπόγειο μαγαζάκι το Fatal (Fatl tterem | dvzljk a Fatl vendgl honlapjn!) ,τεράστιες μερίδες απίστευτες τιμές και ένας σερβιτόρος σωστός Ούγγρος. Αν πάτε να φάτε μανιταρόσουπα. Τελευταία βόλτα στο ποτάμι φάγαμε ένα μάρτσιπαν από έναν πλανόδιο, πήραμε βαλίτσες και ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε στην Ελλάδα!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Εκείνο που με τράβηξε στην ιστορία σου είναι το καλοφαγάδες... και το low μπάτζετ...όχι οτι η Βουδαπέστη είναι άσχημη!Είναι πολύ όμορφη πόλη και ρομαντική!Το νησάκι της Μαργαρίτας ήταν κάτι ιδιαίτερο;Εγώ είχα πάει χειμώνα και νομίζω πως δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση.Ωραία η δραστηριότητα με το διθέσιο ποδήλατο!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Το νησάκι της Μαργαρίτας είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο πάρκο, αν δεν νοικιάσεις αμαξάκι ή ποδήλατο ίσως είναι λίγο κουραστικό να περιηγηθείς με τα πόδια. Μέσα είχε παγώνια και κάποια άλλα ζωάκια σαν μικρούλη ζωολογικό κήπο, εκκλησάκι, είχε ένα ξενοδοχείο με spa και μια αίθρια καφετέρια καθώς και κάποια αρχαία.Λέγεται ότι εκεί έμενε η Μαργαρίτα η κόρη του βασιλιά της Βουδαπέστης.Είχε έναν λοιμό στην πόλη και ο βασιλιάς είχε τάξει στον θεό να μονάσει η κόρη του σε αυτό το νησί μιας και δεν μπορούσε να την βάλει χωρίς την θέληση της σε μοναστήρι. Είναι όμορφα και το συντριβάνι της εισόδου εντυπωσιακότατο.Οταν πήγαμε και εμείς γίνονταν κάποια έργα στο τραμ και ενώ υπήρχε στάση που σε έβγαζε απ΄εξω απο το νησάκι έπρεπε να κατεβούμε στην επόμενη και να περπατήσουμε,δεν μας κούρασε καθόλου το περπάτημα!Αν έχεις πάει σε όσα μέρη έχεις προγραμματίσει αξίζει να πας βόλτα...το bringohinto αξίζει πολύ,έχει πλάκα!!!! :)
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στην Αμερική
Βουδαπέστη πολυαγαπημένη!
Πήγαμε πριν τρία χρόνια και περάσαμε υπέροχα! Θα ξαναπήγαινα
με μεγάλη χαρά!
Ευχαριστούμε για την ιστορία!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
αγαπητή i love travels μηπώς εννοείς αυτό?
afarm1.static.flickr.com_113_261395938_b5f7bc1f7b.jpg

;)

Ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σ'άρεσε;Εμένα πάρα πολύ,διαλέξαμε με γεύση κανέλλα (είχε και σοκολάτας και βουτύρου) !!! Αχ να είχαμε ένα τωρα!!!!!:D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
εγώ το έχω βαρεθεί το Trdelník, μιας κι το φτιάχνουν στην Πολώνια (είναι διάσημο Σλοβάκικο γλυκάκι αυτό)

Trdeln
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Δεν ήξερα πως το έλεγαν!Και εγώ είχα διαβάσει κάπου ότι το φτιάχνουν κυρίως στα πανηγύρια της Βουδαπέστης.Τυχερός που μπορείς να τρως όποτε θέλεις :p
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
κι συ το ίδιο, που μπορείς να τρως σουβλάκι ;ρ
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Χαχαχαχα!!!!!!!!Σωστό και αυτό! :bleh::bleh::bleh:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
αγαπητή i love travels μηπώς εννοείς αυτό?
afarm1.static.flickr.com_113_261395938_b5f7bc1f7b.jpg

;)
Ακριβώς το ίδιο έτρωγα, καθημερινά γιατί μου άρεσε πολύ, και στην Πράγα. Και το έψηναν σε κυλίνδρους, όπως ακριβώς φαίνεται και στη φωτογραφία στο λινκ που έδωσε ο ThanasisU2.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
για όποιον θέλει να το φτιάξει σπίτι του

κι αν είστε φρόνιμοι, κι περάσω μαθηματικά 4 κι φυσική 4, θα σας το μεταφράσω ;Ρ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom