Ουγγαρία Βουδαπέστη για ρομαντικούς καλοφαγάδες εξερευνητές με low μπάτζετ

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική

Προορισμός:Βουδαπέστη
Πρωταγωνιστές:Εγώ &ο Παναγιώτης
Εντύπωση ταξιδιού: Ήταν απίστευτα, και ναι θα ξαναπήγενα!​


Ο χειμώνας είχε μπει για τα καλά, η απογοήτευση ήταν μεγάλη γιατί τα οικονομικά δεν ήταν τόσο καλά ώστε να πάμε κάποιο ταξιδάκι τα Χριστούγεννα και λόγο της δουλειάς δεν μπορούσαμε να λείψουμε άλλη περίοδο. Η απόφαση λοιπόν πάρθηκε λίγο μετά τα Χριστούγεννα. Η Βουδαπέστη μας περίμενε το Πάσχα! Ονόμασα τον εαυτό μου ταξιδιωτικό πράκτορα και μετά από ώρες αναζήτησης στο διαδίκτυο διαβάσματος σε ταξιδιωτικούς οδηγούς το πρόγραμμα βγήκε, το καλό είναι ότι πετυχε και η αίσθηση που μας άφησε η πόλη ήταν μαγική.Την ζήσαμε σαν τουρίστες αλλά και κάνοντας πράγματα που κάνουν και οι Ούγγροι στην καθημερινή τους ζωή.Κλείσαμε τα εισιτήρια με την Malev και ξενοδοχείο κοντά σε μετρό όπως επιλέγουμε πάντα. Η ώρα για να ταξιδέψουμε έφτασε, είχαν περάσει κιόλας 2,5 μήνες περίπου από την πρώτη μας κράτηση για Βουδαπέστη! Η πίεση που ένιωθα ήταν μεγάλη μιας και 1 βδομάδα πριν από το ταξίδι δεν προλάβαινα να πάρω ανάσα λόγω δουλειάς και έπρεπε να προμηθευτώ ότι μου έλειπε τουλάχιστον 1 βδομάδα πριν την αναχώρηση μας. Συνάλλαγμα δεν βρίσκαμε σε καμία τράπεζα ενώ δεν είχε ούτε η τράπεζα της Ελλάδας. Διαβάσαμε σε forum ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε από εδώ γιατί εκεί έχει καλύτερες ισοτιμίες . Νιώθοντας μεγάλη ανασφάλεια αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε έχοντας πάνω μας μόνο ευρώ. [ Φτάνοντας στην Βουδαπέστη και μέσα στο αεροδρόμιο υπήρχε exchange.Το κακό του βέβαια ήταν ότι η ισοτιμία ήταν χάλια και γι’ αυτό ανταλλάξαμε λίγα χρήματα για τα πρώτα έξοδα. Φτάνοντας στην Βουδαπέστη ανακαλύψαμε ότι είχαν δίκαιο όλοι και ότι κάθε τετράγωνο είχε και το exchange του. Η διαφορά των ισοτιμιών στα πιο πολλά από αυτά ήταν ελάχιστες, συνάντησα βέβαια και κάποια που σε «κλέβανε» , αλλά λίγα. Την καλύτερη ισοτιμία την συναντήσαμε σε 1 μικρούλι απέναντι από το πασίγνωστο καφέ NewYork.]

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Εκείνο που με τράβηξε στην ιστορία σου είναι το καλοφαγάδες... και το low μπάτζετ...όχι οτι η Βουδαπέστη είναι άσχημη!Είναι πολύ όμορφη πόλη και ρομαντική!Το νησάκι της Μαργαρίτας ήταν κάτι ιδιαίτερο;Εγώ είχα πάει χειμώνα και νομίζω πως δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση.Ωραία η δραστηριότητα με το διθέσιο ποδήλατο!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Το νησάκι της Μαργαρίτας είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο πάρκο, αν δεν νοικιάσεις αμαξάκι ή ποδήλατο ίσως είναι λίγο κουραστικό να περιηγηθείς με τα πόδια. Μέσα είχε παγώνια και κάποια άλλα ζωάκια σαν μικρούλη ζωολογικό κήπο, εκκλησάκι, είχε ένα ξενοδοχείο με spa και μια αίθρια καφετέρια καθώς και κάποια αρχαία.Λέγεται ότι εκεί έμενε η Μαργαρίτα η κόρη του βασιλιά της Βουδαπέστης.Είχε έναν λοιμό στην πόλη και ο βασιλιάς είχε τάξει στον θεό να μονάσει η κόρη του σε αυτό το νησί μιας και δεν μπορούσε να την βάλει χωρίς την θέληση της σε μοναστήρι. Είναι όμορφα και το συντριβάνι της εισόδου εντυπωσιακότατο.Οταν πήγαμε και εμείς γίνονταν κάποια έργα στο τραμ και ενώ υπήρχε στάση που σε έβγαζε απ΄εξω απο το νησάκι έπρεπε να κατεβούμε στην επόμενη και να περπατήσουμε,δεν μας κούρασε καθόλου το περπάτημα!Αν έχεις πάει σε όσα μέρη έχεις προγραμματίσει αξίζει να πας βόλτα...το bringohinto αξίζει πολύ,έχει πλάκα!!!! :)
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στην Αμερική
Βουδαπέστη πολυαγαπημένη!
Πήγαμε πριν τρία χρόνια και περάσαμε υπέροχα! Θα ξαναπήγαινα
με μεγάλη χαρά!
Ευχαριστούμε για την ιστορία!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
αγαπητή i love travels μηπώς εννοείς αυτό?
afarm1.static.flickr.com_113_261395938_b5f7bc1f7b.jpg

;)

Ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σ'άρεσε;Εμένα πάρα πολύ,διαλέξαμε με γεύση κανέλλα (είχε και σοκολάτας και βουτύρου) !!! Αχ να είχαμε ένα τωρα!!!!!:D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
εγώ το έχω βαρεθεί το Trdelník, μιας κι το φτιάχνουν στην Πολώνια (είναι διάσημο Σλοβάκικο γλυκάκι αυτό)

Trdeln
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Δεν ήξερα πως το έλεγαν!Και εγώ είχα διαβάσει κάπου ότι το φτιάχνουν κυρίως στα πανηγύρια της Βουδαπέστης.Τυχερός που μπορείς να τρως όποτε θέλεις :p
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
κι συ το ίδιο, που μπορείς να τρως σουβλάκι ;ρ
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Χαχαχαχα!!!!!!!!Σωστό και αυτό! :bleh::bleh::bleh:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
αγαπητή i love travels μηπώς εννοείς αυτό?
afarm1.static.flickr.com_113_261395938_b5f7bc1f7b.jpg

;)
Ακριβώς το ίδιο έτρωγα, καθημερινά γιατί μου άρεσε πολύ, και στην Πράγα. Και το έψηναν σε κυλίνδρους, όπως ακριβώς φαίνεται και στη φωτογραφία στο λινκ που έδωσε ο ThanasisU2.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
για όποιον θέλει να το φτιάξει σπίτι του

κι αν είστε φρόνιμοι, κι περάσω μαθηματικά 4 κι φυσική 4, θα σας το μεταφράσω ;Ρ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom