Ισπανία Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road

Grerena

Member
Μηνύματα
1.304
Likes
17.270
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas

Ο λόγος που επέλεξα να μείνουμε κοντά στην Algeciras ήταν και επειδή ήταν κοντά στην Tarifa/Tanger, αλλά και γιατί ήταν κοντά στο Gibraltar. Το Gibraltar είναι αρκετά τουριστικός προορισμός, αλλά δεν θα τον έλεγα «παγίδα». Στα 22χλμ φτάσαμε στα σύνορα. Έπρεπε να παρκάρουμε το αυτοκίνητο και να περάσουμε πεζοί τα σύνορα. Η 2η φορά που πληρώσαμε parking σε σημείο ελεγχόμενης στάθμευσης σε όλο το ταξίδι. Μόνο που τώρα κάναμε λάθος. Μόλις πληρώσαμε το αυτόματο μηχάνημα, μας πλησίασε μια Ισπανίδα και στα Ισπανικά μας είπε να μην πληρώσουμε γιατί είναι Κυριακή και δεν τα κοιτάει κανένας….Όπως Ελλάδα δηλαδή; Πολύ αργά.
Το Gibraltar διοικείται από τη Μ. Βρετανία. Οι κάτοικοι όμως αυτοαποκαλούνται Γιβραλταριανοί και όχι Βρετανοί. Μιλούν Αγγλικά με την Αγγλική προφορά και «περνούν» και τα δύο νομίσματα.
Αυτό που εξ’ αρχής μου φάνηκε αστείο είναι ότι για να μπεις στο Gibraltar θα πρέπει να περάσεις από έναν δρόμο που «κόβει» κάθετα το αεροδρόμιο της χώρας. Μάλιστα εμείς καθυστερήσαμε λίγο να μπούμε γιατί διακόπηκε για λίγο η κυκλοφορία γιατί εκείνη τη στιγμή προσγειωνόταν αεροπλάνο.
Πήραμε ένα λεωφορείο και φτάσαμε στην άκρη του Gibraltar, στο Europa point, που εκεί είναι η «άκρη της Ευρώπης». Να σημειωθεί ότι πληρώνεις στην είσοδο της χώρας γύρω στα 4? ανά άτομο και μπαίνεις απεριόριστα χωρίς άλλο επιπλέον κόστος στα λεωφορεία της χώρας.
Το κλου του Gibraltar είναι ο βράχος του. Πρόκειται για έναν βράχο ύψους 450 μέτρων, πολύ απότομο, στους πρόποδες του οποίου είναι χτισμένη η πόλη. Στον βράχο υπάρχουν πολλά αξιόλογα πράγματα να δεις εκτός βέβαια από την εκπληκτική θέα. Το πρόγραμμά μου έλεγε ότι θα ανεβαίναμε στην κορυφή με το διάσημο τελεφερίκ του. Φτάνοντας όμως στην είσοδο του τελεφερίκ υπήρχε κάποιο βαν που μας πρόσφερε με την ίδια τσουχτερή τιμή (26?) του τελεφερίκ να μας ξεναγήσει και σε άλλα 3 αξιοθέατα του βράχου που θα μας πήγαινε οδικώς και συνεπώς ξεκούραστα σε αντίθεση με το τελεφερίκ που θα σε πήγαινε σε ένα σημείο και τα υπόλοιπα αν ήθελες να τα δεις θα έπρεπε να πας να τα δεις πεζός. Αρκεί να βρίσκαμε άλλα 2 ζευγάρια. Μας φάνηκε καλή φάση. Θα υποκύπταμε για 2η φορά σε σχήμα group. Έλα όμως που μερικές φορές συμφέρει; Περιμέναμε και ευτυχώς εμφανίστηκαν και άλλα άτομα (1 ζευγάρι Αμερικανών και 1 Ολλανδών) και συμπληρώθηκε το group. Πάλι νομίζω ότι άξιζε τον κόπο. Κάναμε 4 στάσεις. Η 1η ήταν στις στήλες του Ηρακλή. Η 2η στο σπήλαιο του Αγίου Μιχαήλ.
Ήταν ένα κλασικό σπήλαιο με σταλακτίτες και σταλαγμίτες με τη διαφορά όμως ότι η επίσκεψή μας εκεί συνοδεύονταν από τους ήχους κλασικής μουσικής. Στην μεγάλη αίθουσα του σπηλαίου υπήρχαν καθίσματα για τους θεατές που θα παρακολουθούσαν συναυλία το βράδυ. Εγώ γνώριζα εξ’ αρχής για τις συναυλίες, αλλά είναι πολύ δύσκολο να ανέβεις στο βράχο βράδυ ή μάλλον ώρα που δεν λειτουργεί το τελεφερίκ και προτιμήσαμε να επισκεφτούμε το βράχο νωρίς την ημέρα για να δούμε και τα υπόλοιπα αξιοθέατα 3η στάση ήταν οι πολεμικές στοές. 60χλμ. στοών μέσα στο βράχο έχουν ανοιχτεί από το 1770 για στρατηγικούς λόγους. 4η στάση και πιο εντυπωσιακή για εμένα σε ένα σημείο που ο βράχος «λεπταίνει» με αποτέλεσμα να βλέπεις θάλασσα γύρω γύρω και από πολύ ψηλά. Η θέα εκπληκτική. Φαίνεται μέχρι και η Αφρική. Σε αυτό δε το σημείο συναντάς και τους περίφημους πιθήκους του Gibraltar οι οποίοι σύμφωνα με τον μύθο όταν θα εξαφανιστούν από το μέρος, ο βράχος θα περάσει και πάλι στα χέρια των Ισπανών. Σήμερα κατοικούν στο βράχο 7 οικογένειες πιθήκων. Το αστείο είναι ότι αυτοί οι πίθηκοι είναι πολύ εξοικιωμένοι με τους ανθρώπους και μάλιστα θα έλεγα ότι είναι πολύ θρασείς. Μόλις φτάσαμε εκεί μας την «πέσανε». Πάνω στο αυτοκίνητο, στους ώμους μας, όπου έβρισκαν. Ο οδηγός τους πετούσε φαγητό μακριά μας για να απομακρυνθούν και να μην μας ενοχλούν. Αυτό το μικρό tour κράτησε 1,5 ώρα. Γυρίσαμε στο parking με το λεωφορείο και πήραμε το δρόμο για Malaga μέσω όμως των ορεινών λευκών χωριών. Ο άνδρας μου δεν ήθελε να ανέβουμε το βουνό. Εντάξει πια όλη την Ισπανία γυρίσαμε. Τι άλλο θα δούμε; Λευκά χωριά; Έχουμε και στην Ελλάδα τέτοια. Και είναι μακριά η Malaga και θα φτάσουμε αργά και θα καθυστερήσουμε, να πάμε νωρίς να ξεκουραστούμε κ.α. Εγώ βέβαια ήμουν της άποψης: τι φτάσαμε τόσο κοντά και δεν θα δούμε τα περιβόητα pueblos blancos; Ειδικά την Ronda με το φοβερό φαράγγι της; Τελικά ύστερα από 75 περίπου χλμ. και μικρές στάσεις στο δρόμο για φωτογραφίες φτάσαμε στη Ronda.
Η Ronda είναι η πατρίδα των ταυρομαχιών. Η αρένα της είναι ιστορική και αποτελεί από μόνη της ένα αξιοθέατο. Η βασική attraction όμως της πόλης είναι η πάνω από 100μέτρα ύψους γέφυρά της, που ενώνει τα δύο κομμάτια της πόλης που «κρέμεται» από το φαράγγι. Από όπου και να κοιτάξεις αυτή τη γέφυρα σου προκαλεί δέος. Η πόλη είναι χτισμένη στο χείλος του γκρεμού και από πολλά σημεία έχει πολύ ωραία θέα προς την κοιλάδα που βρίσκεται στα πόδια της.
Ύστερα από περίπου 2ωρο περιπλάνησης στην πόλη πήραμε το δρόμο του γυρισμού, προς Malaga. Είχα ξεχάσει ότι είχαμε ανέβει σε υψόμετρο και τώρα στην κατηφόρα συναντήσαμε πολύ ομίχλη και χαμηλή ορατότητα γιατί νύχτωνε κιόλας. Θέλαμε σήμερα μέχρι τις 10:00 να παραδίδαμε το αυτοκίνητο μια που τις 2 επόμενες θα ήμασταν Malaga και μόνο και δεν θα το χρειαζόμασταν άλλο. Τελικά φτάσαμε γύρω στις 10:00 στο ξενοδοχείο. Ήταν το Silken Puerta Malaga, κεντρικό πια, μια που δεν θα χρειαζόμασταν άλλο parking. Η τιμή του για 2 βράδια 156?. Καλή τιμή για 4 αστέρων ξενοδοχείο. Ήθελα ένα πιο καλό ξενοδοχείο για το φινάλε του ταξιδιού που θα συνοδευόταν με μια πιο χαλαρή ματιά στην πόλη και για να έχει το ταξίδι και «λίγο απ’ όλα». Έτσι επίσης δεν θα γυρνούσαμε εξαντλημένοι πίσω. Θα προλαβαίναμε να ξεκουραστούμε πριν γυρίσουμε στην καθημερινότητά μας.
Τελικά αποφασίσαμε να παραδώσουμε το αυτοκίνητο την άλλη μέρα και να πάμε να φάμε κάπου κοντά στο ξενοδοχείο. Πήγαμε σε ένα «βρώμικο» τούρκικο και φάγαμε κεμπάμπ. Ακόμα και αυτό μου άρεσε. Κατάκοποι πήγαμε για ύπνο.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς τηνα και ας άργησε.
κάλώς μας όρισες,Grerena,με τη δυναμική σου είσοδο,μάλλον δε μας βλέπω να κοιμόμαστε σήμερα απο το πολύ διάβασμα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.304
Likes
17.270
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Από μια πρωτάρα...για το forum.

Μάλλον ξεκίνησα λίγο απότομα την επικοινωνία μου με το forum. Συγχωρεστε με την πρωτάρα....Θα τα μάθω σιγά σιγά. Παντα διάβαζα τις ιστορίες του travel stories, και τώρα έφτασε η ώρα να καταθέσω τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες. Είμαι πολύ χαρούμενη. Τα λέμε.:D
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καλώς ήρθες και σε ευχαριστούμε για την ωραία αρχή σου.Η Ανδαλουσία είναι κι εμένα ένα από τα απωθημένα μου και το καλοκαίρι που πέρασε ήμουν πολύ κοντά στο να κάνω κι εγώ road trip σε συνδιασμό με Μαρόκο αλλά τελικά επειδή είχα μόνο 2 εβδομάδες τις αφιέρωσα όλες στο Μαρόκο. Πάντως αν σου είναι εύκολο καλό θα ήταν να μας βάλεις και λίγες φωτογραφίες...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες Grerena! Είσαι η δυναμική απόδειξη ότι ο κόσμος εξακολουθεί να έχει όρεξη να γράψει travelstories!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κρίμα δεν ειναι μια τόσο ωραια ιστορια και τόσες πληροφοριες να ειναι στα "νέα μέλη" ;
Τυχαία την ανακαλυψα .... γιατί συνήθως δεν διαβαζω αυτη την ενότητα
καλιτερα οι mods να την περασουν στις ταξιδιωτικές ιστοριες ....

μπραβο grerena , μακάρι να εγραφαν όλοι οι καινουργιοι έτσι ......
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.304
Likes
17.270
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Είμαι πολύ χαρούμενη για την ανταπόκριση που είχε η πρώτη ιστορία μου. πέρασα τόσο όμορφα που ήθελα πολύ να μοιραστώ αυτήν την εμπειρία μου με ομοιδεάτες. Ελπίζω σύντομα να βρω λίγο χρόνο και να γράψω για το ταξίδι μου στην Παμπλόνα. Προσεχώς λοιπόν...:cool:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κρίμα δεν ειναι μια τόσο ωραια ιστορια και τόσες πληροφοριες να ειναι στα "νέα μέλη" ;
Τυχαία την ανακαλυψα .... γιατί συνήθως δεν διαβαζω αυτη την ενότητα
καλιτερα οι mods να την περασουν στις ταξιδιωτικές ιστοριες ....

μπραβο grerena , μακάρι να εγραφαν όλοι οι καινουργιοι έτσι ......
Έστειλα πμ στους mods να τη μεταφέρουν
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης. :clap:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Αυτό θα πει γρήγορη ολοκλήρωση ιστορίας! Μήπως θα έπρεπε να δίνουμε βραβείο γι' αυτό?
Υπέροχος προορισμός, ωραία γραφή και πολλές πληροφορίες!
Ευχαριστούμε :clap: :clap:
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Από μια πρωτάρα...για το forum.

Μάλλον ξεκίνησα λίγο απότομα την επικοινωνία μου με το forum. Συγχωρεστε με την πρωτάρα....Θα τα μάθω σιγά σιγά. Παντα διάβαζα τις ιστορίες του travel stories, και τώρα έφτασε η ώρα να καταθέσω τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες. Είμαι πολύ χαρούμενη. Τα λέμε.:D
Ησουνα υπέροχη!!!
Φεύγουμε αύριο για Ν. Ισπανία και οι πληροφορίες τελευταίας στιγμής (οι δικές σου) ήταν οι καλύτερες και πληρέστερες!
Χίλια ευχαριστώ και καλά ταξίδια!
 

FLOKALI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Αγαπητή Grerena, εγώ σαν νέο μέλος στην παρέα σας και συγχρόνως σαν υποψήφιος ταξιδιώτης στην Ισπανία-Πορτογαλία, τον προσεχή Ιούνιο, διάβασα μ ενδιαφέρον την περιγραφή του ταξιδιού σας και εντυπωσιάστηκα. Αυτό που μου αρέσει, όταν διαβάζω ταξιδιωτικά θέματα, είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνουν πάρα πολύ και χαίρομαι γι αυτό, διότι το εκμεταλλεύομαι, άλλωστε γι αυτό τα γράφουν. Σ ευχαριστώ πολύ, με βοήθησες πολύ να εμπλουτίσω την Ανδαλουσία, διότι σ εμάς τους μοτοσυκλετιστές, δεν είναι εύκολα παρόμοια ταξίδια, διότι δεν αρέσουν σε όλους όλα. Ευτυχώς που η παρέα μου η ταξιδιωτική, 7 Μοτοσυκλέτες-Ζευγάρια, είμαστε της ίδιας φιλοσοφίας, όσον αφορά τα ενδιαφέροντα. Εύχομαι να συνεχίσεις να ταξιδεύεις και να γράφεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom