Ισπανία Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas

Γνωστή,…άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα…by road.

Πάντα ήθελα ένα ταξίδι στην Ανδαλουσία. Το θεωρούσα κάτι σαν υποχρέωση. Ήταν ένα από τους standar ταξιδιωτικούς προορισμούς που έπρεπε να κάνει ένας ταξιδιώτης. Ώσπου διάβασα ένα άρθρο του Γεωτροπίου αφιερωμένο στην Αλμερία, μία επαρχία της Ανδαλουσίας και σφηνώθηκε για τα καλά στο μυαλό μου να οργανώσω ένα ταξίδι road trip που να περιλαμβάνει την κλασική Ανδαλουσία με την Αλμερία μαζί.
Σύμφωνα με το άρθρο η Αλμερία είναι μία παρθένα περιοχή, η μοναδική έρημος της Ευρώπης, η οποία λόγω της ιδιαιτερότητας και της ομορφιάς του τοπίου της επιλέχθηκε από πολλούς σκηνοθέτες ως σκηνικό ταινιών, όπως η τριλογία των western του Sergio Leone, «Indiana Jones, η τελευταία σταυροφορία» και άλλες. Έτσι άρχισα να φτιάχνω πρόγραμμα που να περιλαμβάνει την Αλμερία αλλά και την κλασική Ανδαλουσία.
Το ταξίδι έγινε τέλη Ιουνίου του ‘11. Αεροπορικά εισητήρια έκλεισα τρεις μήνες πριν -σχετικά οικονομικά για καλοκαιρινή περίοδο- για Malaga 220? το άτομο (μέσω Ζυρίχης με Swiss).
Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι ότι ήταν δυνατόν, είχε οργανωθεί από πριν. Με τη βοήθεια του booking.com και του via mischelin, είχα κλείσει ξενοδοχεία και είχα υπολογίσει αποστάσεις και χρόνους διαδρομών ώστε να μην υπάρχουν «νεκροί χρόνοι» κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.
Στην αφήγησή μου θα αναφερθώ όσο γίνεται πιο αναλυτικά στα αξιοθέατα που πιστεύω ότι δεν είναι τόσο τουριστικά και τόσο γνωστά. Επειδή αυτά ακριβώς με ξάφνιασαν και με συνάρπασαν συγχρόνως. Τα άκρως τουριστικά αξιοθέατα της Ανδαλουσίας σαφώς και πρέπει να τα επισκεφτεί κανείς, απλά εμένα προσωπικά δεν με ξάφνιασαν γιατί ήξερα τι θα έβλεπα. Είχα διαβάσει τόσα πολλά και είχα δει τόσα αφιερώματα στην τηλεόραση και στο internet που απλά τώρα θα τα έβλεπα live.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
καλώς τηνα και ας άργησε.
κάλώς μας όρισες,Grerena,με τη δυναμική σου είσοδο,μάλλον δε μας βλέπω να κοιμόμαστε σήμερα απο το πολύ διάβασμα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Από μια πρωτάρα...για το forum.

Μάλλον ξεκίνησα λίγο απότομα την επικοινωνία μου με το forum. Συγχωρεστε με την πρωτάρα....Θα τα μάθω σιγά σιγά. Παντα διάβαζα τις ιστορίες του travel stories, και τώρα έφτασε η ώρα να καταθέσω τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες. Είμαι πολύ χαρούμενη. Τα λέμε.:D
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Καλώς ήρθες και σε ευχαριστούμε για την ωραία αρχή σου.Η Ανδαλουσία είναι κι εμένα ένα από τα απωθημένα μου και το καλοκαίρι που πέρασε ήμουν πολύ κοντά στο να κάνω κι εγώ road trip σε συνδιασμό με Μαρόκο αλλά τελικά επειδή είχα μόνο 2 εβδομάδες τις αφιέρωσα όλες στο Μαρόκο. Πάντως αν σου είναι εύκολο καλό θα ήταν να μας βάλεις και λίγες φωτογραφίες...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες Grerena! Είσαι η δυναμική απόδειξη ότι ο κόσμος εξακολουθεί να έχει όρεξη να γράψει travelstories!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Κρίμα δεν ειναι μια τόσο ωραια ιστορια και τόσες πληροφοριες να ειναι στα "νέα μέλη" ;
Τυχαία την ανακαλυψα .... γιατί συνήθως δεν διαβαζω αυτη την ενότητα
καλιτερα οι mods να την περασουν στις ταξιδιωτικές ιστοριες ....

μπραβο grerena , μακάρι να εγραφαν όλοι οι καινουργιοι έτσι ......
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Είμαι πολύ χαρούμενη για την ανταπόκριση που είχε η πρώτη ιστορία μου. πέρασα τόσο όμορφα που ήθελα πολύ να μοιραστώ αυτήν την εμπειρία μου με ομοιδεάτες. Ελπίζω σύντομα να βρω λίγο χρόνο και να γράψω για το ταξίδι μου στην Παμπλόνα. Προσεχώς λοιπόν...:cool:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Κρίμα δεν ειναι μια τόσο ωραια ιστορια και τόσες πληροφοριες να ειναι στα "νέα μέλη" ;
Τυχαία την ανακαλυψα .... γιατί συνήθως δεν διαβαζω αυτη την ενότητα
καλιτερα οι mods να την περασουν στις ταξιδιωτικές ιστοριες ....

μπραβο grerena , μακάρι να εγραφαν όλοι οι καινουργιοι έτσι ......
Έστειλα πμ στους mods να τη μεταφέρουν
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης. :clap:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υποσαχάρια Αφρική
Αυτό θα πει γρήγορη ολοκλήρωση ιστορίας! Μήπως θα έπρεπε να δίνουμε βραβείο γι' αυτό?
Υπέροχος προορισμός, ωραία γραφή και πολλές πληροφορίες!
Ευχαριστούμε :clap: :clap:
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Από μια πρωτάρα...για το forum.

Μάλλον ξεκίνησα λίγο απότομα την επικοινωνία μου με το forum. Συγχωρεστε με την πρωτάρα....Θα τα μάθω σιγά σιγά. Παντα διάβαζα τις ιστορίες του travel stories, και τώρα έφτασε η ώρα να καταθέσω τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες. Είμαι πολύ χαρούμενη. Τα λέμε.:D
Ησουνα υπέροχη!!!
Φεύγουμε αύριο για Ν. Ισπανία και οι πληροφορίες τελευταίας στιγμής (οι δικές σου) ήταν οι καλύτερες και πληρέστερες!
Χίλια ευχαριστώ και καλά ταξίδια!
 

FLOKALI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Αγαπητή Grerena, εγώ σαν νέο μέλος στην παρέα σας και συγχρόνως σαν υποψήφιος ταξιδιώτης στην Ισπανία-Πορτογαλία, τον προσεχή Ιούνιο, διάβασα μ ενδιαφέρον την περιγραφή του ταξιδιού σας και εντυπωσιάστηκα. Αυτό που μου αρέσει, όταν διαβάζω ταξιδιωτικά θέματα, είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνουν πάρα πολύ και χαίρομαι γι αυτό, διότι το εκμεταλλεύομαι, άλλωστε γι αυτό τα γράφουν. Σ ευχαριστώ πολύ, με βοήθησες πολύ να εμπλουτίσω την Ανδαλουσία, διότι σ εμάς τους μοτοσυκλετιστές, δεν είναι εύκολα παρόμοια ταξίδια, διότι δεν αρέσουν σε όλους όλα. Ευτυχώς που η παρέα μου η ταξιδιωτική, 7 Μοτοσυκλέτες-Ζευγάρια, είμαστε της ίδιας φιλοσοφίας, όσον αφορά τα ενδιαφέροντα. Εύχομαι να συνεχίσεις να ταξιδεύεις και να γράφεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom