Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν μείναμε στην κεντρική αλλά δεν ξέρω και πως λέγεται αυτή που πήγαμε. Περπατήσαμε για λίγη ώρα και σταματήσαμε σε ένα σημείο που φαίνονταν ωραία τα νερά, βρήκαμε μια σκιά κάτω από τους κέδρους και καθίσαμε.
Άρα δε πήγατε στις Βάγκες :D Δεν πειράζει :)

@alma δώσε και μερικές πληροφορίες αν θέλεις.
Συχνότητα δρομολογίων, κόστος, πόση ώρα απαιτεί η μετάβαση από την Ιεράπετρα αλλά και πόση ώρα «πρέπει» να μείνεις, περιμένοντας καραβάκι για επιστροφή.
Για παράδειγμα έχει ένα που πάει πρωί κι ένα που επιστρέφει απόγευμα ή συχνότερα δρομολόγια;
Συνήθως τα καραβάκια πάνε πακέτο. Δηλαδή άμα πάρεις το καραβάκι στις 10:00 τότε πρέπει να γυρίσεις με το ίδιο στις 17:00 (ή τελοσπαντων όποια ώρα είναι). Ειδικά τώρα που υπάρχει και COVID νομίζω είναι και απαιτούμενο να πας με το ίδιο καραβάκι προκειμένου να υπάρχει ιχνηλάτηση σε περίπτωση κρούσματος (ιχνη-ποια χαχαχαχα). Τουλάχιστον έτσι ήταν πέρυσι. Χρειάζεται τηλέφωνο σίγουρα στην Ιεράπετρα και στο Μακρύγιαλο για το Κουφονήσι για να δείτε τις ώρες.

Αφού δε δουλεύει το αναψυκτήριο στο νησί, τα νερά και η τροφή από πριν είναι μεγάλο must γιατί αλλιώς σε πιάνει απελπισία. Πέρυσι ήμασταν 2 άτομα και είχαμε 6 0,5l μπουκάλια νερό και μας τελείωσε το τελευταίο καμια ώρα πριν φύγουμε και μπήκα στο πλοιαράκι σα το λυσσασμένο.

Επίσης μεγάλο must να έχεις δει τον καιρό από πριν, είναι τέτοιοι οι αέριδες που μπορεί στη Χρυσή να έχει αέρα και στο Κουφονήσι να έχει άπνοια ή το ανάποδο. Στη Χρυσή έχει παραλίες και στη βόρεια και στη νότια μεριά, στο Κουφονήσι οι καλές παραλίες που σε πάει το καραβάκι είναι στη νότια μεριά του νησιού.

Τώρα εάν θυμάμαι ένα πρακτορείο είχε δώσει τιμή 25 ευρώ και το άλλο πρακτορείο είχε τιμή 22 ευρώ. Κάτι τέτοιο, ειλικρινά δε θυμάμαι τιμές, αλλά μου έκανε εντύπωση που πρακτορεία σε απόσταση κάποιων μέτρων να δίνουν διαφορετικές τιμές.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Υπαρχει καποιο καραβακι για Κουφονήσι που να γυρνάει μετά τις 17:30?

Επειδη τωρα διαβασα τη συζητηση, πρώτη και τελευταια φορα ήμουν στη Χρυσή το καλοκαίρι του 2014. Τοτε είχε καντίνα. Επίσης εμείς είχαμε πάει με το καραβάκι αλλά δε γυρίσαμε την ίδια μέρα, πήραμε τα σλιπιν μπαγκζ μας και κοιμηθήκαμε εκεί. Δε ξερω αν πλεον έχει αλλάξει και είναι απαραίτητο όντως να γυρίσεις με το καράβι με το οποίο πήγες.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Στη Χρυσή από όσο ξέρω ,πλέον ΔΕΝ σταματάνε τα καραβάκια , αλλά σε πάνε γύρω γύρω και βουτάς..

Βέβαια, και τόσα χρόνια ακούγαμε, ότι δεν επιτρέπεται να διανυκτερεύσεις στη νήσο Χρυσή, και όταν πήγαμε είδαμε πολλούς να μένουν...οπότε περισσότερες πληροφορίες από τους ντόπιους όταν φτάσει κανείς εκεί...
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Cretan Daily Cruises - Chrissi Island - Cretan Daily Cruises
Cretan Daily Cruises - ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ - Cretan Daily Cruises

Καλο σας απογευμα, για να μην μακρυλογειτε ενα τηλ. μακρυα ειναι η απαντηση. Ανατολικα της Ιεραπετρας ο Μακρυ Γιαλος, περνωντας απο την Αγια Φωτια, με ωραια παραλια (αμμουδια) στο κεντρο, αριστερα του κεντρου/δυτικα εχει με χαλικι. Εκτος απο αυτη την εταιρεια/κοινοπραξια θα υπαρχουν κ'αλλες. Για την Χρυση δεν ειμαι ενημερος, ξερω οτι περυσι ή προπερυσι μαζεψανε και καθαρισανε ολο τον τοπο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Υπαρχει καποιο καραβακι για Κουφονήσι που να γυρνάει μετά τις 17:30?

Επειδη τωρα διαβασα τη συζητηση, πρώτη και τελευταια φορα ήμουν στη Χρυσή το καλοκαίρι του 2014. Τοτε είχε καντίνα. Επίσης εμείς είχαμε πάει με το καραβάκι αλλά δε γυρίσαμε την ίδια μέρα, πήραμε τα σλιπιν μπαγκζ μας και κοιμηθήκαμε εκεί. Δε ξερω αν πλεον έχει αλλάξει και είναι απαραίτητο όντως να γυρίσεις με το καράβι με το οποίο πήγες.
Υπάρχει ένα καραβάκι που κάνει την εκδρομή στο Κουφονήσι, το "πειρατικό". Και μετά μικρά ιδιωτικά σκάφη. Οπότε ή κάνεις την διαδρομή με το πειρατικό που γυρίζει 17:30, ή με κάποιο ιδιωτικό που επιστρέφεις ό,τι ώρα συμφωνήσεις.

Δεν έχω κάτι να προτείνω, με το πειρατικό είχα κάνει την εκδρομή και νομίζω ότι καλύπτει τις ώρες μια χαρά. Στην μεγάλη παραλία κάθεσαι περίπου 2,5-3 ώρες που νομίζω είναι αρκετές.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Υπάρχει ένα καραβάκι που κάνει την εκδρομή στο Κουφονήσι, το "πειρατικό". Και μετά μικρά ιδιωτικά σκάφη. Οπότε ή κάνεις την διαδρομή με το πειρατικό που γυρίζει 17:30, ή με κάποιο ιδιωτικό που επιστρέφεις ό,τι ώρα συμφωνήσεις.

Δεν έχω κάτι να προτείνω, με το πειρατικό είχα κάνει την εκδρομή και νομίζω ότι καλύπτει τις ώρες μια χαρά. Στην μεγάλη παραλία κάθεσαι περίπου 2,5-3 ώρες που νομίζω είναι αρκετές.
Οταν λες μεγαλη παραλια, ποια εννοεις; Γιατι διαβασα οτι εχει παρα πολλες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οταν λες μεγαλη παραλια, ποια εννοεις; Γιατι διαβασα οτι εχει παρα πολλες.
Στην μεγάλη παραλία που σταματάει για 2,5-3 ώρες.

Σε αυτή σταματάει κανα μισάωρο, που νομίζω δε φτάνει.

1658585582710.png


Αυτή είναι η μεγάλη.. Άμα περπατήσεις προς τα δεξιά όπως βλέπεις από το καράβι προς την παραλία, βρίσκεις παραλία που συνδυάζεις και ξανθιά και μαύρη άμμο που το θεωρώ πολύ εντυπωσιακό.

1658585694263.png
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τελεια, ευχαριστω πολυ!
 

vasoln

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σας!! Έχουμε κλείσει 13 ημέρες για να πάμε στον νομό. Φτάνουμε από Ηράκλειο.Που είναι καλύτερα να μείνουμε ως ορμητήριο εκδρομών? Σημειωτέον έχουμε 2 μικρά παιδάκια. Επίσης ποιες παραλίες είναι ιδανικές για παιδιά χωρίς πολύ κύμα ;;
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Καλησπερα. Καποιος εχει προσφατες πληροφοριες για Χρυση, ενα ζευγαρι που πηγε τον ιουνιο ειπε πως τα καραβια δε σε πανε πλεον στο νησι μα μερι τα μισα στη θαλασσα κ σε αφηνουν μονο για βουτια.... Επιπλεον...ενικιαζομενα αυτοκινητα απο αεροδρομιο ηρακλειου, εχω ωρες που προσπαθω διαδυκτιακα κ εχω τρελαθει δε μπορω να κανω κρατηση κ πληρωμη. Ευχαριστω
 

ΣταύροςΚ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Έχω κλείσει ένα δεκαήμερο για διακοπές στην περιοχή του Αγίου Νικολάου και συγκεκριμένα κοντά στην παραλία Αμουδάρα.
Θα ήθελα να μου προτείνετε οργανωμένες πλαζ στις οποίες μπορώ να κάνω το μπάνιο μου.
Όσο πιο οργανωμένο το beach bar τόσο καλύτερα για εμένα.Μπορείτε να μου προτείνετε ακόμα και πλαζ ξενοδοχείων.
Πιο πολύ δηλαδή με ενδιαφέρει να είναι ασφαλή τα πράγματα μου παρά οτιδήποτε άλλο.
Επίσης αν είναι δυνατόν προτείνετέ μου παραλίες με άμμο και όχι πέτρα.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Νομίζω ότι η καλύτερη παραλία στην περιοχή είναι το Βούλισμα στο χωριό Ίστρος...,με άμμο και τουρκουάζ νερά...Δυστυχώς μαζεύει πάρα πολύ κόσμο από τα ξενοδοχεία κτλ Πάντως προς Ελούντα έχει ακόμα μια καλή παραλία με άμμο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom