Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
πριν 1 μήνα 4 φίλοι μου έκαναν αίτηση για τη συγκεκριμένη κάρτα στην Αλφα..σε όλους ζήτησαν απλά τη φορολογική τους δήλωση και το εκκαθαριστικό μισθοδοσίας τους,για να δουν αν συμπληρώνουν το απαιτούμενο εισόδημα.οι 3 την πήραν,ο ένας όχι(αλλά δήλωνε πολύ χαμηλό εισόδημα)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πάντως, παλαιότερα είχα ρωτήσει και με ενημέρωσαν πως τα μίλια από την εν λόγω πιστωτική κάρτα δε λαμβάνονταν υπόψη σαν status miles για αναβάθμιση σε Gold.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως, παλαιότερα είχα ρωτήσει και με ενημέρωσαν πως τα μίλια από την εν λόγω πιστωτική κάρτα δε λαμβάνονταν υπόψη σαν status miles για αναβάθμιση σε Gold.
λαμβάνονται υπόψη τα αρχικά 5000 ως tier. τα υπόλοιπα όχι.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
ANEL said:
πριν 1 μήνα 4 φίλοι μου έκαναν αίτηση για τη συγκεκριμένη κάρτα στην Αλφα..σε όλους ζήτησαν απλά τη φορολογική τους δήλωση και το εκκαθαριστικό μισθοδοσίας τους,για να δουν αν συμπληρώνουν το απαιτούμενο εισόδημα.οι 3 την πήραν,ο ένας όχι(αλλά δήλωνε πολύ χαμηλό εισόδημα)
Πόσο χαμηλό; Εγώ με πάνω από 1000 το μήνα έφαγα τάπα, στην αρχή της κρίσης. Λογικά μετράει και αν δουλεύει σε ιδιωτικό ή δημόσιο...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δύο αιτήσεις πριν ένα χρόνο με διαφορά ένα μήνα μεταξύ τους. Η μία -ετήσιο εισόδημα 35000- εγκρίθηκε, η άλλη -16000- απορρίφθηκε.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Πόσο χαμηλό; Εγώ με πάνω από 1000 το μήνα έφαγα τάπα, στην αρχή της κρίσης. Λογικά μετράει και αν δουλεύει σε ιδιωτικό ή δημόσιο...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app

πολύ χαμηλό.ίσως αυτό που αναφέρεις για το που δουλεύει κάποιος,δηλ στον ιδιωτικό ή στον δημόσιο τομέα να παίζει ρόλο,δεν το ξέρω,γιατί οι φίλοι για τους οποίους μίλησα δουλεύουν στο δημόσιο(και αυτός που απέρριψαν,απλά δεν δουλεύει όλο τον χρόνο,με αποτέλεσμα να έχει χαμηλό δηλωθέν εισόδημα.)
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Δύο αιτήσεις πριν ένα χρόνο με διαφορά ένα μήνα μεταξύ τους. Η μία -ετήσιο εισόδημα 35000- εγκρίθηκε, η άλλη -16000- απορρίφθηκε.
Η τράπεζα εκτός από το εισόδημα βλέπει και τι υποχρεώσεις έχει ο καθένας.
Στεγαστικό, καταναλωτικό ή άλλο δάνειο ή άλλες πιστωτικές κάρτες "φουσκωμένες".
Νομίζω πως η γενική κατεύθυνση από την Τράπεζα της Ελλάδος είναι πως οι υποχρεώσεις κάποιου δεν πρέπει να ξεπερνούν το 40% του εισοδήματός του.
Τώρα λόγω της κρίσης νομίζω πως μπαίνουν ακόμα πιο αυστηρά όρια αφού το εισόδημα πλέον του καθενός μας το πιθανότερο είναι να μειωθεί.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μαζεψα 30,000 μιλια στην καρτα της LH και δικαιουμαι εισητηριο εκτος δωρεαν αλλά μου ζητανε κατι εξωφρενικα ποσα για φόρους, εκτος αν εξαργυρωσω αλλές 15,000 μίλια που δεν τα εχω δλδ ειναι δυνατον να θελουν κάπου 200+€ φόρους απο θεσ/κη μοναχο? ή δε κάνω κάτι καλά εγω ή είναι τρελοί για δέσιμο.... ξέρει κάποιος να πει?
 

christosl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μαζεψα 30,000 μιλια στην καρτα της LH και δικαιουμαι εισητηριο εκτος δωρεαν αλλά μου ζητανε κατι εξωφρενικα ποσα για φόρους, εκτος αν εξαργυρωσω αλλές 15,000 μίλια που δεν τα εχω δλδ ειναι δυνατον να θελουν κάπου 200+? φόρους απο θεσ/κη μοναχο? ή δε κάνω κάτι καλά εγω ή είναι τρελοί για δέσιμο.... ξέρει κάποιος να πει?
Είχα ασχοληθεί πριν χρονια με το θέμα κι είχα παρατηρήσει ότι η LH ζητούσε περισσότερους φόρους για την έκδοση εισιτηρίου με εξαργυρωση μιλίων παρά με αγορά εισιτηρίου, κάτι που δεν συμβαίνει σε άλλες εταιρείες πχ Α3 ! Δεν ξέρω αν αυτο ισχύει ακόμη. Λογω του οτι ειχα λιγα μιλια και καποιους περιορισμους στο να τα διατηρησω, τα εξαργυρωσα σε partner και δεν ασχοληθηκα ξανα μ΄ αυτο. Επίσης, να ξερεις οτι κάθε εταιρεία ορίζει διαφορετικά τους φόρους της πχ η CY ενσωματώνει τον επίναυλο καυσίμων κι αλλα τελη στους φόρους ενώ οι Α3 και ΟΑ στο ναύλο. Παράδειγμα: Το δωρεάν εισιτήριο Αθήνα-Θεσσαλονικη θα σου κοστίσει περίπου ?73 με CY ενώ με A3 ?50 και το Αθήνα-Λαρνακα ?139 και ?65 αντίστοιχα! Δεν γνωρίζω πώς χειρίζεται το θέμα "φόροι" η LH, μη σε ξενίζει όμως το να βλέπεις τεράστιους φόρους και πολυ μικρά ναύλα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μαζεψα 30,000 μιλια στην καρτα της LH και δικαιουμαι εισητηριο εκτος δωρεαν αλλά μου ζητανε κατι εξωφρενικα ποσα για φόρους, εκτος αν εξαργυρωσω αλλές 15,000 μίλια που δεν τα εχω δλδ ειναι δυνατον να θελουν κάπου 200+? φόρους απο θεσ/κη μοναχο? ή δε κάνω κάτι καλά εγω ή είναι τρελοί για δέσιμο.... ξέρει κάποιος να πει?
To award εισιτήριο είναι ένα fully flexible εισιτήριο, και έτσι σου ζητάνε τους φόρους + επίναυλους που αντιστοιχούν σε ένα fully flexible εισιτήριο (οι οποίοι είναι σημαντικά ακριβότεροι από τους φόρους+επίναυλους σε ένα saver εισιτήριο, όπως αυτό που θα αγόραζες διαφορετικά).

2 επιλογές:
- Χρησιμοποίησε τα μίλια σου για ταξίδι με μια εταιρία της συμμαχίας (π.χ. turkish) που δε χρεώνει ακριβά τους φόρους (για miles & more, τέτοια κράτηση μπορεί να γίνει μόνο μέσω του τηλεφωνικού τους κέντρου).
- Βρες κάποια προσφορά "fly smart" όπου το εισιτήριο κοστίζει μόνο 15.000 μίλια, και χρησιμοποίησε 15.000 ακόμα για τους φόρους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ή δε κάνω κάτι καλά εγω ή είναι τρελοί για δέσιμο.... ξέρει κάποιος να πει?
μια χαρά τα κανεις..καλώς ήρθες στο τευτονικό πρόγραμμα. την επόμενη φορά δες και τους φόρους που χρεώνει η τρικολόρε πριν λασπολογήσεις...:haha:
- Βρες κάποια προσφορά "fly smart" όπου το εισιτήριο κοστίζει μόνο 15.000 μίλια, και χρησιμοποίησε 15.000 ακόμα για τους φόρους.
η αγορά των φόρων με μίλια ισχύει πάντοτε? δεν την βλέπω..ίσως όμως να μην κάνω κατι σωστα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom