Ερωτησεις για Σευχελλες

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οι Κανάριες Νήσοι,είναι μια συστάδα νησιών με έκταση 7,450km² και πληθυσμό 1.694.477,που βρίσκεται ΒΔ. της Αφρικής στον Ατλαντικό Ωκεανό και μόλις 350 περίπου μίλια έναντι και δυτικά των ακτών του Μαρόκου. Αποτελεί αυτόνομη διοικητική περιοχή της Ισπανίας και ορίζεται από τις επαρχίες Λας Πάλμας και Σάντα Κρουζ ντε Τενερίφη (Σάντα Κρουθ δε Τενερίφε). Περιλαμβάνει κύρια νησιά τη Μεγάλη Κανάρια, ή Γκραν Κανάρια, τη Φουρτεβεντούρα, τη Λανζαρότε, τη Τενερίφη, τη Λα Πάλμα, τη Γκομέρα, το Χιέρο και πολλά αλλά μικρότερα.
Οι Κανάριοι νήσοι βρίσκονται βόρεια του Τροπικού του Καρκίνου και έχουν χαρακτηριστικό υποτροπικό ξηρό κλίμα. Οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, με μικρές διακυμάνσεις, τις ίδιες της Βορείου Αφρικής. Το έδαφός τους είναι ηφαιστειογενές με τη μεγαλύτερη κορφή το Πίκο ντε Τενερίφη (3.720 μ.). Δεν υφίστανται ποταμοί. Εδώ φύονται φοίνικες, κάκτοι αλλά και ευκάλυπτοι και πεύκα.Το αρχιπέλαγος των Καναρίων νήσων παρουσιάζει υψηλό τουριστικό ενδιαφέρον κατά τη χειμερινή περίοδο (της Ευρώπης).

Μια πρωτη γευση Καναριων Νησων,νομιζω οτι σου δωσαμε.Απ'αυτα που θα διαβασεις νομιζω οτι η Τενεριφη ειναι ο δημοφιλεστερος προορισμος και στη συνεχεια ερχονται Γκραν Καναρια,Λα Παλμα και Λανζαροτε.

Τι θα ελεγες ομως για μια Αιγυπτο(Ερυθρα θαλασσα)Σαρμ Ελ Σειχ για ξεκουραση καποιες μερες και ενα 2ημερο στο Καιρο για Νειλο,πυραμιδες και αιγυπτιακο μουσειο.



 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Νικ εγω που εχω παει Μαγιορκα δεν ενθουσιαστηκα ιδιαιτερα!
Καμια σχεση με την εξωτικη Ταυλανδη και Ινδονησια!
Θετικο βεβαια η αποσταση..
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Υπολογιζω γυρω στα 3.000 εισητηρια και τα βασικα.Απο κει και περα οτι ξοδεψουμε.Λεω 3 συμφωνα με τα πακετα που εχω δει απο διαφημιστικα και internet,ξερω οτι ειναι χωρις φορους.Δεν ειναι πιο ασφαλες να παω μεσω πρακτορειου;Ενα αλλο θεμα ειναι οτι η γυναικα μου εχει παει ηδη Ταιλανδη οποτε αυτον τον προορισμο τον εχουμε αποκλεισει.
Τα χρηματα που διαθετεις ειναι αρκετα για διαφορους και καλους προορισμους!
Βγειτε εκτος Ευρωπης!
Ινδονησια(Λομποκ-Μπαλι) πολυ καλη λυση! Θα με θυμηθεις..!
Προσωπικα δεν εχω ταξιδεψει ποτε μεσω πρακτορειου και ποτε δεν ειχα προβλημα!
Ασε που βγαινει και πιο οικονομικα χωρις πρακτορειο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Οι Σεϋχέλλες για μένα, είναι ωραίος προορισμός για γαμήλιο ταξίδι. Και αράζεις σε απίστευτες παραλίες, σε φύση τροπική απίστευτη και έχει να δεις διάφορα νησάκια, να μπεις σε μικρές ζούγκλες όπου θα δεις τη τοπική πανίδα στη φυσική της κατάσταση, θα κολυμπήσεις άνετα χωρίς καρχαρίες και διάφορα περίεργα και γενικώς προσφέρει μία ισορροπία μεταξύ ριλάξ και περιήγησης.

Ιδίως για ταξίδι με γυναίκα είναι μια χαρά, αφού συνήθως οι γυναίκες δε μπορούν τη πολύ περιπέτεια και τις εξερευνήσεις....φυσικά εξαιρούνται του φόρουμ, αφού είναι...γνωστά τρελλοκομεία :haha:

Μαλδίβες π.χ. να πας, δεν έχεις να κάνεις τί-πο-τα. Σεϋχέλλες έχεις να γυρίσεις αρκετά και αυτά που θα δεις (δες το σχετικό μου άρθρο) θα σε αποζημιώσουν.

Επιπλεόν, είναι ακριβός προορισμός, οπότε κάντο τώρα στο γαμήλιο γιατί μετά....:D

Μακριά από Κανάρια και τέτοια, έχω πάει στο Γκραν Κανάρια, καμία σχέση με εξωτικό νησί. Η Ρόδος 50 φορές καλύτερη (και από τη Μαγιόρκα επίσης)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
συνήθως οι γυναίκες δε μπορούν τη πολύ περιπέτεια και τις εξερευνήσεις....φυσικά εξαιρούνται του φόρουμ, αφού είναι...γνωστά τρελλοκομεία :haha:.

Μακριά από Κανάρια και τέτοια, έχω πάει στο Γκραν Κανάρια, καμία σχέση με εξωτικό νησί. Η Ρόδος 50 φορές καλύτερη (και από τη Μαγιόρκα επίσης)
Ευχαριστω για τον τιμητικο τιτλο του τρελλοκομειου..
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_notacrook.gif
(ελπιζω να εννοουσεs εμενα)

Οσο για τα Καναρια δεν εχω παει και δε θελω...
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_bawling.gif
αφηστε με στη Ροδο!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φιλε Nick , τα Καναρια νησια δεν ξερω τι λενε αλλα εγω προσωπικα δεν το ακουω καν.Εσενα μπορει να σου αρεσουν..Παντωs θα συμφωνησω με τον Doug , βγειτε εκτοs Ευρωπηs!!
Το Μπαλι-Λομποκ ειναι καλη προταση , αν και 13 ωρεs πτηση.Ειναι και οικονομικοs προορισμοs.

Οι Σευχελλεs ειναι μεσα στιs ωρεs πτησηs που θελειs , εχει μερη να παs , ολα τοπια , πανεμορφα και παραλιεs και οι δραστηριοτητεs περιοριζονται στη θαλασσα (snorkel , scuba , island hopping).
Μπορειs να νοικιασειs αυτοκινητο στο κυριωs νησι και να εξερευνησειs αλλεs παραλιεs που αξιζουν (Anse Takamaka κλπ..) αλλα ολα στοιχιζουν κυριωs η ενοικιαση οχηματοs. Αν ενδιαφερεσαι για Σευχελλεs o GTS εχει γραψει ενα ωραιοτατο αρθρο με φωτο να παρειs μια ιδεα.Για το κυριωs νησι , η για τη διαμονη μπορω να βοηθησω κι εγω (εκτοs αν παs με γραφειο).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τωρα που το σκεφτομαι , για μηνα Μαιο , γυρω στιs 10 ωρεs στον αερα και με τα χρηματα που διαθετειs , βαλε και τον Αγιο Δομηνικο στο προγραμμα. Ειναι υπεροχοs προορισμοs , θα παθειs πλακα...πηγαινε δεs κανενα βιντεακι που εχω ανεβασει και τα λεμε..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Τωρα που το σκεφτομαι , για μηνα Μαιο , γυρω στιs 10 ωρεs στον αερα και με τα χρηματα που διαθετειs , βαλε και τον Αγιο Δομηνικο στο προγραμμα. Ειναι υπεροχοs προορισμοs , θα παθειs πλακα...πηγαινε δεs κανενα βιντεακι που εχω ανεβασει και τα λεμε..
Σωστή η παίκτρια!!

Και φυσικά εσένα εννοούσα :haha::haha:

Και ξανά-φυσικά, stay that way
 

nickepsilon

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδια,Νορβηγικα φιορ
Μαλλον κλινω προς Σευχελλες μερια.Ο Αγιος Δομηνικος εχει καιρο εκεινη την εποχη δηλαδη Ιουνιο
 

nickepsilon

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδια,Νορβηγικα φιορ
Αγαπητη go2dbeach θα θελα να μου προτεινεις ξενοδοχειο για Μαχε η Πρασλεν και να μου πεις τι σου αρεσε πιο πολυ απο τις Σευχελλες.:p
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Nick , δεν εχω παει στιs Σευχελλεs :roll:. Ο GTS εχει παει και θα μαs πει τι του αρεσε πιο πολυ.Εχει γραψει και σχετικο αρθρο.

Σκεφτεσαι να παs μονοs σου χωριs γραφειο? Αν ναι , η Qatar airways εχει το εισιτηριο γυρω στα 880 ευρω για μηνα Μαιο..
Η διαμονη γενικα ειναι ακριβη , το πιο φθηνο self-catering (πολυ απλο δηλαδη δωματιο) ειναι περι τα 80-100 ευρω η βραδια :)shock:). Κατι πιο φθηνο αμφιβαλλω αν θα βρεθει , εκτοs αν δε σε ενδιαφερει πολυ η τιμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom