Ερωτησεις για Σευχελλες

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Nick οπως ειπα δεν εχω παει Σευχελλες αλλα γνωριζω στανταρ πως ειναι πανακριβα σε σχεση με προορισμους Ινδονησιας-Ταυλανδης που ειναι και σουπερ!
Και επιμενω πως το Λομποκ δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο Σευχελλες!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καλησπέρα και συγχαρητήρια που πάλεψες και νίκησες την απαίσια νόσο! Πάντα νίκες στη ζωή σου εύχομαι! Και τώρα στο θέμα.
Για τέλη Μαίου - Ιούνιο ο προορισμός με τον καλύτερο καιρό είναι το Μπαλί. Στις Σευχέλλες για την περίοδο εκείνη, δεν υπάρχουν μουσώνες, όμως υπάρχει η πιθανότητα βροχής. Κάνε ένα search στο google και θα δεις. Είναι κρίμα να πάτε γαμήλιο ταξίδι και να βρέχει και να μην μπορείτε να κυκλοφορήσετε άνετα, όπως την πάτησαν ένα φιλικό ζευγάρι που πήγε το Σεπτέμβριο Πουκέτ και έριχνε καρεκλοπόδαρα. Το Μπαλί εκείνη την περίοδο εισέρχεται στην άνυδρη περίοδο και τα 3.000 ευρώ θα σας φτάσουν και θα σας περισσέψουν για περισσότερες ημέρες απ' ότι στις Σευχέλλες (πηγαίνοντας ατομικά κι όχι με γκρούπ)! Ε τώρα για το αεροπλάνο, υπομονή!!! Ψηφίζω Μπαλί!
 

nickepsilon

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδια,Νορβηγικα φιορ
Κι εγω εκει ψηφιζω αλλα οπως ξερεις οι γυναικες κανουν κουμαντο:mad:.Θα δειξει;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κατ'αρχην να πω οτι η πιθανοτητα βροχηs ειναι παντα υπαρκτη , κι ετσι οπωs εχουν γινει τα πραγματα μονο τον καιρο δε μπορουμε να προβλεψουμε. Κι εγω ετυχα σε δυο μερεs βροχερεs στο Πουκετ , αν και δεν ηταν εποχη των βροχων.
Καλη η προταση για Μπαλι , δεν την εκανα λογω των ωρων πτησηs , αν και ο Doug δεν εχει παψει να το προτεινει μαζι με το Λομποκ.

Γενικα στιs Σευχελλεs , οι μουσωνεs τελειωνουν τον Απριλιο και μεγιστη βροχοπτωση συμβαινει απο Δεκεμβριο ωs Ιανουαριο.Δυνατα ντουζ μπορει να πεσουν ολη τη χρονια αλλα ειναι μαλλον ευχαριστα αφου κρατανε λιγο.

Μια αλλη καλη λυση και ενα διωρο πιο κοντα απο το Μπαλι ειναι το Λανγκαουι στα βορειοδυτικα συνορα τηs Μαλαισιαs με την Ταυλανδη.
Ομορφο τροπικο νησι και αποκλειεται να βαρεθειτε.Ημερησιεs εκδρομεs σε γυρω νησακια υπαρχουν αφθονεs , αλλα και το ιδιο το νησι προσφερεται για εξερευνηση και δραστηριοτητεs. Μπορειτε ακομα να μπειτε στο φερρυ και να πατε στο Πεναγκ , η ακομα και να μεινετε εδω 2-3 βραδια.Σκεψου το και αυτο , θα σαs αρεσει οπωσδηποτε.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Χωρίς να έχω πάει στο Μπαλί ή Λόμποκ, την βρίσκω καλή ιδέα και σίγουρα πιο φθηνή από Σευχέλλες. Φίλος μου που είχε πάει Ιούνιο μήνα για μήνα του μέλιτος έιχαν περάσει πολύ καλά (αν και είχε πολύ υγρασία και κόλλαγαν όλα).
Και το λαγκάουι ακούγεται καλή ιδέα (ωραίο ξενοδοχείο το pelangi resort), ωστόσο επειδή είναι κάτω από το Πούκετ, δεν νομίζω ότι το καλοκαίρι είναι η καλύτερη περίοδος για να πάς, καθώς η πιθανότητα βροχής είναι αρκετά πιο αυξημένη από την περίοδο Δεκεμβρίου - Μαρτίου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Όταν πήγαμε εμείς Σεϋχέλλες τέλη Ιανουαρίου, ήταν περίοδος βροχών. Έβρεχε πριν πάμε και αφού φύγαμε....4 ημέρες εκεί δεν έριξε σταγόνα και είχε υπέροχο ηλιόλουστο καιρό.

Άρα: τον καιρό δε μπορείς να τον προβλέψεις στο ελάχιστο, παρά μόνο μερικές ημέρες πριν. Βέβαια, μη προκαλείς τη τύχη σου και μη πας σε μη ενδεδειγμένη περίοδο, για όποιο μέρος διαλέξεις. Από κει και πέρα είναι θέμα τύχης αλλά και διάθεσης.....

Εκτός της περίπτωσης να πας κάπου και να βρέχει κάθε μέρα, όλα είναι ευπρόσδεκτα, ήλιος, βροχή κτλ....εμείς στις Σεϋχέλλες λαχταρούσαμε στο τέλος για μία τροπική βροχή, ώστε να κάνουμε φυσικό λουτρό:D....θα βουτάγαμε και στη θάλασσα εννοείται
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Ωχ,κι ακομη δεν εχεις παντρευτει!!!
Χαχαχα :haha:

Προβλέπεται παντόφλα μεγίστου...εμβαδού

Πλάκα κάνω φίλε μου, απλά κοίτα να συζητάς με τη γυναίκα σου και να μην αποφασίζει μόνη της....

(εγώ αντίθετα είμαι λίγο...σατράπης :haha:)
 

nickepsilon

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδια,Νορβηγικα φιορ
Ενταξει ρε παιδια δεν με δερνει κιολας.Απλως με τον τροπο τους οι γυναικες (λιγο γκρινια,λιγο μαλαγανια)παιρνουν αυτο που θελουν κι οποιος λεει κατι αλλο δεν με πειθει:bash:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ενταξει ρε παιδια δεν με δερνει κιολας.Απλως με τον τροπο τους οι γυναικες (λιγο γκρινια,λιγο μαλαγανια)παιρνουν αυτο που θελουν κι οποιος λεει κατι αλλο δεν με πειθει:bash:
Στασου στο υψος σου...:haha:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
αν και ο Doug δεν εχει παψει να το προτεινει μαζι με το Λομποκ.
Αφου ξερεις Ζωη η Ασια ειναι ναρκωτικο........:D
Οταν προκειται να επισκεφθω τετοια μερη προσωπικα δεν υπολογιζω ουτε πτησεις,ουτε βροχες κτλ.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom