Ερωτησεις για Σευχελλες

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
τα κλείσαμε μέσω ταξιδιωτικού στην Αθήνα...
μας πρότεινε το ξενοδοχείο στο la digue (Domaine l'orangerie) αλλά στο Mahe που μείναμε 2 νύχτες, το επιλέξαμε εμείς...Bliss Hill...!!!!!
πολύ ωραιο μικρό ξενοδοχείο με παραλία μπροστά σε στυλ la digue ... και φοβερά εξυπηρετικές οι κοπέλες που το διευθύνουν...
νομιζω βέβαια ότι οταν ξαναπάμε θα νοικιάσουμε κανενα δωματιο σε B&B στην Beau Vallon, που εχεις τη θάλλασα στα πόδια σου...(π.χ.Clef des Iles)
τι αλλο?????
Πού είναι το Praslin στο πρόγραμμα? Όσοι έχουν πάει λένε καλύτερα 1000 φορές Praslin από Mahe.
 

aliapal

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
δυστυχώς ειχαμε ενα πρόβλημα υγείας και μεταφερθήκαμε στο ΜΑΗΕ για να είμαστε κοντά στο νοσοκομείο. δυστυχώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αν ήταν στο χέρι μου, θα μέναμε ολες τις μέρες στο LA DIGUE και μια επίσκεψη στο Praslin για ΑΝSE LAZIO KAI VALLE.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λυστε μου μια απορια βρε παιδια ομως .Ακουω Σευχελλες και βροχες.Δεν εχει ακουστει εδω μεσα οτι τα νησια αυτα εχουν σχετικα σταθερο καιρο ολο το χρονο?
Τι ισχυει τελικα?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Λυστε μου μια απορια βρε παιδια ομως .Ακουω Σευχελλες και βροχες.Δεν εχει ακουστει εδω μεσα οτι τα νησια αυτα εχουν σχετικα σταθερο καιρο ολο το χρονο?
Τι ισχυει τελικα?
Υπάρχει μια περίοδος βροχών το χειμώνα και το καλοκαίρι έχει λίγο περισσότερο αέρα. Περισσότερα εδώ:

Seychelles Weather & Climate

Εγώ τέλη Γενάρη που είχα πάει, είχε πολύ ήλιο με λίγη συννεφιά κατά περιόδους, δεν έβρεξε καθόλου (ήμασταν τυχεροί) και χωρίς αέρα. Φιλικό μου ζευγάρι που πήγε Αύγουστο συνάντησε πολύ καλό καιρό, αλλά είχε αρκετό αέρα κάποιες μέρες. Τίποτε όμως δε τους εμπόδισε να περάσουν μαγικά. Τα τροπικά μέρη έτσι είναι, άστατα και χωρίς πρόβλεψη. Εγώ θα πήγαινα οποιαδήποτε περίοδο μπορούσα.
 

aliapal

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
από όσο το έψαξα πριν το ταξίδι, έχει σταθερή θερμοκρασία...με διαφορά 1-2 βαθμούς καλοκαίρι-χειμώνα!
το καλοκαίρι τους εχει περισσότερες βροχές αλλά με υψηλότερη θερμοκρασία.
Απλά ελέγχεις την διεύθυνση του ανέμου και επιλέγεις παραλίες για μπάνιο κλπ...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λυστε μου μια απορια βρε παιδια ομως .Ακουω Σευχελλες και βροχες.Δεν εχει ακουστει εδω μεσα οτι τα νησια αυτα εχουν σχετικα σταθερο καιρο ολο το χρονο?
Τι ισχυει τελικα?
H ετήσια μέση τιμή βροχόπτωσης για την πρωτεύουσα φαίνεται να είναι 2200m, ενώ ακόμα και ο ξηρότερος μήνας (Αύγουστος) έχει όση βροχόπτωση έχουμε στην Ελλάδα ένα χειμωνιάτικο μήνα... από τα στοιχεία λοιπόν φαίνεται ότι είναι πολύ βροχερό μέρος...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
από όσο το έψαξα πριν το ταξίδι, έχει σταθερή θερμοκρασία...με διαφορά 1-2 βαθμούς καλοκαίρι-χειμώνα!
το καλοκαίρι τους εχει περισσότερες βροχές αλλά με υψηλότερη θερμοκρασία.
Απλά ελέγχεις την διεύθυνση του ανέμου και επιλέγεις παραλίες για μπάνιο κλπ...
Ειπες τη λεξη-κλειδι.
Λαθος θυμομουν εγω.Σταθερη σχετικα θερμοκρασια εχουν τα νησια .Για θερμοκρασια ειχα ακουσει -οχι για βροχες/μη βροχες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τροπικό μέρος = πολύ βροχερό. Προς τι η έκπληξη?
Απαντάω στην απορία της KLEOPATRA περί σταθερού καιρού στις Σευχέλλες...
σταθερός καιρός=υψηλές πιέσεις και ηλιοφάνεια...
άστατος καιρός=βαρομετρικά και βρόχες...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Σημασία έχει το εξής: οι βροχές στα τροπικά μέρη κρατούν συνήθως λίγο και είναι ευχάριστα διαλλείματα-ντουζ από τη ζέστη και την υγρασία, όλοι όσοι πηγαίνουν θεωρούν τις βρόχινες σταγόνες καλοδεχούμενες.

Εξαίρεση αποτελούν τα μέρη όπου οι μουσώνες δημιουργούν μόνιμα κακές καιρικές συνθήκες (π.χ. δυτική ακτή και νησιά Ταϋλάνδης το καλοκαίρι). Οι Σεϋχέλλες δεν αντιμετωπίζουν τέτοιες συνθήκες. Οπότε πας να χαρείς τον ήλιο, τη θάλασσα και πού και πού καμιά ωραία ζεστή βροχούλα. Ξέρετε τι ωραίο είναι το μπάνιο στη θάλασσα με τροπική βροχή? Μαγεία....
 

maria sparti

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!εχω πιαστει τον υπολογιστη ψαχνοντας για το που θα παω γαμηλιο ταξιδι...δεν εχω ταξιδεψει ξανα εξωτερικο και το ψαχνω γιατι μιας και γαμηλιο δεν ξοδευεις οποτε θες αρκετα χρηματα για ταξιδι..λοιπον για να με βοηθησετε..εχουμε 15 μερες στην διαθεση μας,χρηματα υπολογιζω 4.000-4.500 με αυτα που θα φαμε (οχι μονο αεροπορικα)και θα ηθελα να συνδυασω να δω κατι διαφορετικο τις πρωτες μερες(ειτε ειναι ζουγκλα ειτε μεγαλουπολη) και να μετα αραξω σε μια φοβερη παραλια...ο πρακτορας μας μας εχει προτεινει σιγκαπουρη-μπαλι...κατι αλλο πιο πρωτοτυπο??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom