Ισοθερμικά εσώρουχα

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας! Σε λίγο καιρό αναχωρώ για Ισπανία και με συμβούλεψαν να πάρω μαζί μου ισοθερμικά ρούχα (παντελόνι, μπλούζα και κάλτσες) επειδή θα πέσω σε βαρύ χειμώνα -μάλλον. Διαβάζοντας το τόπικ όμως, κάπου είδα ότι δεν χρησιμεύουν για το κρύο, αλλά για την έντονη σωματική άσκηση. Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος....
Αν πάρω, θα μου χρησιμεύσουν ή τσάμπα λεφτά; Επίσης, πού μπορώ να βρω κάπου οικονομικά;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σας! Σε λίγο καιρό αναχωρώ για Ισπανία και με συμβούλεψαν να πάρω μαζί μου ισοθερμικά ρούχα (παντελόνι, μπλούζα και κάλτσες) επειδή θα πέσω σε βαρύ χειμώνα -μάλλον. Διαβάζοντας το τόπικ όμως, κάπου είδα ότι δεν χρησιμεύουν για το κρύο, αλλά για την έντονη σωματική άσκηση. Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος....
Αν πάρω, θα μου χρησιμεύσουν ή τσάμπα λεφτά; Επίσης, πού μπορώ να βρω κάπου οικονομικά;
1. Που θα πας στην Ισπανια και κανει τοσο κρυο; Στα Πυρηναια;
2. Ακινητη θα εισαι στο ταξιδι; Η γρηγορη, αδιακοπη και μεγαλης διαρκειας πεζοπορια (σαν αυτη που κανουμε συνηθως στα ταξιδια μας) ειναι εντονη σωματικη ασκηση. Αν δεν κινεισαι αγορασε καλυτερα θερμοεσωρουχα και οχι ισοθερμικα. Αν και για Ισπανια δεν βρισκω το λογο για μια τετοια αγορα.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Στην Καστίλλη-Λεόν, κοντά στο Βαγιαδολίδ. Τέτοια εποχή χιονίζει :S Θα πάω εκεί το Γενάρη για ένα εξάμηνο και μίλησα με έναν φίλο μου Ισπανό που είναι από τη Θαραγόθα και με συμβούλεψε να αγοράσω...
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια οταν ταξιδευουμε χειμωνα βορεια ευρωπη...τι χρειαζομαστε, θερμοεσωρουχα ή ισοθερμικα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδια οταν ταξιδευουμε χειμωνα βορεια ευρωπη...τι χρειαζομαστε, θερμοεσωρουχα ή ισοθερμικα?
Έχει ξανασυζητηθεί η ερώτηση αυτή σε αυτό το θέμα. Αν το πάρεις πίσω, θα βρεις διάφορες συμβουλές. Από όσα έχω καταλάβει: Αν δεν κάνεις τίποτα χρειάζεσαι θερμοεσώρουχα. Ισοθερμικά χρειάζεσαι αν κάνεις και κάποια δραστηριότητα ήπια ή έντονη. Υπάρχει και η ανάλογη διαβάθμιση στις περισσότερες μάρκες ισοθερμικών.
 

Johan Miles

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το Lidl είχε βγάλει εσωθερμικά με 10 νομίζω. Και κολλάν και μπλουζάκι. Μπορείς να το κοιτάξεις πάντως. Γενικά πιστεύω ότι βοηθάει να φοράς. Δεν σε ζεσταίνει απλά σου κρατάει την θερμοκρασία. Με ένα καλό παντελόνι από πάνω θα είσαι μια χαρά. Το θέμα σου είναι άλλο. Εκεί που φοράς ρούχα είσαι καλά.

Στο πρόσωπο όμως; Ταλιμπάν! :icon_lol:

Άντε καλές μας γιορτές!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Όπως ανέφεραν και παραπάνω τα ισοθερμικά είναι για να κρατάνε σταθερή την θερμοκρασία του σώματος και χρησιμέυουν ΜΟΝΟ όταν κάνεις κάποια έντονη δραστηριότητα όπως σκι.
Δεν θα σε κρατήσουν ζεστό αν πας ταξίδι σε μέρος με πολύ κρύο και το μόνο που κάνεις έιναι περπάτημα. Στο λέω εξ εμπειρίας.

Τα θερμοεσώρουχα δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι αυτά ενδεικνυνται για περιπτώσεις όπως η 2η που ανέφερα. Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται όταν χρειαστεί να μπεις κατά την διάρκεια την βόλτας σε ένα καταστημα πχ. Ενδέχεται να "ανάψεις" και δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι το βάλε βγάλε.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Αυτά που γράφετε τα έχετε τσεκάρει οι ίδιοι; Πχ έχετε δοκιμάσει να ΚΟΙΜΗΘΕΙΤΕ φορώντας ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΟ και ΔΕΝ βράσατε;!!! Περίεργο.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Αυτά που γράφετε τα έχετε τσεκάρει οι ίδιοι; Πχ έχετε δοκιμάσει να ΚΟΙΜΗΘΕΙΤΕ φορώντας ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΟ και ΔΕΝ βράσατε;!!! Περίεργο.
Προφανώς και όπως γράφω δεν έχω δοκιμάσει ισοθερμικό στον ύπνο καθώς δεν σκοπεύω να κάνω 2η θητεία στον Ελληνικό στρατό. Τα κάναμε τότε που υπήρχε και λόγος...
 

annadidi

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,
ήθελα να σας ρωτήσω μήπως και γνωρίζετε θα πάω μέσα φεβρουαρίου αυστρία μου είπαν να προετοιμαστώ για πολύ κρύο βέβαια ισοθερμικό δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω ιδέα τι είναι καλό να αγοράσω. Εάν γνωρίζει κανείς καμιά καλή μάρκα, ακόμα και τι νούμερο πρεπει να το πάρω!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλησπέρα παιδιά,
ήθελα να σας ρωτήσω μήπως και γνωρίζετε θα πάω μέσα φεβρουαρίου αυστρία μου είπαν να προετοιμαστώ για πολύ κρύο βέβαια ισοθερμικό δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω ιδέα τι είναι καλό να αγοράσω. Εάν γνωρίζει κανείς καμιά καλή μάρκα, ακόμα και τι νούμερο πρεπει να το πάρω!
Στα lidl και κανουν θραυση αυτο τον καιρο ! Παρε εκει περα αυτα , μη ξοδευεσαι για το λιγο διαστημα που θα βρισκεσαι στην Αυστρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom