Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Taver, μιλησα για τις συγκεκριμενες τιμες που εγραψε,οχι γενικα για τις τιμες στην Αμερικη... Τα 500$ για την Nikon που πηρα πριν λιγες μερες ειναι 370 ευρω,κι εγω την πηρα 340.:rolleyes:
Για άλλα δεν ξερω...:roll: Οταν ειναι για φακους θα το ψαξω...με το τελωνειο τι γινεται,δεν ξερω καθολου...σε χρεωνουν παραπανω??:roll:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Για άλλα δεν ξερω...:roll: Οταν ειναι για φακους θα το ψαξω...με το τελωνειο τι γινεται,δεν ξερω καθολου...σε χρεωνουν παραπανω??:roll:
Φυσικά και έχει τελωνείο για αποστολή στην Ελλάδα και το πιθανότερο είναι ότι με τα επιπλέον έξοδα η τελική τιμή δε θα σε συμφέρει.
Αν έχεις όμως κάποιο γνωστό στην Αμερική ο οποίος θα έρθει Ελλάδα, υπάρχει η λύση να σου τα φέρει αυτός.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Με λίγο ψάξιμο που έκανα η επιλογή μεταξύ canon και nikon δεν είναι και ότι πιο εύκολο και αν κατάλαβα καλά αν αρχίσεις να επενδύεις και σε φακούς ουσιαστικά η επιλογή που θα κάνω τώρα θα είναι και δεσμευτική. Θα πρέπει να διαλέξω απο τώρα την οικογένεια μου... Nikon ή Canon!
Τώρα η Nikon D3000 φαίνεται καλύτερη όπως είπε και ο Joss αλλά ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα της Canon EOS 1000D (νομίζω έτσι είναι το ευρωπαϊκό όνομα της μηχανής στο αρχικό μου post) είναι ότι έχει live view. Δείτε και το ακόλουθο βιντεάκι:
Η Nikon D5000 έχει live view αλλά μου πέφτει λίγο ακριβή (700$ με το φακό 18-55 mm μόνο). Και μία διευκρίνιση για το live view: Αυτό σημαίνει ότι με την D3000 δεν θα μπορώ να τραβάω φωτογραφίες κοιτώντας απο την LCD? Θεωρείτε ότι αυτό το μειονέκτημα είναι σημαντικό? Γιατί τείνω να επιλέξω την Canon λόγω αυτού.
Όσον αφορά τις τιμές Αμερικής-Ελλάδας συνήθως ανάγονται στη διαφορά δολλαρίου-ευρώ. Την Nikon πχ την βρίσκω 420 ευρώ +180 ο extra φακός = 600 ευρώ.
600 $ έχει το πακέτο στην Αμερική. Βέβαια και Ελλάδα αν το ψάξεις όπως η Meli μπορεί να τη βρείς σε καλή τιμή. Απλά τυγχαίνει να μένω Αμερική.
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Οσο αφορα το live view...
Ειχα παλια ψωνιο με την φωτογραφια,εποχη φιλμ,μεχρι και μονη μου εμφανιζα ασπρομαυρες...
Μεταπηδησα στις κομπακτ,για ευκολια χωρου και ξενερωσα...
Για μενα η μαγεια ειναι να κοιτας απο το ματακι..οπως λεω για πλακα..Ναι ειναι μειον αν εχεις τοσο συνηθισει τις κομπακτ. Εγω και την canon να επαιρνα,παλι δεν θα το χρησιμοποιουσα το live view...
Η μεγαλη οθονη -που εχει η nikon,απο την άλλη- ειναι πλεονεκτημα στο να κοιτας μετα και να φτιαχνεις τις φωτογραφιες σου..
Για τις οικογενειες,εχεις απολυτα δικο,ετσι ειναι οπως τα λες... Πρεπει να διαλεξεις το σοι σου...;)
Ειναι δυσκολη επιλογη,κι εγω αναμεσα απο αυτες τις 2 ημουνα..Οποια και να διαλεξεις ομως θα ειναι καλη αγορα..
Ποσο σε ζηλευω που μενεις Αμερικη για την ποικιλια και τις τιμες των αθλητικων ειδων,δεν λεγεται!!!:clap:
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Η Nikon D5000 έχει live view αλλά μου πέφτει λίγο ακριβή (700$ με το φακό 18-55 mm μόνο). Και μία διευκρίνιση για το live view: Αυτό σημαίνει ότι με την D3000 δεν θα μπορώ να τραβάω φωτογραφίες κοιτώντας απο την LCD? Θεωρείτε ότι αυτό το μειονέκτημα είναι σημαντικό? Γιατί τείνω να επιλέξω την Canon λόγω αυτού.

Απάντηση σε Tsimpidi
Νομίζω ότι οι διαφορές 3000 και 5000 είναι ότι η πρώτη έχει 2megapixel λιγότερο, δεν έχει δυνατότητα λήψης βίντεο και δεν έχει live view. Και εγώ ήμουν ανάμεσα στις 2 και τελικά αγόρασα την 5000. Μπορώ να σου πω ότι μέχρι τώρα το live view το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα (πχ για να τραβήξω φωτό πίσω από πολύ κόσμο που σήκωσα ψηλά τη μηχανή). 'Αλωστε DSLR παίρνεις -εγώ τουλάχιστον- για να κοιτάς από τη διόπτρα(αν λέγεται έτσι) και όχι για αν έχεις μιά compact σε μεγάλο μέγεθος. Επίσης τα 2mp της 3000 είναι υπέραρκετά -εκτός αν θές να τυπώνεις γιγαντοαφήσες-. Νομίζω ότι αν αγόραζα τώρα μηχανή θα διάλεγα την 3000. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Περα απο τα τεχνικα στοιχεια οπου οι δυο μηχανες ειναι σχεδον ιδιες, για να σε βοηθησω να επιλεξεις σου λεω απλα να σταμπαρεις ποιους φακους ΘΑ παρεις στο μελλον. Εκτος απο τους φακους των δυο ετραιρειων που πανακριβοι, υπαρχουν και εκεινοι των ανεξαρτητων κατασκευαστων ( οπως tamron, sigma, vivitar) που ειναι πολλοι καλοι στα λεφτα τους. Γι' αυτο δες τι ποσα θα μπορεσεις να διαθεσεις στα επομενα χρονια και στοχευσε τους φακους που θα παρεις. Επισης κοιταξε αν σε καλυπτει το drive των 3fps - εμπα σε ενα καταστημα φωτογραφικων και δοκιμασε καποιο drive των 5fps (υπαρχουν πολλες μηχανες τετοιες). Τελος ρωτα και για teleconverter. Ετσι θα εχεις μια γενικη αποψη για το που θα φτασει το πακετο, ωστε να επιλεξεις τη καταλληλη μηχανη. Οπως ειπε και η FRIDA08 μη δινεις σημασια στα mp εκτος αν σκοπευεις να τυπωσεις αφισες - εχω δει φωτο απο Canon 1 στα 21.6mp και σε 25" τηλεοραση και δεν υπαρχει διαφορα απο τα 5mp που εχει η κομπακτ μου.
 

apostolos-doc

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Βρήκα τη Nikon D3000 στο νεο Saturn στο σταθμό Λαρίσης στα 270 ευρώ. Για κοιταξτε το οσοι ενδιαφέρεστε...
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
H Olympus E-520 που με συνόδευσε στο Περού, τη Νότια Αφρική, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και πολλά μέρη στην Ελλάδα... επωλήθη. Πλέον είμαι κάτοχος μιας ολοκαίνουριας Canon EOS 550D που δείχνει να έχει φοβερές δυνατότητες. Themes wanted.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
H Olympus E-520 που με συνόδευσε στο Περού, τη Νότια Αφρική, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και πολλά μέρη στην Ελλάδα... επωλήθη. Πλέον είμαι κάτοχος μιας ολοκαίνουριας Canon EOS 550D που δείχνει να έχει φοβερές δυνατότητες. Themes wanted.

Τελεια, μπραβο!!! Καλες ληψεις!!!!
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
H Olympus E-520 που με συνόδευσε στο Περού, τη Νότια Αφρική, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και πολλά μέρη στην Ελλάδα... επωλήθη. Πλέον είμαι κάτοχος μιας ολοκαίνουριας Canon EOS 550D που δείχνει να έχει φοβερές δυνατότητες. Themes wanted.

Μπράβο καλορίζικη:clap: περιμένουμε τις υπέροχες φωτο σου και από τον υπόλοιπο πλανήτη:)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
H Olympus E-520 που με συνόδευσε στο Περού, τη Νότια Αφρική, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και πολλά μέρη στην Ελλάδα... επωλήθη. Πλέον είμαι κάτοχος μιας ολοκαίνουριας Canon EOS 550D που δείχνει να έχει φοβερές δυνατότητες. Themes wanted.
Με γειά :clap: χαρά σ΄εμάς, να περιμένουμε ακόμα πιο ωραίες φωτο :D...μου φαίνεται, έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις...;):)
 

mobster21

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba
Περα απο τα τεχνικα στοιχεια οπου οι δυο μηχανες ειναι σχεδον ιδιες, για να σε βοηθησω να επιλεξεις σου λεω απλα να σταμπαρεις ποιους φακους ΘΑ παρεις στο μελλον. Εκτος απο τους φακους των δυο ετραιρειων που πανακριβοι, υπαρχουν και εκεινοι των ανεξαρτητων κατασκευαστων ( οπως tamron, sigma, vivitar) που ειναι πολλοι καλοι στα λεφτα τους. Γι' αυτο δες τι ποσα θα μπορεσεις να διαθεσεις στα επομενα χρονια και στοχευσε τους φακους που θα παρεις. Επισης κοιταξε αν σε καλυπτει το drive των 3fps - εμπα σε ενα καταστημα φωτογραφικων και δοκιμασε καποιο drive των 5fps (υπαρχουν πολλες μηχανες τετοιες). Τελος ρωτα και για teleconverter. Ετσι θα εχεις μια γενικη αποψη για το που θα φτασει το πακετο, ωστε να επιλεξεις τη καταλληλη μηχανη. Οπως ειπε και η FRIDA08 μη δινεις σημασια στα mp εκτος αν σκοπευεις να τυπωσεις αφισες - εχω δει φωτο απο Canon 1 στα 21.6mp και σε 25" τηλεοραση και δεν υπαρχει διαφορα απο τα 5mp που εχει η κομπακτ μου.

τα 12Mp ειναι αρκετα για εμας τους απλους θνητους...

μετα θα πρεπει να επενδυσεις σε ακριβους φακους για να παρεις ικανοποιητικο αποτελεσμα...

δεν ειναι τυχαιο οτι και η Canon στην νεα G11 επεσε στα 10Mp σε σχεση με τα 15 της G10...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom