Τουρκία Κωνσταντινούπολη

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ερση καταπληκτικες οι πληροφοριες σου :clap:.
Μετα την αναφορα σε προφιτερολ και καρυδες ημουνα ετοιμη να βγαλω εισιτηριο..καλα που εκανες την επισημανση :lol:.
Μπραβο , πολυ καλη δουλεια! Οποιος σκεφτεται να παει , απλα ας κανει μια εκτυπωση και ειναι ετοιμος! Τι ταξιδιωτικοι οδηγοι μου λετε...αυτο ειναι σε παιρνω απ'το χερακι και σε παω :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πω,πω,τι να πρωτοδω και που να πρωτοπαω σε 26 ωρες που θα βρεθω εκει τον Αυγουστο???
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πω,πω,τι να πρωτοδω και που να πρωτοπαω σε 26 ωρες που θα βρεθω εκει τον Αυγουστο???
Ε, καλα δεν χρειαζεται να τα δεις ολα, κανε κρατει και για μια αλλη φορα, δε θα χαθει η Πολη εκει θα ειναι και θα σε περιμενει...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ε, καλα δεν χρειαζεται να τα δεις ολα, κανε κρατει και για μια αλλη φορα, δε θα χαθει η Πολη εκει θα ειναι και θα σε περιμενει...
Εχω ξαναπαει και εχω δει αρκετα πραγματα Ερση μου.
Νομιζω πως αυτη τη φορα θα με απορροφησει η νυχτερινη διασκεδαση(οριενταλ).
Εχεις να προτεινεις κατι?;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολλα πραγματα για night life δεν ξερω, ειναι μια βασικη μου ελλειψη. Οι φιλοι μου που ειχαν παει σε αυτον τον γαμο μου μιλησαν για ενα εκπληκτικο show με drag queens. Μπορω να ρωτησω σχετικα, αν ενδιαφερεσαι, αλλα τον μικρο τι θα τον κανεις και τι θα του εξηγησεις;
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Θα ηθελα κατι πιο soft για τον λογο που προανεφερες,αν και τα σημερινα παιδια γνωριζουν περισσοτερα απο εμας(ο γιος μου ειναι 14).
Αν μαθεις κατι με ενημερωνεις.
Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.
 

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος Λ.Αμερικης
Ερση πολυ καλες οι πληροφοριες σου! συμβουλευτικα αρκετες απο αυτες και περασα ενα ενα πραγματικα πολυ ομορφο 6ημερο στην Πολη!!
Γυρισα μολις χτες και αναπολω τις ημερες που περασα, και ηδη σχεδιαζω το επομενο ταξιδι!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ χαιρομαι που βρηκες τις πληροφοριες μου χρησιμες, αυτος ειναι αλωστε ο σκοπος υπαρξης αυτου του site. Αν μπορεις προσθεσε και εσυ τις δικες σου που θα ειναι και πιο ενημερωμενες.
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
H Κωνσταντινούπολη έχει αρκετά ενδιαφέροντα μουσεία τα οποία ομως τα περισσότερα δεν έχουν καινούργια μουσειολογική αντίληψη ώστε να είναι θελκτικά. Καταρχήν ξεκινώ από το Αρχαιολογικό το οποίο έχει εξαιρετκά εκθέματα αλλά ας μην κοιτάξει κανείς τις επεξηγηματικές πινακίδες γιατί στην καλύτερη θα τον πιάσουν τα γέλια, αλλά μετά από λίγο τα νεύρα του: όπου κάποιο αντικείμενο είναι των Χετταίων, των Καρών, των Λυδών κλπ. αυτό αναφέρεται. Όπου είναι ελληνικό, δεν αναφέρεται η εθνική του προέλευση αλλά μόνο η χρονολογική του: πχ αρχαϊκό, κλασσικό κλπ. Πάντως η σαρκοφάγος από τη Σιδώνα κόβει την ανάσα, τόσο με την ομορφιά της, όσο και με την άριστη κατάσταση που βρέθηκε. Τα ελληνιστικά δεν αναφέρονται ως τέτοια αλλά ως μακεδονικά ή ρωμαϊκά. Έχει και μια εξαιρετική βυζαντινή συλλογή ( η οποία στο μεγαλύτερο μέρος της εμφανίζεται ως υστερορωμαϊκη) η οποία δεν είναι προς το παρόν ανοικτή στο κοινό, γιατί εξαιτίας του σεισμού που έγινε έπαθε ζημιές η σχετικη πτέρυγα και ακόμη δεν έχει επιδορθωθεί. (Τώρα αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε, αλλά βλέποντας πόσο άργησε να μπει σε λειτουργία το δικό μας Αρχαιολογικό... δεν μπορώ να είμαι και τόσο καχύποπτη). Αν οι Τούρκοι έχουν ένα πρόβλημα με τους αρχαίους έλληνες έχουν διπλό και τρίδιπλο με τους Βυζαντινούς. Η επίσκεψη σου τρώει μια ολόκληρη ημέρα, χωρίς τα βυζαντινά.

Εξαιρετικό μουσείο στην πλατεία του Ιπποδρόμου είναι το Μουσείο Τουρκικής και Ισλαμικής Τέχνης το οποίο παραδόξως έχει και καλή μουσειολογική παρουσίαση. Δίπλα είναι και το μουσείο χαλιών για όσους ενδιαφέρονται για το είδος. Κοντά στο Πανεπιστήμιο είναι το Μουσείο Καλλιγραφίας για όσους θέλουν να εντρυφήσουν σε κάτι που στην Ανατολή θεωρείται Καλή Τέχνη στον δε Δυτικό Πολιτισμό όχι.

Επίσης κάποιες πλούσιες οικογένεις έχουν ιδρύσει τα δικά τους πολύ ενδιαφέροντα μουσεία- κάτι σαν την οικογένεια Μπενάκη ή την οικογένεια Γουλανδρή, δηλαδή. Παράδειγμα το Pera Museum που έχε και πολύ ενδιαφέρουσες περιοδικές εκθέσεις (πέρσι είχα δει μια ενδιαφέρουσα έκθεση για την αναστήλωση της Μονής της Χώρας από τον Θεόδωρο τον Μετοχίτη έως τις μέρες μας, καθώς και μια για εναν Τούρκο διανοούμενο ο οποίος συνέλλεγε βιβλία, φιρμάνια κλπ και του οποίου η συλλογή αποτέλεσε τη βάση της εθνικής τους βιβλιοθήκης. Τα εκθέματα που παρουσιαζόντουσαν ήταν μαγευτικά). Άλλα τέτοια ενδιαφέροντα μουσεία είναι το βιομηχανικό μουσείο του Ραχμί Κοτς που θα ενδιέφερε κυρίως παιδιά και το οποίο ως ιδιωτικό έχει μια πολύ προσεγμένη μουσειολογική παρουσίαση.

Στην περιοχή του Βοσπόρου υπάρχουν δύο ιδιωτικά μουσεία: το Sadberk Hanim και το Sakip Sabanci Museum τα οποία κινούνται στη λογική του Μουσείου Μπενάκη.

Στο Dolmabahce στεγάζεται το Μουσείο Καλών Τεχνών το οποίο έχει το εξής ενδιαφέρον σημείο: πώς έγινε η πρόσληψη των εικαστικών τεχνών από μια κοινωνία στην οποία για θρησκευτικούς λόγους απαγορευόταν η απεικόνηση ανθρώπων και ζώων. Ίσως δεν βλέπει κανείς αριστουργήματα-μερικά έργα είναι όντως πολύ καλά- αλλά το ενδιαφέρον του εγγειται περισσότερο στην ιστορία των ιδεών.

Θα επέμενα να τονίσω οτι στο Τοπ Καπί εκτός από τους θησαυρούς των σουλτάνων και το χαρέμι ενδιαφέρον παρουσιαζουν και οι κουζίνες του στις οποίες εκτίθεται μια εξαιρετική συλλογή κινέζικης πορσελάνης η μεγαλύτερη στην Ευρώπη, γιατί οι Σουλτάνοι μόνο σε κινέζικη πορσελάνη καταδεχόντουσαν να φάνε. Το κακό είναι οτι ο φωτισμός τους είναι επιεικώς απαράδεκτος. Επίσης ενδιαφέροντα κεραμικά υπάρχουν στο Tiled Kiosk Museum στο Γκιουλχανε, για τους λάτρεις των εφαρμοσμένων τεχνών.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον για εμάς τους Έλληνες είναι το Μουσείο Μωσαϊκών στην αγορά Αράστα δίπλα στο Μπλε Τζαμί. Είναι ψηφιδωτό πού σώθηκε από το βυζαντινό Ιερόν Παλάτιον, πρωτοβυζαντινής περιόδου (ή υστερορωμαϊκής για τους Τούρκους) και είναι το μόνο τέτοιας έκτασης που δεν έχει θρησκευτικό χαρακτήρα και αποδεικνύει οτι στην καθημερινή τους ζωή οι χριστιανοί βυζαντινοί δεν είχαν απομακρυνθεί από τα εικαστικά τουλάχιστον προτυπα της αρχαιότητας.

Υπάρχουν και άλλα μικρότερα τα οποία δε μπαίνω στον κόπο να τα γράψω (πχ μουσείο παιχνιδιών η ένα πάρκο με μινιατούρες κτιρίων -αν σέρνετε κανα παιδάκι είναι χρήσιμα αυτά), καθώς και ένα μουσείο αυτοκινήτων, ένα μουσείο με μουσικά όργανα το οποίο άνοιξε πέρσι και δεν το έχω ακόμη επισκεφθεί, καθώς και ένα σωρό από παλάτια των Σουλτάνων με πολλά εκθέματα μέσα τους, χώρια τα ιστορικά, ναυτικά, πολεμικά μουσεία αν έχετε ειδικό ενδιαφέρον με αυτά.

Για το θέμα αγορών είναι εξαιρετικά προσωπικό. Εγώ για παράδειγμα βαριέμαι να ψωνίσω ρούχα στο Λονδίνο ή στο Παρίσι ή στη Ρώμη (θεωρώ ότι είναι χάσιμο ώρας με ενδιαφέρουν να κάνω άλλα πράγματα σε εκείνα τα μέρη). Στην ανατολή όμως παθαίνω ένα αμόκ με τα παζάρια τους. Έτσι και στην Κωνσταντινούπολη έχω μαγευτεί με τα πολύ ιδιαίτερα είδη σπιτιού που έχουν (εννοώ σε υφάσματα, κουρτίνες και σεντόνια του εργαλειού, πετσέτες εξαιρετικής ποιότητας που χρόνια τώρα παρόλο το πλυντήριο παραμένουν αφράτες και αντίκες σε ασημικά-εξαιρετικά καλές τιμές για παλιά Christoffle και έπιπλα -αμερικάνικη δερμάτινη πολυθρόνα της δεκαετίας το'50 με μηχανισμό ανάκλισης σε τιμή εξευτελιστική). Αν φυσικά τέτοιου τύπου αντικείμενα σου είναι αδιάφορα ναι δεν έχει και μεγάλη ποικιλία.
Όσο για το φαγητό και τη διασκέδαση ναι είναι έτσι όπως τα λες, αλλά τα πράγματα σιγά σιγά βελτιώνονται και αποκτάει έναν πιο πολυπολιτισμικό χαρακτήρα.
Moύ άρεσε η περιγραφή σου ΕΡΣΗ γιατί ξεφεύγει απο τις γνωστές ..εθνικιστικές συγκινήσεις !
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Έρση είσαι ....όλα τα λεφτά. Έχω πάει κι εγώ στην Κωνσταντινούπολη πριν όμως από πολλά χρόνια και είναι σαν να μην εχω δει τίποτα. 'Εσκασα από τη ζήλια μου. Πάντως για να πω την αλήθεια αυτό ακριβώς που μου αρέσει είναι ότι δίνεις εξαιρετικές λεπτομέρειες για πράγματα που με ενδιαφέρουν όπως ξενοδοχεία , εστιατόρια , αγορές και φυσικλά και με τις ιστορικές σου αναφορές. Μήπως έχεις και καμμιά ιδέα για μετάβαση? Με αεροπλάνο , αυτοκίνητο? Τι προτείνεις?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν είστε από Βόρεια Ελλάδα και είστε τουλάχιστον δύο άτομα συμφέρει το αυτοκίνητο, εφόσον στα σύνορα γεμίσετε το ρεζερβουάρ σας με ελληνική βενζίνη, σας φτάνει μέχρι τον γυρισμο πίσω, η τούρκικη στοιχίζει 50% ακριβώτερα. Τώρα με την Εγνατία ο δρόμος είναι πολύ καλός, φτάνεις στα σύνορα σε εύλογο χρόνο και ξεκούραστα και πληρώνοντας βενζίνη πολύ λιγώτερα χρήματα από 2 αεροπορικά εισιτήρια. Και ξεκινάς όποτε θέλεις εσύ και δε δεσμεύεσαι από συγκεκριμένα ωράρια. Υπολόγισε οτι από Θεσσαλονίκη είναι περίπου 6 με 7 ώρες με άνεση. (Φαί καφέ κλπ). Στην Κωνσταντινούπολη πάλι θα βρεις ένα γκαράζ να το βάλεις, υπάρχουν πολλά και μετα το ξεχνάς για όσο διάστημα είσαι εκεί. Από Θεσσαλονίκη, οι πτήσεις με ΟΛυμπιακή είναι μονόδρομος και δεν είναι τόσο συχνές μια και οι Τουρκικές Αερογραμμές έκλεισαν αυτή τη γραμμή. Υπάρχει και το τρένο που φεύγει κάθε βράδι από Θεσσαλονίκη και φτάνει το πρωί στην Κωνσταντινούπολη και αντιστρόφως. Δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτή τη δυνατότητα, έχω ακούσει μόνο οτι τα τουρκικά τρένα είναι καλύτερα, πιο αναπαυτικά, πιο καθαρά κλπ. Επίσης έχω ακούσει οτι υπάρχει δυνατότητα να πάει κανείς με ντόπια πρακτορεία που κάνουν ένα είδος συγκοινωνίας με πούλμαν σε πολύ λογικές τιμές. Τώρα αν πάει κανείς από νότια Ελλάδα, νομίζω οτι το αεροπλάνο είναι μονόδρομος.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Moύ άρεσε η περιγραφή σου ΕΡΣΗ γιατί ξεφεύγει απο τις γνωστές ..εθνικιστικές συγκινήσεις !
Η αλήθεια είναι οτι προσπάθησα συνειδητά να μη μιλήσω για Αγία Σοφία, Μονή της Χώρας και Πατριαρχείο, γιατί όλοι τα γνωρίζουν, όλοι θεωρούν, και δικαίως, οτι είναι εκ των ων ουκ άνευ η επίσκεψη σε αυτά και ως εκ τούτου όλοι έχουν κάποια άποψη για αυτά τα μνημεία, οπότε κάθε επιπλέον αναφορά θα είναι απλώς φλυαρία και επανάληψη. Η άποψή μου είναι οτι η ατμόσφαιρα που έχει η Πόλη δεν περιορίζεται σε αυτά τα μοναδικά μνημεία αλλά και σε πλήθος άλλα που πολύ συχνα παραγνωρίζουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom