Τουρκία Κωνσταντινούπολη

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
και ένα τραγούδι για να σας ταξιδέψει εκεί...

Sezen Aksu - istanbuL istanbuL oLaLi (από το αηδόνι της γείτονος)

[URL="
istanbuL oLaLi[/URL]
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
16
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Πού αλλού? Στην Πόλη!
Ετοιμαζόμαστε για Πόλη αρχές Απριλίου πάλι. Με ωραία παρέα, αυτή τη φορά θέλω να πάω και σε κάποια μέρη τα οποία δεν επισκέφτηκα ακόμη: το καφέ Πιερ Λοτί στο Εγιούπ για να δω τη θέα, το ορθόδοξο κοιμητήριο στο Σισλί, να πάρω το μετρό από το Ταξίμ και να φτάσω στο τέρμα του, να πάω απέναντι στο Καντιλί. Εκλεισα ήδη δωμάτια στο Pera Toulip, ωραίο ξενοδοχείο, σικάτο, με τρομερό spa, πολύ κοντά στο ιστορικό Pera Palace που ανακαινίζεται.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Sezen Aksu - istanbuL istanbuL oLaLi (από το αηδόνι της γείτονος)

[URL="
istanbuL oLaLi[/URL]
Υπέροχο τραγούδι! Χωρίς να καταλαβαινω τι λέει με ταξίδεψε. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
να παρω ταξι απο αεροδρομιο για ταξιμ ,η το metro tram η το εξπρεςς bus
απο αποψη χρονου ρωταω αν αξιζει.δηλαδη αν ειναι να παρω ταξι και κανω 1 ωρα να φτασω περνς και το μετρο.
ευχαριστω!

μηπως η δεσποινις ερση μπορει να κανει κατι?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ετοιμαζόμαστε για Πόλη αρχές Απριλίου πάλι. Με ωραία παρέα, Εκλεισα ήδη δωμάτια στο Pera Toulip, ωραίο ξενοδοχείο, σικάτο, με τρομερό spa, πολύ κοντά στο ιστορικό Pera Palace που ανακαινίζεται.
ειναι το ξενοδοχείο που προτιμώ και εγώ.εκεί μένω καθε φορά γιατί ειναι κοντά σε όλα και μπορείς να κατευθυνθείς άνετα προς την παλιά πολη,όλο ευθεία το τέλος της isticlal cadesi,να κατέβεις τον galata και αμέσως να διασχίσεις την γέφυρα που θα σε βγάλει κατευθείαν στην αιγυπτιακή αγορά..
το προσωπικό του ειναι πολύ ευγενικό,τα δωμάτια άν και στενά,πολύ καθαρά,και τα σαπουνάκια του ιδιαίτερα υπέροχα!!επίσης το πρωινό του ειναι αξιοπρεπέστατο.pera tulip hotel λοιπόν -εγγύηση!;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
να παρω ταξι απο αεροδρομιο για ταξιμ ,η το metro tram η το εξπρεςς bus
απο αποψη χρονου ρωταω αν αξιζει.δηλαδη αν ειναι να παρω ταξι και κανω 1 ωρα να φτασω περνς και το μετρο.
ευχαριστω!
Μετρό καρντιά μου δεν έχει...

Εγώ πάντα παίρνω το λεωφορείο... Αν έχει κίνηση δεν κερδίζεις τίποτε, αν δεν έχει με το ταξί κερδίζεις κανένα 10λεπτο...
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Το μετρο που ξεκιναει απο το αεροδρομιο φτανει μεχρι το ak saray. Εγω το παιρνω μεχρι εκει και μετα παιρνω ταξι για Ταξιμ. Δεν εχω κανει ομως ποτε ολη την διαδρομη με ταξι ή με το λεωφορειο οποτε δεν μπορω να κανω χρονικη συγκριση.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τελικά έχει μετρό ή δεν έχει?????????
μήπως ενοείς ευδοκία το κόκινο βαγόνι του orient express???????
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
Το μετρο που ξεκιναει απο το αεροδρομιο φτανει μεχρι το ak saray. Εγω το παιρνω μεχρι εκει και μετα παιρνω ταξι για Ταξιμ. Δεν εχω κανει ομως ποτε ολη την διαδρομη με ταξι ή με το λεωφορειο οποτε δεν μπορω να κανω χρονικη συγκριση.
και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω
μετρο ι μεχρι το ak saray. και μετα ταξι.επειδη θα φτασω παρασκευη βραδακι
οποτε σιγουρα θα εχει κινηση γιαυτο ρωταγα
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
τελικά έχει μετρό ή δεν έχει?????????
μήπως ενοείς ευδοκία το κόκινο βαγόνι του orient express???????
Δεν εννοω το orient express! Εχει κανoνικο μετρο μεχρι την περιοχη του ak saray που ειναι περιπου 5 λεπτα με το τραμ απο την Αγια Σοφια. Αυτο που μαλον εννοουσε ο traveller ειναι πως δεν εχει μετρο απο το αεροδρομιο για την ταξιμ, πραγμα που ειναι σωστο.

και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω
Tip: Στο ak saray, μολις ανεβεις τις σκαλες (απ΄οσο θυμαμαι δεν εχει κυλιωμενες και αρα εχει λιγο κουβαλημα!!) και βγεις στην πλατεια μην παρεις ταξι απο αυτα που ειναι σταθμευμενα ακριβως μπροστα, προσπαθησε να απομακρυνθεις λιγα μετρα και να παρεις διερχομενο. Αυτοι που ειναι στην συγκεκριμενη πιατσα συχνα περιμενουν τουριστες για να "βγαλουν μεροκαματο".

Και μια προταση για οσους αναζητουν την περιπετεια (και κατα προτιμηση δεν εχουν μπαγαζια ή στενα χρονικα περιθωρια):
Οταν βγει κανεις απο το μετρο περπαταει λιγα μετρα και παιρνει το τραμ απο την σταση του ak saray μεχρι την σταση του karakoy. Με αυτο τον τροπο εχει την ευκαιρια να δει την κλειστη αγορα, την αγια σοφια, το top kapi, την αιγυπτιακη αγορα και γενικα να παρει μια ιδεα απο την "τοπογραφεια" της παλιας πολης που θα επισκεφθει ετσι κι αλλιως τις επομενες μερες αν θελει να δει τα μνημεια. Επισης θα περασει την γεφυρα του Γαλατα με τραμ (ειναι κι αυτο μια εμπειρια) και θα κατεβει στην αμεσως επομενη σταση. Ακριβως απεναντι απο την σταση ειναι η εισοδος του tunel, του πολυ παλιου μετρο της Κωσταντινουπολης, φτιαγμενο περιπου το 1900. Κανοντας λοιπον με το μικρο βαγονακι το δρομολογιο που εκαναν και οι πλουσιοι Ελληνες και λοιποι Ευρωπαιοι μετα απο μια κουραστικη μερα στα γραφεια τους στο εμπορικοτατο τοτε λιμανι του karakoy, θα ανεβει τον λοφο του Γαλατα και θα βρεθει στο τελος της istiklal, της μεγαλης οδου του Περαν. Βγαινοντας απο τον σταθμο του tunel θα παρει το κοκκινο αντικε βαγονακι του τραμ που διασχιζει ολη την istiklal και αφου θαυμασει στην διαδρομη τα υπεροχα κτιρια, θα φτασει (επιτελους!!) στην πλατεια ταξιμ. Δεν φανταζομαι να κουραστηκατε!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom