Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Revi, το πρόγραμμα που σχεδίασες με πολύ κόπο θεωρώ ότι δύσκολα μπορεί να βγει με παιδιά, εκτός εάν όλοι της παρέας είστε αθλητικοί τύποι και δρομείς μεγάλων αποστάσεων…

Αλήθεια τι ηλικίες είναι τα παιδιά της παρέας και πόσα; Εάν τα παιδιά σας δεν είναι μαθημένα να προχωράνε θα έχετε γκρίνιες! Οι αποστάσεις στο Παρίσι είναι τεράστιες και κουραστικές! Δεν βλέπω να επιλέγεις το μετρό ή λεωφορείο για να μετακινηθείς από τη μια περιοχή στην άλλη.
Ενδεικτικά, θα σου αναφέρω κάποιες αποστάσεις και ελάχιστους χρόνους περιπάτου (χωρίς στάσεις) για να δεις ότι είναι αδύνατο να τις προχωρήσεις με παιδιά συνεχόμενα την ίδια μέρα.
Hotel des Invalides (Μέγαρο των Απομάχων) μέχρι τον Πύργο του Άιφελ είναι 2 χλμ -30 λεπτά.
Place du Carrusel μέχρι Place de la Concorde μέσω των κήπων Jardin des tuilleries είναι 1χλμ -15 λεπτά χωρίς στάσεις. Αξίζει η βόλτα και θα σταματήσετε σίγουρα στη λιμνούλα με τις πάπιες, οπότε θα κάνετε πολύ περισσότερο!
Place de la Concorde μέχρι Arc de Triomphe, Place Charles de Gaulle είναι 2.6 χλμ περίπου 35-40 λεπτά! Αυτό ειδικά μην το κάνετε με τα πόδια γιατί δεν αξίζει!!! Καλύτερα να πάρετε κανένα λεωφορείο για να χαζέψετε τη διαδρομή ή αλλιώς το μέτρο μέχρι την αψίδα και μετά προχωρήστε λίγο στη λεωφόρο.

Επίσης, προσπάθησε να συνδυάζετε τα αξιοθέατα ανά περιοχή. π.χ. Το Πάνθεον αξίζει να το δείτε μετά ή πριν τους κήπους του Λουξεμβούργου γιατί είναι δίπλα, στα 5 λεπτά, από την πλαϊνή έξοδο των κήπων.
Στον Πύργο του Άιφελ προσπάθησε να πας αργά το απόγευμα πριν τη δύση και να κλείσεις ηλεκτρονικά το εισιτήριο μήπως και γλυτώσεις την μεγάλη ουρά. Δεν ξέρω βέβαια εάν τελικά την γλυτώνεις γιατί δεν το έκανα και περίμενα στην ουρά…
Τέλος, φρόντισε να παραμείνετε στην περιοχή μέχρι αργά τη νύχτα για να δείτε τον Πύργο του Άιφελ φωταγωγημένο να αναβοσβήνει για 5 λεπτά. Είναι μαγικό το θέαμα! Πέρσι τον Αύγουστο στις 10.00 μ.μ. ξεκίνησε το πρόγραμμα με τις λάμψεις. Σταθείτε στο τοίχωμα της γέφυρας με φόντο τον λαμπερό πύργο και θα βγάλετε τις καλύτερες φωτογραφίες στο Παρίσι!
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
η μικρη μου,13 χρονων τοτε,περπατησε παραποταμια απο Λουβρο για Αιφελ,μουρμουραγε ολο το δρομο κι οταν φτασαμε ξεσπασε πως κοντεψαμε να την πεθανουμε για να δει ενα ματσο παλιoσιδερα..εχει μεινει κλασσικο στην οικογενεια!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Απο την δικη της οπτικη ειχε τα δικια της :haha::haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Βεβαια με τα χρονια τα πραγματα αλλαξαν..χαχα.Απλα καθε φορα που μελος σκεπτεται ταξιδι με παιδια,θυμαμαι διαφορα ευτραπελα απο τα 3 δικα μου...
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
@Elena2508

σε ευχαριστώ πολύ. θα διορθωσω αυτα που μου ειπες γι αυτο εξαλου και εβαλα το πρόγραμμα για βοηθεια. γιατι δεν ξερω τις αποστασεις και δεν μπορω να υπολογισω το χρόνο. τα δικα μου παιδια ειναι 17, 15 και 7. για τον 7χρονο θα εχουμε καροτσακι. τα παιδια της φιλης μου 10 και 5 που επισης θα εχουμε καροτσακι. και τα παιδια της αδελφής μου 15 και 14.
ναι εχεις δικιο δεν εβαλα λεωφορεια και μετρο γιατι ειπα οτι θα το δουμε πρακτικα πως παει το προγραμμα ;)
για τις Βερσαλιες το Σαββατο τι λες; καλη ιδεα ή κακη; :rolleyes:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Revi τους εφήβους δεν τους φοβάμαι... Θα προχωρήσουν και θα ενθουσιαστουν με αυτά που θα δουν! Με τα μικρά σας θα έχετε πρόβλημα ακόμη και εάν μετακινηθούν με καρότσι... Για αυτό σου προτείνω να μαζέψεις τις διαδρομές και να χρησιμοποιήσετε ΜΜΜ.
Τώρα για την επίσκεψη στις Βερσαλλίες να επισημάνω τα εξής που τα είπα σε προηγούμενο μήνυμα. Έχει μεγάλη ουρά το Σάββατο γιατί όλοι πάνε για το Fountain Show το απόγευμα! Υπολόγισε 1 -1,5 ώρα αναμονή για είσοδο στο παλάτι!!! Όλοι έχουν ήδη βγάλει ηλεκτρονικό εισιτήριο αλλά την ουρά δεν την γλυτώνουν!!!
Εκεί και οι νέοι κάτω των 26 πληρώνουν εισιτήριο για την είσοδο μόνο στους κήπους.
Το Σάββατο που θέλεις να πας έχει το show με τα συντριβάνια. Είναι μοναδική εμπειρία!!! Κανόνισε όμως να έχεις ξεμπερδέψει νωρίς από το παλάτι για να μπεις έγκαιρα στους κήπους γιατί πολλά συντριβάνια σταματάνε στις 4 μμ και ΟΛΑ κλείνουν στις 5 μμ.!!! Στις 5.20 μμ ξεκινάει το show στο συντριβάνι του Ποσειδώνα. Να πας όμως πιο νωρίς για να βρεις μια ωραία θέση στο γρασίδι και να το απολαύσεις. Κρατάει γύρω στα 15 λεπτά. Μετά αδειάζουν οι κήποι και σας διώχνουν όλους γιατί το βράδυ έχει το νυχτερινό show με άλλο εισιτήριο.
Δες σε αυτό το link τις ώρες και τα σχετικά με το Fountain Show.
http://en.chateauversailles.fr/news...nd-musical-gardens#the-musical-fountains-show
Τσέκαρε μήπως έχει μουσική στα συντριβάνια και άλλη μέρα και βολεύει να πας καλύτερα.
Επίσης, εξέτασε το ενδεχόμενο κάποιος ενήλικας να μην μπει στο παλάτι και να μείνει έξω στους κήπους με τα μικρά σας που δε θα εκτιμήσουν και πολλά από αυτά που θα δουν. Αλλιώς πάτε γρήγορα την επίσκεψη στο παλάτι και βγείτε στους κήπους για να δροσιστείτε σε καμιά σκιά.
Ρίξε μια ματιά από τη σελίδα 23 και μετά που δινουν διάφοροι συμβουλές για την επίσκεψη στις Βερσαλλίες. Και μην ξεχάσετε νερά από έξω!!!

https://www.travelstories.gr/commun...ηθεια-για-το-Παρισι.11715/page-24#post-660786
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Revi από το site των Βερσαλλιών τσέκαρα ότι τα μουσικά συντριβάνια λειτουργούν και Παρασκευή, εκτός από αυτό του Ποσειδώνα που είναι και το πιο εντυπωσιακό. Εάν θέλετε να βρείτε λιγότερο κόσμο εξεταστε και το ενδεχόμενο επίσκεψης την Παρασκευή, αφού τσεκάρεις την λειτουργία τους... ;)
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
@Elena2508 Ελενα μου θέλω να σε ρωτήσω κάτι.
1. τι ώρα νυκτώνει περίπου στο Παρίσι?
2. τι ώρα νομίζεις ότι είναι καλύτερα για τον Πύργο? κατα τις 7 το βράδυ είναι οκ? νομίζεις. Επίσης μπορεις να είσαι στον Πύργο όση ώρα θές ή έχει περιορισμό χρόνου?

Σε ευχαριστώ !!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Elena2508 Ελενα μου θέλω να σε ρωτήσω κάτι.
1. τι ώρα νυκτώνει περίπου στο Παρίσι?
2. τι ώρα νομίζεις ότι είναι καλύτερα για τον Πύργο? κατα τις 7 το βράδυ είναι οκ? νομίζεις. Επίσης μπορεις να είσαι στον Πύργο όση ώρα θές ή έχει περιορισμό χρόνου?

Σε ευχαριστώ !!!
@Revi Θεωρώ ότι η καλύτερη ώρα επίσκεψης στον πύργο του Άιφελ τον Ιούνη είναι εκεί γύρω στις 7-8 μμ. Εάν πετύχετε και καμιά καλή δύση ηλίου με σύννεφα θα βγάλετε ωραίες φωτογραφίες της πόλης από ψηλά! Δεν έχεις περιορισμό χρόνου παραμονής από όσο γνωρίζω. Και μετά που θα κατεβείτε θα χαλαρώσετε στην περιοχή του Trocadero και εάν έχετε κουράγιο να μείνετε μέχρι τις 10 μμ για να τον δείτε και φωταγωγημένο. Θα με θυμηθείς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.535
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom