Ιταλία Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Φτάνοντας στην Cefalu έβγαλα απ την τσάντα μου ένα «σκονάκι» με τις οδηγίες του Samion.. Τις ακολουθήσαμε πιστά… Πήραμε το δρόμο που σε βγάζει στον κεντρικό για το Duomo κι όλα ήταν τόσο γραφικά.. Σταματούσαμε συνέχεια και βγάζαμε φωτογραφίες..


afarm4.static.flickr.com_3452_3698260658_cb395912ef_m.jpg

afarm3.static.flickr.com_2497_3698261966_cd478f8b7e_m.jpg

afarm4.static.flickr.com_3557_3698261340_79a594804e_m.jpg

Η φίλη μου ήταν κατενθουσιασμένη.. Ο κόσμος απλός, φιλικός, σε κάποια φάση αντικρίσαμε έναν πλανόδιο μανάβη ο οποίος μας έπιασε τη συζήτηση και μας κέρασε κερασάκια… Συνεχίσαμε τη βόλτα μας, χαζεύαμε τα στενάκια, τα μαγαζιά, μέχρι που φτάσαμε στην πλατεία του Duomo!!! Πραγματικά μ άρεσε πολύ!!
afarm3.static.flickr.com_2479_3698263122_ee4ac5265c_o.jpg

afarm3.static.flickr.com_2530_3697452579_dd077ba192.jpg

Συνεχίσαμε τον δρόμο και κατεβήκαμε προς την παραλία.. Συναντήσαμε το Cafe di Noto, ωραίο καφέ-bar με θέα τη θάλασσα.. Τα αφήσαμε όμως και προχωρήσαμε.. Λίγο πιο κάτω το Lavatoio , ένα μέρος όπου παλιότερα έπλεναν τα ρούχα, ιδανικό για λίγα λεπτά ξεκούρασης και για φωτογραφίες…
afarm4.static.flickr.com_3652_3697455199_f0ce062020.jpg

afarm3.static.flickr.com_2471_3697454247_08468c5685.jpg

Συνέχεια στην ξενάγηση μας στην Cefalu και σε λίγο φτάσαμε στην παραλία!!! Αρκετός κόσμος, αρκετά beach bar..
afarm4.static.flickr.com_3625_3697455777_8195d323e3.jpg

Περπατήσαμε στην Lungomare κι αποφασίσαμε να καθίσουμε στο κέντρο της περίπου στο beach bar που μας άρεσε περισσότερο καθώς διέθετε ξαπλώστρες και ομπρέλες..(τιμές δεν ξέρω να σας πω μιας και που άλλη μια φορά δεν πληρώσαμε!!). Ήρθε επιτέλους η ώρα που περίμενα! Έτρεξα κι έπεσα γρήγορα στη θάλασσα…Τα νερά ήταν απίστευτα, κολυμπούσα και κοίταζα πίσω μου την Cefalu.. Η εικόνα αυτή δύσκολα περιγράφεται.. Έβλεπα απ τη μια το βουνό κι απ την άλλη την πόλη με το Duomo να μισοφαίνεται..
afarm4.static.flickr.com_3580_3697456267_745f0eff32.jpg

Ο καιρός ήταν ιδανικός, δεν ήθελα να βγω απ την θάλασσα, νομίζω ότι δεν ήθελα να γυρίσω καν στο Παλέρμο…
Κάποια στιγμή δυστυχώς κι αυτό έπρεπε να γίνει.. Εγκαταλείψαμε την παραλία και προσπαθήσαμε να βρούμε το ristorante “Il Normanno” ένα απ τα τίπς που είχα φροντίσει να πάρω απ το φόρουμ (grazie erminathess & Dafni).. Ristorante "Il Normanno" di Gaetano Parisi - Ristorante a Cefal
Οι περισσότεροι ντόπιοι δεν το γνώριζαν κι ήταν δύσκολο να το βρούμε αλλά δεν το βάλαμε κάτω…Μετά από λίγο το εντοπίσαμε σ’ ένα στενό κοντά στο Duomo αλλά για κακή μας τύχη ήταν κλειστό μιας και πήγαμε αργά το μεσημέρι.. Πήραμε ένα παγωτάκι στο χέρι απ το cafe Duomoκαι αναχωρήσαμε για τον σταθμό των τρένων..
afarm4.static.flickr.com_3464_3698262528_b1282fc76e.jpg

Αποφασίσαμε πως θα ήταν καλύτερα να γυρίσουμε στο Παλέρμο και να ετοιμαστούμε για την βραδινή μας έξοδο.. Και όντως έτσι έγινε…

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχη αφήγηση για ένα μοναδικό προορισμό!
Μπράβο sapienza!
Συνέχισε όσο πιο αναλυτικά μπορείς!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
Αλίμονο!!!!Κάτι τσιμπήσαμε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Su Su SUPER Sapienza! όπως πάντα υπέροχη περιγραφή..ανυπομονούμε για τις φωτο..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αυτά είναι!
φωτορεπορτάζ φαγητών και ποτών!
spritz!
φίλοι ιταλοί από το παλέρμο! :rolleyes:
τι άλλο να θέλουμε από μία ταξιδιωτική ιστορία???:bleh:

ξέρω γω ρε παιδι μου? :rolleyes:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
Εσύ θέλεις ένα mojito γρήγορα...Αγαπάμε Ιταλία, αγαπάμε Αλιτάλια, αγαπάμε Silvio!!!
Υπομονή όπως λέει κι η sapienza κάνε λίγο pazienza...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο ξανθιά καλονή αλλά χωρτάσαμε ευχές !!!!!!!για συνέχισε που τα γράφεις και όμορφα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom