Ιταλία Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

,

Αρχικά είχαμε πει να δειπνήσουμε στο "Il Cambusone"Trattoria "Il Cambusone" Home Page, πρόταση του Samion, δοκιμασμένο κι από τη Dafni.. Έκανα ένα τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι μιας κι ήταν Σάββατο βράδυ αλλά και πάλι ατυχήσαμε.. Δεν υπήρχε τίποτα.. Κατέβηκα στην ρεσεψιόν και ζήτησα να μας προτείνουν ένα εστιατόριο καλό που να πηγαίνουν οι ίδιοι, σε καμιά περίπτωση δεν θέλαμε κάτι τουριστικό.. Σκέφτηκα πώς θα ήταν καλό να πηγαίναμε προς Kalsa για να την βλέπαμε με την ευκαιρία.. Μας πρότειναν το “Gagini”www.ristorantegagini.comκλείσαμε λοιπόν τραπέζι και καλέσαμε ένα ταξί για να μας μεταφέρει εκεί…
Ντυμένες επίσημα, επιβιβαστήκαμε στο ταξί.. Ο οδηγός μας ενημέρωσε ότι η περιοχή δεν είναι και τόσο καλή , περισσότερο κακόφημη και μας απέτρεψε από το να κάνουμε μόνες μας βόλτα το βράδυ στην Kalsa.. Υπερβολές σκέφτηκα!!! Μας άφησε σ’ ένα δρόμο και μας είπε επειδή έκαναν κάποια έργα ότι δεν μπορούσε να περάσει με το ταξί αλλά μας έκανε νόημα ότι το εστιατόριο είναι λίγο πιο πέρα.. Κατεβήκαμε λοιπόν και κατευθυνθήκαμε προς το μέρος που μας είχε υποδείξει.. Το εστιατόριο πουθενά… Τί κι αν ρωτήσαμε κάποιους περαστικούς, τίποτα.. Πουθενά το Gagini!!!Επί μισή ώρα τουλάχιστον περιφερόμασταν σα τη μύγα μες το γάλα σε κάτι σκοτεινά σοκάκια, στα περισσότερα δεν έβλεπες άνθρωπο και ψάχναμε απεγνωσμένα… Πολλά καμάκια στην περιοχή αλλά το εστιατόριο δεν το ήξερε κανείς.. Κάποιοι μας έδειξαν έναν δρόμο, αλλά ήταν δύσκολο να περάσουμε από εκεί.. Έκαναν έργα, ήταν πολύ στενό δρομάκι, μαύρη μαυρίλα, τα είχαμε πλέον δει όλα…Δεν είχαμε όμως άλλη επιλογή.. Έπιασα τη φίλη μου απ το χέρι και της λέω ή τώρα ή ποτέ… Με γρήγορα βήματα περάσαμε το στενό.. Η εικόνα που μας έχει μείνει ακόμα χαραγμένη στο μυαλό και γελάμε κάθε φορά που τη θυμόμαστε είναι μια γάτα στα σκουπίδια να έχει σηκώσει την ουρά της, να έχει κοκαλώσει και να μας κοιτάει με βλέμμα απλανές, σα να λέει «Μα τι θέλουν αυτές εδώ»??Κι όμως πάλι δεν βρήκαμε το εστιατόριο!!! Τίποτα θα έπρεπε να βγούμε σ έναν κεντρικό δρόμο και να καλέσουμε ταξί, τα νεύρα μας δεν άντεχαν άλλο… Μας πλησίασε ένας νεαρός και μας είπε ότι γνώριζε το μαγαζί.. Επιτέλους είπαμε!! !Όμως το δρόμο που μας υπέδειξε δεν υπήρχε καμία περίπτωση να τον περάσουμε.. Έτσι τα παρατήσαμε και ακολουθήσαμε έναν άλλο δρόμο προκειμένου να βγούμε στον κεντρικό!!! Ο νεαρός επανήλθε μ ένα μηχανάκι, μας ρώτησε γιατί δεν πάμε προς το μέρος που μας είχε πει και του εξηγήσαμε ότι φοβόμασταν.. Προθυμοποιήθηκε να μας συνοδέψει και εμείς σε κατάσταση πλέον εκτάκτου ανάγκης δεχτήκαμε!! Δεν είχαμε όμως καταλάβει ότι εννοούσε να μας πάει με το μηχανάκι!!! Τί να κάνουμε, ανεβήκαμε, και κάνοντας τρικάβαλο στα σοκάκια της Kalsa (θέαμα για γέλια) φτάσαμε επιτέλους στον προορισμό μας!!! Αλληλούια!!! Να είναι καλά το παιδί!!!
Το εστιατόριο πολύ σικάτο, καθίσαμε γρήγορα μιας κι η ώρα είχε περάσει και παραγγείλαμε!!! Το φαγητό πολύ καλό αλλά και η ατμόσφαιρα μας αποζημίωσε με το παραπάνω!!!
afarm4.static.flickr.com_3528_3697458409_bbf23460ed_o.jpg

afarm3.static.flickr.com_2654_3698270002_c68e5d15b9.jpg


 

Attachments

Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχη αφήγηση για ένα μοναδικό προορισμό!
Μπράβο sapienza!
Συνέχισε όσο πιο αναλυτικά μπορείς!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
Αλίμονο!!!!Κάτι τσιμπήσαμε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Su Su SUPER Sapienza! όπως πάντα υπέροχη περιγραφή..ανυπομονούμε για τις φωτο..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αυτά είναι!
φωτορεπορτάζ φαγητών και ποτών!
spritz!
φίλοι ιταλοί από το παλέρμο! :rolleyes:
τι άλλο να θέλουμε από μία ταξιδιωτική ιστορία???:bleh:

ξέρω γω ρε παιδι μου? :rolleyes:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
Εσύ θέλεις ένα mojito γρήγορα...Αγαπάμε Ιταλία, αγαπάμε Αλιτάλια, αγαπάμε Silvio!!!
Υπομονή όπως λέει κι η sapienza κάνε λίγο pazienza...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο ξανθιά καλονή αλλά χωρτάσαμε ευχές !!!!!!!για συνέχισε που τα γράφεις και όμορφα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom