Ιταλία Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Γυρίσαμε στο σταθμό, πήραμε το τρένο και γραμμή για Cefalu…
Φτάνοντας εκεί διαπιστώσαμε ότι ο καιρός δεν μας επέτρεπε να κάνουμε μπάνιο… Ο αέρας ήταν πολύ δυνατός και τα κύματα πολύ μεγάλα.. Υπήρχε κόσμος στην παραλία που απλά λιαζότανε αλλά οι περισσότεροι έκαναν τη βόλτα τους στα μαγαζιά… Και πάλι, τίποτα δεν θα μας χαλούσε τη διάθεση.

afarm4.static.flickr.com_3441_3697464547_54b7df6c1b.jpg

afarm3.static.flickr.com_2651_3697465477_0390070058.jpg

afarm3.static.flickr.com_2457_3709185147_ce5afdc4b3.jpg


Ήταν ευκαιρία να φάμε στο “Il Normanno” !!! Πολύ καλή επιλογή!!!Ristorante "Il Normanno" di Gaetano Parisi - Ristorante a Cefal
Είπαμε να δοκιμάσουμε κάτι παραδοσιακό και πήραμε το μενού tradizionale… Εκπληκτικό φαγητό, σέρβις και καλό κρασί!!!
afarm3.static.flickr.com_2505_3716140856_0ac2aef370.jpg

(Cupoletta di melanzane con crema,di pomodoro e fonduta di parmigiano)
afarm3.static.flickr.com_2527_3698274886_450091d660.jpg

(Fettucine con funghi,pamodorino,pistacchi e bacon)
afarm3.static.flickr.com_2595_3698275348_56624e967b.jpg

(Scamone al ristretto di aceto balsamico,scaglie di parmiggiano)
Στη συνέχεια πήγαμε στο Cafe del Molo για καφεδάκι και χαλάρωση με θέα τη θάλασσα!! Η ώρα πέρασε κι ήρθε η στιγμή να αποχαιρετήσουμε την Cefalu… Με βαριά καρδιά την αφήσαμε πίσω μας και φύγαμε για το Παλέρμο…
Φτάσαμε αργά στο ξενοδοχείο κι ετοιμαστήκαμε αμέσως για νέα έξοδο!! Βόλτα στο κέντρο της πόλης, ανακαλύψαμε και μια άλλη περιοχή με μπαράκια από την πίσω πλευρά του Teatro Massimo, αλλά απ ότι είδαμε δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο… Σταματήσαμε να φάμε κάτι πρόχειρο στη Via del dell' orologio..
afarm3.static.flickr.com_2465_3709993696_ef01ecc41d.jpg


afarm3.static.flickr.com_2446_3709203135_97b527defd.jpg

Και φυσικά η συνέχεια και πάλι ήταν στη Champaneria!!!
Κλασσική αξία!!! Πολύ ποτό, αλλά όταν οι τιμές είναι πάτος και τα ποτά κερασμένα δύσκολα λες όχι… Πολύ καμάκι στο Παλέρμο!!! Είπαμε το έχουν οι Ιταλοί , αλλά πραγματικά αυτό που συναντήσαμε τις μέρες αυτές δεν έχει ξαναγίνει...!!! Τί να πω και τί να σχολιάσω?? Αφήστε τη φαντασία σας να δουλέψει.. Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο όπου ο Salvatore μας περίμενε…Καθίσαμε στο bar του ξενοδοχείου όπου μας κέρασε δυο ποτάκια.. Ήταν η τελευταία μας βραδιά εκεί κι έπρεπε να μείνει αξέχαστη! Έτσι άλλη μια νύχτα έπεσε στο Παλέρμο…
Δευτέρα…Τελευταία μας μέρα στο Παλέρμο.. Την είχαμε αφήσει προκειμένου να δούμε κάποια απ τα αξιοθέατα στην πόλη.. Η φίλη μου πρότεινε να πάρουμε το τουριστικό λεωφορείο που κάνει στάσεις στα πιο γνωστά αξιοθέατα.. Μην το κάνετε για κανένα λόγο…
Έχει δυο διαφορετικές διαδρομές, η κάθε μια κοστίζει 20 ευρώ…Συν της άλλης το Παλέρμο είναι μια πόλη που μπορείς άνετα να γυρίσεις με τα λεωφορεία αλλά και πολλά απ τα αξιοθέατα τα βλέπεις κάνοντας μια βόλτα με τα πόδια… Πήρα ένα διαφημιστικό απ το τουριστικό λεωφορείο μιας κι ο χάρτης του βόλευε περισσότερο απ τον δικό μου και ξεκινήσαμε! Πήραμε το λεωφορείο (104) απ τη Via della Liberta και κατεβήκαμε στο Καθεδρικό Ναό του Παλέρμο( Cattedrale).. Σταθήκαμε και θαυμάσαμε τον επιβλητικό ναό με τους φοίνικες στον προαύλιο χώρο και αργότερα περάσαμε και στον εσωτερικό χώρο..
afarm4.static.flickr.com_3446_3698277592_cae6a58519.jpg

Βγαίνοντας απ το ναό είχαν μαζευτεί πολλά σύννεφα και με μιας ξεκίνησε να βρέχει.. Καταιγίδα.. Χωθήκαμε ακριβώς απέναντι σε ένα μπαρ, πήραμε δυο εσπρεσάκια και περιμέναμε να σταματήσει η βροχή… Σε κάποια φάση δεν αντέχαμε άλλο, αγοράσαμε δυο ομπρέλες από έναν πλανόδιο και συνεχίσαμε με τα πόδια.. +1 ο βαθμός δυσκολίας στην αποστολή μας , απ την άλλη όμως το διασκεδάζαμε κι όλας… Φτάσαμε στη Quattro Canti τη μπαρόκ διασταύρωση που τέμνει τους αρχαίους δρόμους (Corso Vittorio Emanuele & Via Maqueda) διαιρώντας την πόλη σε τέσσερα σημεία(Albergheria, Capo, Vucciria και La Kalsa )…
afarm3.static.flickr.com_2639_3697466897_cf9d7cf14c.jpg

afarm3.static.flickr.com_2573_3709211627_c9fa031084.jpg


 

Attachments

Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχη αφήγηση για ένα μοναδικό προορισμό!
Μπράβο sapienza!
Συνέχισε όσο πιο αναλυτικά μπορείς!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
Αλίμονο!!!!Κάτι τσιμπήσαμε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Su Su SUPER Sapienza! όπως πάντα υπέροχη περιγραφή..ανυπομονούμε για τις φωτο..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αυτά είναι!
φωτορεπορτάζ φαγητών και ποτών!
spritz!
φίλοι ιταλοί από το παλέρμο! :rolleyes:
τι άλλο να θέλουμε από μία ταξιδιωτική ιστορία???:bleh:

ξέρω γω ρε παιδι μου? :rolleyes:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
Εσύ θέλεις ένα mojito γρήγορα...Αγαπάμε Ιταλία, αγαπάμε Αλιτάλια, αγαπάμε Silvio!!!
Υπομονή όπως λέει κι η sapienza κάνε λίγο pazienza...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο ξανθιά καλονή αλλά χωρτάσαμε ευχές !!!!!!!για συνέχισε που τα γράφεις και όμορφα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom