Πακιστάν Πακιστάν

oikonoleon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
22

Σήμερα το πρόγραμμα είχε…γάμο! Όχι τον δικό μου ρε, μην τρομάζεις! Ένας φίλος του Noorudin παντρεύεται αύριο και ήμασταν καλεσμένοι στο μεσημεριανό τραπέζι στο σπίτι του γαμπρού. Τα φαγητά παρόμοια με τα δικά μας. Και οι άνθρωποι πολύ φιλόξενοι.

Έπειτα φύγαμε για την περιοχή Kargah, όπου υπάρχει ένα τεράστιο άγαλμα Βούδα του 7ου αιώνα , σκαλισμένο πάνω σε ένα τεράστιο βράχο ενός βουνού, στα 200 μέτρα πάνω από το έδαφος.

Υπάρχει και ένας μύθος στην περιοχή γι’ αυτό το άγαλμα, ο οποίος λέει ότι… «…παλιά η περιοχή ονομαζόταν ‘Το Θηλυκό Φάντασμα’ ,γιατί εκεί υπήρχε ένα θηλυκό φάντασμα που σκότωνε τους περαστικούς. Μέχρι που ήρθε ένας τύπος και σκάλισε ένα βούδα και το φάντασμα σταμάτησε να σκοτώνει περαστικούς.»
Τώρα, γιατί το φάντασμα ήτανε θηλυκό, και γιατί ο Βούδας το ‘κανε να σταματήσει να σκοτώνει, δεν το ‘μαθα ακόμα…

Δεν είχα και το χρόνο να το μάθω, γιατί έπρεπε να πάω για…ψάρεμα στα βουνά του Ινδοκαυκάσου! Δε σου κάνω πλάκα, πήγαμε για ψάρεμα πέστροφας στα 1800 μέτρα υψόμετρο, κάπου στον Ινδοκαύκασο σε μια τοποθεσία που ήξερε ο Musa, φίλος του Noorudin και μάστορας στο ψάρεμα πέστροφας. Οι πέστροφες συχνάζουν στα κρουσταλλένια νερά που χύνονται από τις κορφές των βουνών και σχηματίζουν ρέματα που κατεβαίνουν ορμητικά προς τον ποταμό Gilgit.

Φτάσαμε αργά, νυχτωθήκαμε, μας έπιασε βροχή, αλλά πιάσαμε και μια άτυχη πέστροφα. Έπειτα έπρεπε να περπατήσουμε για περίπου 2 ώρες μέχρι την τοποθεσία που είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο –δεν πήγαινε παραπάνω και συνεχίσαμε με τα πόδια- μέσα στη νύχτα και ανάμεσα σε σκόρπιους μουσάτους απορημένους βοσκούς των εκεί βουνών.

Θα σου ‘γραφα κι άλλα ,αλλά δε θέλω να βαρεθείς ..Άσε που αύριο ξυπνάω αξημέρωτα. Έχουμε μεγάλη διαδρομή να διανύσουμε.
 

Attachments

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Πολυ ωραια αφηγηση, σα γραμμα σε φιλο η στο ημερολογιο σου. Αν δουμε και φωτογραφιες απο τους ντοπιους η τη διαδρομη, ακομα καλυτερα..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ενδιαφέρουσα αφήγηση, ειδικά αφού προέρχεται από μια περιοχή απ' την οποία δεν έχουμε συχνά την ευκαιρία να μαθαίνουμε πράγματα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολύ ενδιαφέρουσα αφήγηση και όλη μαζεμένη. Μια μεγάλη υπέροχη δόση.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
τι ευχαριστη εκπληξη!!!
ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μας αυτην την οχι κ τοσο συνηθισμενη ταξιδιωτικη εμπειρια...
 

oikonoleon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
22
ευχαριστω παιδια και καλως σας βρηκα!

Βασικα η παραπανω αφηγηση ειναι το "ημερολογιο" που κρατουσα και το συμπληρωνα σχεδον καθε βραδυ.

Φωτογραφιες θα προσθεσω, απλα σε αυτη τη φαση "εξοικειωνομαι" με το σαϊτ, οποτε ...υπομονη :)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μόλις τελείωσα την ιστορία σου που φυσικά όπως και οι προηγούμενοι την διάβασα μονορούφι. Με τον τρόπο που είναι γραμμένη η ιστορία είχα συνεχώς την εντύπωση ότι απευθυνόσουν ειδικά σε μένα. Όση ώρα διάβαζα σκεφτόμουν συνεχώς πόσο τυχερός είσαι που είχες φίλους Πακιστανούς, που πήγες σε γάμο τους, που έκανες αυτήν την καταπληκτική πτήση, που παρακολούθησες αγώνα πόλο ως επίσημος καλεσμένος κτλ. Θα περιμένω τις φωτογραφίες. Το Πακισταν είναι από τις χώρες που πολύ θα ήθελα να επισκεφθώ αλλά δύσκολα θα το αποφασίσω.
 
Last edited by a moderator:

oikonoleon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
22
Με τις φωτογραφιες ειχα καποια προβληματακια:

1. Το επιτρεπομενο μεγεθος ειναι 250ΚΒ, οι δικες μου ειναι μεγαλυτερες και δεν εχω το χρονο να μπω στη διαδικασια να αλλαζω την αναλυση

2. Το Πακισταν δεν υπαρχει καν στη λιστα με τις χωρες στο 'οι φωτογραφιες μου' :)

Εχω ανεβασει καποιες στο μπλογκ μου παντως, οπου και πρωτοδημοσιευσα την ιστορια. Για οποιον ενδιαφερεται, ειναι εδω:

'Τροχισε εκεινα τα σπαθια του λογου που μ'αρεσουν...': 27-07-07 Islamabad
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απίστευτη ιστορία διάβασα πρωινιάτικα!!! κρίμα που δε μας γράφει πια αυτό το μέλος.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Πραγματικά κρίμα! :(
Και πάνω που χάρηκα ... ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.915
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom