Ποια είναι η αγαπημένη σας πόλη?

kiolejr

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα και ΗΠΑ
Λονδίνο.... ίσως γιατί αυτές τις μέρες λόγω του ότι έχασα τον πατέρα μου το Λονδίνο ταιριάζει με τη θλίψη που νιώθω.... ίσως γιατί ήταν από τις αγαπημένες του πόλεις ... ίσως γιατί ήταν το επόμενο προγραμματισμένο ταξίδι του...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πολύ λυπάμαι kiolejr. Να σαι εσύ καλά να τον θυμάσαι για να ζει πάντα μέσα από σένα. Μάλλον από εκείνον κληρονόμησες την αγάπη για τα ταξίδια έ?

Εγώ θα πω το Εδιμβούργο που ήταν το τελευταίο μου ταξίδι. Μαγευτική πόλη, μικρή αλλά ποικιλόμορφη και πολύ ζωντανή. Οι Σκοτσέζοι μοιάζουν πολύ με τους Έλληνες σαν ιδιοσυγκρασία (το καλύτερο παράδειγμα ο μισοτελειωμένος Παρθενώνας χα χα).
Δεν μπορώ όμως να μη πω πόσο λατρεύω το Παρίσι, που σου βγάζει πάντα την καλύτερη σου διάθεση, την όμορφη Μαδρίτη με τις αμέτρητες εκπλήξεις της, την κούκλα Βουδαπέστη με την διττή της γοητεία, την μουσική Πράγα με τα υπόγεια live jazz clubs της, και το μελαγχολικό Λονδίνο που έτσι και σκάσει λίγο ο ήλιος δεν χορταίνεις να το περπατάς.
Από Ελλάδα και μένα η αγαπημένη μου είναι η Καστοριά, ειδικά στα Ραγκουτσάρια. Λατρεύω όμως και τα Τρίκαλα.
Θελω να φύγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω.:(
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όταν το καλοκαίρι του 1988 πήγα στο Παρίσι μου άρεσε πάρα πολύ αλλά δεν ξετρελάθηκα. Συνέβη όμως κάτι που δεν μου έχει συμβεί για καμιά άλλη πόλη. Έκτοτε νιώθω μια απίστευτη νοσταλγία γι αυτή την πόλη. Ξαναπήγα πριν πέντε χρόνια ένα κρύο πρωινό (δυστυχώς μόνο μισή μέρα) του Νοέμβρη και η νοσταλγία αντί να καταλαγιάσει, φούντωσε. Ελπίζω κάποια στιγμή να ξαναπάω για περισσότερο αυτή τη φορά. Η πόλη που με άφησε «ξερό» με την πρώτη ματιά είναι η Βενετία και το ένιωσα και όταν πήγα και για δεύτερη φορά. Κατά τα’ άλλα μου άρεσαν πάρα πολύ το Ταλίν (μικρή Πράγα το λένε), η Κρακοβία και η Μπρυζ. Φυσικά σε κάθε πόλη που πήγα πάντα κάτι βρήκα να με μαγέψει. Λισσαβόνα, Κοπεγχάγη, Ρώμη, Βουδαπέστη κ.τ.λ. Δυστυχώς δεν έχω πάει Πράγα. Επειδή όμως όλα είναι υποκειμενικά σε αυτή την περίπτωση, ναι μεν λαμβάνω υπ’ όψη τις γνώμες που ακούω αλλά πάντα έχω την «αγωνία» πως θα βιώσω εγώ την κάθε πόλη. Η κόρη μου το καλοκαίρι πήγε Πράγα Βερολίνο. Ενθουσιάστηκε με το Βερολίνο και όχι τόσο με την Πράγα που της άρεσε όμως και αυτή.
Όσον αφορά τις Ελληνικές πόλεις λατρεύω την Κέρκυρα. Όμορφες και τα Χανιά, το Ναύπλιο, η παλιά Ξάνθη, τα νερά της Δράμας, η Καστοριά κ.ά. Οι πιο όμορφες όμως (Κέρκυρα, Χανιά, Ναύπλιο) είναι αυτές που θυμίζουν περισσότερο Ιταλία και λιγότερο Ελλάδα με το κερασάκι βέβαια πάντα Ελληνικό, ότι και αν σημαίνει αυτό.
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Πολυ όμορφη μου φάνηκε η Μπρυζ, στο Βελγιο. Πολύ ατμοσφαιρική πόλη, για όσους αρέσει η αίσθηση μεσαιωνα.Πανέμορφες πλατείες με χρωματιστά σπιτάκια, μικρά κανάλια με πέτρινες γέφυρες, και το πράσινο.
Το Παρίσι είναι μία από τις πόλεις που μου άφησε πολυ νοσταλγική διάθεση, μου άρεσε το φως της (ή έτσι τουλαχιστον μου φάνηκε τότε, ήταν καλοκαίρι και έμενα και Ολλανδία τότε). Μικρά καφε, βόλτες στις φαρδιές λεωφόρους και στην Champes Elysees, στη Μονμάρτη... Δεν πήγα σε κανένα μουσείο , δεν ανέβηκα στον Πύργο του Άιφελ, κτλ. Πήγα για 3 μέρες μόνο είμασταν φοιτήτριες και μας άρεσε η βόλτα και μόνο στην πόλη, η θέα του Παρισιού ενώ αράζαμε στα γρασιδια μπροστά από τη Σακρε Κερ . Πολύ σύντομο το πέρασμα αλλά ανεξίτιλες οι μνήμες . Θα επιστρέψω εκεί σίγουρα κάποια μέρα!!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Γειά σας κι από μένα
Το Εδιμβούργο είναι το αγαπημένο μου μέρος
Ρομαντικό, επιβλητικό, ανεπανάλειπτο
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γειά σας και από μένα!
Αγαπημένη πόλη από όσες έχω επισκεφτεί μέχρι σήμερα η Αβάνα.
Έχει μια γοητεία απερίγραπτη.
Από Ευρώπη προτιμώ Μαδρίτη.
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Oxygen καταρχήν καλωσήρθες!
Και μένα είναι μία από τις αγαπημένες μου!! Μεσαιωνική κωμόπολη τέλεια!;)
 

Zefi Alkalai

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυννησία
Κάποια πόλη καθόλου πρωτότυπη!

Το Παρίσι είναι η αγαπημένη μου πόλη.Όχι σαν ταξιδιώτης μόνο. αλλά και σαν επιλογή για να μείνω. Μου αρέσει αυτή η πόλη
για το παιχνίδι ισορροπιών της:Παράδοση και καινοτομία. Για το ποτάμι που κυλά στη καρδιά αυτής της.
Για τα χρώματά της.Για τυ μυρωδιά του καφέ και των φρεσκοψημένων κρουασάν! Για την αύρα που αποπνέει.
Για όλα αυτά που μου θυμίζει. Για τους εμπρεσιονιστές που έζησαν εδώ...Για κάποιες μεγάλες βόλτες που έκανα με τους γονείς μου σ΄αυτή τη πόλη..Οπότε..Ίσως να είναι και οι μήμες μου από παιδί..:roll:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Συμφωνώ με το φίλο vagantos

Το Κούσκο στο Περού ήταν η πόλη που με γοήτευσε περισσότερο απ όσες μέχρι τώρα έχω δει.
Είχε κάτι που όσο και να προσπαθήσω δεν μπορώ να σας το μεταφέρω ήταν μια πόλη γεμάτη μυστήριο.:roll:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Από Ευρώπη (εκεί όπου έχω πάει δλδ...) επιλέγω: Λονδίνο!

Από Ελλάδα: Ναύπλιο (και πάλι είχα κάτσει μόνο κάτι ώρες ένα βράδυ του Ιουνίου...)

Εύχομαι και ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να δω ακόμα περισσότερες πόλεις ώστε να αλλάξουν οι επιλογές μου!!!! χεχε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom