Πολυ social δεν πεφτει;;

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω .Εσυ αν δεν μπορέσεις να πάς καποιο ταξίδι για τους επόμενους μήνες θα χαθείς απο το forum ??
Εγώ δεν ξερω αν είναι θέμα ισχυρού χαρακτήρα αλλά είτε ταξιδέυω είτε όχι στο forum μπαίνω για να μάθω καινούργια πράγματα και όταν πάω ταξίδι θα τα χρησιμοποιήσω.
Εγω δηλαδη που έχω να ταξιδέψω στο εξωτερικό κοντά στα δυο χρονια θα έπρεπε να είχα αποβληθεί σύμφωνα με το σκεπτικό κάποιων.:haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Συχνά οι ταξιδιωτικές ιστορίες αποτελούν αφορμή ακόμα και για virtual ταξίδια με τη φαντασία μας ακόμα κι αν δεν πάμε ποτέ.

Πολύ σωστά Hydro.
Εδώ μου θύμισες ένα Βαρώνο που ζούσε παλιά έξω από το Παρίσι, σε μια βίλα περιφραγμένη για να μην έρχεται σε επαφή με τους γείτονες και τον υπόλοιπο κόσμο, μην τυχόν και τον μολύνουν με τις ιδέες τους...
Ένα και μοναδικό πίνακα είχε στην κρεβατοκάμαρα του και τον χάζευε ολημερίς. ήταν ένα τροπικό παραθαλάσσιο τοπίο με φοίνικες. Με την φαντασία του απολάμβανε καθημερινά τη θάλασσα και τον ήλιο.
-Γιατί να πάω, έλεγε, αφού το απολαμβάνω με την ησυχία μου εδώ μέσα;;
-και που ξέρω γω, σε τι κατάσταση θα είμαι από υγεία, όταν βρεθώ εκεί; κούραση, πονοκέφαλος, πονόκοιλος, ίσως ενοχλημένος από τους ντόπιους, κλπ.
-Επίσης θα το βρω όπως το δείχνει ο πίνακας ή θα αποτελεί μέρος ενός συνόλου και τούτο θα χάνετε;
Στο άλλο δωμάτιο είχε ένα πίνακα του Λονδίνου, αλλά για την απόφαση του να ξεκινήσει να πάει και που κατέληξε, θα πω μια άλλη φορά
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συχνά οι ταξιδιωτικές ιστορίες αποτελούν αφορμή ακόμα και για virtual ταξίδια με τη φαντασία μας ακόμα κι αν δεν πάμε ποτέ.

Πολύ σωστά Hydro.
Εδώ μου θύμισες ένα Βαρώνο που ζούσε παλιά έξω από το Παρίσι, σε μια βίλα περιφραγμένη για να μην έρχεται σε επαφή με τους γείτονες και τον υπόλοιπο κόσμο, μην τυχόν και τον μολύνουν με τις ιδέες τους...
Ένα και μοναδικό πίνακα είχε στην κρεβατοκάμαρα του και τον χάζευε ολημερίς. ήταν ένα τροπικό παραθαλάσσιο τοπίο με φοίνικες. Με την φαντασία του απολάμβανε καθημερινά τη θάλασσα και τον ήλιο.
-Γιατί να πάω, έλεγε, αφού το απολαμβάνω με την ησυχία μου εδώ μέσα;;
-και που ξέρω γω, σε τι κατάσταση θα είμαι από υγεία, όταν βρεθώ εκεί; κούραση, πονοκέφαλος, πονόκοιλος, ίσως ενοχλημένος από τους ντόπιους, κλπ.
-Επίσης θα το βρω όπως το δείχνει ο πίνακας ή θα αποτελεί μέρος ενός συνόλου και τούτο θα χάνετε;
Στο άλλο δωμάτιο είχε ένα πίνακα του Λονδίνου, αλλά για την απόφαση του να ξεκινήσει να πάει και που κατέληξε, θα πω μια άλλη φορά
Καπετανιε μου γλυκε ..σα να ακουω τον πατερα μου :haha::haha:Καρμπον!!!
Εχει δει ολη τη γη σε ντοκυμαντερ αλλα χωρις να κουνησει απο τον καναπε του.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εγω δηλαδη που έχω να ταξιδέψω στο εξωτερικό κοντά στα δυο χρονια θα έπρεπε να είχα αποβληθεί σύμφωνα με το σκεπτικό κάποιων

δεν δίνει αποβολές ο def, αγαπητέ dik...μόνο υποβολή σχολίων,πληροφοριών και ταξιδιωτικών ιστοριών θέλει....
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συχνά οι ταξιδιωτικές ιστορίες αποτελούν αφορμή ακόμα και για virtual ταξίδια με τη φαντασία μας ακόμα κι αν δεν πάμε ποτέ.

Πολύ σωστά Hydro.
Εδώ μου θύμισες ένα Βαρώνο που ζούσε παλιά έξω από το Παρίσι, σε μια βίλα περιφραγμένη για να μην έρχεται σε επαφή με τους γείτονες και τον υπόλοιπο κόσμο, μην τυχόν και τον μολύνουν με τις ιδέες τους...
Ένα και μοναδικό πίνακα είχε στην κρεβατοκάμαρα του και τον χάζευε ολημερίς. ήταν ένα τροπικό παραθαλάσσιο τοπίο με φοίνικες. Με την φαντασία του απολάμβανε καθημερινά τη θάλασσα και τον ήλιο.
-Γιατί να πάω, έλεγε, αφού το απολαμβάνω με την ησυχία μου εδώ μέσα;;
-και που ξέρω γω, σε τι κατάσταση θα είμαι από υγεία, όταν βρεθώ εκεί; κούραση, πονοκέφαλος, πονόκοιλος, ίσως ενοχλημένος από τους ντόπιους, κλπ.
-Επίσης θα το βρω όπως το δείχνει ο πίνακας ή θα αποτελεί μέρος ενός συνόλου και τούτο θα χάνετε;
Στο άλλο δωμάτιο είχε ένα πίνακα του Λονδίνου, αλλά για την απόφαση του να ξεκινήσει να πάει και που κατέληξε, θα πω μια άλλη φορά
Αλαίν Ντε Μποτόν ή δε θυμάμαι καλά?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καπετανιε μου γλυκε ..σα να ακουω τον πατερα μου :haha::haha:Καρμπον!!!
Εχει δει ολη τη γη σε ντοκυμαντερ αλλα χωρις να κουνησει απο τον καναπε του.
Κλεό να τον στείλεις σε εξωτικές χώρες, όπως πήγε ο Βαρώνος στο Λονδίνο:
Δεκαετίες θαύμαζε τον πίνακα του Λονδίνου που είχε στο σαλόνι του, ο οποίος παρίστανε σκηνές του δρόμου κι όχι αξιοθέατα. του άρεσε η κουλτούρα των Άγγλων.
Μια μέρα πήρα τη μεγάλη απόφαση να βγεί από την απομόνωση.
Διατάσει τον υπηρέτη του και του ετοιμάζει τα μπαούλα του, τα φορτώνει στη άμαξα και γραμμή για το σταθμό St Lazare απ΄όπου έφευγε το τραίνο για το φέρι που θα περνούσε το Εnglish Chanel. Bγάζουν εισιτήρια, αφήνει τον υπηρέτη να φυλάει τις βαλίτσες, κι αυτός πάει στο καφέ-εστιατόριο του σταθμού και περίμενε το τραίνο.
Οι περισσότεροι θαμώνες ήταν εννοείται άγγλοι, μόνοι ή με τις οικοιγένεις
τους που περίμεναν κι αυτοί. Παρατηρούσε και θαύμαζε τώρα ζωντανά το ντύσιμο τους, τα φαγητά τους, το τσάι, η φασαρία των καλοντυμένων παιδιών με τις νταντάδες τους, η συμπεριφορά τους κλπ. κλπ.
-Κάπως έτσι θα είναι και στην αγγλία, σκέφθηκε
οπότε ξαφνικά, σηκώνετα ξαναφορτώνει τα μπαγάζια στην άμαξα, και επιστρέφει σπίτι του.

Πήγαινε το λοιπόν στην Μενάνδρου και τα πέριξ, και θα κάνει πολλά ταξίδια
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Συχνά οι ταξιδιωτικές ιστορίες αποτελούν αφορμή ακόμα και για virtual ταξίδια με τη φαντασία μας ακόμα κι αν δεν πάμε ποτέ. Χαίρομαι να διαβάζω ενδιαφέροντα κείμενα για προορισμούς που ίσως ποτέ να μην επισκεφθώ. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι μέλη που ταξίδευαν και έγραφαν ιστορίες πλέον δεν γράφουν με την ίδια συχνότητα και το αντιλαμβάνομαι απόλυτα. Επίσης δεν έχει δοθεί κίνητρο να γράφονται έστω και απλά tips. Ξέρω ήδη μέλη που έκαναν ενδιαφέροντα ταξίδια και θα μπορούσαν να εμπλουτίσουν μια database με εξαιρετικές πληροφορίες σε όλα τα επίπεδα και απλά δεν το κάνουν (ή αν το κάνουν είναι υπό τη μορφή απαντήσεων σε ποσταρισμένα θέματα). Εμμένω στην άποψή μου ότι πρέπει να αναδιαμορφωθεί/εμπλουτιστεί η ενότητα πληροφορίες προορισμών με όσα tips υπάρχουν ήδη και να δίνεται κίνητρο να γράφονται νέα. Η ιδέα να αξιολογούνται τα μέλη με βάση της σνεισφορά τους με tips στις ενότητες αυτές κι όχι με βάση των αριθμό μηνυμάτων ίσως είναι ένα κίνητρο
Αυτο με την ενοτητα των tips θα με βοηθουσε παρα πολυ.
Δεν ειμαι ανθρωπος που γραφει ιστοριες , δε τα παω καλα, αλλα θα ηθελα να μοιραστω καποια cafe, εστιατορια ή καποια γενικοτερα tips με τους συμφορουμιτες.
Δεν μου καθεται καλα ετσι στο ξεκουδουνο να ανοιξω ενα θρεντ για π.χ εστιατορια στη Μοσχα, cafes στην Πορτογαλια κτλ.
Οταν ενα μελος ρωταει για ινφος , απαντω, διαφορετικα δεν γραφω
Νομίζω ότι τα εικονικά ταξίδια που κάνουμε μέσα από τις ιστορίες των συμφορουμιτών μας είναι κόλλημα για πολλούς! Ακόμη -και ειδικά- σε περιόδους που δεν μπορούμε οι ίδιοι να ταξιδέψουμε.

Από την άλλη, ας μην ξεχνάμε ότι κάποιοι δεν το έχουν με το γράψιμο αλλά θα μπορούσαν να δώσουν καλές και σαφείς πληροφορίες σε συγκεκριμένες κατηγορίες και να μη διασκορπίζονται οι απαντήσεις τους στα διάφορα θέματα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Νομίζω ότι τα εικονικά ταξίδια που κάνουμε μέσα από τις ιστορίες των συμφορουμιτών μας είναι κόλλημα για πολλούς! Ακόμη -και ειδικά- σε περιόδους που δεν μπορούμε οι ίδιοι να ταξιδέψουμε.

Από την άλλη, ας μην ξεχνάμε ότι κάποιοι δεν το έχουν με το γράψιμο αλλά θα μπορούσαν να δώσουν καλές και σαφείς πληροφορίες σε συγκεκριμένες κατηγορίες και να μη διασκορπίζονται οι απαντήσεις τους στα διάφορα θέματα.
+1 από μένα. Νοερά έχω κάνει όσα ταξίδια έχουν κάνει κι αυτοί που όντως έχουν ταξιδέψει.
Σε ό,τι αφορά το άλλο που θίγεται με τις συγκεντρωμένες πληροφορίες όλοι φαντάζομαι πως αυτό επιθυμούν, το οποίο όταν αποφασιστεί πως θα μπορούσε να γίνει -διαχωρισμός, tags κλπ- είναι αρκετά χρονοβόρο και θέλει πολλή και καλή δουλειά ώστε να παρουσιαστεί όπως όλοι θα θέλαμε να είναι.
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
@DEFKALION
Defkalion μια ερωτηση να κανω ?
Καποιος αναφερει το ονομα μου και δεν πρεπει να απαντησω ?
εαν καλε μου admin απο τα 10 μυνηματα σβηνεις τα 5 τοτε τι φορυμ ειναι αυτο . εσυ ανεφερες το ονομα μου ετσι τυχαια μαζι με τον taver .
τι να σου πω , και μετα τα σβηνεις γιατι τιποτε δεν εχει σχεση με το topic .
δες την εκτη σελιδα και μετα σβησε και τα δικα σου !

αντε σβησε και αυτο το τελευταιο αν θελεις κανε μου και ban γιατι σου χωθηκα !
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μάλλον έλειπες καιρό και δεν έχεις δει το official off topic αγαπητέ John...εκεί μπορείς να γράψεις ελεύθερα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε καταλαβαίνω τι είναι αυτά που λες, όσα μηνύματα είναι εκτός θέματος, διαγράφονται, τόσο απλά. Τα υπόλοιπα που λες σε ποιο γαλαξία στέκονται σαν επιχείρημα δε ξέρω.

Συνεχίζουμε on topic παρακαλώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom